MIRTAZAPINA (Remeron,Esprital,Mirtagen,Mirtor,Mirzaten)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy mirtazapina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
77
64%

Nie
23
19%

Zaszkodziła
21
17%

Liczba głosów : 121

przez miko84 17 lis 2014, 16:35
Oczywiście że mija, sam tak miałem - początkowo straszna zmuła i senność ale z czasem to mija. No i im wyższa dawka tym lepiej. Wzrost apetytu jest faktem, ale każdy silniejszy antagonista 5-HT2c będzie to powodować. Antagonizm 5-HT2c jest ważnym elementem wielu leków przeciwdepresyjnych więc coś za coś. Można sobie z tym radzić, ale niektórzy wolą leki które zmniejszają apetyt.

Co do jasności myślenia to jest badanie wykazujące poprawę funkcji poznawczych związanych z korą przedczołową u osób z depresją przy stosowaniu mirtazapiny. Mirta zwiększa dopaminę w korze przedczołowej a przez to zwiększa też jej aktywność - stąd poprawa funkcji poznawczych. Z drugiej strony pewna zmuła z blokady H1 (szybko rośnie na to tolerancja) może być odbierana jako pogorszenie czasu reakcji itp.
miko84

przez suwak 17 lis 2014, 16:48
miko84 napisał(a):suwak kiedy to było, podaj daty, to jakieś starocie chyba :) Człowiek się całe życie uczy.

To były cytaty z 2011 i 2012 roku :)

mio85, efekt senności z trittico polega na innych mechanizmach niż w przypadku mirty. Trittico zachowuje się trochę jak SSRI a do tego mocniej blokuje 5ht2a niż 5ht2c, więc efekt senności może być spowodowany spadkiem dopaminy. Działanie nasenne mirty jest efektem bloku H1 a ten receptor dość szybko się downreguluje (odwrażliwia).

przez miko84 17 lis 2014, 16:51
2011 i 2012... sporo od tego czasu przeczytałem i wyrobiłem sobie trochę inne zdanie. Z czasem pojawia się coraz więcej badań na temat ew. złego działania. Np to badanie które dawałem jest stosunkowo nowe. Człowiek ciągle się uczy, całe życie. Ale tak czy owak, nie są to jakieś bardzo złe działania, bo sporo ludzi bierze te leki i nie padają jakoś masowo 8) SSRI (głównie paro) to u mnie najlepsze leki na ZOK, pewien lęk i inne objawy jak nadwrażliwość. Największy mój zawód to to, że mimo tego działania nie poprawiły jakoś wyraźnie mojej depresji - brałem różne SSRI, w różnych dawkach i przez różny (czasami bardzo długi - jak np 7 miesięcy) czas, ale nic to nie dawało. Tylko mirta działa jakoś inaczej, inny mechanizm. Wg. mnie jest to działanie na korę przedczołową - SSRI zmniejszają jej aktywność a mirta zwiększa - stąd różnice w działaniu tych leków.
miko84

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez mio85 17 lis 2014, 18:33
miko84 napisał(a):Oczywiście że mija, sam tak miałem - początkowo straszna zmuła i senność ale z czasem to mija.

No to kolejny props dla mojego lekarza. Po jakim czasie to mija? To rzuca trochę inne światło dla mnie na ten lek. Poprawia libido, a jedynym minusem jest tycie. Mysle, ze bedzie warto ja przetstowac kiedys. Jakies znaczace roznice pomiedzy miansa a mirta?

przez suwak 17 lis 2014, 18:44
mio85 napisał(a):Jakies znaczace roznice pomiedzy miansa a mirta?

Znowu posłużę się wypowiedzią miko84

miko84 napisał(a):Apropo mirtazapiny i różnic między tym lekiem a mianseryną to co ciekawe, mirtazapina działa mocniej noradrenalinowo od mianseryny. W badaniach poziom DOPAC (pokazuje aktywność noradrenalinową) był wyższy u mirtazapiny niż mianseryny. Jako źródło tego efektu podaje się efekt NRI mianseryny - noradrenalina z NRI konkuruje z antagonizmem alfa-2 mianseryny a przez to wzrost noradrenaliny jest mniejszy niż u mirtazapiny (która nie jest NRI).

Ten mniejszy wzrost noradrenaliny i dodatkowo antagonizm alfa-1 powoduje, że mianseryna nie ma działania serotoninowego (oraz dopaminowego, pośrednio, przez 5-HT1a).

Mirtazapina z kolei przez większy wzrost noradrenaliny z alfa-2, a co za tym idzie agonizm alfa-1 (mianseryna to antagonista alfa-1 więc tego działania nie ma) powoduje zwiększone uwalnianie serotoniny. Dodatkowo silniejszy blok heteroreceptorów alfa-2 (który u mianseryny nie jest tak mocny bo noradrenalina z NRI konkuruje z mianseryną na tych receptorach) powoduje jeszcze większe działanie serotoninowe mirtazapiny.

