MIRTAZAPINA (Remeron,Esprital,Mirtagen,Mirtor,Mirzaten)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy mirtazapina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
77
64%

Nie
23
19%

Zaszkodziła
21
17%

Liczba głosów : 121

przez Kitex120 14 lut 2014, 18:13
To ta początkowa agresja pewnie faktycznie wynika z tego że jest mniej jednak tej serotoniny. Bo na necie też znalazłem ten motyw z autoreceptorami bodajże 5TH1A? że początek działania zależy od autoreceptorów czy coś w tym stylu.

-- 14 lut 2014, 18:14 --

a nie ma możliwości żeby np. od samego początku zablokować autoreceptory? pytam tak tylko z ciekawości.

przez estera1 14 lut 2014, 18:20
jakie można brać leki na gorączke i przeciwbólowe biorąc mirte?jaki musi odstęp brania leków między nimi?

przez MalaMi1001 14 lut 2014, 18:26
estera1 na każdej ulotce przeciwdepresyjnego leku jest notka, że nie należy zażywać jednocześnie niesteroidowych leków przeciwzapalnych czyli pewnie większości leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty. Ja jednak biorąc dużo różnych leków psychotropowych nie zauważyłam żadnej interakcji biorąc ibuprom, pyralginę czy paracetamol. Jednak może niech się wypowie jakiś forumowy farmaexpert.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez miko84 14 lut 2014, 18:27
Kitex120 jest możliwość działania na te autoreceptory, tak działa np. vilazodon (dostępny w USA) i vortioxetyna, która powinna już wkrótce pojawić się w sprzedaży.
miko84

przez Psychotropka`89 14 lut 2014, 18:47
Mnie psychiatra powiedział, że bez przeszkód mogę zażywać ibuprofen. Oczywiście w dawkach nie przekraczanych, od tych w ulotce. Okresy mam nie do przeżycia i MUSZĘ wziąć coś na ból. Apap to dla mnie cukierek, tak samo jak no-spa. A co do ulotek, to powiedział, żebym się tak bardzo nie przejmowała tym co tam piszą, bo oni tam muszą napisać WSZYSTKIE interakcje występujące nawet u 1% pacjentów <stąd te ulotki długie do ziemi :roll: >. To jest ich "zabezpieczenie", żeby w razie jak by co... nikt ich nie pozwał, że nie ostrzegali. Kilka nurofenów, czy innych ibupromów nie zaszkodzą na pewno. Ale wiadomo, wszystko z umiarem. :D A co do odstępu, to myślę, że minimum godzinka wystarczy.
Wenlafaksyna 75mg
Relanium 2mg
Mirtazapina 15mg
Lamotriginum 25mg
Zolpidem 10mg

przez estera1 14 lut 2014, 18:56
w aptece mi powiedzieli ze mozna kazdy lek ,jakos nie chce mi sie wierzyc dlatego wolałam zapytac na forum :)

przez miko84 14 lut 2014, 18:56
Apropo, to Brintellix pojawił się już w USA i cena wynosi średnio 230 $ :pirate: A myślałem, że agomelatyna jest droga :pirate:
miko84

przez Tańczący z lękami 14 lut 2014, 19:00
paracetamol jest bardzo bezpieczny z większością antydepresantów, ale zawsze warto zajrzeć do ulotki
paroksetyna 15mg, mianseryna 5mg
doraźnie: co będzie pod ręką
zaburzenia lękowo-depresyjne, nerwica

przez suwak 14 lut 2014, 20:41
A ja mam takie pytanie: Czy np. biorąc mirtazapinę razem z SSRI, trzeba jej brać więcej niż gdyby stosować samą mirtę bez SSRI?
Bo tak na logikę, jeśli serotoniny jest więcej przez SSRI, to silniej trzeba antagonizować receptory postsynaptyczne, żeby uzyskać ten sam efekt.
Czy mam rację, czy się mylę?

przez lunatic 14 lut 2014, 21:53
MalaMi1001 napisał(a):estera1 na każdej ulotce przeciwdepresyjnego leku jest notka, że nie należy zażywać jednocześnie niesteroidowych leków przeciwzapalnych czyli pewnie większości leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty. Ja jednak biorąc dużo różnych leków psychotropowych nie zauważyłam żadnej interakcji biorąc ibuprom, pyralginę czy paracetamol.

