CITALOPRAM (Cipramil,Citaxin,Cital,Citalec,Citabax,Citronil)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy citalopram pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
71
63%

Nie
29
26%

Zaszkodził
13
12%

Liczba głosów : 113

Citabax

przez qwe 12 lut 2011, 16:07
LN23,
"Czy mimo brania cit. nadal czujesz silne lęki?"
silne lęki czułam do ok 1,5 miesiesiąca brania citabaxu. Stopniowo zaczęły mi odpuszczać, więc cit nie działa odrazu. Trzeba uwierzyć, że to ma pomoć. Na początku miewałam silne bóle głowy. Ale dowiedziałam się, że mój mózg zareagował tak na pojawienie się "hormonów szczęscia" (niepamiętam jak to nazwała to p. doktor), których wcześniej nie produkował :(
Bądź dobrej myśli :)

"..wciąż sie trzese choc juz nie tak histerycznie jak na poczatku" - to już jest dobry znak, że lek powoli zaczyna działać.

"Od jakiegos tygodnia mam faze, ze niepotrafie zrozumiec jak moja matka mogla swiadomie skazac jakias kolejna istote na zycie na tym swiecie...poprostu nie miesici mi sie to w glowie..."
nawet nie wiesz jak bardzo Cię rozumiem. Oj jak bardzo.. Może już dłużej jestem w tym stanie od Ciebie, ale uwierz - nie zmienisz swojego pochodzenia i swoich "krwawych" doświadczeń - możesz jednak pracować nad sobą by to odchodziło od Ciebie by móc później budować swoje emocje od początku. Nauczono nasze mózgi reagować tylko na dramtyczne wydarzenia, więc nie dziwne, że nie umiemy spostrzegać zycia inaczej niż męka. Napewno jest nam trudniej niż osobom zdrowym, które wychowały się w normalnym domu. Już sam fakt, że podjęłaś leczenie świadczy o Twojej świadomośći i że masz rozum, który prowadzi Cię przez odrywanie prawy o sobie :)

"Zastanawiam sie tez czy to moze nie jest zbyt obciazajace dla mojego ukladu pokarmowego. jako dziecko mialam celiake" - nie wiem co to jest, ale z tego co czytał, to wiele wrażliwych osob (do takich okazało się, że należę) na problemy reaguje układem pokarmowym jako najczulszym systemem, potem jest jescze ukłąd nerwowy - stąd bóle głowy u nas.

cpozdrawiam scieplutko

Ciekawa teoria z tym zaadaptowaniem nerwicy. Czy rozumiesz przez t
o, ze mozna miec nad nia kontrole i w ktoryms momencie nie obawiac sie juz nawrotow??[/quote]

-- 12 lut 2011, 15:18 --

LN23,
"Ciekawa teoria z tym zaadaptowaniem nerwicy. Czy rozumiesz przez to, ze mozna miec nad nia kontrole i w ktoryms momencie nie obawiac sie juz nawrotow?"
tak, myślę, że można nad tym pracować. Nie jest łatwo. Ja jestem na początku drogi. Zrozumiałam, że w moim przypadku nerwicę będę miała zawsze - to tak jak alkoholik na odwyku, taki który już nie pije od 15 lat. zawsze musi uważać. I jak myślę, że wyleczenie mojej nerwicy to kolejne 30 lat. wiec kiedy ją zupełnie pokonam bede juz starszą kobietą :)
Ale zrozumiałam, że to tylko ode mnie zależy jak przeżyje kolejne 30 lat. Nikt mi nie pomoże lepiej jak ja sama. Przeszłam już okres "przebaczania rodzicom". czyli czas w którym dowiedziałam się, że moje problemy emocjonalne mają podłoże w moim dzieciństwie. Męka - zaczęłam mieć do nich pretensje - uwierz, szok. miałam nerwy na moją matkę. byłam wściekła i agersywna. trwało to chyba z 3 lata. Teraz już wiem, że moja matka miała swoje dzieciństwo, mój taka też, ich rodzice też mieli swoje dzieciństwo. Z perspektywy czasu - widzę, że od 4 lat (wtedy się nerwica uwidoczniła) przechidzłam rózne etapy, ale wszystkie miały swój czas. i były proporcjonale do osiąganej przeze mnie wiedzi na temat mojej psychiki i powiązania jej z pokoleniami.
qwe

Citabax

przez LN23 12 lut 2011, 17:39
Dziekuje pięknie za wyczerpujaca odp. I też serdecznie podrawiam!
Mam jeszcze pytanie, czy duze ma znaczenie zapomnienie jednej tabletki lub wziecia jej o innej porze dnia?

