MIRTAZAPINA (Remeron,Esprital,Mirtagen,Mirtor,Mirzaten)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy mirtazapina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
77
64%

Nie
23
19%

Zaszkodziła
21
17%

Liczba głosów : 121

przez MalaMi1001 12 lut 2014, 10:25
Chłopaki a jaka jest właściwie różnica między miansą a mirtą? Miansa chyba ma szersze spektrum działania nie? Bo w zasadzie czytając opinie i o jednym i o drugim ciężko cokolwiek wywnioskować. Ja sądzę, że reboksetyna (NRI) w kombo z miansą, która też wpływa na noradrenalinę wyeliminowały u mnie senność w ciągu dnia podbijając się wzajemnie, ale to tylko teoria. Zastanawiam się zatem czy rezygnować z miansy na rzecz mirty. I czy da coś zamiana sertaliny na tianeptynę? Idę dzisiaj do doktorka, prywatnie, więc zażyczę sobie co ma mi przepisać :P

przez Lord Kapucyn 12 lut 2014, 10:30
MalaMi1001,

Mianseryna jest inhibitorem wychwytu zwrotnego noradrenaliny, jest antagonistą/odwrotnym agonistą rec. histaminowego H1, rec. serotoninowych- 5-HT1d, 5-HT1f, 5-HT2a, 5-HT2b, 5-HT2c, 5-HT3, 5-HT6, 5-HT7(zdecydowanie najważniejszy antagonizm 5-HT2a/c), antagonistą rec. alfa2-adrenergicznych(alfa2a/b/c auto- i hetero-receptorów) przez co powoduje uwalnianie noradrenaliny, dopaminy, serotoniny i acetylocholiny w różnych częściach mózgu, do pewnego stopnia też alfa1. Plus ma inne niezbadane właściwości-antagonizm rec. oktopaminowego, agonizm rec. kappa.

Mirtazapina- jeżeli chodzi o receptory to dość podobnie jak mianseryna, jest słabszym antagonistą/odwrotnym agonistą rec. histaminowego H1 oraz rec. 5-HT2c niż mianseryna. Nie wpływa na transportery 5-HT, NE, DA- zatem nie powoduje blokady wychwytu zwrotnego tych amin. Mirtazapina wykazuje właściwości niebezpośredniego agonisty rec. 5-HT1a(poprzez bezpośrednie antagonizowanie rec. alfa2- auto i heteroreceptorów oraz przez niebezpośredni wpływ na rec. alfa1). Mirtazapina wpływa też na przewodzenie bodźców nocyceptywnych(bólowych) poprzez regulację aktywności endogennych opioidów(endorfin) prawdopodobnie za pośrednictwem rec. opioidowych- u oraz k3.

miko84 też coś tam wrzucał ostatnio, że mirtazapina jest ponoć silniejsza noradrenalinowo od mianseryny.
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

przez MalaMi1001 12 lut 2014, 10:33
Dark Passenger to myślisz, że zmiana na mirtazapinę wyjdzie na lepsze w podbiciu noradrenaliny? To jest wyraźny problem w moim przypadku, ponieważ moje problemy ze snem skończyły się w momencie połączenia obu leków, więc jakby jeszcze dało radę to podbić bardziej byłoby super.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Lord Kapucyn 12 lut 2014, 10:47
Jeżeli te badania do których odwoływał się miko84 mają słuszność(nie widziałem ich na oczy) to raczej tak.

Moderator/ R2 - D2

przez miko84 12 lut 2014, 10:59
Tak, te badania są pewne, bo robił je organon.

Obrazek

Mirtazapina jest silniejsza noradrenalinowo od mianseryny (mechanizm wyjaśniony powyżej). Powszechnie panująca opinia, że mianseryna jest głównie noradrenalinowa jest prawdziwa, (bo nie działa ona na serotoninę i dopaminę tak jak mirtazapina), ale niepełna, bo mirtazapina także działa na noradrenalinę, a co ciekawe robi to mocniej od mianseryny.
Ostatnio edytowano 12 lut 2014, 11:02 przez miko84, łącznie edytowano 1 raz
miko84

przez MalaMi1001 12 lut 2014, 11:01
Hmm, ja wiedzę o mircie czerpię głównie z wikipedii, a w niej nie ma słowa o noradrenalinie, więc już sama nie wiem.

przez miko84 12 lut 2014, 11:02
Wikipedia to nie jest dobre źródło wiedzy medycznej...

Poza tym mirtazapina wykazuje (szczególnie w wyższych dawkach) działanie typowe dla zwiększonych poziomów noradrenaliny. Dlatego im wyższa dawka tym często mniejsza senność (noradrenalina przebija usypiające działanie antagonizmu H1). Dlatego też niektórzy nie odnotowują zwiększonego tycia na mirtazapinie, a na mianserynie już tak.

"Dysphoric mania induced by high-dose mirtazapine: a case for 'norepinephrine syndrome'?"

