MIRTAZAPINA (Remeron,Esprital,Mirtagen,Mirtor,Mirzaten)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy mirtazapina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
77
64%

Nie
23
19%

Zaszkodziła
21
17%

Liczba głosów : 121

przez Psychopharm 25 lip 2015, 17:04
I co z tego skoro 95 % ludzi z forum zażywa leki z grupy SSRI/SNRI. Na pewno nie robią tego pod wpływem zakłamanej teoretycznie skuteczności w badaniach. Agomelatyna jest dostępna od wielu lat a na forum nikt o niej nie pisze, nikt o nią nie pyta dlatego, że mało kto ją bierze. Lekarze próbowali ją stosować, nawet mój z miasta gdy się pojawiła dostał parę próbek, a ostatnio inny lekarz który dał mi darmowe próbki. Niestety lek okazał się nieskuteczny i niosący ze sobą ryzyko zaburzeń pracy wątroby dlatego nie zyskał popularności i nigdy jej nie zyska. (tu link do schematu monitoringu funkcji wątroby podczas brania Valdoxanu ze strony producenta: http://www.servier.com/sites/default/fi ... scheme.pdf toż to jakaś kpina żeby produkować lek który może zaburzać pracę wątroby). Servier próbował sprzedać lek z bajką o zegarze biologicznym na którą nabrał się nawet początkowo Stahl bo pisał o tym w swoich książkach i publikacjach.

Ten artykuł porównuje badania Ago:

"Agomelatine efficacy and acceptability revisited: systematic review and meta-analysis of published and unpublished randomised trials"

kończy się on zdaniem

"We found evidence suggesting that a clinically important difference between agomelatine and placebo in patients with unipolar major depression is unlikely. There was evidence of substantial publication bias."

To tylko smutne bo Servier zawsze szedł w stronę leków innowacyjnych i ciekawych, zawsze dążył bardziej w stronę leków dopaminowych niż serotoninowych i dobrze. Niestety po prawdopodobnym (a raczej na pewno) niewypale sprzedażowym valdoxanu firma pewnie darowała sobie pracę nad nowym antydepresantami (nie jest to zresztą tylko problem servieru, bo lundbeck też ściągnał z pipeline'u tedatioksetynę po nieudanym starcie wortioksetyny).
Odsprzedam 2 opakowania folianu 5 mg (30 tab.) firmy LifeExtension - jest to odpowiednik Deplinu, leku stosowanego jako augmentacja leczenia lekiem przeciwdepresyjnym: https://www.deplin.com/

przez artur1978 25 lip 2015, 17:18
Ale ja mowie o anhedonii caly czas gdzie wlasnie agomelatyna jako jedna z nielicznych wykazywala skutecznosc
Poza tym z 2014 taka sama metaanaliza
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3959623/

Conclusions Agomelatine is an effective antidepressant with similar efficacy to standard antidepressants. Published trials generally had more favourable results than unpublished studies.

Co do ssri i informacji ilu pacjentow ich uzywa i ilu pomaga to sa nieweryfikowalne opinie, na forum widze ze niewielu pomaga ale to tez zaden wyznacznik, bo rownie dobrze Ci ktorym cos pomaga moga o tym nie pisac etc.
Z reguly widze ze SSRI w miare pomagaja na lęk, i mocne obnizenie nastroju ale nie powoduja przelomu jesli chodzi o chec do zycia,aktywnosc,zycie seksualne,motywacje etc.

przez Vengence 25 lip 2015, 17:27
artur1978 napisał(a):Ale ja mowie o anhedonii caly czas gdzie wlasnie agomelatyna jako jedna z nielicznych wykazywala skutecznosc
Poza tym z 2014 taka sama metaanaliza
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3959623/

Conclusions Agomelatine is an effective antidepressant with similar efficacy to standard antidepressants. Published trials generally had more favourable results than unpublished studies.

