CITALOPRAM (Cipramil,Citaxin,Cital,Citalec,Citabax,Citronil)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy citalopram pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
71
63%

Nie
29
26%

Zaszkodził
13
12%

Liczba głosów : 113

przez kingtodd 15 gru 2013, 20:46
Taką też mam nadzieję, jednak im więcej opiniii o leku przeczytam tym mniej w to wierzę. To działanie citalu na mózg ujawnia się dopiero po kilku tygodniach i jest to udowodnione naukowo tylko zastanawia mnie dlaczego na niektórych nie działa. Czasami mam wrażenie, że sobie wmawiam, że czuję się lepiej innym razem niby jest uczucie, że coś działa, ale jak mówię, biorę dopiero piąty dzień więc na efekty trzeba poczekać. Dam znać co i jak za jakiś czas.

przez cichyczlowiek 17 gru 2013, 17:40
Witam, od dwóch tygodni biorę jedną tabletką rano CITABAX 20, skutki uboczne są u mnie takie: ból głowy ( przez to w jedną noc nie spałem), prawie cały czas mi boli głowa, jestem bardzo drażliwy. Biorę też od dwóch tygodni, SENZOP jedna tabletka rano i druga wieczorem. Przed tymi tabletkami brałem Seronil, nie miałem takich skutków ubocznych typu ból głowy. Poproszę lekarza że dała mi Seronil, gdy pójdę do niej.

przez one-half 18 gru 2013, 15:55
Bierze / bral to ktos przez dluzszy czas w dawce 60 mg? Wiem,ze teraz najwyzsza zalecana jest 40 (choc w aktualnej ulotce (ulocie) Citronilu pisza (czciona arial 11 :) ) ze max to wciaz 60 mg!! Hałewer, kto bral 60 mg i czy bardziej jest skuteczna niz 40 mg

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez kingtodd 21 gru 2013, 21:45
Jak poznać, że lek zaczął już działać? Są jakieś objawy typu lepszy nastrój, radość czy czego się spodziewać, zakładając oczywiście, że będą jakieś efekty stosowania. U mnie po 10 dniach skutki uboczne ustąpiły ale nic poza tym. Ani mi to pomogło ani zaszkodziło (póki co). Zdarzają się rzadko napady lęku- takie chwilowe- ale bardziej wynika to z tego, że nigdzie nie wychodzę i z nikim się nie spotykam niż z rzeczywistego działania leku...

przez nova_2013 21 gru 2013, 22:19
jestem ponownie na Forum :-)

pierwsza moja wizyta tutaj datuje sie 18 pazdziernika i wowczas wydawalo mi sie, ze bede taka silna i powalcze sama ze swojå depresjå. Zaczelam cwiczyc, zapisalam sie na yoge i spojrzalam z nadziejå w przyszlosc. Poznalam techniki oddychania, metode relaksacji i odprezenia.
Niestety.... ponioslam porazke. Wiem,ze sama sobie nie poradze bez wsparcia farmakologicznego i psychoterapii.

Dzis zdecydowalam sie na rozpoczecie kuracji CITALOPRAMem, uplynelo juz 8 godzin od pierwszej tabletki i zadnych ubokow, a to przeciez strach przed nimi paralizowal mnie przed decyzjå zazycia tabletki. Dzis moge postukac sie w czolo i politowac sie nad swojå glupotå ! Przez okres tych dwoch miesiecy zaoszczedzilabym sobie atakow paniki i zwiåzanych z nimi przezyc. Zdobylam sie na odwage i wzielam pierwszå tabletke.

1-sza godzina - nic
2-ga godzina - jakos swiat stal sie dla mnie przyjazniejszy :-) ale znuzylo mnie okropnie wiec polozylam sie spac na 1,5 godziny.
4-ta godzina - z usmiechem zagadnelam do meza, ze chyba serotonina zaczela dzialac bo stalam sie pogodniejsza i wreszcie mysli
przestaly bombardowac moj umysl. Stalam sie spokojniejsza i wiele rzeczy przestalo mnie draznic.
Jakos w ostatnim czasie bardzo wkurzalo mnie stanie w kolejce za samochodami na czerwonym swietle.
Czasami wrecz doprowadzalo do pasji i powodowalo napady leku ( ataki paniki )
5-ta godzina - pojechalismy na zakupy do hipermarketu i spedzilismy tam nastepne dwie godziny
7- ma godzina - nawiåzalam kontakt z dwoma kolezankami od ktorych odsunelam sie z powodu mojej depresji
Od czasu, kiedy zaczelam sie zle czuc i miec te ataki paniki, zerwalam kontakty z wiekszosciå osob.
Nie wiem czy to ze strachu, czy ze wstydu czy przed mozliwosciå niezaakceptowania i odrzucenia z ich strony,
dlatego ratowalam sie ucieczkå przed znajomymi.
8- ma godzina - nic szczegolnego z moim organizmem sie nie dzieje, ani zawrotow glowy, ani bolu glowy ani arytmi serca czy dusznosci.
Moglabym rzec TABLETKA CUD :-)

Postaram sie zdac relacje z jutrzejszego dnia. To bedzie moja druga tabletka.

