MIRTAZAPINA (Remeron,Esprital,Mirtagen,Mirtor,Mirzaten)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy mirtazapina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
77
64%

Nie
23
19%

Zaszkodziła
21
17%

Liczba głosów : 121

przez Rocky2 03 sie 2015, 10:40
Stefanos napisał(a):A co ze spaniem, gdy schodzi się z mirtazapiny? Są problemy?

To nie musi być wina mirtazapiny, tylko twojej choroby.
1.Znajdz cel.
2.Opracuj plan.
3.I rusz dupsko. Obrazek

przez Psychopharm 03 sie 2015, 11:00
Ja gdy przestaję brać mirtazapinę to mam problemy ze spaniem przez parę dni ale to mija i u mnie sen się normuje. Sama wenla jak już pisał ktoś wyżej może początkowo pogarszać sen.

Problemy ze wstawaniem rano na mirtazapinie są spore, z czasem po paru tygodniach to przechodzi do pewnego stopnia.
Odsprzedam 2 opakowania folianu 5 mg (30 tab.) firmy LifeExtension - jest to odpowiednik Deplinu, leku stosowanego jako augmentacja leczenia lekiem przeciwdepresyjnym: https://www.deplin.com/

przez Stefanos 03 sie 2015, 11:49
Psychopharm, te parę dni to mniej więcej ile? Są to poważne problemy ze spaniem, czy po prostu jest trochę gorzej niż na mircie?

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Psychopharm 03 sie 2015, 12:03
O ile po wzięciu mirty zasypiam po paru-parunastu minutach to po jej odstawieniu mam problem z zaśnięciem - zasypiam po paru godzinach przewracając się z boku na bok. Trwa to u mnie różnie, czasami 3-4 dni, do tygodnia tak gdzieś. Dodam tylko, że nie mam większych problemów ze spaniem bez leków - po prostu po odstawce mirty mam problem z zaśnięciem, ale po czasie wraca to do normy.
Odsprzedam 2 opakowania folianu 5 mg (30 tab.) firmy LifeExtension - jest to odpowiednik Deplinu, leku stosowanego jako augmentacja leczenia lekiem przeciwdepresyjnym: https://www.deplin.com/

przez cyklopka 03 sie 2015, 12:50
Psychopharm napisał(a):Problemy ze wstawaniem rano na mirtazapinie są spore, z czasem po paru tygodniach to przechodzi do pewnego stopnia.

Problemy ze wstawaniem miałam przed, po i w trakcie, ech.
Głosy w mojej głowie czyta Maciej Orłoś.
I Miss Forum

przez Psychopharm 03 sie 2015, 15:26
U mnie najlepiej się wstaje rano na eseserajach, jak nigdy mam na nich chęć porannego wczesnego wstania.

przez cyklopka 03 sie 2015, 15:52
Osobliwe, zapamiętam.
Głosy w mojej głowie czyta Maciej Orłoś.
I Miss Forum

przez mariaga 05 sie 2015, 13:27
ja biorę mirzaten (apteka Warszawa poleciła mi go po remeronie) i od 2 miesięcy go zażywam. Zauważyłam duużą poprawę, jakoś tak raźniej mi się wstaje :) przytyłam 2 kg ale akurat w tym wypadku nie winię leku - po prostu dostawa słodyczy z Niemiec i kilka odkryć kulinarnych sprawiło, że pojawiło się coś nowego na wadze. Lek na szczęście nie kosztuje majątku - http://aptekagold.pl/mirzaten-tabl-30mg-x-30.html cztery dyszki to akurat na lek. Na razie jestem b. zadowolona.

przez Grabarz666 06 sie 2015, 11:00
Psychopharm napisał(a): właśnie prawie każdy lek antydepresyjny zwiększa dopaminę w korze przedczołowej - to tylko kwestia dawki (i badań bo tu dane są sprzeczne) - z SSRI np. są badania potwierdzające wzrost dopaminy z: fluoksetyną (tu nie ma zaskoczenia), paroksetyną, fluwoksaminą i citalopramem.

