KLONIDYNA (Iporel)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

KLONIDYNA (Iporel)

przez Tańczący z lękami 19 paź 2014, 17:11
suwak napisał(a):A co powiecie na to, by przyjmować klonidynę razem z mirtą/miansą by obniżyć noradrenalinę?

ciekawie kombinujesz, bo skoro w praktyce nie ma silnego antagonisty/ odwrotnego agonisty 5ht2aic a jest on nam potrzebny ze względu na depresję i kłopoty ze snem, ale nie chcemy noradrenaliny (ze względu na lęki i kłopoty ze snem) to w praktyce nie mamy żadnego leku. Ryzykowny to manewr, ale w teorii można by uzyskać lek który działałby właśnie jedynie na 5ht2 gdyby odpowiednio dobrać dawki obu leków, czyli miansy i klonidyny...Myślałem o tym połączeniu już od dawna, ale nie chcę dokładać kolejnych leków (stosuję bowiem 3). Ciekawe, czy ktoś stosował takie połączenie i jakie były efekty

-- 19 paź 2014, 16:16 --

dodam jeszcze, że wchodząc na miansę mam ku.ewskie lęki, ale po jakimś czasie czuję wyraźną poprawę nastroju. Ten lek działa u mnie na depresję, ale część tego działania jest prawdopodobnie dla mnie szkodliwa i nie mówię tu o ubokach fizycznych etc, ale o czysto psychicznych (lęk, napięcie).
paroksetyna 15mg, mianseryna 5mg
doraźnie: co będzie pod ręką
zaburzenia lękowo-depresyjne, nerwica

KLONIDYNA (Iporel)

przez suwak 19 paź 2014, 18:12
To kto pierwszy będzie królikiem doświadczalnym? :twisted:
Poza tym podejrzewam że nie tak łatwo dostać tę klonidynę...

KLONIDYNA (Iporel)

przez Tańczący z lękami 19 paź 2014, 19:28
suwak, również słyszałem, że nie chcą jej przepisywać, że to trochę ciężki kaliber

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

KLONIDYNA (Iporel)

przez ladywind 19 paź 2014, 20:07
A nie zastnawialiscie sie, że lęki i napięcie są wywoływane czysto przez samą chorobe a nie jak piszecie przez leki,które zazywacie jak np ktos wyzej napisał ze miansa daje takie skutki uboczne.
Festiwal psiego mięsa? Tak. Podpisując petycję wzrasta szansa na zaprzestanie tego mordu https://secure.avaaz.org/pl/stop_the_pu ... 52&v=76652

KLONIDYNA (Iporel)

przez suwak 19 paź 2014, 20:20
Tylko że lęk wywołany chorobą jest u mnie nieco inny. Np. ja jako fobik społeczny miewam lęki w sytuacjach społecznych, ale jest to lęk mocny, głęboki, taki przeszywający człowieka na wylot.
Ten właśnie rodzaj lęku na miansie mi się obniża, ale za to pojawia się inny, bardziej w stylu poddenerwowania, podniecenia, pobudzenia. I myślę że ten wynika z noradrenaliny, a tamten z kortyzolu.

KLONIDYNA (Iporel)

przez miko84 20 paź 2014, 10:19
suwak antagonizm 5-HT2a i c może być pomocny w obniżaniu kortyzolu ale są w miarę selektywne leki antagonizujące je jak ketanseryna czy ritanseryna ale nie wykazują działania przeciwdepresyjnego.

hashim trudno powiedzieć, może po prostu po odstawieniu wraca depresja. Mirtazapina zwiększa aktywność czołowych części mózgu a to one odpowiadają za objawy negatywne. To jest podobny mechanizm do objawów negatywnych w schizofrenii - słaba aktywność dopaminy w tych rejonach mózgu. Mirtazapina zwiększa metabolizm i aktywność tych części mózgu, zwiększa w tych rejonach dopaminę a przez to często działa na negatywne objawy.

Czytałem ciekawe badanie na temat wpływu mirty i SSRI na aktywność kory przedczołowej i mirta ją właśnie zwiększała a SSRI zmniejszała, więc nie dziwi to, że SSRI i mirta mogą mieć tak różne efekty na objawy depresji. Szczególnie te objawy negatywne - zauważcie, że SSRI często je pogarszają, następuje pogorszenie anhedonii, motywacji, chęci do socjalizowania się. Mirta za to w badaniach (np. po dołożeniu do neuroleptyku) wykazywała działanie leczące objawy negatywne. Coś podobnego zauważyłem u mnie - na SSRI mam pogorszenie anhedonii, motywacji i nie chce mi się spotykać z ludźmi, a z kolei mirtazapina jako jedyny lek poprawiła u mnie wyraźnie te rzeczy. To po raz kolejny skłania do tezy, że są różne typy depresji związane z różnymi obszarami mózgu i na jeden typ dany lek będzie skuteczny a na inny może nawet szkodzić.

