CITALOPRAM (Cipramil,Citaxin,Cital,Citalec,Citabax,Citronil)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy citalopram pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
71
63%

Nie
29
26%

Zaszkodził
13
12%

Liczba głosów : 113

przez Lord Kapucyn 29 mar 2013, 11:06
Wszystkie leki z tej grupy działają dopiero po jakimś czasie- taki jest mechanizm ich działania. I wszystkie mogą potencjalnie na początku nasilać lęki i depresję zanim nastąpi poprawa. Sens może mialaby zmiana na lek o typowym profilu przeciwlękowym- sertralina, paroksetyna, omipramol itp.
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

przez depas 30 mar 2013, 16:17
Trzeci tydzień na citalopramie + wenla i jest całkiem dobrze, lęk opanowany, nastrój raczej pozytywny (na tyle, na ile to u mnie możliwe). Tylko co raz więcej śpię i to mi się nie podoba. W ciągu dnia utrzymuje się lekkie spowolnienie, ale mocna kawa pomaga i da się wytrzymać. Tylko spać 12h na dobę mi się nie uśmiecha, poza tym fobia społeczna jak była tak jest, tutaj żadnych zmian. A więc starym zwyczajem już zaczynam kombinować jakby tu zamieszać. Na początek zacznę brać 20mg citalopramu, ale obawiam się że to tylko zwiększy sedację. Myślę też czy nie wrócić do fluoksetyny albo nawet sertraliny, biorąc te leki nie czułem się idealnie, ale przynajmniej co rano budziłem się wcześnie i wypoczęty. Być może powinienem zastąpić czymś wenlafaksynę, np. aktywizującym Fluanxolem. No ale jak zawsze zobaczymy najpierw co doc powie. Zapytam co sądzi o łączeniu dwóch SSRI (fluoksetyna/citalopram), jeśli zgodził się na SNRI/SSRI, może i to zaakceptuje, o ile oczywiście są jakieś medyczne argumenty za takim rozwiązaniem.
paroksetyna 40mg
mianseryna 60mg
amisulpryd 200mg

RIP Robin Williams (1951-2014)

przez jolemka 12 kwi 2013, 15:23
Biorę cital 7 tydzień przez ten czas miałam wrażenie, że "dla mnie on szyty" skutki uboczne w minimalnym stopniu, po pewnym czasie poczułam się lepiej co oczywiście wzbudziło mój zachwyt. Teraz mam lekki zjazd w dół, pojawiły się objawy, które przed citalem szczęśliwie mnie omijały np chce mi płakać, częściej kłębią mi się po głowie myśli samobójcze, ogólnie jakoś brak mi pary. Pojęcia nie mam dlaczego tak się porobiło, za dużo, za mało tego citalu /biorę 20mg/ Może ktoś z Was mi pomóc znaleźć odpowiedź. Do lekarza idę za 10 dni.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez depas 12 kwi 2013, 23:08
jolemka, to rzeczywiście może być kwestia zbyt małej dawki, kiedyś mój lekarz twierdził że jeśli lek początkowo działa dobrze a po jakimś czasie przestaje, może to wynikać właśnie z dawki leku. Czasem podniesienie przynosi poprawę. Bywa też jednak tak że lek po prostu przestaje działać i koniec, nic nie da się zrobić, tylko zmienić na inny.
paroksetyna 40mg
mianseryna 60mg
amisulpryd 200mg

przez Ina86 13 kwi 2013, 10:05
jolemka, ja miałam bardzo podobnie. Brałam Cital w dawce 20mg. Przez 5-7 tygodni była rewelacja (oczywiście po przeżyciu okropnych pierwszych 2 tyg. zażywania Citalopramu).
Po tych 5 wspaniałych tygodniach zaczął się nastrój pogarszać - rozdrażnienie, wybuchy złości. Po kolejnych 2 tyg. wrócił napad lęku. Zwiększyłam dawkę (bo tak wcześniej ustaliłam z moją lekarką, że jak będzie coś nie tak, to zwiększamy) i jest znów dobrze. Teraz biorę 30mg. od 2 tyg.
Może u Ciebie też jest właśnie kwestia dawki, jak zauważył depas.
Ja bym na pewno jeszcze z Citalu nie rezygnowała. Wytrwaj te 10 dni i porusz kwestię zwiększenia dawki z lekarzem.
Cital 30mg
Miansec 30mg
Afobam doraźnie