Na końcu zaś zwiększona przez mirtazapinę serotonina agonizuje głównie receptory 5-HT1a (bo reszta jest zablokowana) co ma działanie przeciwdepresyjne i przeciwlękowe (oraz jest głównym źródłem dopaminowego działania mirtazapiny).

Dodając do tego możliwe osłabienie ciśnienia i sedację z antagonizmu alfa-1 mianseryny wychodzi, że mirtazapina teoretycznie powinna mieć mocniejsze działanie przeciwdepresyjne i przeciwlękowe oraz być lepiej tolerowana od mianseryny.

Różnice między lekami są widoczne w opiniach ludzi na forum. Np. pewne osoby zauważają mocniejsze działanie pobudzające lub przeciwdepresyjne mirtazapiny, co wg. tych badań nie jest takie dziwne. Początkowo myślałem, że leki są identyczne farmakologicznie a jednak różnią się sporo.

Opinia, że mianseryna jest głównie noradrenalinowa jest prawdą (bo nie ma działania na serotoninę). Jednak mimo to mirtazapina jest mocniej noradrenalinowa od mianseryny (mimo działania NRI tego leku co kuriozalnie powoduje, że staje się ona słabsza noradrenalinowo od mirtazapiny...).

-- 17 lis 2014, 17:59 --

Czyli w skrócie, mirta jest mocniejsza:
- serotoninowo
- dopaminowo
- noradrenalinowo

za to miansa silniej blokuje receptory 5ht2a i 5ht2c, za to stosunek mocy tych bloków jest teoretycznie na korzyść mirty

Z zagrożeń:
- mirta podnosi TNF-alpha, a miansa (według najnowszego badania) obniża
- obydwa leki mogą mieć zły wpływ na szpik kostny (obniżenie liczby białych krwinek)

przez mio85 17 lis 2014, 20:37
suwak napisał(a):
Czyli w skrócie, mirta jest mocniejsza:
- serotoninowo
- dopaminowo
- noradrenalinowo

Hmmm, ale Miko pisze, ze w ogole nie wplywa na dope i serotonine. Czyli miansa dziala tylko na noradrenaline? Skad wtedy to tycie i spanie? Noradrenalinowe edronax i wellbutrin, zachowuja sie typowo dla podniesienia poziomu tego neuroprzekaznika - pobudzenie, brak apetytu, niepokój. Nie pojmuje.
Ogolnie ten opis praktycznie miazdzy mianse. Mirta w takim razie powinna byc chyba pierwszym wyborem z tej grupy lekow. Ma wiecej argumentów, dla ludzi, ktorzy nie wiedza ktory z 3 przekaznikow jest odpowiedzialny za chorobe

przez Popiol 17 lis 2014, 22:32
mio85, mam sporo doświadczeń z mirtą i miansa, zamuła mija z czasem, a brałem i 45 mg mirty i sprawdzałem 60-80 mg miansy. To jak szybko wyrobi się tolerancja zależy od organizmu, trzeba to przetrwać po prostu, nie wiem...może niektórzy potrzebują na to dużo więcej czasu. Ja mogę zjeść teraz np. 200 mg hydroksyzyny i nie zrobi to na mnie większego wrażenia, gdzie nieprzyzwyczajony człowiek, padłby po takiej dawce na twarz i spał nieprzytomny przez tydzień. U mnie dochodziło do takich momentów, gdzie mianseryna traciła nawet właściwości nasenne.
Ja osobiście nie miałem problemów z tyciem na tych lekach a ektomorfikiem na pewno nie jestem, już bliżej mi do endomorfika. Fakt, apetyt wzmagały, ale to akurat było korzystne przy moim chronicznym stresie.
Jak pisałem wcześniej, nie zauważyłem też żadnej zwiększonej podatności na infekcje itp.

Nadal będę stał przy tym, że mirta to lek bezpieczniejszy. Czy użytkownicy ssri z całego świata uparli się na te leki ? Czemu nie powstało forum typu "paxilprogress" poświęcone mirtazapinie ? Jedynie na co natykam się w sieci, odnośnie mirty to tycie i senność. Dobra...a co mają powiedzieć ludzie którzy doświadczyli trwałych zmian osobowości po ssri. Nieustępująca apatia, pssd. Różne negatywne objawy po tych lekach, często są bardzo podobne do tych, które występują przy uszkodzeniu płata czołowego mózgu.

http://www.huffingtonpost.com/dr-peter-breggin/antidepressants-long-term-depression_b_1077185.html
Popiol

przez suwak 17 lis 2014, 22:40
Popiol, to może wynikać też z popularności tych leków, SSRI są lekami pierwszego rzutu, mirtę/miansę stosuje się raczej w drugiej lub trzeciej kolejności, nierzadko wypróbowując najpierw kilka różnych SSRI.

mio85, miansa nie tylko działa na noradrenalinę, jej główny mechanizm działania to blokowanie receptorów serotoniny (mirtazapina też je blokuje ale słabiej) 5ht2a i 5ht2c, z czego ten drugi podobno jest lepszy do blokowania jeśli chodzi o działanie przeciwlękowe i przeciwdepresyjne. A tycie [a właściwie większy apetyt], określa się że ma związek z blokowaniem receptorów H1 i 5ht2c właśnie (raczej z tym drugim). Niektórzy też opisują że mirta lub miansa (chyba częściej mirta) zatrzymuje u nich wodę w organizmie, co jeszcze zwiększa efekt tycia, chociaż nie wiem dlaczego tak jest.

