MIRTAZAPINA (Remeron,Esprital,Mirtagen,Mirtor,Mirzaten)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy mirtazapina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
77
64%

Nie
23
19%

Zaszkodziła
21
17%

Liczba głosów : 121

przez Grabarz666 20 cze 2016, 13:49
Pabluś napisał(a):@ Grabarz http://www.psychiatrictimes.com/bipolar ... s/page/0/4,
http://www.psychiatrictimes.com/bipolar ... s/page/0/4 zawsze o dziwo towarzyszy temu beta down regulacja, ale w tej chwili nie moge znaleźc tej pracy, niemniej czytałem. To jest klasyczna koncepcja depresji, w badaniach stwierdzono też że wstrzyknięcia GABA do kory przedczołowej znosi bezradność.

Jak dobrze rozumiem uważasz, że mianseryna blokuje rec. 5-HT6 i 5-HT7 oraz upreguluje rec. GABA-B w korze czołowej jednocześnie downregulując rec. beta-adrenergiczne, czego nie robi mirtazapina? Masz może link do badań?
Zawsze myślałem, że klasyczna teoria depresji to zaburzenia w ilości (i proporcji) głównie serotoniny, noradrenaliny i dopaminy.

Pabluś napisał(a):Co do mirtazapiny, hmm no nie wiem co organizm to reakcja, moim zdaniem mianseryna jest bardziej pro-noradrenalinowa bo ma dodatek NRI oprócz alfa 2 blokady i dodatek 5 HT7 antagonizm.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8627567
Prazosin decreased 5-HT release to 60% of base-line in agreement with an alpha-1-mediated control of 5-HT transmission, whereas it increased DOPAC release with 80%. Both mirtazapine (2 and 5 mg/kg s.c.) and idazoxan (1 mg/kg s.c.) caused a rapid increase in DOPAC by up to 80%. Mianserin slowly increased DOPAC, reaching a maximal increase of 30 and 60% at 2 and 5 mg/kg s.c., respectively. Only mirtazapine caused a concurrent increase in 5-HT, reaching up to 80% above base-line within 60 min, whereas mianserin and idazoxan failed to change 5-HT levels significantly. Mirtazapine (5 mg/kg s.c.) only slightly affected DOPAC and homovanillic acid levels in the striatum, hardly affected 5-HT release, but clearly increased 5-hydroxyindole acetic acid. Thus, the antidepressants mirtazapine and mianserin markedly differ in their effects on noradrenergic and serotonergic transmission in vivo as measured with microdialysis in freely moving rats. These differences are explained by their different modulatory effects on noradrenergic transmission.

Pabluś napisał(a):Alfa 2 blokada nie musi wcale być taka kretyńska jak się uważa.

Podejrzewam, że nikt,kto choć trochę zna się na neuropsychofarmakologii tak nie twierdzi.

Pabluś napisał(a):Po ostatnich "czytankach" to nie uważam, że serotonina jest tak ważna, serio, myślę, że raczej niektóre receptory serotoninowe a nie sama serotonina.

To po co w takim razie receptory serotoninowe jeśli ma nie być serotoniny?
Mam tutaj na myśli chociażby pobudzanie postsynaptycznych rec. 5-HT1A przez serotoninę, jako jeden z efektów działania leków przeciwdepresyjnych o działaniu serotoninergicznym.

Pabluś napisał(a):W psychiatrii więcej pożytku generalnie przynoszą antagoniści receptorów serotoninowych ( np. 5HT2 i 5HT6 i 7).

W jakich schorzeniach? Na jakiej podstawie tak twierdzisz?

Pabluś napisał(a):Dodając do powyższego to może tak: za dużo noradrenaliny ( ale czego to jest efekt? ) i brak równowagi pomiędzy receptorami dopaminowymi ( D1 zbyt aktywne D 2 za mało aktywne) w korze przedczołowej. Wtedy za dużo noradrenaliny poprzez receptory alfa 2 ( agonizm) wyhamowuje dopaminę w korze przedczołowej ale już np. w podkorze niekoniecznie.

