MIRTAZAPINA (Remeron,Esprital,Mirtagen,Mirtor,Mirzaten)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy mirtazapina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
77
64%

Nie
23
19%

Zaszkodziła
21
17%

Liczba głosów : 121

przez miko84 29 paź 2012, 15:14
QueenForever właśnie poczułem. Miałem wrażenie, że to działanie bardzo, bardzo powolne ale ciągle postępujące, dlatego u większości osób początkowo SSRI mają działanie zmniejszające apetyt a przyrost wagi następuje (zazwyczaj, zgodnie z badaniami na tysiącach osób) dopiero po 6 miesiącach. Jak wiadomo za wagę odpowiadają głównie rec. 5-ht2c. Tzn. że downregulacja jest bardzo powolnym ale postępującym procesem. Dlatego teraz na sertralinie od początku uzbroiłem się w cierpliwość.

Downregulacja poprzez długotrwałe stosowanie SSRI ma ten plus że zmiany następują na większości receptorów, podczas gdy mirtazapina blokuje głównie 5-ht2 i 5-ht3. Pozatym mirtazapina ma to cholernie potężne działanie antyhistaminowe i noradrenalinowe, którego ja akurat nie lubię. Tak więc ogólnie SSRI to leki, którym zazwyczaj daje się stanowczo zbyt mało czasu.

Co do libido to jestem zdania, że po 6 miesiącach stosowania SSRI mało kto ma jego zaburzenia. Są to w większości przypadków opóźnienia szczytowania, ale to może mieć inny mechanizm bo serotonina wogóle działa hamująco na ejakulację i szczytowanie.
miko84

przez Babilon 29 paź 2012, 15:16
QueenForever napisał(a):Mirtazapina rano w zasadzie wogóle mnie nie zamula a biore ją sporadycznie na sen w dawce 45 mh-przy mianserynie byłem zamulony przez dwie doby od jej zażycia;
Miko84 czy poczyłes choc troche downregulacje 5HT2c na paroksetynie którą stosowałeś przeszło pół roku?zastanawia mnie jeszcze jedno-skoro przewlekłe stosowanie SSRI ma downregulowac receptor 5HT2c to dlaczego zaburzenie libido występuje cały czas podczas ich stosowania a często i po ich odstawieniu?

Ludzie przestańcie czytac to forum! Paroksetyna nie działa tak jak mirtazapina i lerivon i nie blokuje tych receptrów 5HT2.

przez miko84 29 paź 2012, 15:19
Babilon napisał(a):ALe jak lek blokuje działanie jakiegoś receptora, to w końcu nasz organizm zareaguje zwiększeniem produkcji tego receptora, czyli lek zacznie działać słabiej, bo twoja dawka nie wystarcza juz do pełnego zablokowania wszytkich receptorów, mogą też zajść inne zmiany któe prowadza do tego ze sumaryczne blokowanie tego receptora będzie MNIEJSZE.

Mniejsze czyli słabsze działanie na sen, to logiczne skoro antagonizm 5-ht2c/a ma pozytywny wpływ na sen. Chodzi o to, że organizm nie reaguje zwiększeniem ale zmniejszeniem liczby w przypadku rec. 5-ht2, więc działanie nasenne nie powinno być gorsze a lepsze.

Napisałem we wcześniejszym poście jak jest różnica między downregulacją przez SSRI (czyli też paro) a zablokowaniem receptorów przez mirtazapinę.
miko84

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Babilon 29 paź 2012, 15:21
[quote="miko84"][b]

Downregulacja poprzez długotrwałe stosowanie SSRI ma ten plus że zmiany następują na większości receptorów,
O czym Ty mówisz w ogóle?

-- 29 paź 2012, 15:30 --

Ludzie kochani jak chcecie kiedyś wyzdrowieć to przestańcie pisać na forach i przestańcie to czytac. Teraz rozumiem, jak ktoś napisał, ze lekarz mu tego zabronił czytac. Ja tez zabraniam sobie czytać tego więcej, :D bo jak widze co sie tu wypisuje to ręce opadają. Ta kuracja może tylko ludzi do wariatkowa wpędzić. Niech każdy zanim coś napisze zastanowi sie 10 razy czy komuś to nie zaszkodzi i czy w ogóle zostanie zrozumiany, bo jak zasiejesz zamęt, to ktoś inny sie przestraszy! Chcesz popisac sie swoją wiedzą czy chcesz komuś rzeczywiście pomóc? Bo tu nikt nie przyszedł uczyc sie farmakologii tylko potrzebuje wsparcia i pomocy, a nieodpowiedzialnych rad. Powodzenia!

przez QueenForever 29 paź 2012, 15:37
dzięki Miko 84 ,pozostaje nam czekać na czasy gdy agomelatyne będzie można kupić za 20 zł a nie 200zł jak teraz.
QueenForever

przez miko84 29 paź 2012, 15:39
Babilon widać Ty niczego nie rozumiesz z działania leków, więc się nie wypowiadaj. Pozatym to Twoje dywagacje wprawiły Kasię w niepotrzebny lęk.