Co do ssri i informacji ilu pacjentow ich uzywa i ilu pomaga to sa nieweryfikowalne opinie, na forum widze ze niewielu pomaga ale to tez zaden wyznacznik, bo rownie dobrze Ci ktorym cos pomaga moga o tym nie pisac etc.
Z reguly widze ze SSRI w miare pomagaja na lęk, i mocne obnizenie nastroju ale nie powoduja przelomu jesli chodzi o chec do zycia,aktywnosc,zycie seksualne,motywacje etc.

Zgadzam, sie w 100%, agomelatyny, moze nie biora bo ich po prostu na nia nie stac?, watek o wellbutrinie, tez nie blyszczy, bo jest drogi w /cenzura/ i ludzie boja sie ryzykowac kilkuset zloty, wola ssri za 5-10zl, ktorych skutecznosc nie jest powalajaca i chyba sie z tym psychophram zgadzasz?
Tianeptyna, tez nie kazdemy pomaga, ale nie piszesz o niej, ze to placebo, bo tobie kiedys pomogla, tak na prawde nasze wewnetrzne opinie rodza sie z naszych doswiadczen.
"Nawet jeśli udało ci się wygrać bitwę, nie oznacza to od razu, że wygrałeś wojnę, depresja ma swoje nawroty"

ODSTĄPIĘ LEKI
obserwowany

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Psychopharm 25 lip 2015, 17:54
A czytałeś komentarze do tego artykułu na BMJ?

"Statements like ‘agomelatine is moderately more effective than placebo’ is also unlikely to pass statistical scrutiny. In fact, meta-analyses on this subject (Singh et al, 2012; Koesters et al, 2013; Kasper et al, 2013 and Guaiana et al, 2013) all have come with very similar results, interpretations and recommendations in contrast to the impression from the article by Taylor et al (2014) about a small effect size which happens to be statistically significant."

"This paper doesn't meet the quality standards of the BMJ. Question: any reason not to retract?"

Tutaj wytknięcie przekłamania:

- Quote from the article published by Taylor and colleagues follows.

"A meta-analysis of published trials suggested robust efficacy in major depression, with an estimated effect size of 0.26 compared with placebo.3”

- Quote from the abstract in the cited reference (3) is shown below this line.

"Agomelatine (n=1274) stood superior to placebo (n=689) by a small margin (SMD -0.26, p=3.48×10-11) and the superiority of agomelatine (n=834, dose ≥ 25 mg/d) over antidepressants (paroxetine, fluoxetine, sertraline, venlafaxine; n=864) was even smaller (SMD -0.11, p=0.02). Although there is evidence of the superiority of agomelatine over placebo and selected antidepressants, it is questionable whether the magnitude of effect size is clinically significant and sample characteristics are relevant to the general patient population with major depressive disorder."

"Suggestion that agomelatine is significantly more effective than placebo should have been further qualified in statistical and/or clinical terms as statistically significant (p values) results do not necessarily translate into clinical superiority based on generally perceived criteria (for effect size) including the one advocated by the NICE for anti-depressant medications (NICE, 2004)."

"Interpretation that agomelatine is equally effective as other antidepressants seems to be based on less than adequate interpretation of statistics. Statistically, lack of difference cannot be equated to equivalence of efficacy. There are statistical methods to test equivalence of efficacy parameters and that should have been used to support this specific claim."

The authors report that “Servier also confirmed that there were no other completed studies known to them other than those we had ourselves identified and those about which they had notified us.” However, the authors excluded a published study (2) and another unpublished study (3) without giving resaons for the exclusion of these studies.

Data from the first study period is not reported in the publication but the number of “sustained responders” randomised to placebo in the second phase of the study is in favour of paroxetine.

In post-marketing surveillance, 746 cases of Liver adverse reactions have been received since Market Authorisation, including 12 cases of severe hepatic dysfunction.” (page 47). Our analyses (4) showed that there was a threefold risk of abnormal liver values in patients treated with agomelatine compared to patients treated with SSRIs

In their comparison of agomelatine with other antidepressants, Taylor et al. (1) combined all SSRI and SNRI in one group, although grouping drugs with different mechanisms and different efficacy and safety profiles is questionable. This may have also contributed to statistical heterogeneity and may have masked potential differences. For example, including the study by Montgomery and colleagues (2) by estimating an effect size from the sustained remitters, the comparison of agomelatine and paroxetine nearly reaches statistical significance in favour of paroxetine (see figure).