Rozumiem, że w przypadku mirtazapiny, mianseryny i fluoksetyny (i niektórych TPLD) za zwiększenie dopaminy w PFC odpowiada blokada 5-HT2C i alfa-2. Jaki więc mechanizm odpowiada za jej zwiększenie w przypadku innych leków?

Psychopharm napisał(a):Ja myślę, że można to odnieść: po prostu antagonizm 5-HT3 (silny ma mirtazapina) blokuje wzrost dopaminy z SSRI (było parę innych badań i to potwierdzają - nie jest to korzystne jeśli chodzi o wzrost dopaminy). No mirtazapina powoduje wzrost dopaminy przez antagonizm alfa-2, ale bez tego antagonizmu 5-HT3 np. w połączeniu mirty z SSRI wzrost dopaminy w PFC byłby większy. Dlatego buspiron w wyższej dawce (którego metabolit jest antagonistą alfa-2) w połączeniu z SSRI/SNRI może dać teoretycznie większy wzrost dopaminy.

To byłoby logiczne, ale depresja to nie tylko obniżenie dopaminy w PFC, a skoro w ogólnym rozrachunku (nawet w oderwaniu od reszty receptorów) antagonizm 5-HT3 odpowiada za pewne działania przeciwdepresyjne i przeciwlękowe, to uważam, że jest to na "in plus" dla mirtazapiny i mianseryny, mimo obniżania dopaminy w PFC. Chyba, że bardzo zależy Ci tylko na dopaminie w PFC.

Psychopharm, co do dyskusji z pewnymi użytkownikami o stosowaniu stymulantów zamiast antydepresantów... to myślę, że należy to zostawić bez komentarza...

przez Psychopharm 06 sie 2015, 11:25
W przypadku fluoksetyny antagonizm 5-HT2c plus to co z SSRI może zwiększać dopaminę w korze przedczołowej: agonizm 5-HT1a, 5-HT2a i 5-HT3. W przypadku paroksetyny ew. dodatkowo NRI, w przypadku fluwoksaminy agonizm receptorów sigma (choć tutaj danych nie mam).

W przypadku mirtazapiny i mianseryny głównie antagonizm alfa-2, bo te leki w odróżnieniu do fluoksetyny to są odwrotni agoniści 5-HT2c a to już nie przekłada się tak bezpośrednio na wzrost dopaminy w PFC.

W przypadku SNRI, to co z SSRI (agonizm tych wszystkich receptorów) plus NRI. Blokada NET w PFC zwiększa dopaminę, bo w tym regionie mózgu jest mało transporterów DAT i transporter noradrenaliny "wciąga" też dopaminę.

Ja się uperam, że dopamina w PFC jest bardzo ważna, oczywiście w pewnych typach depresji, nie uważam, że w każdej depresji jest to kluczowe - większości pomagają np. czyste SSRI, jak escitalopram, które słabo jednak zwiększają dopaminę w PFC, a z kolei leki które są w tym skuteczniejsze, jak reboksetyna nie zawsze sobie radzą. Jednak co do mirtazapiny to jest w tym leku coś co blokuje część pozytywnego działania SSRI gdy się te leki łączy, ale i tak połączenie mirtazapiny z SSRI/SNRI jest pewne, skuteczne i często stosowane. W połączeniu mirtazapiny z SNRI zachodzi mocniejsza synergia ze względu na NRI tych leków. Noradrenalina z NRI działa na autoreceptorach alfa-2 i przez to ogranicza wzrost tego neuroprzekaźnika oraz także dopaminy. Blokada alfa-2 + NRI to synergiczny wzrost noradrenaliny ale i tego na czym zależy: dopaminy w PFC. Dlatego w badaniach połączenie buspironu (którego metabolit to 1-PP czyli antagonista alfa-2) z SNRI daje większy wzrost dopaminy w PFC niż połączenie buspironu z SSRI.

