TIANEPTYNA (Coaxil,Stablon,Tatinol)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy tianeptyna pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
39
48%

Nie
33
40%

Zaszkodziła
10
12%

Liczba głosów : 82

przez brown 06 mar 2014, 15:41
poprawka-w poprzednim poście miałem na myśli środowisko społeczne. Ogólnie środowisku też jestem przyjazny, bo po śmierci zjedzą mnie robaki :pirate: zostaną tylko kości :smile:
A tak na serio, podobnie do tianeptyny a nawet lepiej (bo zmniejszał lęki) działał na mnie jeszcze buspiron w dawce 40mg/dobę, niestety musiałem go odstawić bo miałem po nim ucisk w klatce piers.
Mam pytanie, czy leki działające na noradrenalinę mogę powodować ogromne problemy z koncentracją ? U mnie tak było po wenli, paro (podobno też działa na norad.) a pytam bo może kiedyś zdecyduję się na bupropion ale obawiam się takiego samego skutku, który jest nie do zaakceptowania.

przez lunatic 06 mar 2014, 15:51
brown,
Raczej powinny dzialac odwrotnie czyli ja poprawiac

przez one-half 06 mar 2014, 21:04
W jakich godzinach bierzecie tianeptyne? Rowno co 8 h czy moge np. o 8 rano, pozniej 14 i 20 ta?

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez brown 06 mar 2014, 22:09
one-half, ja biorę nieprzepisowo bo biorę 2x1, pierwszą rano w zależności kiedy się obudzę - mniej więcej godzina 8-11, a drugą godz. 15-16. Raczej żaden ze mnie dobry przykład :?
Ostatnio edytowano 06 mar 2014, 22:24 przez brown, łącznie edytowano 4 razy

przez lunatic 06 mar 2014, 22:12
ja biore o 9,14 i 19

-- 06 mar 2014, 21:16 --

a miałem zapisane zeby brac jedną rano i dwie wieczorem

-- 06 mar 2014, 21:16 --

mam wrazenie ze dzialanie aktywizacyjne tego leku polega na tym zeby wkurzał

przez brown 06 mar 2014, 22:31
lunatic, może po prostu za słabo działa i więc się człowiek wkurza, zresztą sama choroba jak depresja, nerwica powodują szarpanie nerwów. Może spróbuj dorzucić jakąś małą dawkę ssri, albo może lepiej jakiś uspokajacz np. hydroksyzynę .

przez lunatic 06 mar 2014, 22:35
brown,
nie nie, ona u niektórych tak robi ze wywołuje stan wewnętrznej złości, juz to kiedys z nia przerabiałem, miałęm ją brać z 10mg paro, ale to sie wydaje bez sensu jezeli na obnizeniu serotoniny opiera sie jej mechanizm dzialania a ja wezme SSRI który ma mechanizm odwrotny

-- 06 mar 2014, 21:38 --

sam nie wiem co zrobić, lekarz mówił ze badania wskazują ze nie ma wpływu na serotonine, ale jezeli nie ma to jakim cudem wywołuje takie agresywne stany, bo raczej nie przez poprawę plastyczności czy odbudowę hipokampa

przez miko84 07 mar 2014, 11:19
Drażliwość w przypadku tianeptyny może brać się moim zdaniem z dwóch źródeł - działania dopaminowego i obniżania transmisji serotoninergicznej. I leki dopaminowe (oraz noradrenalinowe) i leki w jakiś sposób "blokujące" serotoninę mogą powodować drażliwość. Ja osobiście mam zwiększenie drażliwości np. po metylofenidacie, trochę po bupropionie oraz także po mirtazapinie. Po tianeptynie nie zauważyłem takiego działania ale jest parę osób które takie coś zauważają.