A od 10 stycznia rozpoczynam KBT - Kognitiv Beteende Terapi czyli terapie behawioralnå, ktora potrwa przez kolejne 12 tygodni

Trzymajcie sie Wszyscy i GLOWA DO GORY !!!!
Pozdrawiam serdecznie,
Nova_2013
Mc zestaw Citalopram 20mg Obrazek

przez lunatic 21 gru 2013, 22:54
to narazie nie jest dzialanie leku takie jak ma być, ten lek nie działa od 1 dnia
ale jest to dobry znak

przez kingtodd 22 gru 2013, 17:27
Chyba bardzo mocno uwierzyłaś w działanie tego leku, bo to raczej niemożliwe aby od razu działał. Nawet w ulotce jest napisane, że mechanizm dzialania leku uaktywnia się dopiero po kilku tygodniach podobnie jak inne SSRI.
Co do zwiększania dawki to nie polecam. Znam ludzi, którzy brali dawki wielokrotnie większe niż potrzeba i skutki nie były zadowalające. Lekarz polecał im powrót do dawki 20ml, bo tutaj kluczową rzeczą nie jest duża ilość leku tylko pobudzanie przez niego odpowiednich synaps w mózgu - czy coś w ten deseń. W każdym razie więcej nie znaczy- lepiej w tym wypadku.

przez nova_2013 22 gru 2013, 18:05
Wlasnie w tym sek, ze wcale nie uwierzylam a wrecz przeciwnie. Wzielam jå ze sceptyzmem i przez 2 miesiåce wydawalo mi sie, ze sama sobie poradze z tymi atakami paniki dzieki treningom oddychania i stretchingiem. Ale ostatnio moje ataki sie nasilily, så czestsze i silniejsze wiec to moja desperacja pchnela mnie do decyzji wziecia tabletki. Wczoraj zazylam o godz.13.00 i dzisiaj rowniez o 13.00. Noc przespalam jak niemowlak choc nigdy wczesniej nie miewalam problemow z zasnieciem, jednak dzisiejszy sen byl totalnym wypoczynkiem. Poprzednio tez sypialam 7-8 godzin to jednak kazdego ranka budzilam sie zmeczona. Dzis byla to pobudka bardzo przyjemna, czulam sie wypoczeta i moje miesnie nie byly spiete.

Jak wyczytalam na tym forum, niektore symptomy mogå sie pojawic dopiero po 3 lub 4 tabletce, ale poki co nic niepokojåcego sie nie dzieje.
I dodam sprostowanie : oczywiscie wzielam polowe tabletki wczoraj i polowe tabletki dzisiaj wedlug zalecen lekarza.
Bede brac polowe tabletki przez pierwsze 8 dni a pozniej przejde na jednå calå.

Doczytalam sie takze na forum, ze nie wszystkim pomaga CITALOPRAM. Wiec moze moj organizm traktuje te tabletki jak PLACEBO bo nie mam dzialan ubocznych a czuje sie lepiej. Tak czy siak, najwieksze nadzieje pokladam w terapii behawioralnej a napewno cos wiecej bede mogla powiedziec jesli dostane kolejny atak paniki podczas kuracji.

-- 22 gru 2013, 18:20 --

Zastanawiam sie tez czy do 10 stycznia ( do spotkania z psychiatrå ) nie pozostac tylko na polowce. Bo jesli sie okaze, ze terapia behawioralna pomaga mi to latwiej bedzie mi odstawic CITALOPRAM. A jesli przez pierwsze 2 tygodnie bede sie czula dobrze na polowce dawki, to po co zwiekszac ?

Ja jestem tutaj naprawde nowa i moje zmagania z chorobå to pikus na tym etapie, wiec "przekopuje" tutejsze fora aby znalezc pomysly na przezwyciezenie i pokonanie choroby. Sprobuje tez masazu relaksacyjnego bo on pomaga w rozluznieniu napiecia. Narazie jestem pelna optymizmu i wiary, ze wyjde z tego koszmaru, bo te ataki paniki bardzo uprzykrzyly mi zycie. Kompletnie nie moge niczego planowac bo zawsze pokrzyzuje mi cos choroba a ja tak bardzo chcialabym wrocic do siebie sprzed czasu choroby.