-- 17 lis 2014, 21:54 --

A jeśli chodzi o działanie serotoninowe i dopaminowe miansy, to teoretycznie po zablokowaniu 5ht2a i c pozostaje więcej serotoniny do dyspozycji dla pozostałych receptorów, w tym ważnego 5ht1a. Działanie dopaminowe też jakieś powinno być, bo blokowanie 5ht2c ją zwiększa, ale to działania dużo słabsze niż w przypadku mirty i nie wiem czy badania je do końca potwierdzają ;)

przez Popiol 17 lis 2014, 23:12
suwak, To prawda, ale mirtazapina i manseryna to też bardzo popularne i często stosowane leki w różnego typu zaburzeniach, nie tylko w depresji ale też w zaburzeniach snu czy odżywiania. Ludzie przyjmują te leki latami a nigdy nie spotkałem się z tak przykrymi opiniami na ich temat, jak to bywa w przypadku ssri.
Popiol

przez Pablo5HT1 17 lis 2014, 23:22
suwak,
Jeśli chodzi o blokowanie 2 a i 2c to ja nie zauważyłem u siebie korzysci z tych działań przeciwlękowych i rzekomego wzrostu agonizmu 5HT1a, to są takie teoryjki to co piszesz, mirtazapina nie jest zbyt przeciwlękowa, akurat leczę sie na lęki i mam porównanie. Bynajmniej tych korzysći nie miałem w przypadku mirtazapiny( nasilenie lęku i to po az 10 dniach-katastrofa) a branie doxepiny przez 5 tygodniu u mnie tez fiasko, dodatkowo próby amitrytyliny-fiasko. Nie wierze w ten mechanizm i nie ma sensu mieszać tu wątków a takim jest błąd poznawczy jaki tworzysz i kilku ujadaczy (na leki SSRI). To, ze SSRI nie działają za dobrze, ich skutki uboczne, to automatyczne NIE OZNACZA, że mirtazapina wypełnia lukę po SSRI. Tak nie jest, to dobry lek tylko na papierze. W praktyce średni zupełnie, owszem skuteczny w niektórych odmianach deprechy ale nie więcej niż woele innych leków.
I nic nie da zaklinanie rzeczywistości, porównywanie receptorowych działań, teorii związanych z receptorem 5HT2c. To teorie i tylko teorie. A nawet brania mirtazapiny po 5 razy. To bezsensu.

przez suwak 17 lis 2014, 23:31
No wiadomo, teorie teoriami a i tak wszystko trzeba sprawdzić samemu. Ja wcale nie demonizuję leków SSRI, raczej miko i popiol, chociaż już nie zamierzam brać żadnego leku z tej grupy.
Mirtazapina mogła nasilać lęki ze względu na mocne działanie noradrenalinowe.

przez Popiol 17 lis 2014, 23:32
Pablo5HT1, Ja nie powiedziałem nigdzie i nie twierdzę że mirtazapina uzupełnia tą "lukę" Tak naprawdę to ja przestaję widzieć alternatywę dla ssri.

Potwierdzam, mirtazapina nie jest przeciwlękowa a śmiem nawet twierdzić że nasilała u mnie pewien rodzaj lęku, to samo było z amitryptyliną. Doxepine miałem sprawdzać ale dałem sobie z nią spokój.

-- 17 lis 2014, 23:36 --

Poza tym, tu była mowa bardziej o skutkach ubocznych i pod tym kątem się wypowiadałem. Nie pisałem nic o skuteczności tych leków. Dla mnie mirta nie jest skutecznym lekiem, ani w depresji ani w leczeniu lęku, choć przyznam, ze swego czasu miałem lepsze chwile na tym leku.

-- 17 lis 2014, 23:41 --

Chociaż pewien nie jestem czy aby na pewno była to zasługa tego leku. Może po prostu miałem lepszy okres, tak też bywa.
Popiol

przez suwak 17 lis 2014, 23:46
Może jak leki noradrenalinowe nasilały u Was lęki, należałoby spóbować coś obniżającego noradrenalinę, np. klonidyna?
Popiol, a jakie miałeś odczucia na mianserynie?

przez mio85 18 lis 2014, 00:00
No wlasnie Pablo pisze o lękach i to by bylo charakterystyczne skoro tak kopie adrenaline, ale to wtedy skad ta sennosc? Pablo jak ze snem bylo? Mozna miec silne lęki i jednocześnie przesypiac pol dnia?

Sortuj wg