Więcej noradrenailiny (poprzez blokadę presynaptycznych rec. alfa-2A) to więcej dopaminy w korze przedczołowej:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15145142
These results indicate that mirtazapine induces the enhancement of the output of cortical dopamine mediated via blockade of alpha(2)-adrenergic receptors and facilitation of post-synaptic 5-HT(1A) function.

przez yahoo35 20 cze 2016, 15:28
Witam, mam pytanko do obeznanych. Od 5 dni do Wenlafaksyny 150 biorę Mirtazapinę 30, wcześniej brałem przez 2 miesiące samą Wenlę bez efektów. Lekarz dołożył mi 30 Mirzatenu mówiąc, że powinno ruszyć moją deprechę, lęki i nic nierobienie. Po pierwszej tabletce wieczorem ścięło mnie w godzinę, że zdążyłem się rozebrać i spałem w opakowaniu, następnego dnia taki zamuł. że nie mogłem wstać do 11. Jakież bylo moje zdziwienie kiedy 2 godziny po łyknięciu Wenli rozjaśniło mi myślenie i ogólnie poczułem lekki speed. Dobra pomyślałem to placebo, ale udało mi się zrobić zaległą robotę i nawet wysprzątałem swój pokój :angel: . Ale co ciekawe codziennie ten stan się powtarza, tylko że jestem coraz bardziej nakręcony do działania i trochę poddenerwowany, czasami nawet trochę wk..wiony. Zastanawiam się czy nie zmniejszyć dawki Wenli albo Mirzatenu bo nie chcę być nakręcony w nieskończoność, a wizytę mam dopiero za miesiąc. Stąd moje pytanie czy taki stan może być przejściowo i go przeczekać czy zmniejszyć żeby nie za bardzo speedowało? Dzięki za wszelkie sugestie :great:

przez Grabarz666 20 cze 2016, 16:15
yahoo35 napisał(a):Jakież bylo moje zdziwienie kiedy 2 godziny po łyknięciu Wenli rozjaśniło mi myślenie i ogólnie poczułem lekki speed.

To wynik działania noradrenergicznego wenlafaksyny.

yahoo35 napisał(a): i trochę poddenerwowany, czasami nawet trochę wk..wiony.

To najprawdopodobniej efekt noradrenergiczny mirtazapiny (w mniejszym stopniu wenlafaksyny), mam tak samo, pacyfikuję się escytalopramem 5 mg.

yahoo35 napisał(a):Zastanawiam się czy nie zmniejszyć dawki Wenli albo Mirzatenu bo nie chcę być nakręcony w nieskończoność, a wizytę mam dopiero za miesiąc. Stąd moje pytanie czy taki stan może być przejściowo i go przeczekać czy zmniejszyć żeby nie za bardzo speedowało? Dzięki za wszelkie sugestie :great:

Bezpieczniej będzie pozostać na obecnych dawkach i zobaczyć, czy to nie minie, jeśli nie, to osobiście zmniejszyłbym wenlafaksynę do 75 mg, aby działała głównie serotoninergicznie.
Zmianę leków i dawek ustalaj z lekarzem.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez yahoo35 20 cze 2016, 18:47
Dzięki za rady Grabarz, faktycznie to działanie noradrenaliny. Przypomina mi ten zestaw (wenla+mirta) działanie Amitryptyliny którą kiedyś brałem. Jak się brało większą dawkę na noc to usypiała a od rana działał jej metabolit nortryptylina i dawał właśnie takie lekkie poddenerwowanie tylko takie bardziej naturalne było. Tylko te uboki były mało przyjemne .

