TIANEPTYNA (Coaxil,Stablon,Tatinol)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy tianeptyna pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
39
48%

Nie
33
40%

Zaszkodziła
10
12%

Liczba głosów : 82

przez miko84 26 lut 2014, 16:06
Głównie depresja melancholijna, biologiczna, wszędzie tam gdzie występuje nadaktywność osi HPA i miesza kortyzol.
miko84

przez wisnia80 26 lut 2014, 17:30
miko84 napisał(a):depresja melancholijna

A czy melancholia to nie jest depresja o słabym nasileniu? Ewentualnie jest depresja, albo jest melancholia, dwa odrębne ciała. Chyba nie ma naukowego terminu "depresja melancholijna". Natomiast można mówić o charakterze - melancholik - ale tego nikt nie klasyfikuje jako chorobę.

Jak Ty to rozumiesz?

przez miko84 26 lut 2014, 17:45
Melancholia to nie jest depresja o słabym nasileniu, chodzi Ci o dystymię. Melancholią nazywano początkowo wszystkie depresje, później przyszło rozróżnienie na ten typ depresji. Jest to inaczej nazywana depresja biologiczna. To depresja którą da się zmierzyć chemicznie i w której główną rolę odgrywa nadaktywność osi HPA i hiperkortyzolemia. Depresja melancholijna to jeden z cięższych typów depresji, gdzie zaburzone jest całościowe funkcjonowanie człowieka. Chory zaniedbuje swoje obowiązki, higienę, obecna jest anhedonia (czyli brak uczucia przyjemności z czynności które ją przynosiły wcześniej), ubytki w emocjach, zaburzenia pamięci i koncentracji, pobudzenie lub spowolnienie myślenia, gestów, mowy.

Jest naukowy termin "depresja melancholijna". Poczytaj, ale wszystko jest głównie po angielsku. Polecam książki "Endocrine Psychiatry: Solving the Riddle of Melancholia" i "Melancholia: The diagnosis, pathophysiology, and treatment of depressive illness". Jej przeciwieństwem jest depresja atypowa. Polecam stronę Black Dog Institute, tam to jest przystępnie wyjaśnione: http://www.blackdoginstitute.org.au/hea ... /index.cfm

Nasza psychiatria (w Polsce) jest zbyt słabo rozwinięta by lekarze dzielili typy depresji. A jak już to nie mają powodu by taką wiedzą dzielić się z pacjentem. Dla chorego depresja to depresja i zazwyczaj nie ma potrzeby wiedzieć więcej. Natomiast dla lekarza zdiagnozowanie typu depresji powinno być pierwszą czynnością, bo różne typy depresji leczy się różnymi lekami.

Co do pojęcia "melancholik" to jest ono ogólnie przyjęte w języku i powszechnie używane. Ma jednak inne znacznie niż "depresja melancholijna".

http://en.wikipedia.org/wiki/Melancholic_depression
miko84

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Tańczący z lękami 26 lut 2014, 21:42
ja też mam raczej melancholijną, bez leków zawsze byłem smutny, lękliwy, fatalnie reagowałem na stres, stąd wycofywałem się z życia. Pomógł dopiero alkohol, lecz na szczęście się w niego nie wciągnąłem. Wysoki kortyzol a zwłaszcza problemy ze snem, wybudzanie i osłabienie pamięci to potwierdza. Jedyna ciekawostka, że często wieczorem czuję się gorzej, choć przez ostatnie 2 dni jest na odwrót. Może SSRI trochę "psocą", gdyż biorę je rano i jak się "rozchulają" to potęgują mi napięcie. Nie wiem. Ale bardzo blisko mi do melancholii i troszkę do CHADu, ale za to prędzej obwiniam działanie kortyzolu. To jest oś obu zaburzeń- HPA.
paroksetyna 15mg, mianseryna 5mg
doraźnie: co będzie pod ręką
zaburzenia lękowo-depresyjne, nerwica

przez lunatic 26 lut 2014, 22:14
mnie ta cholera znów usypia, nie wiem dlaczego, przypomina mi się reakcja na amisulpiryd i tez po 2 dniach jego działanie usypiające, to nie jest takie oszołomienia czy otumanienie jak poczatkowo na SSRI tylko typowa senność

