MIRTAZAPINA (Remeron,Esprital,Mirtagen,Mirtor,Mirzaten)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy mirtazapina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
77
64%

Nie
23
19%

Zaszkodziła
21
17%

Liczba głosów : 121

przez cyklopka 07 paź 2014, 21:20
estera1 napisał(a):cyklopka a w PUPie nie jestes zarejestrowana?

Nawet nie wiem co to jest, serio :hide:
Głosy w mojej głowie czyta Maciej Orłoś.
I Miss Forum

przez Popiol 07 paź 2014, 22:41
Martiszon, No ten lek poprawia apetyt i sen od pierwszych dawek, jest też bardzo często w tym celu stosowany.
Z działaniem przeciwdepresyjnym jest różnie, na mnie też ten lek zadziałał kiedyś przeciwdepresyjne ale długo to nie trwało. Później wracając do mirty kolejny raz, nie zauważyłem żadnego przeciwdepresyjnego działania. Uspokajała/zmniejszała lęk, ale to później była tylko zasługa działania antyhistaminowego (tak mi się wydaje) później gdy w trakcie dnia to działanie słabło, nasilała mi wręcz pewnego rodzaju lęk, nasilała stres. Siedziałem jak na minie, zwiększona potliwość dłoni, szybsze bicie serca itp.

Kiedyś miałem bardzo dobrą reakcję na mianserynę, ale to było z 12 lat temu. Dobrze radziła sobie z depresją i lękiem. Tylko wówczas nie miałem takich problemów z anhedonią.
Niedawno też próbowałem samej miansy, w niskich i maksymalnych dawkach, ale brak odpowiedzi...

No niestety, ssri niszczą seksualnie, ma to też związek z emocjami.

To ogromna zaleta mirty, że nie zaburza funkcji seksualnych.
Popiol

przez Arasha 07 paź 2014, 22:43
Martiszon napisał(a):Witajcie,

Po jakim czasie zadziałała Wam mirta na depresję? Biorę ją od 25 września i nie widzę poprawy. Na początku zadziałała od razu, poprawił mi się apetyt i sen. Teraz sen jest w miarę ok ale apetyt nadal do dupy (choć to pewnie przez depresję właśnie nie chce mi się jeść?).

Na mnie mirtazapina nie działa w ogóle przeciwdepresyjnie, wyłącznie nasennie ( i chwałą jej za to :great: ), biorę już 7 lat, obecnie w dawce 45 mg. Zwiększenie dawki spowodowało jedynie, że znowu zaczęłam spać. Z tego co wiem, to mirtę łączy się najczęściej właśnie z SSRI, że podobno występuje synergizm działania. U mnie nie bardzo się to sprawdziło, brałam na samym początku fluoksetynę razem z mirtą, ale poprawa była tylko na miesiąc, więc po jakimś pół roku brania odstawiłam fluo i zostałam na samej mircie, którą muszę brać. Bez niej nie jestem w stanie zasnąć :(

A Ty w jakiej dawce bierzesz ? Jeżeli polepszył Ci się sen ( nie wiem, czy miałaś z tym problem ), to ja bym nie rezygnowała z leku, zwł. jak nie masz tendencji do tycia. Może po prostu po konsultacji z lekarzem włącz jakiś drugi antydepresant :bezradny: Warto spróbować :P

Oj cyklopka ... PUP to Powiatowy Urząd Pracy :mrgreen:
Ostatnio edytowano 07 paź 2014, 22:47 przez Arasha, łącznie edytowano 1 raz
Nie zamierzam się pod nikogo ustawiać, zamykać gęby, bo innym coś się nie podoba i brać na klatę czyichś zażaleń. Jestem sobą i sobą zamierzam pozostać.

Gdybym mówił językami ludzi i aniołów,
a miłości bym nie miał,
stałbym się jak miedź brzęcząca
albo cymbał brzmiący.
zbanowany
dostałam ostrzeżenie, bo się broniłam... sprawiedliwość... to fikcja!

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez cyklopka 07 paź 2014, 22:47
Ja przytyłam dwa kilo, bo jem czekoladę o północy. Natomiast w ciągu dnia dalej brak apetytu. Nasenność żadna, nie przewracam się na buzię po zażyciu. A depresja? Nie wiem, jest **ujowo, ale stabilnie.
I Miss Forum

przez Popiol 07 paź 2014, 22:48
Czy mirta z paroksetyna to dobre połączenie żeby odzyskać libido (albo raczej go nie stracić)? Sprawdzał ktos z Was takie połączenie? Będę wdzięczna za sugestie, jutro mam wizytę u psychiatry.
Z obiegowych opinii to niby dobre połączenie by odzyskać libido, w praktyce jest już gorzej. Ja brałem takie połączenie i mirta w żadnym stopniu nie poprawiła libido i niczego innego w tej kwestii. Większość ludzi też żadnej poprawy nie zgłasza, choć trafiają się tacy, którzy twierdzą że pomaga.
Nie wiem jak to w badaniach wygląda, czytałem kiedyś badania na ten temat ale nie pamiętam, niby tam jakaś skuteczność była.
Może Miko będzie coś wiedział więcej.