Co do stymulantów, to ja sam chciałem spróbować metylofenidatu i spróbowałem go w końcu, ale byłem rozczarowany. Ten lek nie nadaje się do leczenia depresji. Co do innych stymulantów to się nie wypowiadam, bo są w naszym kraju nielegalne i trudno dostępne, poza tym nie widzę w nich możliwości długotrwałego leczenia depresji (coś co jest potrzebne większości osób). To, że coś poprawia stan nie znaczy, że nadaje się do leczenia - opioidy też niejednego by wyrwały z depresji a jednak nie są stosowane. Problemem jest ryzyko uzależnienia i nadużywania, tolerancja i ciężkie skutki odstawienne. Stymulanty też są nie bez powodów pod specjalnym nadzorem.

przez Grabarz666 06 sie 2015, 13:00
Psychopharm napisał(a):...SSRI może zwiększać dopaminę w korze przedczołowej: agonizm 5-HT1a, 5-HT2a i 5-HT3. W przypadku paroksetyny ew. dodatkowo NRI, w przypadku fluwoksaminy agonizm receptorów sigma (choć tutaj danych nie mam).

Kompletnie zapomniałem o tych receptorach:P

Co do fluwoksaminy, to faktycznie, agonizm receptora sigma-1 zwiększa dopaminę (nie pamiętam tylko czy w PFC).

Psychopharm napisał(a):Noradrenalina z NRI działa na autoreceptorach alfa-2 i przez to ogranicza wzrost tego neuroprzekaźnika oraz także dopaminy.

Chyba zwiększa stężenie NA i DA.

Co do stymulantów, to jeżeli byłyby takie skuteczne, to byłyby lekami pierwszego rzutu w leczeniu zaburzeń depresyjnych, po prostu... a nie są.

przez elan 06 sie 2015, 13:04
Przełomem w leczeniu depresji byli by antagonisci autoreceptorów serotoninowych 5HT1a ,efekt przeciwdepresyjny byłby niemal natychmiastowy,SSRI agonizują ten receptor stąd zwłoka w ich działaniu.
elan

przez Psychopharm 06 sie 2015, 13:18
Grabarz666 tak, źle się wyraziłem - przez agonizm receptorów alfa-2 wzrost jest ograniczany, nie jest tak duży jak z jednoczesną blokadą alfa-2.

elan użycie antagonistów receptorów 5-HT1a z SSRI (np. pindololu) nie przynosi dużo wyższej skuteczności przeciwdepresyjnej, ale to prawda że te leki antagonizują też receptory postsynaptyczne, więc nie wiadomo o ile to koliduje. Ostatnio pojawił się ciekawy artykuł na temat antagonistów 5-HT6 którzy w połączeniu z SSRI mogą wzmacniać działanie przeciwdepresyjne (przez zmniejszenie hamującego wpływu GABA w DRN a przez to zwiększenie ostrzału neuronów serotoninowych). "Wkrótce" pojawią się selektywni antagoniści 5-HT6 do leczenia demencji i poprawy funkcji poznawczych więc będzie można przetestować teorię w praktyce. Aktualnie mamy dostępnych dwóch antagonistów 5-HT6 - olanzapinę i asenapinę.

przez Grabarz666 06 sie 2015, 13:41
Psychopharm napisał(a):Grabarz666 tak, źle się wyraziłem - przez agonizm receptorów alfa-2 wzrost jest ograniczany, nie jest tak duży jak z jednoczesną blokadą alfa-2.

Ok, rozumiem.

Pójdę dalej, poniżej ciekawy artykuł o antagonistach receptora 5-HT7, które również mogą wykazywać działanie przeciwdepresyjne i przeciwlękowe (np. rysperydon, zyprasydon).
Tak więc jest przed nami wiele do odkrycia...

Sortuj wg