"Braki" w transmisji serotoninergicznej mogą powodować drażliwość i zachowania impulsywne. Jest to stwierdzone naukowo.
miko84

przez lunatic 07 mar 2014, 14:39
miko84,
watpie zeby ona miała az tak silne działanie dopaminowe zeby przez to była ta drażliwość

przez INTEL 1 07 mar 2014, 14:52
Miko
Czym ( i czy w ogóle) różni się działanie serotoninowe Tianeptyny od SSRI?
Bo jeżeli niczym , to ten lek będzie dla mnie absolutnie nie do przyjęcia...
A powinienem go brać- mam zapisany.
Możesz mi to wytłumaczyć?
...nie mam podpisu...

przez miko84 07 mar 2014, 15:04
INTEL 1 mechanizm działania tianeptyny jest przeciwny do mechanizmu SSRI. SSRI hamują wychwyt zwrotny serotoniny a tianeptyna go nasila. Więc jeśli miałeś złą reakcję na SSRI to tianeptyna może się okazać lekiem trafionym.
miko84

przez Lord Kapucyn 07 mar 2014, 15:05
INTEL 1,

post1519838.html?hilit=tianeptyna#p1519838
post1376927.html?hilit=tianeptyna#p1376927

Ogólnie mechanizm tianeptyny jest przeciwny do mechanizmu SSRI+ posiada bajery jak uwalnianie porcji dopaminy i modulowanie transmisji glutaminergicznej.
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

przez INTEL 1 07 mar 2014, 15:21
Bardzo Wam dziękuję !!
Powinniście otworzyć klinikę , gdyż Wasza wiedza znacząco przewyższa wiedzę większości konowałów.
A i Ja chętnie bym u Was poterminował.

-- 07 mar 2014, 15:26 --

Czyli jak dobrze kumam:
SSRI BLOKUJĄ zwrotny wychwyt serotoniny, natomiast Tianeptyne ZWIĘKSZA ÓW WYCHWYT?
...nie mam podpisu...

przez miko84 07 mar 2014, 15:33
Byłaby to niestety klinika znachorów :pirate:

Tak, SSRI blokują wychwyt zwrotny więc serotonina zostaje dłużej między synapsami i to powoduje efekt terapeutyczny - agonizm receptorów serotoninowych, co z czasem powoduje zmiany receptorowe (większość zmian receptorowych jest korzystna). Niestety zwiększona ilość serotoniny "drażni" receptory których drażnienie nie jest zbyt przyjemne - chodzi głównie o receptory 5-HT2c. Ich agonizm przez serotoninę powoduje zwiększenie lęku, pobudzenie i napięcie oraz zaburzenia funkcji seksualnych.

Tianeptyna natomiast nasila wychwyt zwrotny więc serotonina nie działa zbyt długo na receptorach (jest wciągana do pompy wychwytu zwrotnego). To też może powodować zmiany adaptacyjne - tutaj hipotez jest sporo, bo tianeptyna to chyba najbardziej tajemniczy lek wśród leków przeciwdepresyjnych. Wg mnie (jest to moja osobista opinia) jeśli rzeczywiście serotonina jest szybciej "wciągana" i nie ma jej przez to zbyt dużo między synapsami to może przynieść korzystny efekt właśnie na receptorach 5-HT2c - logicznie, skoro jest mniej serotoniny to nie są one "drażnione" a przez powinno nastąpić zmniejszenie lęku i pobudzenia. Agonizm receptorów 5-HT1a, 5-HT2a i 5-HT2c przez serotoninę aktywuje oś HPA (SSRI zazwyczaj zwiększają aktywację osi HPA, zwiększają poziomy kortyzolu), więc tutaj także zmniejszenie "poziomu" serotoniny przez tianeptynę powinno korzystnie wpłynąć na całą oś HPA, zmniejszyć jej aktywację i pomóc w pewnych typach depresji biologicznych. Pytanie, czy w związku z "brakiem" serotoniny następują zmiany adaptacyjne, np. upregulacja tych receptorów. Ciekawe jest też, czy następuje w związku z tym upregulacja receptorów 5-HT1a.

Jeśli źle zareagowałeś na leki typu SSRI i jesteś wrażliwy na wzrost serotoniny, masz przykre skutki uboczne, a mimo długotrwałego stosowania leki nie poprawiają Twojego stanu to tianeptyna może być lekiem dla Ciebie.

Oświadczam, że Servier nie sponsorował tego posta :pirate:
miko84

Sortuj wg