Vengence cena akurat nie gra tu takiej roli bo lekarze są zarzuceni darmowymi próbkami leku. Będziesz następnym razem u lekarza to zapytaj na jakie leki ma najlepszą reakcję i jakimi lekami leczy i dlaczego.

Nie ganię tianeptyny bo uważam, że to lepszy lek, wcale nie dlatego, że mi kiedyś pomogła bo nie mogę tego stwierdzić - brałem wtedy tianeptynę, buropion i lek antycholinergiczny a później agonistę dopaminy - nie mogę więc stwierdzić który lek zadziałał. Kolejne podejście do tiane jakiś czas temu nie dało efektu.

Moja ocena leków z grupy SSRI/SNRI i ich popularności/skuteczności bierze się z wielu lat obserwacji forum (jestem na forum od 2009 roku a Wy?), czytania opinii/ocen (gdzie SSRI mają dobre oceny w stosunku do ilości recenzujących), opinii wielu lekarzy.

Zaznaczę, że byłem jednym z pierwszych krytyków leków z grupy SSRI ze względu na działania uboczne, brak skutecznego działania na depresję z brakiem motywacji/anhedonią. Dodam, że te leki u mnie nie działają, a więc to na pewno nie ma wpływu na ich ocenę.

Ale bronienie takiego szitu jak agomelatyna? Sprawa beznadziejna :)

-- 25 lip 2015, 18:07 --

Tutaj opinia Europejskiej Agencji Leków na temat pierwszego odrzucenia zarejestrowania ago:

"What were the major concerns that led to the CHMP to recommend a refusal of the marketing
authorisation?

The major concern of the CHMP was that the effectiveness of Valdoxan/Thymanax had not been
sufficiently shown:

• The long-term study did not show that the medicine was effective .
• The short-term studies showed that the medicine has an effect, but the extent of this did not
allow the Committee to draw a firm conclusion on the medicine’s effectiveness

The CHMP had no special concerns regarding the side effects associated with Valdoxan/Thymanax, as
these could have been managed using the standard risk management tools.
At this point in time, the CHMP was of the opinion that the benefits of Valdoxan/Thymanax did not
outweigh its risks. Hence, the CHMP recommended that Valdoxan/Thymanax be refused marketing
authorisation. "

-- 25 lip 2015, 18:14 --

Żeby nie było - nikogo nie zniechęcam do spróbowania agomelatyny - skoro jest taka skuteczna to czemu nie? Lekarze mają jeszcze darmowe próbki a w aptekach można dostać lek ze zniżką. Tylko niech koniecznie ktoś kto jej spróbuje nie zapomni napisać oceny na forum - myślę, że z chęcią ja i inni przeczytamy ;)
Odsprzedam 2 opakowania folianu 5 mg (30 tab.) firmy LifeExtension - jest to odpowiednik Deplinu, leku stosowanego jako augmentacja leczenia lekiem przeciwdepresyjnym: https://www.deplin.com/

przez Vengence 25 lip 2015, 18:16
Psychopharm, Gdyby, byl, az takim shitem, to na pewno nie bylo by go w sprzedazy, poza tym ssri i snri, kiepsko dzialaja na depresje i to jest fakt, robia z czlowieka warzywo, nie oszukujmy sie, ale tak jest, i ta grupa lekow, ma tylu samo zwolennikow co krytyków, podobnie jest z agomelatyna, na ciebie nie dziala, ale na kogos innego dziala ksiazkowo, depresja to nie tylko braki w neuroprzekanikach, gdyby kazda depresja polegala na braku serotoniny i dopaminy to mielibysmy 2 leki przeciwdepresyjne, ktore dzialaja na kazdego, a lekow mamy kilkadziesiat i jedyne co nasza wspolczesna nauka, ma nam do zaoferowania to maximum 50% skutecznosci antydepresantów w uzyskaniu pelnej remisji, co dla mnie jest bardzo slabym wynikiem, majac tyle substancji w obrocie. :pirate:

-- 25 lip 2015, 18:20 --

Żeby nie było - nikogo nie zniechęcam do spróbowania agomelatyny - skoro jest taka skuteczna to czemu nie? Lekarze mają jeszcze darmowe próbki a w aptekach można dostać lek ze zniżką. Tylko niech koniecznie ktoś kto jej spróbuje nie zapomni napisać oceny na forum - myślę, że z chęcią ja i inni przeczytamy ;)[/quote]

Ja bede testowal ago w nastepnym tygodniu, na pewno zdam relacje. :twisted:

-- 25 lip 2015, 18:23 --

Psychopharm, Ja nie bronie agomelatyny, po prostu, sadze, ze ten lek ma jakas skutecznosc, ale nie na kazdego, ssri ma ta przewage, ze dziala na wiekszosc, no ale jak dziala to wiemy wszyscy. :D

Ten caly servier to chociaz, sie stara zrobic cos nowego, oryginalnego, a nie tylko gonic te smieszne esseraj, po ktorych nie ma sie na nic sily ani ochoty, to co to za lek, to ja moge nic nie brac i siedziec w domu, bo na ssri, wlasciwie i tak siedze glownie w domu, bo nie mam ani sily ani ochoty. :pirate:
"Nawet jeśli udało ci się wygrać bitwę, nie oznacza to od razu, że wygrałeś wojnę, depresja ma swoje nawroty"

ODSTĄPIĘ LEKI
obserwowany

przez bonsai 25 lip 2015, 18:26
Vengence napisał(a):Gdyby, byl, az takim shitem, to na pewno nie bylo by go w sprzedazy

To akurat jest słaby argument. Od zawsze w sprzedaży było wiele leków, które potem okazywały się szkodliwe czy nawet prowadzące do przedwczesnych zgonów, deformacji płodów u kobiet (a miały być bezpieczne) itp. Za wszystkim stoi kasa i lobby farmaceutyczne. Jak jakiś koncern wyda duże pieniądze na lek, to przecież musi to sobie potem odbić z nawiązką. Dla mnie agomelatyna to zupełny niewypał. Mirtazapina w sumie też, bo trudno na niej nie pogorszyć sobie znacznie parametrów biochemicznych (lipidogram, tolerancja glukoza, wykorzystanie insuliny).

Zgadzam się z tym, że warto do wszystkiego podchodzić z dystansem.
bonsai

przez Grabarz666 25 lip 2015, 18:39
artur1978 napisał(a):W przypadku fluoksetyny widomo ze wplywa na o wiele wiecej czynnikow niz tylko SERT i 5ht2c.

O jakich mówisz oprócz SERT i i rodzinie 5-HT?

artur1978 napisał(a):chociazby alopregnanolol. A o tym ze nie trzeba zadnych receptorow do dzialanai leku najlepiej swiadczy mechanizm dzialanai litu.

Nie mówimy o licie czy allopregnanolonie, to całkiem inna leki, nie mają związku z fluoksetyną.

artur1978 napisał(a):Wiekszosc SSRI ma tez badania niepotwierdzjaace ich skutecznosci lub wrecz falszerstwa w badaniach pokazujacych skutecznosc

Czyli uważasz, że SSRI są mniej skuteczne od agomelatyny, a nawet nieskuteczne?

przez Vengence 25 lip 2015, 18:54
bonsai napisał(a):
Vengence napisał(a):Gdyby, byl, az takim shitem, to na pewno nie bylo by go w sprzedazy

To akurat jest słaby argument. Od zawsze w sprzedaży było wiele leków, które potem okazywały się szkodliwe czy nawet prowadzące do przedwczesnych zgonów, deformacji płodów u kobiet (a miały być bezpieczne) itp. Za wszystkim stoi kasa i lobby farmaceutyczne. Jak jakiś koncern wyda duże pieniądze na lek, to przecież musi to sobie potem odbić z nawiązką. Dla mnie agomelatyna to zupełny niewypał. Mirtazapina w sumie też, bo trudno na niej nie pogorszyć sobie znacznie parametrów biochemicznych (lipidogram, tolerancja glukoza, wykorzystanie insuliny).