Gdzies na jednym z forum tez wyczytalam, ze jeden chlopak bral tylko pol tabletki przez 4 miesiåce i sie wyleczyl. Postaram sie odszukac jego post i byc moze odnajde jego pozniejsze wpisy aby upewnic sie czy rzeczywiscie sie wyleczyl czy to tylko przedwczesna radosc. Bo niektorzy wspominajå, ze choroba przeszla ale wrocila po paru miesiåcach :why:

Apropos : minela piåta godzina od wziecia drugiej polowki - zadnych efektow ubocznych. PLACEBO ???
Mc zestaw Citalopram 20mg Obrazek

przez lunatic 22 gru 2013, 19:15
Nie u każdego występują efekty uboczne, te leki działają później ale czasem od pierwszej dawki czuć jakąś zmianę, u mnie np. SSRI od razu dzialaja uspokajajaco i wyciszająco, a na innych dzialaja pobudzająco i powodują stany lękowe na początku leczenia, ale efekt leczniczy taki jaki ma być pojawia się dopiero po paru tygodniach

przez kingtodd 22 gru 2013, 20:04
Cieszę się, że ci pomaga. U mnie na początku rzeczywiście pomógł mi na sen, bo mialem kłopot z normalnym zaśnięciem i nieprzerywanym snem. Dzieję się tak daltego, że Cital zatrzymuje w mózgu więcej serotoniny i faktycznie jeśli idzie o sen to na samym poczatku kuracji pomógł. Po paru dniach jednak nie widzę wielkiej różnicy w spaniu jeśli porównać to z okresem przed zażywaniem leku. Od momentu kiedy ustąpiły mi skutki uboczne, czyli mniej więcej po ośmiu dniach nie czuję absolutnie żadnej zmiany ani różnicy w samopoczuciu czy w jakości życia w porównaniu do okresu sprzed.
Obecnie 11 dzień kuracji. Nie skreślam leku, dam mu czas, mam przepisaną dawkę 20ml przez dwa miesiące i poczekamy co będzie dalej.

przez Lord Kapucyn 22 gru 2013, 20:22
kingtodd napisał(a):rzeczywiście pomógł mi na sen, bo mialem kłopot z normalnym zaśnięciem i nieprzerywanym snem. Dzieję się tak daltego, że Cital zatrzymuje w mózgu więcej serotoniny i faktycznie jeśli idzie o sen to na samym poczatku kuracji pomógł.

Nie, dzieje się tak dlatego, że citalopram wykazuje umiarkowane powinowactwo do receptora histaminowego H1(jako antagonista).
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

przez abraxas 22 gru 2013, 21:23
U mnie cital nijak na sen nie pomaga, wręcz szkodzi, bo nigdy ze snem nie miałam problemów, a teraz mam - wybudzam się o 3-4 i potem ciężko mi wstać. Jak zaczęłam brać rano zamiast wieczorem, to parę tygodni było ok, a teraz znów wróciło ni z gruszki ni z pietruszki. Szkoda że na święta, będę się męczyć trzy tygodnie.
No i jakoś hurra-optymizmu nie poczułam, 20 mg nic nie dało prócz skutków ubocznych, na 40 odczułam jakąś zmianę, jest po prostu stabilnie, ani w dół, ale też niestety ani za bardzo w górę. Teraz od paru dni mam 60, ale jakoś zero różnicy.
Bywają dni dobre, ale bywają i złe, i te też muszę przyjąć za własne. Są dni, kiedy jestem z kamienia, czasem z żelaza, najczęściej, niestety ze szkła.

przez kingtodd 22 gru 2013, 21:51
Chyba właśnie takie zadanie ma ten lek- stabilizację nastroju. Osobiście wolę być umiarkowanie uspokojony niż przeżywać okres depresji a potem jakieś dziwne napady maniakalne.

Czy na skrajną nieśmiałość w sytuacjach towarzyskich Citalopram ma jakiś wpływ? Jeśli nie to o co prosić ewentualnie psychiatrę za dwa miesiące podczas wizyty... Dodam, że alkoholu nie piję prawie dwa lata, bo przez moje prolemy psychiczne wpędziłem się niemalże w ciężki alkoholizm...

Pozdrawiam i bądźcie wytrwali...

przez kokos7 22 gru 2013, 22:23
Dark Passenger napisał(a):
Nie, dzieje się tak dlatego, że citalopram wykazuje umiarkowane powinowactwo do receptora histaminowego H1(jako antagonista).

Escitalopram też takie powinowactwo wykazuje?

Sortuj wg