CITALOPRAM (Cipramil,Citaxin,Cital,Citalec,Citabax,Citronil)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy citalopram pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
71
63%

Nie
29
26%

Zaszkodził
13
12%

Liczba głosów : 113

przez jolemka 19 lis 2013, 19:39
one-half
Ja biorę 40 mg od 20 V. Wg moich doświadczeń różnica jest zauważalna. Przy mniejszych dawkach działałam na zasadzie jak stoję to usiądę, jak usiadłam to się położę. W zasadzie robiłam tylko to co musiałam i z przerażeniem stwierdzałam, że coraz więcej rzeczy oceniam jako te, których nie muszę. Przy 40 mg nie mam takich dylematów, generalnie jest dobrze.

przez one-half 19 lis 2013, 21:15
Jolemka, a jak z ubocznymi? Nasilily sie po wejsciu na 40 mg? Czy jesli na 20 mg nie mam wiekszych problemow to czy po podwyzszeniu do 40 mg moge je miec i czy beda one tymczasowe? Najbardziej chodzi mi o tycie/libido

przez jolemka 19 lis 2013, 21:54
one-half
U mnie było i jest tak, że z citalem zaprzyjaźniłam się od pierwszej tabletki, zero uboków zarówno przy wszystkich przejściowych dawkach jak i teraz. Nie utyłam, momentami raczej waga szła w dół / a, że chuda jestem z natury to pilnuje kilogramów żeby nie przypominać szkieletora/ Libido tu niestety trochę gorzej, inicjatywa własna bliska zeru, ale "rozkręcić" się można, trochę to na siłę i bez spontaniczności ale jest, kiedyś bardzo często "bolała mnie głowa"

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Lord Kapucyn 19 lis 2013, 22:02
kokos84 napisał(a):Mnie zastanawia tylko jeden fakt, na ulotce citalopramu są napisane wskazania: lęk i depresja.
Natomiast na ulotce escitalopramu są dodatkowo: fobia społeczna, obsesyjno-kompulsyjne.
Przecież to ta sama substancja?

Citalopram(w sprzedaży) to racemat(mieszanka) R-citalopramu i S-citalopramu(dwóch enancjomerów- izomery to dwa lustrzane odbicia tego samego związku chemicznego jak prawa i lewa ręka- mogą się różnić m.in. działaniem biologicznym).

Citalopram sprzedają w postaci racematu gdzie jest 50% prawoskrętnego citalopramu i 50% lewoskrętnego escitalopramu. Prawoskrętny nie wykazuje działania przeciwdepresyjnego, ale ma jakąś tam aktywność biologiczną i poprzez wpływ na receptory może zblokować działanie lewoskrętnego.

Dlatego wymyślono "cud" jakim jest escitalopram(w sprzedaży) zawiera tylko 100% S-citalopramu(lewoskrętnego)- niby jest lepszy, bo ten prawoskrętny enancjomer nie ogranicza jego działanie, ale moim zdaniem to bełkot.

A w istocie to chwyt marketingowy polegający na wydłużeniu sobie patentu=i dalszym czerpaniu zysków z kury znoszącej złote jajka. H.Lundbeck(producenta citalopramu i escitalopramu) oskarżono o evergreening(sztuczne wydłużanie cyklu żywotności produktu), ale oczywiście odparli zarzuty.

-- 19 lis 2013, 22:05 --

Co do citalopramu i escitalopramu- to brałem i żadnych działań niepożądanych(poza lekkimi wynikającymi z blokady wych. zwrt. 5-HT). Bliska mi osoba brała citalopram- podobnie, zero uboków. Okres wejściowy na escitalopram wspominam bardzo miło, potem niestety się popsuło, a szkoda. Na pewno nie nazwałbym "umierania" po citalopramie "typowym" skutkiem ubocznym. To raczej typowy przykład jak nerwice lękowa potrafi rujnować życie, albo dość rzadka reakcja uczuleniowa.
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

przez UnityMitford 20 lis 2013, 20:40
Dark Passenger napisał(a): Na pewno nie nazwałbym "umierania" po citalopramie "typowym" skutkiem ubocznym. To raczej typowy przykład jak nerwice lękowa potrafi rujnować życie, albo dość rzadka reakcja uczuleniowa.

