MIRTAZAPINA (Remeron,Esprital,Mirtagen,Mirtor,Mirzaten)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy mirtazapina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
77
64%

Nie
23
19%

Zaszkodziła
21
17%

Liczba głosów : 121

przez cytrynka84 26 lip 2012, 21:46
Mirtazapina działała silniej u mnie niż mianseryna,na początku zwalala mnie z nog tylam po niej i w dzień senna byłam,odstawilam po tylam po niej dużo szybciej niż po mianerynie.Zwieksza apetyt.
Life is brutal!

Sertralina 100mg

przez Joseph87 27 lip 2012, 10:32
Tianeptyna nie zadziałała na mnie a psychiatra odmówiła zwiększenia dawki Tianesalu - dostałem miast niego Mirtor. Mam brać go z rana, jednak nie ma szans. Działanie tak silnie nasenne i derealizujące, że nie ma szans, abym brał to z rana i szedł po tym do pracy wymagającej ode mnie myślenia (p. biurowa). Postanowiłem, że zamienię sobie kolejności - Trittico z rana (nie czują już go, ale nos się zatyka zawsze :smile: ), na noc Mirtor - przynajmniej przez może 1 tydzień brania, aby organizm się przyzwyczaił, potem zobaczę jak wyglądać będzie branie z rana. Mnie mirtazapina ścina z nóg (może dlatego, że dopiero przerzuciłem się z tianeptyny).
"Zazwyczaj chory tak bardzo przyzwyczaja się do ciągle obniżonego nastroju, że wydaje mu się on normalnym elementem jego osobowości" - Wikipedia.

przez Basia26 02 sie 2012, 11:17
Czy rzeczywiście jest tak, że mirtazapina w większej dawce (tzn np. 45 mg) tak bardzo się w organizmie "rozkręca" , że utrudnia spanie - tzn. działa pobudzająco? Nie znam mechanizmów działania tego leku (i w ogóle o lekach wiem niewiele), jednak mam dość dziwne doświadczenie z tym lekiem (biorę go razem z wenlafaksyną 112,5 mg i depakiną ).
Mój problem z mirtą wygląda następująco: przez kilka miesięcy brałam 15 mg i nie uregulował mojego snu (wracała bezsenność), później brałam 30 mg i przez około 3 tygodnie spałam idealnie - jakbym była już zupełnie zdrowa, po czym znów wróciła bezsenność. Na wieść o tym lekarka podniosła mi dawkę mirtazapiny do 45 i znów było to samo: przez jakiś czas spałam super, a potem znów nawrót bezsenności. Jak to jest z tą mirtazapiną i snem? Jakie są wasze doświadczenia, jak z waszym snem?

-- 02 sie 2012, 11:57 --

odnośnik do tego, co wyżej napisałam:
wenlafaksyna w zbyt wysokiej dawce (już przy 150 mg) także powodowała u mnie bezsenność, po obniżeniu dawki do 112,5 poczułam się lepiej. Jak już pisałam nie jestem ekspertką od leków - stąd moje pytanie do osób lepiej zorientowanych. Czy jest tak, że mirtazapina i wenlafaksyna w większej dawce działają tak samo tzn. hamują wychwyt zwrotny noradrenaliny? Czy zatem mogę uznać, że skoro duża dawka wenlafaksyny (150 i więcej ) wzmagała bezsenność, to także większa dawka mirtazapiny źle podziała na mój sen? Mirtazapina od jakiej dawki działa na noradrenalinę?

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez eroica 02 sie 2012, 20:06
u mnie to wszystko wygląda bardzo podobnie, z tym że nie zwiększałem już dawki na 45mg - efekt nasenny mija po kilku tygodniach, później jest zwiększony napęd
F31.8
mirtazapina 30 mg, kwetiapina 100mg, lamotrygina 100mg

przez thatMightyOneMan 03 sie 2012, 03:43
Mirtazapina tak działa(brana na noc) w połączeniu z czymkolwiek na NRI SNRI ,nie podnoś dawki Mirty ,wszyscy chcemy chyba ,żyć w miarę długo... . .przypomnij lekarce o tym, a jak się zapyta OCB to zmień lekarza. ...doraźnie czy to do max 2mcy ok ,super środek ,półka sama dla siebie, ale więcej i dalej to już igranie długoterminowe.