przez fobik123 23 cze 2016, 09:32
Czy mirta jest agonistą 5ht1a ?
wenlafaksyna 300mg
mirtazapina 45mg
pregabalina 600mg
olanzapina 10mg

doraźnie:klony,alpra,baclo

fobia społeczna,nerwica natręctw,depresja

Poznam dziewczynę z Fobią Społeczną lub depresją itp :) nr gg:3948508

https://www.youtube.com/watch?v=9fuCe6W8FUE

przez Ricah 23 cze 2016, 09:54
Tak, jest. Ki = 18 nM. (wg PDSP)
Moklobemid 300mg
Klonazepam 2mg

przez Grabarz666 23 cze 2016, 09:56
Ricah napisał(a):Tak, jest. Ki = 18 nM. (wg PDSP)

Wow! :shock: A dla jakiego liganda?

przez Ricah 23 cze 2016, 10:19
Pewnie zle strzele, ale "3H-5CT". Jezeli zle strzelilem, to popraw mnie, moze naucze sie i to odczytywac.

Lub wg tego badania:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9361334
pindolol

Ktora z odpowiedzi jest poprawna?
Moklobemid 300mg
Klonazepam 2mg

przez Grabarz666 23 cze 2016, 10:36
Ricah napisał(a):Pewnie zle strzele, ale "3H-5CT". Jezeli zle strzelilem, to popraw mnie, moze naucze sie i to odczytywac.

[3H]5CT jest ligandem receptora 5-HT7. Najczęściej badanymi ligandami rec. 5-HT1a służacymi do określenia Ki wobecniego są WAY-100,635 (antagonista) oraz [3H]8-OH-DPAT (pełny agonista).

przez Ricah 23 cze 2016, 10:52
Oh, w takim razie widze, ze takie rzeczy trzeba po prostu wiedziec. Mi, jako osobie, ktora chce jedynie wyleczyc swoja chorobe, nie jest to specjalnie do szczescia potrzebne. Pozostawie to wymiataczom takim jak Ty :)

Poza tym, najczesciej nie znaczy zawsze z tego co rozumiem. Wobec tego wciaz (przynajmniej ja) nie wiem ktorego uzyto do okreslenia tej konkretnej wartosci Ki.
Moklobemid 300mg
Klonazepam 2mg

przez Grabarz666 23 cze 2016, 11:12
Ricah napisał(a):Oh, w takim razie widze, ze takie rzeczy trzeba po prostu wiedziec. Mi, jako osobie, ktora chce jedynie wyleczyc swoja chorobe, nie jest to specjalnie do szczescia potrzebne. Pozostawie to wymiataczom takim jak Ty :)

Ja to po prostu lubię, to moje hobby.

Ricah napisał(a):Poza tym, najczesciej nie znaczy zawsze z tego co rozumiem. Wobec tego wciaz (przynajmniej ja) nie wiem ktorego uzyto do okreslenia tej konkretnej wartosci Ki.

No cóż, temat jest po prostu dość trudny, nie każdy musi to wiedzieć, a zapytać zawsze można.

przez fobik123 23 cze 2016, 13:36
Zawsze po agonistach 5ht1a mam nasilone natręctwa,czy agonizm 5ht1a powoduje jakieś uwalnianie dopaminy w mózgu ?
wenlafaksyna 300mg
mirtazapina 45mg
pregabalina 600mg
olanzapina 10mg

doraźnie:klony,alpra,baclo

fobia społeczna,nerwica natręctw,depresja

Poznam dziewczynę z Fobią Społeczną lub depresją itp :) nr gg:3948508

https://www.youtube.com/watch?v=9fuCe6W8FUE

przez Grabarz666 23 cze 2016, 13:50
fobik123 napisał(a):Zawsze po agonistach 5ht1a mam nasilone natręctwa,czy agonizm 5ht1a powoduje jakieś uwalnianie dopaminy w mózgu ?

Jakie leki masz na myśli?

przez multikonto_666 23 cze 2016, 14:20
fobik123, posrednio powoduje. Agonizm 5-HT1a (autoreceptorow lub postsynaptykow) powoduje zablokowanie GABA, a to powoduje odhamowanie dopaminy.

Sortuj wg