Zgadzam się z tym, że warto do wszystkiego podchodzić z dystansem.

To ja to samo, moge powiedziec o oslawionych ssri, poczytaj sobie nowe badania skutecznosci tych leków, to sie zalamiesz, wiekszoc z nich nie zostala by wprowadzona do obrotu, druga sprawa, kogo obchodzi, ze firma inwestuje miliony czy miliardy, nikt ich nie prosi by badali i opracowywali nowe leki, to ich wybór, to jest zawsze ryzyko i inwestycja, a inwestycje nawet najciekawsze i najlepsze, czasem, sie nie zwracaja, to wszystko, jest szyte bardzo grubymi nicmi, jasne, jest ze istnieje korupcja itd. ale jednak lek jakas skutecznosc miec musi by zostal wprowadzony, nie wierze w to, ze Servier, wiedzial, ze agomelatyna moze jebac po watrobie, po prostu dali ciala, co zdarza sie w kazdej branzy, ssri sa malo skuteczne i jedynie na co pozwalaja to przetrwac jakos dzien, przynajmniej ja tak zawsze mialem na kazdym z tych leków, nigdy nie mialem czegos takiego, ze chcialo mi sie zyc, mialem moze kilka takich dni, przez ostatnie blisko 4 lata i nie byla to zasluga ssri, tylko po prostu lepszych okresów, które zdarzaja, sie nawet w depresjach, na ssri bylo tylko zamulenie i sennosc, i te objawy swietnie zakrywaly depresje, albo siedzisz na kompie, albo idziesz spac, 21 wiek. :great: :time:

ODSTĄPIĘ LEKI
obserwowany

przez Grabarz666 25 lip 2015, 18:59
Vengence napisał(a):poza tym ssri i snri, kiepsko dzialaja na depresje i to jest fakt, robia z czlowieka warzywo

Tak się składa, że SNRI (mam na myśli wenlafaksynę) uważana jest (razem z mirtazapiną) za najskuteczniejszy lek antydepresyjny nowej generacji:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19185342

Jeśli reflektujesz, wyślę ci całą publikację na mail.

Vengence napisał(a):depresja to nie tylko braki w neuroprzekanikach, gdyby kazda depresja polegala na braku serotoniny i dopaminy to mielibysmy 2 leki przeciwdepresyjne, ktore dzialaja na kazdego, a lekow mamy kilkadziesiat i jedyne co nasza wspolczesna nauka, ma nam do zaoferowania to maximum 50% skutecznosci antydepresantów w uzyskaniu pelnej remisji, co dla mnie jest bardzo slabym wynikiem, majac tyle substancji w obrocie. :pirate:

Wg Stahla remisja procentowo wygląda tak:
http://oi58.tinypic.com/15pqzpe.jpg

Nie jest to więc 50% (po 4 kuracji).

przez Psychopharm 25 lip 2015, 19:23
Vengence tylko, że ludzi którym pomogła ago jest jak na lekarstwo. Czytałeś wiele pozytywnych opinii o ago w wątku o niej na forum? Lub choćby na zagranicznych stronach? Ja czytałem wiele przed spróbowaniem tego leku i przeważały niestety negatywne. Upieram się, że o skuteczności leku świadczy jego popularność - po prostu coś co działa jest częściej stosowane.

