MIRTAZAPINA (Remeron,Esprital,Mirtagen,Mirtor,Mirzaten)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy mirtazapina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
77
64%

Nie
23
19%

Zaszkodziła
21
17%

Liczba głosów : 121

przez Kitex120 13 lut 2014, 19:55
miko84 napisał(a):Blok dopaminy może wpływać negatywnie na funkcje poznawcze tak jak zwiększanie noradrenaliny może je poprawiać.

Poza tym osobiście też wolę to noradrenalinowe pobudzenie od tego spowodowanego blokiem dopaminy. Najlepiej toleruję blokadę receptorów 5-HT2c i dobrze by było gdyby pojawił się jakiś silniejszy i selektywny antagonista.

No właśnie, noradrenalina czasami może być korzystne, pamiętajmy że podczas stresu wzrasta oprócz noradrenaliny także poziom kortyzolu.

przez miko84 13 lut 2014, 19:59
Kortyzol to ZŁOOOO :mrgreen:
miko84

przez Kitex120 13 lut 2014, 21:58
miko84 napisał(a):Kortyzol to ZŁOOOO :mrgreen:

Dokładnie, mam pytanie czy kortyzol ma wogóle jakieś pozytywne funkcje w organizmie? bo skoro on jest w nas to chyba musi obić coś dobrego, bo właśnie nie mogę znalezc nic pozytywnego w nim ale na logikę coś tam chyba musi robić dobrego.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez CórkaNocy 13 lut 2014, 22:32
może mobilizuje nas do walki w niektórych sytuacjach? jak adrenalina
CórkaNocy

przez Tańczący z lękami 13 lut 2014, 22:37
jak się nie ma kortyzolu to się umiera. Spełnia on kilka funkcji, m.in. przygotowuje organizm do zwiększonego wysiłku zarówno fizycznego jak i psychicznego, mobilizuje. Nawet podczas jazdy na rowerze się wyzwala, ale na szczęście też wyzwalają się endorfiny przez to tłumią złe działanie kortyzolu. Gorzej jeśli jest stres psychiczny- jeśli mały to pozytywnie motywuje, jeśli duży to przeraża...
paroksetyna 15mg, mianseryna 5mg
doraźnie: co będzie pod ręką
zaburzenia lękowo-depresyjne, nerwica

przez Luki_Nerwusik 13 lut 2014, 22:56
Miałem dziś rutynową wizytę u psychiatry. Szedłem tam z myślą, żeby poprosić o przypisanie mirty, jako dodatek do paroksetyny na noc.
Nawet by mi ją przypisała, ale stwierdziła, że z pewnością na niej przytyje, że na natrętne myśli i napięcie podziała gorzej od chlorprothixenu, że przypadek każdego pacjenta rozpatruje indywidualnie i nie mam się sugerować tym, że ktoś na takim miksie czuje się dobrze.
No i przegadała mnie. Wyszedłem bez mirty na recepcie, a taką miałem ochotę posmakować tych cukierków. Następne podejście za 2 miesiące :)
Dodatek na noc muszę brać, bo inaczej źle śpię i cały następny dzień jestem nerwowy.
Luki_Nerwusik

przez Kitex120 13 lut 2014, 23:28
Tańczący z lękami napisał(a):jak się nie ma kortyzolu to się umiera. Spełnia on kilka funkcji, m.in. przygotowuje organizm do zwiększonego wysiłku zarówno fizycznego jak i psychicznego, mobilizuje. Nawet podczas jazdy na rowerze się wyzwala, ale na szczęście też wyzwalają się endorfiny przez to tłumią złe działanie kortyzolu. Gorzej jeśli jest stres psychiczny- jeśli mały to pozytywnie motywuje, jeśli duży to przeraża...

A czym się różnią endorfiny od dopaminy, mógłby ktoś mi to tak prosto wyjaśnić, co daje lepsze samopoczucie, i kiedy odczuwamy jedno a kiedy drugie, żeby sobie tak uzmysłowić?

przez miko84 14 lut 2014, 08:32
Tańczący z lękami umrzeć można podczas tzw. przełomu nadnerczowego. Rzeczywiście bez kortyzolu jest ogólna kicha, bo trzeba go sobie podawać (więcej np. podczas sytuacji stresowych czy zabiegów). Ale nie rozważamy ogólnej roli kortyzolu tylko jego nadmierne wydzielanie, bo to nas interesuje jeśli chodzi o depresję. Oczywiście jak nie ma kortyzolu to też może wystąpić depresja ale ma ona inne objawy (pisałem już o tym wcześniej, to może być tzw. depresja atypowa). Mnie ona nie interesuje za bardzo bo mam objawy wysokiego kortyzolu i depresji z nadaktywnością osi HPA.