przez jolemka 13 kwi 2013, 19:16
depas, Ina86
Dzięki za odpowiedź, nie mam żadnego doświadczenia w tego typu lekach, to mój pierwszy antydepresant i nie wiem czego się mogę spodziewać. Kiedy po pierwszych tygodniach stosowania odczułam poprawę, raptem zrobiło się lekkie bum i poleciało do dołu dodając nowe objawy, to zgłupiałam, przestraszyłam się, zezłościłam itp.Generalnie to Cital mi się podoba /zwłaszcza, że znalazłam się w małej grupie szczęśliwców, których pominęły skutki uboczne/ i nie chciałabym go zmieniać. Zwłaszcza, że mam wyjątkowo podłe doświadczenie z lerivonem, który dostałam dodatkowo z powodu problemów ze snem /zaliczyłam 3 tabletki i nigdy więcej/. Powiedzcie jeszcze czy skutkiem zażywania Citalu mogą być cienie pod oczami? mam je od dawna tak moja uroda, ale teraz kilka osób twierdzi, że są znacznie większe i ciemniejsze.Mnie nie przeszkadzają, wiem, że depresja,nerwica "wyłażą na twarz"

przez Saska 16 kwi 2013, 12:33
Witam,

MI dzisiaj psychiatra zapisał Citabax 10 mg. Czy po tym leku się tyje ?? Bo strasznie się tego boję. Już jest mnie sporo, a co dopiero jakbym miała przytyć. Teraz siebie nawet akceptuje, bo myślę, że wyglądam dobrze, ale jakbym miała przytyć to się załamię... Proszę o odpowiedź. Z góry dziękuję :)
To nic! To nic! To nic!
Dopóki sil,
Jednak iść! Przecież iść!
Będę iść!

przez depas 16 kwi 2013, 12:41
Saska, po citalopramie się nie tyje raczej, jest nawet szansa odrobinę stracić na wadze, tak było u mnie.
paroksetyna 40mg
mianseryna 60mg
amisulpryd 200mg

przez Saska 16 kwi 2013, 12:53
To się cieszę :) Serio nie chcę przytyć :P Może opinie na forach były spowodowane tym, że jak człowiek się lepiej poczuł to i apetyt mu wracał ?? :P Dobra już o tym nie myślę ;]

-- 18 kwi 2013, 09:22 --

Hej. Dzisiaj powinnam wziąć druga dawkę Citabaxu, ale tak się zastanawiam czy ja w ogóle powinnam go przyjmować. Z domu wychodzę, siedzę na zajęciach (oczywiście trochę się na nich męczę, ale wytrzymuje), ze znajomymi się spotykam (oczywiście niestety czasem dostaję duszności, czy źle się czuję, to wtedy wracam do domu). Po prostu mam leki przed uduszeniem, bo niestety miewam duszności dość często , często coś mnie boli co wywołuje niepokój, ale czy psychiatra powinien mi od razu przepisywać tabletki? Co o tym sądzicie?

-- 18 kwi 2013, 09:25 --

Do tego mieszkam ze znajomymi śmieje się z nimi. Mam takie dni, ze ciężko mi się oddycha i lepiej żeby nie podchodzili, czasem lęki, ale to definiuje mnie do brania leku?

-- 18 kwi 2013, 11:10 --

I dodam, ze na razie biorę pół tabletki czyli 5 mg i czy to możliwe, żebym już czuła skutek uboczny? Bo otyłość oddycham i mam lęki. Czy to może po prostu strach przed skutkami ubocznymi ? Proszę o odpowiedź...

-- 18 kwi 2013, 11:12 --

Nie otyłość tylko płytki miało być :P
To nic! To nic! To nic!
Dopóki sil,
Jednak iść! Przecież iść!
Będę iść!

przez Amitiel 23 kwi 2013, 11:15
Ja dzisiaj przyjmę pierwszą dawkę (10mg) zobaczymy co to da.

przez kejtino 23 kwi 2013, 13:14
wiatm:) ja lek citalopram 10 mg biore juz jakies 4 miesiace. jestem odecnie w angli i lekarz u ktorego bylam powiedzial ze poprawa nie jest widoczna od razu tylko po dluzszym czasu jego brania. ale powiam wam ze mi on pomogl bardzo, czuje sie o wiele lepiej jak bym zaczela zyc od nowa:) pozdrawiam

przez amelia83 24 kwi 2013, 18:33
Amitiel, powodzonka ;)
'Jeśli nie umiesz latać, biegnij. Jeśli nie umiesz biegać, chodz. Jeśli nie umiesz chodzić czołgaj się. Ale bez względu na wszystko- Posuwaj się naprzód '
M. Luther King

'jak o mnie ktoś zapyta powiedzcie mu że znikam, za równoległym światem, gdzie liczby nie są ważne'

przez wannabeadored 25 kwi 2013, 18:15
Ja po Citabaxie 20 czułam się świetnie, dopóki nie wpędził mnie w epizod manii ;) ale do tamtego momentu nie miałam prawie żadnych skutków ubocznych. Może troszkę: mdłości i derealizacja. Nawet teraz przy odstawianiu nie czuję żadnych dolegliwości.

przez qrulewna 25 kwi 2013, 19:04
nie byliscie zbyt senni po cito?
zastanawiam się nad nim bo "jeszcze nigdy" ....ale boję się senności w dzień-a w dzień mam do ogarnięcia bardzo duzo prawie przez 19 godzin na dobę muszę byc "up" tak doliczyłam się ostatnio:(

Sortuj wg