Co do tianeptyny to uważam, że to lepszy lek od agomelatyny - dobry na depresję z powodu stresu, ogólnie "zdrowa" dla mózgu substancja, chociaż w ciężkich przypadkach lekarz na pewno jej nie zastosuje - sięgnie po inne sprawdzone leki. Sam bierzesz tianeptynę z moklobemidem? Po co skoro to dobry lek? Nie lepiej spróbować jej solo i przekonać się jak działa? Podzielisz się z nami wtedy opinią o niej, chętnie poczytam. Aaa doczytałem, że zmieniasz na ago? Dlaczego? No ale dobrze, chętnie przeczytam jak się na niej czujesz. Rozumiem, że nie chcesz się negatywnie nastawiać do leku przed jego braniem więc już nic o ago nie piszę. Oby Ci pomógł (to szczerze), ja nie miałem z nim tyle szczęścia - straciłem na niego około 200 zł ale to nic, nie tak dużo, szkoda tylko tych ponad 6 tygodni i wieczornych bólów w prawym boku. Chociaż to też nic, najgorsze rozczarowanie z braku jakiegokolwiek działania.

bonsai ale w porównaniu do agomelatyny mirtazapina jest skutecznym i stosowanym często lekiem przeciwdepresyjnym. Nie neguję jej uboków - sam chyba jak mało kto znam bardzo dobrze ten lek, brałem go wielokrotnie i w różnych dawkach - to ciężki lek, ale u wielu skuteczny.

Ogólnie co do SSRI to jestem chyba ostatnią osobą która by te leki chwaliła bezkrytycznie. Jak ktoś chce to może poczytać moje stare posty na temat tych leków, o ich nieskuteczności w depresjach z anhedonią i brakiem motywacji, pewnym działaniem nawet te objawy pogarszającym czy ich ubokami. Dużo na ten temat pisałem. Ale nie mogę powiedzieć, że są to leki nieskuteczne - są skuteczne i to zadziwiająco. Działają u większości osób, te oporne oczywiście się zdarzają (jak ja), ale to są wyjątki. Z ich skuteczności bierze się popularność - na pewno nie z braku uboków, bo każdy kto je brał że uboki mają mocne. Weźmy taką wenlę - lek ciężki we wprowadzaniu i bardzo ciężki w schodzeniu (niektórzy mówią, że gorszy do zejścia niż niektóre narkotyki) - ale bardzo popularny, chyba jeden z najpopularniejszych na świecie. Uboki jakoś nie odstraszają od niego i większość ludzi jednak go bierze. Zastanówcie się dlaczego.
Ostatnio edytowano 25 lip 2015, 19:32 przez Psychopharm, łącznie edytowano 1 raz

przez artur1978 25 lip 2015, 19:32
Grabarz666 napisał(a):O jakich mówisz oprócz SERT i i rodzinie 5-HT

Dostales wykres, nie ma ZADNEGO dowodu ze dzialanie przeciwdepresyjne SSRI wynika z ich wplywu na jakiekolwiek receptory co wiecej sama logika wskazuje ze nie moze tak byc skoro odpowiedni poziom blokowanai sert jest osiagany w kilka dnia a efekt terapeutyczne po tygodniu. Sami producenci o tym wiedza stad rozne niezweryfikowane teorie o downregulacji receptorow postynaptycznych etc ale ZADNEGO przekonujacego dowodu na to nie ma.Jelsi masz jakis dowd to chetnie poczytam o tym wielkim przelomie w farmakologii.
Jedyne co wiadomo, ze bezposrednie pobudzenie receptorow odpowiada za natychmiastowe efekty dzialania SSRI, ktore zbyt antydepresyjne nie sa.
Rownei dobre (a nawet lepsze, bo nowsze i potwierdzone konkretnymi badaniami) sa hipotezy o zaburzonej neuroplastycznosci.
Hipoteza receptorowa powstala, zeby bylo cokolwiek a tacy jak ty ja bezmyslnie powielaja.

Nie mówimy o licie czy allopregnanolonie, to całkiem inna leki, nie mają związku z fluoksetyną.

NIe ty decydujesz o czym mowimy, poza tym najpierw sie doucz a pozniej komentuj, napisalem wyraznie ze fluoksetyna wplywa na poziom allopregnanolonu w mozgu, nie iwem jak mozna ci to jasniej wylozyc.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19157982

Czyli uważasz, że SSRI są mniej skuteczne od agomelatyny, a nawet nieskuteczne?