Jak mamy mało kortyzolu to szybko daje objawy, wychodzi w badaniach.
miko84

przez Kitex120 14 lut 2014, 11:36
miko84 napisał(a):Tańczący z lękami umrzeć można podczas tzw. przełomu nadnerczowego. Rzeczywiście bez kortyzolu jest ogólna kicha, bo trzeba go sobie podawać (więcej np. podczas sytuacji stresowych czy zabiegów). Ale nie rozważamy ogólnej roli kortyzolu tylko jego nadmierne wydzielanie, bo to nas interesuje jeśli chodzi o depresję. Oczywiście jak nie ma kortyzolu to też może wystąpić depresja ale ma ona inne objawy (pisałem już o tym wcześniej, to może być tzw. depresja atypowa). Mnie ona nie interesuje za bardzo bo mam objawy wysokiego kortyzolu i depresji z nadaktywnością osi HPA.

A czy np. w skutek zażywania mirtzapiny/ mianseryny podczas badania poziomu kortyzolu może wyjść jego mniejsze stężenie w organizmie?

przez miko84 14 lut 2014, 12:02
Tak, może wyjść niższy kortyzol skoro te leki go obniżają. Ale nie sądzę by wyszedł poniżej normy.
miko84

przez elfrid 14 lut 2014, 12:09
miko84 napisał(a):Tańczący z lękami umrzeć można podczas tzw. przełomu nadnerczowego. Rzeczywiście bez kortyzolu jest ogólna kicha, bo trzeba go sobie podawać (więcej np. podczas sytuacji stresowych czy zabiegów). Ale nie rozważamy ogólnej roli kortyzolu tylko jego nadmierne wydzielanie, bo to nas interesuje jeśli chodzi o depresję. Oczywiście jak nie ma kortyzolu to też może wystąpić depresja ale ma ona inne objawy (pisałem już o tym wcześniej, to może być tzw. depresja atypowa). Mnie ona nie interesuje za bardzo bo mam objawy wysokiego kortyzolu i depresji z nadaktywnością osi HPA.

Depresja "typowa" występuje z melancholią i bezsennością - świadczy o depresji endogennej. Deprasja atypowa natomiast z nadmierną sennością, wyczerpaniem fizycznym, hiperafgią - świadczy o spektrum CHAD. W obydwu jest obniżony nastrój, myśli rezygnacyjne, czy wręcz samobójcze. To w uproszczeniu. Większość pacjentów z jedną lub drugą postacią ma kortyzol w normie.
pregabalina, wenlafaksyna

przez Kitex120 14 lut 2014, 12:14
elfrid napisał(a):

Depresja "typowa" występuje z melancholią i bezsennością - świadczy o depresji endogennej. Deprasja atypowa natomiast z nadmierną sennością, wyczerpaniem fizycznym, hiperafgią - świadczy o spektrum CHAD. W obydwu jest obniżony nastrój, myśli rezygnacyjne, czy wręcz samobójcze. To w uproszczeniu. Większość pacjentów z jedną lub drugą postacią ma kortyzol w normie.

Ale ta oś HPA - oś stresu jest dość istotna w depresji no nie?

przez elfrid 14 lut 2014, 12:24
Kitex120, Bardzo. Stres może wyzwalać epizody chorób psychicznych (chad, depresji, schizofrenii). Ale nie jest ich przyczyną.
pregabalina, wenlafaksyna

przez miko84 14 lut 2014, 12:26
elfrid to nie jest prawda bo w depresji melancholijnej (biologicznej) bardzo często wychodzi hiperkortyzolemia i brak odpowiedzi na test hamowania deksometazonem. To jest depresja którą da się sprawdzić przy pomocy badań.

Jak to stres nie jest przyczyną chorób? Przecież wpływ stresu i osi HPA (a co za tym idzie kortyzolu) na depresję to podstawa, wszędzie o tym piszą. Nie mówimy już o dokładnym mechanizmie, czyli wpływie stresu na czynniki prozapalne (cytokiny) czy neuroplastyczność (włącznie z atrofią pewnych części mózgu, jak hipokamp) lub zaburzenia transmisji dopaminy i serotoniny. Stres to podstawa.

Poczytaj o wpływie kortyzolu na mózg.
Ostatnio edytowano 14 lut 2014, 12:35 przez miko84, łącznie edytowano 1 raz
miko84

Sortuj wg