MIRTAZAPINA (Remeron,Esprital,Mirtagen,Mirtor,Mirzaten)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy mirtazapina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
77
64%

Nie
23
19%

Zaszkodziła
21
17%

Liczba głosów : 121

przez Marek 1977 05 kwi 2014, 12:24
Coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu ze to jednak poziom serotoniny koreluje w zaburzeniach depresyjnych jak i nerwicowych,biore 3 dni klomipramine a juz czuje serotoninowy spokój.TLPD moim skromnym zdaniem są o wiele wartościowszymi lekami w leczeniu depresji niż te z grupy SSRI,osobiście lepiej je toleruje niz nowsze leki (nowsze nie znaczy lepsze),antagonizują one cały czas rec 5HT2 co skutkuje tym ze juz od 1 tabl mozna odczuc efekt przeciwlękowy.

przez miko84 05 kwi 2014, 12:26
Wszystko jest kwestią indywidualnej reakcji na dany lek (neuroprzekaźnik), co wiąże się z typem depresji i genami.
miko84

przez wieslawpas 05 kwi 2014, 16:12
Dzisiaj dobrze sie wspalem po zestawie leków. spuer spane. Rzebym jeszcze ma dzien mial tai zestaw na dobre samopoczucie...

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez uzytkownik 05 kwi 2014, 16:36
Co brałeś? Tylko szczerze!
I jaki masz plan na leczenie?
sertralina 50 mg
metoprolol 100 mg

przez Popiół 05 kwi 2014, 18:29
Marek 1977, "braki" serotoniny są bardziej efektem depresji niż przyczyną, a to że serotonina pomaga w wielu przypadkach to inna bajka, jej poziom rośnie niebotycznie co musi pociągnąć za sobą wile zmian w mózgu ale oczywiście nie wszystkie te zmiany będą korzystne.
Popiół

przez Marian_Paździoch 05 kwi 2014, 19:30
U mnie duży poziom serotoniny załatwiam problem lęków i depresji. Najlepiej sprawdza się u mnie paroksetyna, kolejny raz się to potwierdziło.
Marian_Paździoch

przez Marek 1977 05 kwi 2014, 19:42
Popiół napisał(a):Marek 1977, "braki" serotoniny są bardziej efektem depresji niż przyczyną,

na dwoje babka wróżyła.

przez Popiół 05 kwi 2014, 20:15
Tak teraz teoretyzuje, ale pewnie znalazły by się osoby - okazy zdrowia psychicznego, które mają niższy poziom serotoniny w szczelinach synaptycznych od osób cierpiących na depresje i zaburzenia lękowe ;)
Zresztą coraz więcej naukowców skłania się do tego, że serotonina ma mało wspólnego z depresją a to że jej "zwiększanie" pomaga to inna bajka.
Popiół

przez miko84 06 kwi 2014, 08:14
Są typy depresji gdzie zwiększanie serotoniny może szkodzić a nie pomagać. Przypadki samobójstw po lekach typu SSRI to najlepszy tego przykład - jeśli lek powoduje u kogoś stan pobudzenia, akatyzji i nasilenia myśli samobójczych to jest znak tego, że typ depresji u tej osoby został źle zdiagnozowany i lek zwiększający serotoninę tylko pogorszył stan chorego. Pogorszył do tego tragicznego w skutkach stopnia. Wszystkiemu jest winna właśnie teoria "braków serotoniny" jako przyczyny wszystkich depresji, braku rozróżnienia i dobrego diagnozowania typów depresji (także na te gdzie zwiększenie serotoniny jest niewskazane) i adekwatnego do zdiagnozowanego typu depresji leczenia (każdy typ depresji reaguje inaczej na różne leki), oraz wszechobecna "moda" na leki typu SSRI i pewna doza bezkrytyczności w podejściu lekarzy w stosunku do tych leków. Jednym ze znanych psychiatrów którzy "przejrzeli" na oczy w sprawie SSRI (nie zarzuca on SSRI tego, że to są złe leki, tylko gani bezkrytyczne podejście do tych leków, oraz zauważa ich możliwe bardzo groźne skutki uboczne jak samobójstwa, czy przypadki zabójstw innych pod wpływem "odhamowania" i nasilenia impulsywności, oraz krytykuje lobbing tych leków przez firmy farmaceutyczne oraz to, że część lekarzy i naukowców się po prostu sprzedaje) jest dr. David Healy.
miko84

przez Kitex120 06 kwi 2014, 14:56
miko84 napisał(a):Wszystko jest kwestią indywidualnej reakcji na dany lek (neuroprzekaźnik), co wiąże się z typem depresji i genami.

