PROMETAZYNA (Diphergan, Polfergan)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy prometazyna pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
1
100%

Nie
0
Brak głosów

Zaszkodziła
0
Brak głosów

Liczba głosów : 1

przez depas 22 cze 2014, 09:46
Lek zaliczany do najstarszej grupy klasy leków przeciwhistaminowych (jeden z pierwszych leków I generacji - antagonista receptora H1) o działaniu nieselektywnym na receptor H1, wykazuje również właściwości dopaminolityczne, cholinolityczne, adrenolityczne i antyserotoninowe.
Chemicznie jest pochodną fenotiazyny. Wykazuje silne działanie sedatywne i słabe przeciwpsychotyczne (zaledwie około 1/10 siły chlorpromazyny). W Europie bywa stosowana w leczeniu psychiatrycznym, w celu złagodzenia niepokoju, pobudzenia i napięcia)

DZIAŁANIE:

Antagonista receptora H1 I generacji, pochodna fenotiazyny. Wykazuje działanie przeciwhistaminowe, depresyjne na OUN, cholinolityczne, przeciwwymiotne, uspokajające, nasenne. Wykazuje korzystne działanie w chorobie lokomocyjnej; zmniejsza pobudzenie przedsionkowe i hamuje działanie błędnikowe. Przenika przez barierę krew–mózg i wywiera działanie uspokajające przez hamowanie N-metylotransferazy histaminowej, blokowanie ośrodkowych receptorów histaminowych, blokowanie receptorów odpowiedzialnych za wychwyt serotoniny, acetylocholiny oraz przez pobudzenie receptorów α-adrenergicznych. Dobrze się wchłania po podaniu p.o. Działanie leku rozpoczyna się ok. 20 min po podaniu p.o., p.r. lub i.m. oraz 3–5 min po podaniu i.v. i utrzymuje się przez 4–6 h, niekiedy do 12 h. W 93% wiąże się z białkami osocza. Przenika przez łożysko i barierę krew–mózg. t1/2 w fazie eliminacji wynosi 7–15 h. Prometazyna jest metabolizowana w wątrobie. Głównymi metabolitami są sulfotlenki prometazyny i N-demetyloprometazyna. Prometazyna wydalana jest z moczem, głównie w postaci nieczynnych metabolitów.

WSKAZANIA:

Leczenie objawowe stanów alergicznych górnych dróg oddechowych i skóry, w tym alergicznego nieżytu nosa, pokrzywki, zmian skórnych przebiegających ze świądem, reakcji anafilaktycznej, odczynów poprzetoczeniowych. Zapobieganie chorobie lokomocyjnej i jej leczenie. W premedykacji przed zabiegami inwazyjnymi oraz w okresie pooperacyjnym (lek uspokajający, przeciwwymiotny).

INTERAKCJE:

Nasila działanie leków cholinolitycznych, trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych, leków nasennych, uspokajających, przeciwbólowych, barbituranów oraz działanie depresyjne opioidowych leków przeciwbólowych. Wykazuje synergizm z lekami neuroleptycznymi i parasympatykolitykami.Równoległe stosowanie z inhibitorami MAO może przedłużyć i nasilić działanie cholinolityczne oraz wpływ leków przeciwhistaminowych na OUN; może to zwiększyć ryzyko spadku ciśnienia tętniczego i wywoływać objawy ze strony układu pozapiramidowego. Prometazyna może odwracać wazopresyjne działanie epinefryny; z tego względu niedociśnienia tętniczego wywołanego podaniem prometazyny nie należy leczyć epinefryną. Prometazyna może obniżać próg drgawkowy i dlatego konieczne może być dostosowanie dawki leków przeciwdrgawkowych. Podczas leczenia prometazyną nie należy spożywać alkoholu. Równoległe stosowanie prometazyny z lekami ototoksycznymi może maskować objawy ototoksyczności, takie jak szum w uszach i zawroty głowy. Prometazyna może powodować fałszywie dodatnie lub fałszywie ujemne wyniki immunologicznych testów ciążowych. Stosowanie leku należy przerwać co najmniej 72 h przed wykonaniem skórnych testów alergicznych.

DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE:

Senność, zawroty i bóle głowy, niepokój ruchowy, koszmary senne, zmęczenie, zaburzenia orientacji, splątanie, objawy pozapiramidowe, pobudzenie, halucynacje, zaburzenia widzenia (niewyraźne, podwójne widzenie, rozszerzenie źrenic), suchość w jamie ustnej, podrażnienie żołądka, zatrzymanie moczu, zagęszczenie śluzu w drogach oddechowych, jadłowstręt, kołatanie serca, niedociśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu, kurcze mięśni, ruchy głowy i twarzy przypominające tiki, anafilaksja, zaburzenia regulacji temperatury ciała (gorączka), rumień na twarzy, hipokaliemia, nadwrażliwość na światło, zmiany w składzie krwi (w tym niedokrwistość hemolityczna), zaburzenia wątroby i dróg żółciowych (w tym żółtaczka). Prometazyna może zwiększać stężenie glukozy we krwi. W przypadku przedawkowania trudności w oddychaniu, znaczna senność, objawy pozapiramidowe, pobudzenie OUN, objawy wynikające z działania cholinolitycznego, spadek ciśnienia tętniczego, omdlenie. Objawy wynikające z działania cholinolitycznego oraz pobudzenie OUN obserwuje się częściej w przypadku przedawkowania leku u dzieci. Po przedawkowaniu prometazyny obserwowano zmianę koloru moczu na czerwony (może być związana również z krwiomoczem). Leczenie objawowe i podtrzymujące.

(za: wikipedia.org; bazalekow.mp.pl)

-- 22 cze 2014, 09:50 --

Wrzuciłem info nt. tego środka, ponieważ od dłuższego czasu fatalnie śpię, a mało zostało już leków których nie próbowalem w tym celu. Silne benzo odpadają, neuroleptyki na dłuższą metę również, więc może stara, mocna antyhistamina?
Czy ktoś z Was stosuje/stosował prometazynę nasennie?
paroksetyna 40mg
mianseryna 60mg
amisulpryd 200mg

RIP Robin Williams (1951-2014)

przez Peter007 13 gru 2015, 17:14
Bral ktos z was ten lek na sen ? Jak wrazenia ? Dzieki.

przez lochfyne 25 mar 2016, 21:52
Dostałem ten "syropek" do Abilifi, podobno w ramach uspokojenia i zniwelowania napięcia mięśniowego jakie mi towarzyszyło przy tym leku. Na drugie chyba działa, bo nogi już same nie chcą biegać jak wcześniej, a na uspokojenie i lęki ciężko powiedzieć, bo nie miałem ostatnio bardziej stresowych sytuacji.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez insomen 03 kwi 2016, 20:12
Sam ostatnio dostałem to cudo od rodzinnego przy jelitówce na łagodzenie mdłości a dodam że od paru lat mam silną nerwicę i główny problem to bezsenność i niewiele leków mnie usypia. wziąłem 10 mg na mdłości pomogło tak sobie ale o dziwo poczułem jakąś przyjemną senność i cały dzień przespałem. nie wiem na ile to działanie leku a na ile byłem wymęczony chorobą ale myślę że to nie przypadek, lek działa. polecam zwłaszcza przy nie duzych problemach ze snem, szkoda odrazu sie truć mianseryną, przy dużej bezsennosci może być za słaby ale jako jeden z nielicznych leków naprawde usypia.

Sortuj wg