PS. Moim zdaniem to naprawdę rzadkie wyjątki, gdzie mirta pomaga odzyskać jako taką sprawność seksualność przy ssri (popęd, odczuwanie przyjemności)
Ostatnio edytowano 07 paź 2014, 22:57 przez Popiol, łącznie edytowano 1 raz
Popiol

przez Arasha 07 paź 2014, 22:53
cyklopka napisał(a):Meg1985, to jest szkoła policealna, więc ubezpieczenie jest od nieszczęśliwych wypadków typu polanie się kwasem albo walnięcie się probówką w oko.

Widzę, że i Ty masz do czynienia z probówkami :mrgreen: Ja też :P I na ubezpieczenie do 26 roku też się od dawna nie łapię, dlatego jestem zatrudniona u mamy.

A co konkretnie robisz z tym szkłem laboratoryjnym :shock: ??? Bo mnie to strasznie ciekawi ... wszystko co się wiąże w jakiś sposób z chemią :?
Nie zamierzam się pod nikogo ustawiać, zamykać gęby, bo innym coś się nie podoba i brać na klatę czyichś zażaleń. Jestem sobą i sobą zamierzam pozostać.

a miłości bym nie miał,
albo cymbał brzmiący.
zbanowany

przez cyklopka 07 paź 2014, 23:05
Arasha, a na razie uczymy się o roztworach. Ważenie substancji, takie tam.

Nom, też miałam propozycję symbolicznego zatrudnienia na ćwierć etatu przez kogoś z rodziny, ale jakoś niezręcznie bym się czuła :roll:

Z resztą i tak nie wiem, czy na takie badania można dostać normalne skierowanie. Znalazłam centrum diagnostyczne, które oprócz tych testów na nietolerancję pokarmową robi też na grzybicę, toksyny i zaburzenia metaboliczne. Brzmi to na prawdę obiecująco
I Miss Forum

przez Arasha 07 paź 2014, 23:27
cyklopka Nie wiem, co to za centrum ... ale mogę sie domyślić, bo to jest od jakiegoś czasu modne. Wciskają ludziom, że mają toksyny, wszelkie możliwe nietolerancje i inne cuda, a potem proponują jakieś rewelacyjne suplementy na wyregulowanie tych wszystkich zakłóceń w funkcjonowaniu organizmu. Nie odradzam, ale zalecam ostrożność :roll:

a miłości bym nie miał,
albo cymbał brzmiący.
zbanowany

przez cyklopka 07 paź 2014, 23:33
No ja się tego boję, że ktoś mógłby mi coś wmówić. Dlatego ciężko mi wybrać placówkę. :(

Wiesz, modne nie modne, ale nie chcę dalej jeść rzeczy, które mi mogą szkodzić dla zasady :roll:
I Miss Forum

przez miko84 08 paź 2014, 08:27
Pablo5HT1 działanie na noradrenalinę mirtazapiny to jest i wada i zaleta tego leku. Przypomnę, że jako jej główny mechanizm postrzega się antagonizm alfa-2 a przez to zwiększenie transmisji serotoniny, noradrenaliny i pośrednio dopaminy w korze przedczołowej (gdzie nie ma DAT noradrenalina jest ściśle związana z dopaminą, poza tym wg. badań dopamina z mirty bierze się w pewnej mierze przez pośredni agonizm 5-HT1a, którego by nie było bez jej działania noradrenalinowego). Działanie noradrenalinowe ma swoje minusy niestety - zwiększenie agresji, drażliwości, pewnego lęku. Ale gdybyśmy wyłączyli jej działanie noradrenalinowe to nic poza odwrotnym agonizmem 5-HT2a i c by nie zostało, a jeśli to by wystarczało to takie leki jak Ketanseryna czy Ritanseryna już dawno byłby zarejestrowane do leczenia depresji...