Dokładnie. Jak już kiedyś napisałem każdy z nas jest inny, a co za tym idzie każdy reaguje w inny sposób. Ja bym optował jednak za tym iż to brak w homeostazie neuroprzekaźników odpowiada za zaburzenia. Bo np. wysoki poziom dopaminy - schizofrenia, mania. Serotoniny - apatia, senność, defekt motywacyjny. Podobnie z noradrenaliną. Nadmiar - nerwica, pobudzenie, reakcje organizmu jak przy stresie( bladość twarzy, szybkie bicie serca itp.). Niedobór - senność, apatia, depresja, pogorszenie pamięci. Istotna jest tutaj rola kory przedczołowej która to jest takim centrum racjonalnego wytłumaczenie różnych zjawisk. Złe funkcjonowanie jej może odpowiadać właśnie za lęki, depresje, gorszą pamięć a nawet schizofrenie ( casus dopaminy- jej niedoboru w tym obszarze mózgu).

-- 06 kwi 2014, 15:06 --

Serotonina jest bardzo istotna w przypadkach lęków i nerwic tylko zależy w którym miejscu. Np. receptor 5TH1A serotoniny to chyba ,, najlepszy'' receptor którego pobudzenie może skutecznie pomagać na lęki i depresje. A z kolei 5TH2A i 5TH2C to te receptory ,,złe''. Zwłaszcza 5TH2C - który to hamuje uwalnianie dopaminy i noradrenaliny. 5TH2A to taki dość ciekawy receptor podobno że jego agoznim może wytwarzać halucynacje. Nie wiem ja miałem na Escitalopramie taki efekt jakby intensywniejszych kolorów nie wiem czy to może mieć jakiś związek z tym.

-- 06 kwi 2014, 15:11 --

Receptory 5TH2 serotoninowe to też jest duży problem. Np. u mnie ich antagonizm podobnie jak u Marka 1977 wytwarza efekt przeciwlękowy ( Mirtazapina). Ale i mocny efekt nasenny. Antagonizm 5TH2A powoduje że śpię jak ,,zabity''. Ten receptor też ma jakieś powiązania ze snem bo Trazodon silnie antagonizuje ten receptor i pomaga na bezsenność( podobno).

przez miko84 06 kwi 2014, 15:22
Mam trochę inne zdanie. Wg. mnie za część depresji odpowiada rozregulowana oś HPA, a to pociąga za sobą resztę, czyli "braki" lub nadmiar pewnych neuroprzekaźników w pewnych regionach mózgu. Uważam, że część depresji to typowo neuroendokrynologiczne zaburzenie.

Możliwe jest też, że neuroprzekaźniki wpływają na oś HPA, a oś HPA niszczy pewną homeostazę neuroprzekaźnictwa. Tak czy owak głównym winowajcą moim zdaniem jest stres i geny oraz to jak radzimy sobie ze stresem (co wiąże się z genami i zachowaniami oraz środowiskiem w jakim przebywamy).
miko84

przez Kitex120 06 kwi 2014, 15:31
[list=][/list]
miko84 napisał(a):Mam trochę inne zdanie. Wg. mnie za część depresji odpowiada rozregulowana oś HPA, a to pociąga za sobą resztę, czyli "braki" lub nadmiar pewnych neuroprzekaźników w pewnych regionach mózgu. Uważam, że część depresji to typowo neuroendokrynologiczne zaburzenie.

Możliwe jest też, że neuroprzekaźniki wpływają na oś HPA, a oś HPA niszczy pewną homeostazę neuroprzekaźnictwa. Tak czy owak głównym winowajcą moim zdaniem jest stres i geny oraz to jak radzimy sobie ze stresem (co wiąże się z genami i zachowaniami oraz środowiskiem w jakim przebywamy).

No tak, oś HPA bardzo ważna też jest. Bo jednak stres też wpływa źle na system immunologiczny( wpływ kortyzolu)i generalnie na wszystko a geny to też podstawa bo predyspozycje do pewnych schorzeń ma się w genach. A mam pytanie Miko czy problemy z tarczycą mogą powodować nadpobudliwość i słaby apetyt?

przez miko84 06 kwi 2014, 16:01
Nadczynność tarczycy może to powodować.
miko84

przez uzytkownik 06 kwi 2014, 16:22
miko84 napisał(a):Mam trochę inne zdanie. Wg. mnie za część depresji odpowiada rozregulowana oś HPA, a to pociąga za sobą resztę, czyli "braki" lub nadmiar pewnych neuroprzekaźników w pewnych regionach mózgu. Uważam, że część depresji to typowo neuroendokrynologiczne zaburzenie.

Otóż to. Dlatego ja po długim czasie walki z psychotropami dopiero jak zacząłem brać "antystres" w postaci beta blokera, uwolniłem się od wszystkiego. Niczym się nie spinam, nic mnie nie stresuje, skończyłem bez sensu myśleć, analizować i się nakręcać. Nawet mega ważne spotkania biznesowe nie robią na mnie wrażenia. Nawet brewka nie drgnie ;)
sertralina 50 mg
metoprolol 100 mg

Sortuj wg