przez Tańczący z lękami 26 lut 2014, 22:27
lunatic, senność może oznaczać po prostu uspokojenie organizmu, być może się w ten sposób relaksuje
paroksetyna 15mg, mianseryna 5mg
doraźnie: co będzie pod ręką
zaburzenia lękowo-depresyjne, nerwica

przez Marian_Paździoch 26 lut 2014, 22:34
Usypiający efekt działania amisulprydu to chyba jakiś ewenement. Zwykle w żadnej dawce nie powoduje senności, a te od 25 do 200 są traktowane jako swoista benzodiazepina aktywizująca. Dla mnie to takie benzo, gdy już natrętne myśli żyć nie dają.
Marian_Paździoch

przez lunatic 26 lut 2014, 22:34
ale co jest dziwne to ze ta senność pojawia się ostatnio u mnie zawsze po lekach podnoszących dopaminę

-- 26 lut 2014, 21:35 --

Marian_Paździoch,
Dark pisał kiedyś ze tez na niego amisupiryd tak działał początkowo

-- 27 lut 2014, 19:45 --

miko84,
Tianeptyne z Wellbutrinem Ci lekarz zalecił?

przez brown 05 mar 2014, 18:58
Ja nie wytrzymałem psychicznie na samej tianeptynie i musiałem do niej dodać ssri bo sama jednak działa zbyt słabo w moim przypadku. Dodałem 1x dziennie 10mg citalopramu i czuje się znacznie lepiej. Jednak ten zestaw tianept. plus ssri się u mnie sprawdza no i oczywiście 2,5 mg olanzapiny na noc. Tianeptynę zmniejszyłem do 2 tabsów dziennie 1x rano i 1xpo południu ze względów ekonomicznych, ale nawet w takiej dawce działa dobrze tzn. w moim przypadku nie odczuwam różnicy między 2x1 a 3x1. Może kiedyś jak będę bogatszy to przetestuję 3x2 :P

przez lunatic 05 mar 2014, 19:05
brown,
zauwazyles pogorszenie psychiczne po samej tianeptynie czy po prostu juz było wczesniej i ona nie zadzialala na to?
tez mialem zalecony SSRI do niej na wypadek gdyby spowodowała rozchwianie emocji, masz moze jakies porownanie do dzialania samego SSRI a SSRI z dodatkiem tianeptyny?

-- 05 mar 2014, 18:07 --

chodzi mi o dodanie tianeptyny do SSRI,nie na odwrót

przez brown 06 mar 2014, 00:15
lunatic, pogorszenie psychiczne stało się dlatego że przestałem brać ssri (które wyciągają mnie zawsze z tej najgorszej depresji) a tianept. nie zadziałała, brak ssri powoduje że wpadam w dużą deprechę, nerwicę. Piszę ogólnie ssri bo one wszystkie na mnie podobnie działają, no może oprócz paroksetyny. Dodawałem tianept. do ssri i odwrotnie i według mnie nie ma to znaczenia który pierwszy. Każdy z tych leków jak dla mnie ma swoje unikalne działanie. Ssri zmniejszają lęk, niepokój i zmniejszają deprechę a tianept. bardziej działa na nerwicę ponieważ mniej się denerwuję i irytuję, innych ludzi odbieram mniej wrogo, można powiedzieć że jestem bardziej przyjazny środowisku a środowisko bardziej przyjazne mi :mrgreen: Połączenie tych leków daje mi dużo więcej niż zażywane osobno. No i dziwne ale przy tianeptynie nie muszę brać większych ilości ssri jak w monoterapii np. wystarczy mi 10mg citalopramu i jest ok zamiast 30-40 jak brałem dawniej.

przez miko84 06 mar 2014, 10:30
lunatic tak, lekarz mi przepisał tianeptynę z bupropionem.
miko84

przez lunatic 06 mar 2014, 11:40
miko84,
i jaki był cel dodania jej do bupropionu? przeciwlękowy?

przez miko84 06 mar 2014, 11:58
Lekarz mi się wtedy nie tłumaczył z tego jaki jest cel. Dostałem te leki po tym jak leki typu SSRI się u mnie nie sprawdziły.
miko84

Sortuj wg