Skuteczne w czym ?Doprecyzuj zamiast rzucac ogolnikami, tak uwazam ze w leczeniu anhedonii sa mniej skuteczne od agomelatyny, podobnie w leczeniu zaburzen snu na przyklad.
Wiecej precyzji jesli juz probujesz cos na sile wkladac w moje usta.
Ostatnio edytowano 25 lip 2015, 19:35 przez artur1978, łącznie edytowano 3 razy

przez Psychopharm 25 lip 2015, 19:34
PS. U mnie w mieście jest lekarz który leczy tylko jednym lekiem (sam tak mówi) - escitalopramem. Zapytacie, głupi, ciemny, niedouczony? Powiecie na pewno nie ma pacjentów. Ale tak nie jest. Po prostu przekonał się, że to skuteczny lek i większości jego pacjentów pomaga. Ja osobiście bym do niego nie poszedł, ze względu, że mam słabą reakcję na SSRI, ale większości te leki pomagają - taka jest niestety smutna prawda. Smutna bo ja z nimi nie miałem tyle szczęścia.

Leki z grupy SSRI zmniejszają ostrzał VTA, mogą obniżać transmisję dopaminy w PFC, NAC i STR. Branie tych leków to zwiększone ryzyko krwawień z przewodu pokarmowego (w przypadku łączenia z NLPZ nawet krwawień wewnątrzczaszkowych), osteoporozy, wad wrodzonych dzieci (w przypadku ciąży), obniżonego stężenia sodu (SIADH), ew. przypadki akatyzji, parkinsonizmu, drżeń, samobójstw. Ale to nie zmienia mojego zdania, że to skuteczne leki przeciwdepresyjne.
Ostatnio edytowano 25 lip 2015, 19:39 przez Psychopharm, łącznie edytowano 2 razy

przez artur1978 25 lip 2015, 19:35
Psychopharm napisał(a):PS. U mnie w mieście jest lekarz który leczy tylko jednym lekiem (sam tak mówi) - escitalopramem. Zapytacie, głupi, ciemny, niedouczony? Powiecie na pewno nie ma pacjentów. Ale tak nie jest. Po prostu przekonał się, że to skuteczny lek i większości jego pacjentów pomaga.

NO a ja znalem dentyste. ktory wyrywal zeby zamiast je leczyc i tez w ten sposob pomagal pacjentom, bol mijal :D

przez Psychopharm 25 lip 2015, 19:38
No i jak jego pacjenci byli zadowoleni to czemu nie?

Poziom blokowania SERT jest osiągany od razu, ale zmiany receptorowe potrzebują tygodni na zaistnienie. Serotonina z SERT nie działa w próżni - bez receptorów mogłaby pływać w tym mózgu do usranej śmierci :) Receptory na pewno mają swój wpływ w działaniu terapeutycznym tych leków, co chwila pojawiają się informacje, że agonizm jakiegoś receptora serotoninowego wykazuje działanie przeciwdepresyjne (ostatnio 5-HT6) - bezpośredni agoniści i antagoniści receptorów serotoninowych wykazują działanie przeciwdepresyjne (a więc blokada SERT nie jest wcale potrzebna). Skąd się bierze działanie z agonizmu/antagonizmu receptorów to inna bajka - czy odpowiadają za to dalsze przemiany w komórce, czy jeszcze coś innego to sprawa otwarta.

-- 25 lip 2015, 19:50 --

Tu ciekawy artykuł:

"Serotonin receptors involved in antidepressant effects"

http://digital.csic.es/bitstream/10261/ ... eptors.pdf

Dokładne przyczyny depresji, jej mechanizmy to sprawa ciągle otwarta. Ostatnio wybija się na pierwszy plan słaba neurotransmisja pobudzająca glutaminianu w depresji. Podejrzewa się, że taki jest właśnie mechanizm ketaminy - chwilowa mocna blokada rec. NMDA powoduje późniejsze długotrwałe wzmocnienie transmisji pobudzającej w korze przedczołowej i NAC co przekłada się na działanie przeciwdepresyjne. Ale jak to jest do końca tego nie wie nikt :)

Sortuj wg