Citabax

przez qwe 12 lut 2011, 17:57
LN23,

przyznam się, że mnie już kilka razy się zapomniało :) Pomimo, to że w telefonie ustawiłam sobie codzienne przypomnienie o godz 11.00.. i jeśli to była kwestia godziny lub dwóch, to bralam kolejną dawkę. jesli więcej, to czekałam do nastepnego dnia.
Mam więc dwa patnety na kontrolowanie brania leku:
1. zaznaczyłam sobie w komórce w kalendarzu opcje codziennego przypominania. i codziennie o 11.00 dzwoni mi przypominacz :),
2. na każdym rozpoczynanym listku (blistrze) przy każdej tabletce mazakiem pernamentym napisałam dni tygodnia, dzięki temu jeśli wezmę z automatu kolejną dawkę a za godzinę mam jakieś wątpliwości czy ją wzięłam, to patrzę na listek.

a jak dzisiaj się czujesz?

-- 13 lut 2011, 00:37 --

hej,
właśnie wróciłam z kolacji u znajomych i trochę napiłam się alkoholu. Nie po raz pierwszy.
Macie jakieś doświadczenie z alkoholem w trakcie brania citabaxu? Ja nie mam objawów. Może dlatego, że piję po 2 drinki lub jak dzisiaj dwa kieliszki wina. A jak jest u Was?
qwe

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Citabax

przez basia1978 14 lut 2011, 13:41
basia1978 - a na początku miałaś może jakieś dramatyczne sny? jestem ciekawa czy to tylko u mnie w głowie "reżyserowałam" horrory senne :)

były masakryczne: śmierć, choroba bliskich, moja, chyba wszystkie lęki mi wyłaziły:). potem były sny fajne ale teraz, niestety się skończyły, coraz mniej pamiętam.

Citabax

przez qwe 15 lut 2011, 13:02
Basia1978, a długo bierzesz Citabax?
qwe

Citabax

przez nnn 16 lut 2011, 21:37
jak dla mnie ten lek jest ok. Może i nie motywuję za bardzo ale jak już zacznę coś robić to mnie nakręca tak że jest super.
nnn

Citabax

przez basia1978 17 lut 2011, 13:56
Basia1978, a długo bierzesz Citabax?

3 m-ce

Citabax

przez nnn 17 lut 2011, 19:36
od jutra żegnam się z Citabaxem bo lekarka przepisała mi nowy lek o nazwie Sertagen 50mg.

Ponoć ten Sertagen jest lepszy.
nnn

Citalopram-wymioty

przez Sandy 18 lut 2011, 22:16
Dzisiaj wzięlam pierwszą tabletkę Citalopramu 20 mg.Po godzinie bylam zlana potem,mialam silne mdłości i zwymiotowałam.Zadzwonilam umówić się na wizytę u lekarza.Zmienił mi lek na sertraline.Na dodatek 1 tabletka ma 100mg a przeczytałam,że dawka startowa to 25mg lub 50 a inni mówią że jeszcze mniej.To chyba mnie powali.Jeszcze nigdy tak nie reagowałam na antydepresanty.Boję sie wziąć jutro tabletkę.
Kiedyś brałam seronil po ktorym nie mialam zadnych skutkow ubocznych.Powiedziałam o tym lekarzowi a on mi przepisał citalopram i powiedział,że to to samo.Chyba jednak czymś muszą się te tabletki różnić skoro tak na mnie zadziałały a ponoć skład ten sam.Niemiłe wspomnienia mam jak brałam kiedyś Fevarin i Anafranil ale przynajmniej ich nie zwracałam. Nie wiem czy mam zaryzykować taką dawkę.Może lekarz się pomylił?Nie mogę ułamać tabletki bo jest powlekana.
Ostatnio edytowano 18 lut 2011, 22:21 przez Anonymous, łącznie edytowano 1 raz
Powód: połączono z istniejącym tematem

