MIRTAZAPINA (Remeron,Esprital,Mirtagen,Mirtor,Mirzaten)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy mirtazapina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
77
64%

Nie
23
19%

Zaszkodziła
21
17%

Liczba głosów : 121

przez uzytkownik 22 mar 2014, 10:09
Ja brałem 15, ale nie działało i byłem na 30-stce.
Ale to dlatego, ze już wcześniej miałem mianserynę i tolerka się wyrobiła na h1...
sertralina 50 mg
metoprolol 100 mg

przez zaczarowana 22 mar 2014, 11:15
wieslawpas, na początku działało na mnie 45mg, teraz 15mg i biorę 2h przed zaśnięciem. Z tym, że ja nie tyle mam problemy z zaśnięciem, bo to akurat przychodzi mi bardzo łatwo, a z nocnym częstym wybudzaniem (tzn aktualnie się to też zminimalizowało, do częstotliwość moim zdaniem dopuszczalnej tj, 2-3x w nocy)
Jeśli większość jest o czymś przekonana, to wcale nie znaczy, iż ma rację.

całkowicie wolna od psychotropów od 24.04.2014r - NIGDY WIĘCEJ!

przez Popiół 22 mar 2014, 11:21
wszystko w ogóle było takie szare, bylejakie i dziwnie obce (tzn trudno to opisać ale dziwnie było). Dopiero jak zeszłam z snri świat nabrał kolorów
zaczarowana, Wiem o co Ci chodzi, też mam podobne odczucia na ssri, na wenlafaksynie z mirtą było akurat trochę lepiej pod tym względem.
Popiół

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez suwak 22 mar 2014, 12:34
A ja mam pytanie, jak to jest, że na antagonizm H1 po pewnym czasie wytwarza się tolerancja, a na antagonizm rec. serotoninowe nie? A może też...?

przez miko84 22 mar 2014, 12:40
Nie, antagonizm 5-HT2a i c powoduje downregulację tych receptorów, co ma korzystny efekt w depresji i lęku. Nie wiem jak jest z antagonizmem alfa-2 i czy jego antagonizm powoduje upregulację tych receptorów.
miko84

przez suwak 22 mar 2014, 12:52
downregulację? czyli "odczulenie", tak? No ale SSRI też powodują downregulację tych rec., a je agonizują. Więc wychodziłoby na to, że downregulują się i przy agonizmie i przy antagonizmie, co jest dziwne.

przez miko84 22 mar 2014, 12:56
Tak, zmniejszenie ich ilości. Jeśli chodzi o receptory 5-HT2 to i agoniści i antagoniści je downregulują, jest to taka ich specyfika.
miko84

przez suwak 22 mar 2014, 13:00
a np. 5-HT1a? Też w ten sposób działa?
Ostatnio edytowano 22 mar 2014, 13:05 przez suwak, łącznie edytowano 2 razy

przez miko84 22 mar 2014, 13:02
Nie, tylko receptory 5-HT2.
miko84

przez suwak 22 mar 2014, 13:06
I jeszcze jedno, skoro SSRI downregulują receptory 5-ht2, to czemu odczuwa się niekorzystne skutki uboczne w taki sposób, jakby one właśnie były agonizowane, tzn. spadek dopaminy, mniejsze libido, senność itp.

przez miko84 22 mar 2014, 13:16
SSRI zwiększają poziom serotoniny który agonizuje te receptory - to daje przykre skutki uboczne. Pod wpływem dużej ilości serotoniny mózg zaczyna zmniejszać ilości tych receptorów. To powoduje, że serotonina z SSRI działa już na mniejszej ilości tych receptorów co powoduje zmniejszenie skutków ubocznych. Natomiast pod wpływem SSRI te receptory nie znikną całkowicie i ciągle będą agonizowane, co może spowodować że pewne skutki będą utrzymywać się cały czas brania leków. W takim przypadku korzystniejsi wydają się antagoniści, którzy nie tylko blokują te receptory od pierwszych dawek ale i powodują ich downregulację. Co ciekawe agonizm 5-HT2 przez SSRI w niektórych częściach mózgu (np. w splocie naczyniówkowm) nie powoduje downregulacji a upregulację.
miko84

przez zaczarowana 22 mar 2014, 14:40
Pod wpływem dużej ilości serotoniny mózg zaczyna zmniejszać ilości tych receptorów. To powoduje, że serotonina z SSRI działa już na mniejszej ilości tych receptorów co powoduje zmniejszenie skutków ubocznych.

Ilość receptorów wraca po pewnym czasie do stanu wyjściowego? Jeśli tak to po jakim? (oczywiście zakładamy, że substancji już w ogóle nie ma w organizmie)
Jeśli większość jest o czymś przekonana, to wcale nie znaczy, iż ma rację.

całkowicie wolna od psychotropów od 24.04.2014r - NIGDY WIĘCEJ!

przez Tristitia 22 mar 2014, 14:40
Dziś w nocy pierwszy raz dołączyłam 15mg mirty do 250mg trazodonu. Efekt - 13 godzin czegoś podobnego do snu( był bardzo płytki plus nie zliczę ilości przebudzeń) , niesamowicie realne sny (tak że jak wstałam to musiałam się zastanawiać co było rzeczywistością, a co snem), duża dezorientacja i osłabienie po przebudzeniu. Myślę, czy nie zmniejszyć sobie dawki trittico

przez miko84 22 mar 2014, 14:51
zaczarowana powinna wrócić, u każdego będzie to pewnie trwało dłużej lub krócej.
miko84

Sortuj wg