Należy zachować ostrożnośc a nie ze nie mozna zażywać i tyczy sie to SSRI bo hamuja wychwyt zwrotny serotoniny równiez w płytkach krwi co moze powodować wydłużony czas krzepniecia, co do mirtazapiny ona ma inny mechanizm działania i nie ma przeciwwskazań lączenia z NLPZ

przez miko84 15 lut 2014, 10:19
suwak działanie mirtazapiny to nie jest tylko antagonizm receptorów serotoniny, ale także antagonizm alfa-2 (a przez to zwiększone uwalnianie serotoniny i noradrenaliny - noradrenalina agonizuje receptory alfa-1 co powoduje dodatkowe zwiększone uwalnianie serotoniny; serotonina z mirtazapiny agonizuje głównie receptory 5-HT1a a przez to określana jest jako pośredni agonista tych receptorów). Jeśli chodzi Ci o zablokowanie skutków ubocznych SSRI to zależy jaką dawkę i jakiego leku będziesz stosować i wtedy rzeczywiście może być potrzebna wyższa dawka mirtazapiny. Jeśli chodzi o skuteczność działania to chyba i wyższa dawka mirtazapiny i wyższa dawka SSRI branych razem spowoduje większą skuteczność niż dawki niższe (ale tak jest zazwyczaj z wszystkimi lekami przeciwdepresyjnymi...).

Podczas uwżywania wyższych dawek trzeba uważać na skutki uboczne. Było parę przypadków hipomanii/manii po łączeniu SSRI z mirtazapiną. Ze względu na działanie serotoninowe mirtazapiny i SSRI możliwy jest też zespół serotoninowy (chociaż z drugiej strony mirtazapina to antagonista receptorów serotoniny, więc jest to rzadko spotykane).
miko84

przez Lord Kapucyn 15 lut 2014, 11:02
SSRI+ NLPZ(czyli kwas acetylosalicylowy=aspiryna, polopiryna, ketoprofen-Ketonal, ibuprofen- Ibuprom, Nurofen itp.)= zmniejszona krzepliwość krwi, zwiększone ryzyko krwawień z górnego odcinka przewodu pokarmowego, znaczne osłabienie działania przeciwdepresyjnego SSRI przez NLPZ. Akurat nad tym były prowadzone badania kliniczne i to nie jest "bajka" z ulotki.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1884264/
http://ajp.psychiatryonline.org/article ... ID=1367804
http://www.pnas.org/content/108/22/9262.short

SSRI+ preparat złożony na grypę zawierający dekstrometorfan(np. Gripex)= w wyższych dawkach czy po zmixowaniu różnych agentów serotoninergicznych to ryzyko ZS.

Leki p/depresyjne wykazujące aktywność sympatykomimetyczną + preparaty z pseudoefedryną, fenylefryną, efedryną= ryzyko nadciśnienia, tachykardii.

Oczywiście pewnie większość od tego nie umrze czy nawet nic nie poczuje. Poza tym w ulotkach nie jest napisane, żeby kategorycznie nie stosowac, nie wolno, tylko żeby zachować ostrożność. Tak po prawdzie z czystym sumieniem można polecić ino paracetamol(np. Apap), bo tylko on w ogóle nie wchodzi w interakcje.

-- 15 lut 2014, 11:03 --

miko84 napisał(a):Apropo, to Brintellix pojawił się już w USA i cena wynosi średnio 230 $ :pirate: A myślałem, że agomelatyna jest droga :pirate:

No widziałem też właśnie. :mrgreen: :lol: W ogóle wgryzłem się trochę w temat ile w przeszłości kosztowały inne lpd w dniu "premiery" to ceny są dość porównywalne. :pirate:
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

przez miko84 15 lut 2014, 11:20
Ciekawe czy cena np. w Polsce będzie dostosowana do naszych zarobków, bo jakoś sobie nie wyobrażam by lek kosztował koło 500 zł? Chociaż np. cena arypiprazolu na 100 % w dniu premiery rozwalała (dziś też zresztą jest bardzo, bardzo wysoka).

Ja bym mógł dać koło 200 zł jakbym był w 100 % przekonany, że lek mi pomoże. Ale to nowe "cudo" lundbeck jakoś mnie nie przekonuje.

PS. Oryginalna mirtazapina kosztowała jeszcze niedawno koło 200 zł :pirate:
miko84

przez Lord Kapucyn 15 lut 2014, 11:26
No nie żartuj, a co Lundbecka obchodzi jakaś Polandia i zarobki jej mieszkańców, w HQ w Kopenhadze to pewnie nie wiedzą nawet gdzie ten kraj leży. :pirate:

Ja właśnie nie pamiętam jakie x lat temu obowiązywały przepisy, czy wtedy mało było jeszcze generyków kwetiapiny, czy kwetiapina na schizo/ChAD nie była wtedy refundowana/na ryczałt. W każdym razie babka żaliła się dawno temu, że za słoiczek Seroqelu musi bulić 600zł, a wg. lekarza jest to lek niezbędny jej do życia. Jest to prawdopodobne biorąc pod uwagę, że w tej chwili Seroquel kosztuje coś koło 350zł i w ogóle nie jest refundowany.
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

Sortuj wg