Agomelatyna jest np. trochę inną bajką, bo w porównaniu np. z mirtazapiną jest to antagonista a nie odwrotny agonista 5-HT2c, a ma to znaczenie przy zwiększaniu uwalniania dopaminy w korze przedczołowej (co robią antagoniści ale już odwrotni agoniści słabo). Poza tym antagonizm 5-HT2a jest w przeciwwadze do antagonizmu 5-HT2c jeśli chodzi o uwalnianie dopaminy, więc selektywny antagonista 5-HT2c jakim jest agomelatyna robi to skuteczniej niż antagonista 5-HT2c i 5-HT2a.

Co do czasu to zaleca się sprawdzać każdy lek przez 6-8 tygodni. Mimo, że niektóre leki mogą zadziałać wcześniej (jak mirtazapina) to nie jest to regułą. U mnie mirtazapina zadziałała po 6-7 tygodniach. Ale jak ktoś chce testować leki przez 2 tygodnie i zmieniać to powodzenia.

Co do odchyłów w funkcjonowaniu "śródmózgowie- kora przedczołowa" jak to nazwałeś to przypomnę, że kora przedczołowa jest tutaj zawiadowcą i jej słaba aktywność często wychodzi w obrazowaniu depresji. Dr. Amen skłania się do tezy, że w większości depresji chodzi o nadaktywność układu limbicznego i słabą aktywność kory przedczołowej. Chciałbym zauważyć (o czym pisze też dr. Amen, który stwierdził to wg obrazowania SPECT), że SSRI zmniejszają aktywność kory przedczołowej, a leki takie jak mirtazapina (przez zwiększanie dopaminy w tym obszarze mózgu) ją zwiększają. Wszystko co zwiększa dopaminę i noradrenalinę w korze przedczołowej (czy to przez antagonizm alfa-2, NRI, antagonizm 5-HT2c) a nie jest silnym SRI zwiększa jej aktywność.

PS. Więc objawy takie jak apatia, brak motywacji, zaburzenia uwagi i koncentracji po SSRI biorą się najprawdopodobniej właśnie z obniżenia aktywności kory przedczołowej przez te leki. A jak to się odbywa to już inna bajka, ale jest wielce prawdopodobne, ze odbywa się to przez agonizm 5-HT2c (a przez to zmniejszenie ostrzału pola brzusznego nakrywki (ventral tegmental area) co skutkuje zmniejszeniem uwalniania dopaminy właśnie w korze przedczołowej. Dlatego antagoniści 5-HT2c powodują zwiększenie uwalniania dopaminy (a dokładnie "odhamowanie" jej uwalniania) w tym obszarze mózgu.
miko84

przez planB 08 paź 2014, 09:46
Antagonizm alfa2 zniweluje wiele problemów których doświadczamy na SSRI, głównie libido 8) ale i napęd ' body fat
..proszek/kapsy są bardzo tanie względem czegokolwiek innego co działa :idea:

Co do Mirty ...są jakieś nowsze badania na temat jej wpływu na TNF ? zwłaszcza przy długotrwałym zażywaniu ?
I Dare, readY

przez estera1 08 paź 2014, 09:58
Arasha a co ty tak pozno jeszcze na forum? :P
cyklopka jak bys była zarejestrowana w urzędzie pracy możesz na nfz chodzic do lekarza

przez Martiszon 08 paź 2014, 12:57
miko84, nie chce zmieniać leku. Nie czuje po prostu żadnej ale to żadnej poprawy. Ostatnio mirta zadziałała na mnie po 2 tygodniach przynajmniej na apetyt a teraz? Apetytu brak, zmuszam się, żeby jesc. Pozwala spać, to fakt ale i tak budze się o 5 rano. Nie wiem po prostu czy jest sens żebym się meczyla na mircie, skoro paroksetyna działała na mnie naprawdę super. Dużym problemem niestety jest wtedy brak libido u mmie , dlatego się zastanawiam nad połączeniem paro z mirta. Ale piszecie, ze to połączenie nic nie daje wiec juz totalnie nie wiem co robić :(
Podobno lepiej płakać u psychoterapeuty niż śmiać się u psychiatry :)

przez cyklopka 08 paź 2014, 15:05
estera1 napisał(a):cyklopka jak bys była zarejestrowana w urzędzie pracy możesz na nfz chodzic do lekarza

Nie mogę, bo mam umowę o dzieło, więc nie mogę wykazać braku jakichkolwiek dochodów, żeby być "bezrobotną". W sensie prawnym ani nie mam pracy, ani nie jestem bezrobotna. :brawo:

Zresztą na NFZ to pewnie ani indywidualnej terapii bym nie dostała, ani nie sądzę, żeby badania na nietolerancje i inne grzybice by mi ze skierowania zrobili.
I Miss Forum

Sortuj wg