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12409687

Wedle tych badań mirtazapina jest lepszym lekiem przeciwdepresyjnym od mianseryny i to normalne, że zastąpiła mianserynę w wielu krajach.
miko84

przez MalaMi1001 12 lut 2014, 11:10
No dobra to będę dzisiaj próbowała wyżulić mirtazapinę i tianeptynę do mojej reboksetynki. Na paroksetynę nie mam co liczyć u tego człowieka, za to chyba ma jakieś konszachty z producentem seronilu, ponieważ szasta tym jakby to była magiczna pigułka, a jak dla mnie straszne goowno.

przez miko84 12 lut 2014, 11:12
Nie powinien robić problemów bo to przecież stosowane leki przeciwdepresyjne.
miko84

przez Lord Kapucyn 12 lut 2014, 11:13
MalaMi1001,

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15033381
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9017762
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8930006

Poza tym grupa leków do których należy mirtazapina(i mianseryna) to tłumacząc dosłownie na polski to "noradrenergiczne i specyficzne serotoninergiczne antydepresanty".

Moderator/ R2 - D2

przez MalaMi1001 12 lut 2014, 11:34
Dark Passenger, dzięki :smile: Wszystko jasne.

przez Kitex120 12 lut 2014, 11:47
miko84 napisał(a):Są pewne przypadki gdy mirtazapina pomaga na ZOK, ale to po raz kolejny potwierdza, że leki działają bardzo różnie, zależnie od osoby.

Z nerwicą natręctw to jest tak że jej przyczyną jest nad aktywność jądra soczewkowatego to ma pewne powiązania również z jądrem ogoniastym które bierze udział w dobrowolnym ruchu. Idzie sygnał do mózgu że trzeba coś zrobić a zbyt słaba jest bodajże aktywność przedniej części zakręty obręczy tak coś czytałem.

przez Lord Kapucyn 12 lut 2014, 11:50
Kitex120 napisał(a):
miko84 napisał(a):Są pewne przypadki gdy mirtazapina pomaga na ZOK, ale to po raz kolejny potwierdza, że leki działają bardzo różnie, zależnie od osoby.

Z nerwicą natręctw to jest tak że jej przyczyną jest nad aktywność jądra soczewkowatego to ma pewne powiązania również z jądrem ogoniastym które bierze udział w dobrowolnym ruchu. Idzie sygnał do mózgu że trzeba coś zrobić a zbyt słaba jest bodajże aktywność przedniej części zakręty obręczy tak coś czytałem.

Uhu-hu, ale żeś zredukował etiopatomechanizm OCD, nie ma co.

Wśród przyczyn OCD wymienia się-
- mutacje w obrębie genu hSERT- ludzkiego genu kodującego transporter serotoniny, genu GABBR1 (GABAb1) kodującego receptory sprzężone z białkiem G, oraz genów SLC1A1 i GRIN2B- powiązanych z glutaminianem; jest bardzo dużo naukowych dowodów na genetyczne uwarunkowania i silną komponentę genetyczną tego zaburzenia.
- nadmiar dopaminy w korze przedczołowej i niedobór serotoniny w zwojach podstawy mózgu, nieprawidłowa transmisja glutaminergiczna
- nieprawidłowości w prążkowiu
- zwiększona ilość istoty szarej w jądrach soczewkowych dwustronnych, aż do jąder ogoniastych, zmniejszona ilość istoty szarej w przednim zakręcie obręczy- odwrotnie niż u większości ludzi z innymi zaburzeniami lękowymi
- nieprawidłowości w obrębie receptorów H2, M4, NK1, NMDA i innych receptorów glutaminowych
- nadkażenie bakterami gram dodatnimi z rodzaju streptokoków/paciorkowców(PANDAS)- ta teoria ma mocne dowody;
- wtórne nadkażenie wirusem EBV(Epsteina-Barra)- kiedyś podawano to jako możliwy czynnik etiologiczny OCD, obecnie raczej depresji i zespołu chronicznego zmęczenia
- czynniki psychologiczne, społeczne, kulturowe

Moderator/ R2 - D2

przez Kitex120 12 lut 2014, 11:50
A jeśli chodzi o mirtazapinę a nerwicę natręctw to fakt na pewno nie jest to lek dla każdego bo noradrenalina zdecydowanie może nasilać tiki ruchowe. Tiki ruchowe i nerwicę natręctw bardzo szybko zaczął niwelować u mnie escitalopram z tym że powodował też efekt ,,wyprania emocjonalnego'', oraz problemy żołądkowo - jelitowa, natomiast mirtazapina jest świetna jeżeli chodzi o problemy żołądkowo - jelitowe. Bo działa także przeciwwymiotnie. Ale z drugiej strony mirtazapina obniża poziom kortyzolu pośrednio a on także myślę może mieć jakąś rolę w nerwicy natręctw ( zaburzeniach obsesyjno - kompulsywnych).

Sortuj wg