TIANEPTYNA (Coaxil,Stablon,Tatinol)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy tianeptyna pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
39
48%

Nie
33
40%

Zaszkodziła
10
12%

Liczba głosów : 82

przez barsinister 25 lut 2014, 22:45
niedużo, tak niska dawka jest zalecana ze względu na rekreacyjne właściwości tianeptyny (z tego względu jest też zapewne sprzedawana w małych opakowaniach)
Not poppy, nor mandragora,
Nor all the drowsy syrups of the world,
Shall ever medicine thee to that sweet sleep
Which thou ow'dst yesterday.

przez lunatic 25 lut 2014, 22:48
no ale jednak zbadano ze 37,5mg ma właściwości p/depresyjne, jezeli ma to po co brać więcej

przez brown 26 lut 2014, 00:37
Na jednej ze stron znalazłem taki opis dawkowania tianeptyny :
Od początku podaje się 3 razy po 1 tabl. 12,5 mg. W niektórych przypadkach (np. w depresji z objawami wytwórczymi) wskazane są większe dawki (np. 50-75 mg na dobę). U pacjentów w podeszłym wieku (powyżej 70 r.ż.) oraz w niewydolności nerek stosuje się mniejsze dawki (25 mg na dobę).
Czyli można byłoby brać max 3x2 tabl., może wtedy lepiej by zadziałała. Ja biorę ją 21 dni (na początku 2x1 od jakiegoś czasu 3x1) i jak na razie odczuwam tylko po tym leku mniejszą nerwowość w stosunku do innych, łatwiej mi się rozmawia z innymi, nie irytuję się tak łatwo, czuję mniejszy stres. Jednak i to działanie leku jest trochę za słabe więc chyba wolałbym brać 3x2. Zastanawiam się skąd takie działanie obniżające stres, czy to poprzez działanie leku obniżające poziom kortyzolu ?

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez miko84 26 lut 2014, 10:25
Lek ma złożone działanie, nie wiadomo do końca jak działa. Podobno podstawowa dawka 3x1 jest sporo zaniżona.
miko84

przez lunatic 26 lut 2014, 11:40
nie trzeba horrorów oglądać po tym leku bo w nocy takie koszmary

przez miko84 26 lut 2014, 11:48
Jako że i na tianeptynie i mirtazapinie pojawiają się złożone marzenia senne, w tym koszmary, potwierdza to wpływ tych leków na strukturę snu, prawdopodobnie w jakiś sposób oddziaływują na fazę REM.
miko84

przez lunatic 26 lut 2014, 11:50
czytałem ze na sen nie wpływa, chyba to nieprawda musi być

przez brown 26 lut 2014, 11:53
miko84 no właśnie mam wrażenie że ta dawka 3x1 jest za słaba a lek może mieć potencjał, ale dopóki nie zwiększe to się nie przekonam. Zapytam lekarza na najbliższej wizycie co o tym sądzi. Apropo mojego lekarza, wcześniej pisałem że on twierdzi że tianeptyna działa tak samo jak sertralina, ostatnio go dopytałem i stwierdził że obydwa te leki podnoszą poziom serotoniny ale w trochę inny sposób i obydwa podnoszą dopaminę. Stwierdził że tianeptyna zwiększa uwalnianie serotoniny a sertralina blokuje wychwyt zwrotny. Później stwierdził że nie będzie mi robił wykładów z psychiatrii więc już nie dopytywałem np. o to że tianeptyna zwiększa też zwrotne wchłanianie serotoniny. Jest w tym co powiedział trochę prawdy ale ja na tym leku nie odczuwam działania na zwiększenie serotoniny tak jak np. na SSRI gdzie odczuwam jakąś poprawę nastroju i zmniejszenie lęków. Tutaj tego brak (oprócz pierwszych dni gdzie trochę podniósł nastrój).

przez lunatic 26 lut 2014, 11:56
brown,
poproś niech poda z jakiego źródła ma info ze tianeptyna podnosi poziom serotoniny, bo to chyba jakieś tajemne źródło

przez miko84 26 lut 2014, 12:00
lunatic czytałeś raczej, że nie powoduje senności.

brown jest tylko hipoteza głosząca, że nasilenie wychwytu zwrotnego powoduje kompensację przez zwiększone uwalnianie serotoniny, ale to tylko hipoteza, przyznam szczerze dość wątpliwa, bo większość objawów typu drażliwość i inne wskazuje, że lek raczej obniża poziom serotoniny, co potwierdza jego główny mechanizm. I żeby nie było, uważam to za korzystne w pewnych typach depresji. We wszystkich innych pomocne będą SSRI. Ale to już chyba przerabialiście? :pirate:

PS. Niech Twój lekarz doczyta :pirate:
Ostatnio edytowano 26 lut 2014, 12:04 przez miko84, łącznie edytowano 1 raz
miko84

przez lunatic 26 lut 2014, 12:04
senności? a co ma sennosć do tego? czytałem ze po długotrwałym podawaniu nie obserwowano u szczurów zmian w poziomie serotoniny, a ostatnio mi lekarz tez mówił ze wg najnowszych badań ten lek nie ma wpływu na serotonine, dlatego jestem ciekawy skąd inny lekarz twierdzi ze jest na odwrót

przez miko84 26 lut 2014, 12:08
Co ma? Leki które powodują senność wpływają w jakiś sposób na sen.

http://www.tianeptine.com/sleep.html

"State markers of depression in sleep EEG: dependency on drug and gender in patients treated with tianeptine or paroxetine"
miko84

przez lunatic 26 lut 2014, 12:09
aa, o tym mówisz, myslalem ze chodzi o serotonine a pisales odnosnie czego innego

przez wisnia80 26 lut 2014, 15:22
miko84 napisał(a):lunatic czytałeś raczej, że nie powoduje senności.

brown jest tylko hipoteza głosząca, że nasilenie wychwytu zwrotnego powoduje kompensację przez zwiększone uwalnianie serotoniny, ale to tylko hipoteza, przyznam szczerze dość wątpliwa, bo większość objawów typu drażliwość i inne wskazuje, że lek raczej obniża poziom serotoniny, co potwierdza jego główny mechanizm. I żeby nie było, uważam to za korzystne w pewnych typach depresji. We wszystkich innych pomocne będą SSRI. Ale to już chyba przerabialiście? :pirate:

PS. Niech Twój lekarz doczyta :pirate:

Jakie typy depresji masz na myśli?

Sortuj wg