MIRTAZAPINA (Remeron,Esprital,Mirtagen,Mirtor,Mirzaten)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy mirtazapina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
77
64%

Nie
23
19%

Zaszkodziła
21
17%

Liczba głosów : 121

przez miko84 19 mar 2014, 12:38
Popiół jak tak dalej pójdzie to za przeproszeniem sraj na SSRI, zostań na samej mirtazapinie i dorzuć tianeptynę. Zostań na tym połączeniu dłużej a po depresji nie będzie śladu :mrgreen: A tak na serio, to dobrze będzie wytrwać do pełnego okresu na tym co bierzesz jak już zacząłeś. Ale z tego co czytam w Twoich postach to chyba źle reagujesz na leki typu SSRI. Skoro nasilają one u Ciebie aktywność układu nerwowego (spocone dłonie) to jest prawdopodobne, że to jego nadaktywność leży u podłoża Twoich zaburzeń. Jeśli by tak było to SSRI mogą pomóc ale po dłuższym czasie (wiele tygodni), przez stonizowanie układu nerwowego (odbywa się to głównie przez downregulację 5-HT2 i tonizację noradrenaliny przez serotoninę). Ale jest też taka opcja, że SSRI mimo długotrwałego stosowania będą tylko "podkręcać" u Ciebie oś stresu i nigdy nie wyleczą Twoich przypadłości.

U mnie mija właśnie 4 tygodnie na połączeniu SSRI z mirtazapiną i mam jeden dzień przerwy od sertraliny bo mi się skończyła i wczoraj na noc wziąłem samą mirtazapinę. Dziś już wyraźnie mniejsza potliwość pod pachami (nasilana u mnie dość mocno przez SSRI), większe uspokojenie i jakby lepszy nastrój. Jak przez kolejne 8 tygodni na tym połączeniu nic się nie zmieni to mówię bye bye SSRI i przechodzę na tianeptynę, a później ew. dodam do niej mirtazapinę.

Tańczący z lękami nie musisz dorabiać do tego teorii, wystarczy "próbować" który lek bardziej leży :) U mnie, tak jak u Popioła jest to mirtazapina. Ostatnio coraz częściej się przekonuję, że teorie teoriami, są i owszem ciekawe i czasami pomocne, ale najważniejsza jest praktyka i sprawdzenie danego leku na sobie.
miko84

przez Popiół 19 mar 2014, 16:19
miko84, Są pewne obszary moich dolegliwości i depresji gdzie ssri pomagają, jakiś tam efekt terapeutyczny pojawia się, np. te leki trzymają moją depresję w ryzach pozwalając mi jakoś funkcjonować, przestaje się zapętlać na negatywnych myślach i skutkach choroby, co też jest pewnym rodzajem ZOK u mnie.
Masz rację, też przypuszczam że to jak ująłeś "nadaktywność układu nerwowego" przyczynia się w dużym stopniu do mojej depresji, świadczy o tym mnóstwo objawów które u siebie obserwuje m.in od dziecka problem z pocącymi się dłoniami, przyspieszone bicie serca itp. do tego dochodzi podatność na stres przez co praktycznie cały czas jestem pod jego wpływem.

Na razie zobaczę co się będzie działo na fevarinie, bo to ssri który daje u mnie najmniej skutków ubocznych i wydaje mi się że "najlepiej" tonizuje układ nerwowy np. potliwość dłoni na sertralinie była bardziej dokuczliwa, działanie przeciwlękowe też na plus w porównaniu do sertraliny.
Popiół

przez wieslawpas 19 mar 2014, 19:57
Moze to i doby lek, ale zolpirem usypia bardziej.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez zaczarowana 19 mar 2014, 20:31
Mirtazapina w moim odczuciu to najlepszy antydepresant jaki testowałam. Nie przytłacza, człowiek nie czuje się na niej jak robocik i nie musi się na niej zmuszać do wszystkiego. Osobiście czuję się na niej "normalnie", nie to co na innych depresyjnych zamulaczach.
Jeśli większość jest o czymś przekonana, to wcale nie znaczy, iż ma rację.

całkowicie wolna od psychotropów od 24.04.2014r - NIGDY WIĘCEJ!

przez estera1 19 mar 2014, 20:35
ja też ja chwaliłam świetnie spałam szkoda tylko ,że jak odstawiłam to moje problemy ze snem wróciły :evil:

przez zaczarowana 19 mar 2014, 20:37
bo za szybko odstawiłaś i/lub u podłoża Twojej bezsenności leży bardziej psychika, a nie biologia ;)

przez estera1 19 mar 2014, 20:55
jak mi żadne ziółka nie pomogą to do niej wróce

przez miko84 20 mar 2014, 10:28
zaczarowana miałem podobnie jak Ty - na mirtazapinie dużo większa aktywność i chęci, a na lekach typu SSRI każdy najmniejszy wysiłek widział mi się tak przykry, do wszystkiego musiałem się zmuszać i mało co sprawiało przyjemność. Co ciekawe teraz jak biorę połączenie SSRI z mirtazapiną to nie ma takiego działania jak na samej mirtazapinie, raczej przebija działanie SSRI (biorę też wysoką dawkę) i jest podobnie do tego jakbym brał same SSRI.
miko84

przez zaczarowana 20 mar 2014, 18:56
miko84, u mnie było tak, że brałam snri w sporej dawce + mirtę i była tragedia nie miałam na nic siły, w dodatku pojawiły się u mnie lęki dosłownie na wszystko, do tego stopnia, że zaczęłam się bać ludzi na ulicy :lol: wszystko w ogóle było takie szare, bylejakie i dziwnie obce (tzn trudno to opisać ale dziwnie było). Dopiero jak zeszłam z snri świat nabrał kolorów, wrócił do normalności i paradoksalnie, lęki zniknęły :bezradny: ale na mnie generalnie leki, chyba działają zupełnie inaczej niż na innych :mhm:

przez ogladamfilm 20 mar 2014, 20:46
Witam Wszystkich
To mój pierwszy post, po przeczytaniu chyba wszystkiego co tyczy się Mirtoru. Wiem że każdy organizm reaguje inaczej i być może "starzy" użytkownicy uznają, że moje pytania się powtarzają ale proszę o pewną pomoc i rady :)