przez miko84 03 sie 2012, 09:07
Połączenie mirtazapiny i wenlafaksyny działa silnie na noradrenalinę więc może zaburzać sen, jeśli tak jest warto spróbować połączenia SSRI z mirtazapiną (mniej noradrenaliny, więcej serotoniny).
miko84

przez dexter5 03 sie 2012, 10:51
Eee miko na papierku tak to wygląda jednak mirtazapina w porównaniu do mianseryny ma i tak działanie znacznie silniejsze serotoninowe . Właśnie tym się różnią mirtazpina uwalnia serotoninę poprzez oddziaływanie na alfa 2 na neuronach seroroninergicznych.

przez miko84 03 sie 2012, 11:05
Nie mówię o porównaniu z minaseryną tylko o tym, że jeśli występuje brak snu to zazwyczaj oznacza to zbyt silnie działanie na noradrenalinę i dopaminę, a wtedy warto rozważyć SSRI zamiast SNRI. Mianseryna też ma blokadę alfa 2.
miko84

przez dexter5 03 sie 2012, 11:19
Miko ma tylko różnica polega na tym że mianseryna blokuje receptory alfa2 presynaptyczne na neuronach noradrenergicznych a mirtazapina oprócz tego blokuje alfa2 na serotoninergicznych co skutkuje uwalnianiem serotoniny. Brak snu nie musi oznaczać problemu z noradrenaliną jej niedobór może też skutkować bezsennością. A dopamina to już w ogóle nie bardzo wpływa na bezsenność bo po ropinorolu czy innych agonistach rec dopaminowych ludzie zapadają w sen nagle.

przez miko84 03 sie 2012, 11:52
Wpływa, agoniści mogą powodować senność właśnie przez agonizm autoreceptorów a przez to blokadę uwalniania dopaminy i noradrenaliny (zmniejszoną transmisję katecholamin). Chyba jakiś mega niedobór noradrenaliny musiałby się objawiać bezsennością, tak czy owak nie wierzę w to. Wystarczy wziąść tabletkę klonidyny (agonisty alfa 2 - przez to zmniejszającą uwalnianie noradrenaliny) by się przekonać jaka to wredna senność człowieka ogarnie. (sprawdzane na sobie)

Nie ma rozróżnienia między alfa 2 mianseryny i mirtazapiny poza tym, że mirtazapina blokuje silniej alfa 2 od mianseryny. Pozatym mianseryna ma pewne działanie blokujące wychwyt zwrotny noradrenaliny, mirtazapina zaś jest tego pozbawiona.
miko84

przez dexter5 03 sie 2012, 12:38
Miko wiesz że dzwonią...... Receptory alfa 2 są blokowane przez mianseryne i także mirtazapine rzecz w tym że te receptory są zlokalizowane na różnych neuronach jednakowy wpływ na alfa 2 obu leków jest na autoreceptory ale na heteroceceptory alfa 2 położone na neuronach serotoninergicznych działa tylko mirtazapina. Swoją drogą czytając twoje posty dostrzegam jeden błąd dotyczący fluoksetyny .Piszesz że ma działanie antagonistyczne na receptor 5ht2c co jest nieprawdą .Działa ale agonistycznie.

przez Basia26 03 sie 2012, 13:58
Dziękuję za Wasze odpowiedzi.

eroica a jak teraz śpisz ? Przypomnij mi też, proszę, jak długo bierzesz mirtazapinę w dawce 30 mg....

przez miko84 03 sie 2012, 14:11
dexter5 daj link do badania to stwierdzającego. Fluoksetyna jest antagonistą a nie agonistą, więc sięnie pomyliłem: http://www.iuphar-db.org/DATABASE/Objec ... objectId=8

"fluoxetine Rn Antagonist 7.3 pKi 190"
miko84

przez Lord Kapucyn 03 sie 2012, 14:15
Fluoksetyna jest antagonistą 5-HT2C.
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

Sortuj wg