Citabax

przez aka-tka 20 lut 2011, 00:13
Witajcie,
mam nadzieję, że przyjmiecie mnie do swego grona:) Od 4 dni biorę Citabax 20. To mój pierwszy lek, który dostałam po pierwszej wizycie u psychiatry. Diagnoza - depresja (zaufałam lekarzowi, choć do końca nie jestem pewna, czy to to....) Kilka dni to mało, żeby zauważyć zmiany, ale co mnie martwi, to całkowity brak zainteresowania czymkolwiek, z każdym dniem coraz większy. Wcześniej miałam napady depresji przerywane uczuciem euforii i miłości do życia. Teraz jestem tak ospała i otępiała, czuję jakby życie toczyło się koło mnie. Fakt, czuję się spokojniejsza, ale czy z czasem nie będę miała wszystkiego gdzieś? I jeszcze w nocy dopadła mnie panika przed zaśnięciem, głupie to, ale bałam się zamknąć oczy ze strachu, że ich już nie otworze :/ Czy po jakimś czasie mogę poczuć znów radość z życia a nie tylko obojętność? Moje szczęście czasami było aż przesadzone, ale to mnie wtedy właśnie napędzało i chyba wole te huśtawki dla kilku dobrych chwil, niż tą obojętność i przymulenie - choć bardziej realne.

Citabax

przez miko84 20 lut 2011, 10:17
Poczekaj, to są efekty uboczne jeszcze. Te leki pogarszają u wielu stan na początku by z czasem go poprawić. Pozytywne przemeblowanie w mózgu zajmuje dość dużo czasu (u każdego inaczej). Zobaczysz zmiany na lepsze tylko musisz być cierpliwa.
miko84

Citalopram

przez miko84 20 lut 2011, 10:20
Słuchaj, seronil to jednak trochę inny lek od citalopramu i masz rację, lekarz się na pewno pomylił przepisując Ci 100 mg sertraliny na początek. Absolutnie jej nie bierz. Citalopram jest słabszy od sertraliny a dał Ci takie efekty uboczne. Sertralina to dość silny lek i powinno się ją zaczynać od 50 a nawet 25 mg. Słuchaj, radzę Ci zmienić lekarza.
miko84

Citabax

przez LN23 20 lut 2011, 17:12
Mi psychiatra powiedziala, ze mam citabax odstawic-bralam w sumie miesiac,- jak wczesniej pisalam w ostatnich dniach brania, wymiotowalam bez powodu. Powiediala, ze to zapewne za jego sprawa i ogolnie jak podsumowalam wszystkie uboczne jakie u mnie wystapily to powiedziala, ze za duzo tego bylo i przepisala mi concerte (dla dzieci z ADHD) ma pomóc w koncentracji i ogólnym ogarnianiu bo u mnie procz depresyjnego nastawienia do świata to właśnie to stanowi najwiekszy problem. Wykminiłam sobie, że jak zaczne ogarniać i zacznie mi wychodzić to za co sie zabieranm to nabiore sil i motywacji do dzialania i moje nastawienie sie polepszy. Dzis wzięłam pierwsza tabletke.
Moze mam zludne wyobrazenia, ale jak nie sprobuje to sie nie dowiem.

Pozdr!

Citabax

przez miko84 20 lut 2011, 18:10
Hej. To dość ciekawe podejście. Też tak myślałem ale u mnie concerta/metylofenidat się nie sprawdziły. U mnie głównym powodem jest jednak depresja i lęk i najpierw muszę zwalczyć to dziadostwo. Concerta nie pomogła mi w tym.
miko84

Sortuj wg