kurczę
pogadam z moją nową psychiatrą o tym, musi mi dobrać coś odpowiedniejszego
UnityMitford

przez rinakata 24 lis 2013, 19:40
Witam. Citronil byl moim drugim lekiem gdy wróciła mi nerwica lękowa z depresją. Brałam 20 mg. I pamiętam, że dwa razy mnie wyciągnął na lepsze. Jakiś czas temu znów mialam nawrót lęków. Dostałam najpierw escitalopram 5mg. Strasznie dużo na nim jadłam. Może źle ale poprosiłam o zmianę. Lekarz zgodził się i dał mi sertalinę. Najpierw w dawce 50 mg. Na początku jakoś pomoglo, później znów pogorszenie i tak co chwilę aż doszłam teraz do 100 mg. Ogólnie razem biorę je 4 miesiące i.. nie jestem zadowolona. Lęki są nadal. Zanim mam gdzieś wyjść kręci mi się w głowie, stresuję się. Gdy jestem wśród ludzi boję się ze zaczne robić coś głupiego, jakbym miałam oszalec, choć nigdy nic takiego nie zrobiłam - natrętne myśli - tak chyba można to nazwać. I ogolnie nie spotykam się z nikim.. siedze w domu. Boję sie. Wygasły mi uczucia na tej sertalinie. Albo mi się wydaje ale na prawde nie chce mi się nic robić...
I tu jest pytanie - czy jesli kiedys citalopram mi pomógł bardzo - bo tak go wspominam, to czy mi teraz pomoże jeśli zamienie sertalinę na citronil ??? Chciałabym poczuć się znów dobrze.

Do tego dwa dni temu wykryto u mnie niedoczynnosc tarczycy i mozliwe problemy z jajnikami pco. Hormony wariuja po nowym roku bede lezez w spzitalu an badaniach.
co robic????
Przerzuć kartkę, zaryzykuj, bądź dziwakiem.........

przez one-half 27 lis 2013, 14:14
Czy citalopram (powiedzmy, że w max. dawce 40 mg) jest w stanie wydatnie stępić afekt (chodzi mi o to "znieczulenie emocjonalne", z którego tak słynie paroksetyna)? Nie ukrywam, że taki efekt byłby przeze mnie pożądany. Podobno zjawisko to występuje, w mniejszym lub większym stopniu, w przypadku każdego SSRI. Jak pod tym względem wygląda citalopram? Czym to stępienie afektu warunkowane jest (przede wszystkim) rodzajem leku, dawką, długością brania. Im dłużej będę brał, tym bardziej afekt będzie się spłycał? Hope so.

przez Tranx88 30 lis 2013, 19:52
Mnie Citalopram znieczulił w dawce 20 mg ( emocjonalnie i nie tylko......) ale tylko przez pierwsze 2 tygodnie. Teraz jest dobrze i od jutra podbijam dawkę do 40 mg.
Pewne znieczulenie emocjonalne, o ile nie jest uciążliwe w życiu codziennym, to jeżeli jest w umiarkowanym stopniu , może dobrze pomagać w zwalczaniu lęków, przynajmniej u mnie tak jest.
Absenor 1500 mg
doraźnie 15 mg Relanium.

przez Chaotic 04 gru 2013, 18:30
Ja mam wrażenie, że po ok. 3 miesiącach łykania Citalu przestał działać...
Szaleństwo to niemożność przekazania swoich myśli...