Mój stan faktyczny przed przyjmowaniem laków:
- sen dość unormowany, sporadycznie problemy z zaśnięciem (raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie), poranne wstawanie w miarę ok
- w ciągu dnia sporadyczna zmienność nastrojów od zadowolenia do wkurzenia (w zależności od czynników zewnętrznych)
- słaba motywacja do działania, szybkie wypalanie się w działaniu.
- koncentracja w średnim stanie
- odsunięcie problemów z przeszłości i niechęć do rozwiązania ich ?(a powinienem)

Mój stan po przyjmowaniu Mirtoru 15mg (4 dni 1/2 dawki, kolejne 4 dni pełna dawka - łącznie mija 8 dzień zażywania leku)
- zasypianie takie samo jak przed przyjmowanie laku
- rano problemy z wczesnym wstaniem
- w ciągu dnia jakieś zamulenie, senność, słaba koncentracja. Dodatkowo kręcioł jakbym wypił piwko. Dzisiaj spowodowałbym prawie wypadek bo reakcja była opóźniona! :shock:
- OGÓLNIE - chodzę zamulony

Wiem, ze leki działają po dłuższym czasie, ale przyznam się, że moje samopoczucie i zachowanie nie co mnie martwi i obawiam się, żeby tak nie było cały czas
Generalnie ujmując to jednym zdaniem: mam wrażenie że jest gorzej, chciałem czuć przypływ energii i skupienia a czuje zamulenie i odcięcie

Napiszcie proszę, jak u was przebiegał proces przyjmowania tego leku. Najlepiej gdybyście napisali jak wyglądał 1 tydzień, potem 2 tydzień, itd
Z góry wam dziękuję :uklon:

przez Popiół 20 mar 2014, 21:01
zaczarowana no tak, mirtazapina to świetny lek pod tym względem i dlatego cały czas powtarzam że nie jest to lek sedatywny bo ludzie a nawet niektórzy lekarze mają błędne przekonania na temat mirty.

Pamiętam jak kiedyś zagadałem "na ulicy" ordynatora, pewnego wojewódzkiego szpitala psychiatrycznego, byłem ciekaw jego zdania na temat pewnych LPD które mnie interesowały. Zapytał czym się lecze obecnie, odpowiedziałem że mirtazapiną, na co on zdziwiony stwierdził że nie wyglądam na osobę przyjmującą duże dawki mirty (byłem wówczas bardzo rozgadany, empatyczny i czerpałem radość z kontaktów) zapytałem więc dlaczego tak sądzi, na co usłyszałem odp. że pacjenci na mircie to warzywa.

Powiedzcie mi teraz, jak ja mam ufać lekarzom ? Skoro ordynator słynnego szpitala psychiatrycznego opowiada takie rzeczy.

Szkoda że u mnie sama mirta nie radziła sobie z lękiem wolnopłynącym a czasem go wręcz nasilała (rano, po przebudzeniu) ale z pozytywów pamiętam że na mircie miałem jakieś palny na przyszłość, marzenia, cele do których dążyłem, na SSRI tego właśnie najbardziej mi brakuję a każda myśl o jakimś wysiłku, pracy, planach itp. wzbudza niechęć, brak tu motywacji, ambicji, celów, satysfakcji i przyjemności z codziennych czynności.
Popiół

przez uzytkownik 20 mar 2014, 21:09
Ciekaw jestem co miał na myśli. Pewnie zmulenie takie jak na mianserynie ze względu na intensywne pukanie w h1...
Cóż. Niektórzy są zmuleni, warzywka, a innym wbrew pozorom dają kopa...

Ja już nie ufam żadnym z nich. Każdy co innego gada, każdy co innego na to samo zapisuje - mimo, że zupełnie inne działanie leku.
Ćpamy po prostu legalne narkotyki, aby żyć, spać i żreć.
sertralina 50 mg
metoprolol 100 mg

przez Popiół 20 mar 2014, 21:12
ogladamfilm, niestety mirtazapina ma na początku taki skutki uboczne (głównie przez antagonizm rec. H1) zwłaszcza gdy ktoś stosuje ten lek pierwszy raz w żuciu, najważniejsze to przetrwać tą początkową senność i zamulenie. Osiem dni to bardzo mało, musisz to przeczekać.

-- 20 mar 2014, 21:15 --

uzytkownik, ale wiesz, chodzi o to że niektórzy nie zdają sobie sprawy że to początkowe "zamulenie" przechodzi i lek zaczyna działać całkowicie inaczej.
Popiół

przez uzytkownik 20 mar 2014, 21:17
No dobra, ale ordynator? Ciekawe co mu po głowie chodziło...
Minus ogromny kopania h1 taki, ze później nie działa uspokajająco nic oprócz benzodiazepin...

Tak przy okazji, mianseryna ma kopanie na poziomie 1 nM... jest coś, co silniej tłucze po histaminie? Hydro 2 nM, Mirta 1.6 nM... więc słabiej.
sertralina 50 mg
metoprolol 100 mg

Sortuj wg