QueenForever SSRI mają tą przewagę, że agonizują 5-ht1a a to jest bardzo ważne. Idealny będzie SSRI+antagonizm 5-ht2c (bez antagonizmu 5-ht2a), czyli takie połączenie SSRI+agomelatyna w jednym leku. No i o wiele tańsze! :mrgreen:
miko84

przez kasia000 29 paź 2012, 18:46
to fakt Babilon namieszała mi w głowie równo..a twierdzi ,że zna się na farmakologi...dziwne rzeczy wypisuje.
Babilon napisała,że
Więc własnie to zwiększenie produkcji receptorów to jest mechanizm tolerancji .
Miko o co kaman?

Czyli jak ja biorę lerivon 10 mg i chlorprotixen 30 mg(oba anatagoniści 5 2ht)już kilka lat
to już mam tolerancję? leki nie regują? mmniejsze działanie ?? o co chodzi?
"Nastał nowy dzień, dziś swe życie zmień....."

przez miko84 29 paź 2012, 19:04
Ale nie następuje zwiększenie liczby receptorów tylko zmniejszenie, to wyszło pod wpływem badań, można łatwo to znaleźć w necie.

Nie martw się tolerancją, antagoniści 5-ht2 nie są znani z występowania tego zjawiska.
miko84

przez siostrawiatru 29 paź 2012, 19:43
Boże kochany. Nic a nic nie rozumiem z tego co tu piszecie. Nie znam się na żadnych receptorach i innych dziadach. Ja chcę tylko się dowiedzieć dlaczego kilka lat temu mirta usypiała mnie przez rok codziennie tak samo a teraz po miesiącu nie działa wcale. Wygląda to tak: pierwsze 3 dni spałam w opakowaniu na kanapie przy włączonym tv bo nie wiedziałam kiedy usnęłam. Później już mogłam się normalnie położyć do łóżka i na momencie zasypiałam. Znowu po kilku dniach już musiałam dłużej leżeć ale zasypiałam w końcu a teraz po prostu nic. Przestało całkowicie działać. Więc o co chodzi?
“Ja… ja naprawdę w tej chwili nie bardzo wiem, kim jestem, proszę pana. Mogłabym powiedzieć, kim byłam dziś rano, ale od tego czasu musiałam się już zmienić wiele razy.”

przez depas 29 paź 2012, 20:24
Witam, mam pytanie do użytkowników mirty - czy przejście z 30mg do 45mg daje wyraźną różnicę jeśli chodzi o efekt terapeutyczny? Interesuje mnie też skuteczność mirtazapiny w wyższych dawkach, rzędu 60mg. Czy ktoś ma doświadczenie w tym temacie?
paroksetyna 40mg
mianseryna 60mg
amisulpryd 200mg

RIP Robin Williams (1951-2014)

przez uzytkownik 29 paź 2012, 20:26
Ja akurat biorę "analog" mirtazapiny (czyli mianserynę) i robię skoki o 30 mg, inaczej w ogóle nie odczuwam zmiany dawki.
uzytkownik

przez Kalebx3 29 paź 2012, 20:27
To ja tez mam pytanie odnośnie tego leku.
Dlaczego jestem po tym leku wziętym na noc z rana taki nerwowy ,zaznaczam bardzo nerwowy ?
Wie kto?
>>> Jesteśmy żebrakami żyjącymi na koszt Boga >>>

przez uzytkownik 29 paź 2012, 20:39
Jaka dawka?
uzytkownik

przez agonista 29 paź 2012, 22:37
PISAŁEM WIELOKROTNIE ŻE mirtazapina wpływa na uwalnianie noradenaliny oraz serotoniny dodatnio ale tylko wówczas gdy ma co uwalniać .Zaburzone wytwarzanie przekażnika powoduje że lek nie ma czego uwalniać lub uwalnia za mało .Malo tego uwolnienie przekażnika nie gwarantuje pobudzenia następnej komórki gdyż moze występować zbyt intensywny wychwyt zwrotny lub MAO zbyt szybko rozkłada przekażnik .W przypadku noradrenaliny istnieje 2 typy wychwytu zwrotnego ; do neuronu uwalniającego oraz do innych sasiednich komorek.Leki receptorowe to nie najlepszy wyborw depresjach.
obserwowany

Sortuj wg