przez lunatic 06 gru 2013, 12:59
UnityMitford napisał(a):noc po zażyciu Citalu określam mianem jednej z najgorszych w moich życiu. (gorsza była chyba tylko ta, gdy pojawił się pierwszy w życiu duży atak paniki). psychiatra przepisał mi Cital na nerwice lękową z agorafobią. zaufałam temu lekarzowi, byłam bardzo szczęśliwa, uprzedził mnie, że lek nie działa od razu i może mnie boleć głowa.
całą noc myślałam, że umieram.
bez przerwy miałam wrażenie, że moja skóra jest gorąca i mam w nią powbijane setki igieł. coś niezidentyfikowanego działo się z moim sercem - czułam jakbym za moment miała mieć zawał. równocześnie czułam i duszności z powodu braku powietrza i problemy z oddychaniem i uciskiem w gardle spowodowane odczuciem, że wymioty podchodzą mi do gardła i je zapychają. zwijałam się z bólu brzucha, nigdy w życiu nie bolał mnie tak bardzo, a przechodziłam różne dolegliwości. dochodziły do tego nieprzyjemne nudności. migawka przed oczami była tak silna, że zamykanie oczu nic nie pomagało. ciągle wydawało mi się, że tracę przytomność.
leżałam wtedy w łóżku na jednym boku, z drugiej strony leżał telefon. chciałam dzwonić po pogotowie, ale bałam się, że gdy się obrócę - umrę.
próbowałam się uspokajać - oddychałam i zasypiałam na 10-15min. gdy się budziłam wszystko zaczynało się od nowa.
rano wyrzuciłam resztę opakowania Citalu.

To są objawy napadu lękowego, czasem gwałtowny wzrost poziomu neuroprzekaźników na początku leczenia moze to spowodować, w takim przypadku pomocny byłby Xanax do czasu az Cital zacznie działać

przez cypis 12 gru 2013, 18:35
Witam. Moja dziewczyna zaczeła aktualnie od dwóch dni brac citalopram w dawce 1tabletka (10mg) każdego ranka przez okres 2tygodni Lekarz powiedział ze Potem zobaczymy co dalej , efektem przepisania Citalopramu jest to iż przez pół roku brała Rano Velaxin przed snem Mirtor po tym okresie psychiatra zalecił stopniowe odkładanie czyli było to ok, 1,5 tygodnia odstawiania tych lekow i jej organizm przezył wielki szok , Bole brzucha , bole glowy itp. Chciałbym zapytać czy jakimś osobą pomógł ten lek i czy potrzeba czasu aby efekty były zauważalne gołym okiem i czy w przeciwieństwie do leków które jadła wczesniej nie ma tak mocnych skutków ubocznych?? Dziekuje serdecznie za każda wskazówke. Pozdrawiam serdecznie

przez polakita 14 gru 2013, 10:47
Witajcie. Dostalam Cital jako lek w walce z bezsennoscia. Kiedys bralam go przez miesiac i rzeczywiscie na nim wiecej spalam. Teraz - biore go od dwoch tygodni i wlasnie zaczal znowu dzialac jako zamulacz (a biore tylko polowke) znaczy za dnia jestem nieco senna a wieczorem padam, spie dluzej i lepiej niz zwykle. Zastanawiam sie czy takie dzialanie bedzie sie utrzymywac, ile czasu... a jezeli pozniej odstawie tego procha, to przypuszczam ze moja bezsennosc wroci w takim samym wymiarze jak ja mialam wczesniej....

przez kingtodd 15 gru 2013, 20:07
Rozpocząłem kilka dni temu kurację Citalem. Pierwsze dni to głównie efekty uboczne, mdłości, lekkie zawirowanie w głowie i przede wszystkim senność. Ciekawe czy cokolwiek pomoże. Będę go brał w dawce 20 ml dziennie przez 2 miesiące. Ale tyle się naczytałem o efekcie placebo, o tym, że nie można spodziewać się wielkich rezultatów po tym leku, że jestem trochę sceptyczny... Po jakim czasie ustąpią te skutki uboczne (jeśli ustąpią) ? Czy jest jakaś szansa, że lek pomoże w fobii, nerwicy, depresji, nieśmiałości wśród ludzi?

przez lunatic 15 gru 2013, 20:26
jakby nie było szansy ze pomoze to by Ci go lekarz nie przepisał, skutki uboczne powinny przejść, od paru dni do kilku tygodni (2-3), z sennością to jednym przechodzi innym nie, na pewno powinna się zmniejszyć

Sortuj wg