Antagonizm 5-HT2c obniża lęk (to ma mirta). Także antagonizm H1 i 5-HT2a ma pewne znaczenie w działaniu przeciwlękowym. Dodatkowe działanie przeciwlękowe mirty bierze się z pośredniego agonizmu 5-HT1a, ale to bierze się już z antagonizmu alfa-2. Jeśli wyłączy się antagonizm alfa-2 to nie będzie pośredniego agonizmu 5-HT1a, nie będzie takiego wzrostu dopaminy w korze czołowej a przez to lek będzie wg. mnie dużo słabiej działać przeciwdepresyjnie i być może także przeciwlękowo. Z drugiej strony tak jak piszecie, nasilenie lęku z mirty bierze się najprawdopodobniej z noradrenaliny. To jest niestety jak z większością leków - coś za coś - noradrenalina z alfa-2 to jest raczej główny mechanizm działania mirty ale i jej pewnego działania zwiększającego lęki.

Ja brałem klonidynę i czułem się jak g... zmulony, senny, pewne nasilenie depresji też wystąpiło. Agonizm alfa-2 powoduje zmniejszenie noradrenaliny ale i ostrzału neuronów serotoniny. Klonidyna może także do pewnego stopnia blokować dopaminę w korze czołowej, co też może np. pogorszyć objawy negatywne (to co leczy mirta).

-- 20 paź 2014, 09:30 --

PS. Najnowsze badanie wykazało, że ketamina działa na anhedonię już po 4 godzinach a odbywa się to przez wzrost aktywności czołowych części mózgu. Pojawia się coraz więcej tych badań na temat ketaminy i myślę, że im więcej ich będzie tym szybciej wprowadzi się ketaminę do leczenia depresji. Tzn. ogólnego bo w USA są już kliniki które stosują wlewy z ketaminy na depresję.
miko84

KLONIDYNA (Iporel)

przez hashim 20 paź 2014, 19:32
co do antagonistów nmda to nie mam przekonania

np. czym jest spowodowane, że po stosowaniu pewnych antagonistów nmda np. boje się dotyku bliskiej mi osoby, normalnie nie mam z tym problemów a nawet jest dokładnie na odwrót uwielbiam dotykac, mam problemy z myśleniem itp, w ketamine nie wierze, a;e jak będe miał okazje to spróbuje ;)

odstawienie mirty to u mnie masakra,normalnie bez leków mam lepiej niż po odstawce mirty
moja hipoteze że to przez wzmożony agonizm 5ht2c i 5ht2a albo przez serotonine (przecież mirta jest przeciwserotoninowa)

KLONIDYNA (Iporel)

przez miko84 21 paź 2014, 09:32
Czy mirtazapina jest przeciwserotoninowa. I tak i nie. Blokuje receptory serotoninowe 5-HT2a i c oraz 5-HT3 ale zwiększa ostrzał neuronów serotoninowych w DRN oraz zwiększa serotoninę w hipokampie (tutaj wyniki są akurat różne).
miko84

KLONIDYNA (Iporel)

przez Tańczący z lękami 21 paź 2014, 13:41
miko84, wspominałeś kiedyś, że mirta jest "bardziej" od miansy. A w czym jest miansa mocniejsza od mirty? Wiadomo, że ma mocniejsze działanie przeciwhistaminowe. U mnie powoduje również wyższą chęć socjalizacji z ludźmi niż jak byłem na mircie biorąc oczywiście w obu przypadkach SSRI. Z czego to może zatem wynikać? Znasz może na podst. badań ratio dopaminy do noradrenaliny na obu tych lekach?

KLONIDYNA (Iporel)

przez miko84 23 paź 2014, 10:54
Miansa silniej od mirty blokuje 5-HT2a i c oraz H1. Mocniejsze działanie miansy z SSRI może się brać z jej silniejszego antagonizmu 5-HT2c. Im silniejszy antagonizm 5-HT2c + SSRI tym większy wzrost serotoniny. Ale trudno orzec czy to jest akurat źródłem lepszego działania tego leku u Ciebie.
miko84

Sortuj wg