MIRTAZAPINA (Remeron,Esprital,Mirtagen,Mirtor,Mirzaten)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy mirtazapina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
77
64%

Nie
23
19%

Zaszkodziła
21
17%

Liczba głosów : 121

przez Kitex120 08 lut 2014, 11:25
Jeśli chodzi o zależność kortyzol - CHAD to nie zdziwiłbym się jakby faktycznie coś było na rzeczy bo np. po SSRI może wystąpić stan maniakalny u osób podatnych. A np. ja po SSRI - konkretnie po escitalopramie miałem uczucie niepokoju i jeżeli byłem ,,wkurzony'' to po escitalopramie dwa razy mocniej to odczuwałem co było bardzo nieprzyjemne. Także może coś w tym faktycznie jest bo mania nie musi objawiać się tylko euforią, wzmożoną energią i wzmożonym popędem seksualnym ale także drażliwością, bezsennością itp. Także możliwe że coś tutaj faktycznie jest na rzeczy. Glutaminian podobno też ma powiązania z kortyzolem np. agonizm receptora 5TH2A serotoninowego, powoduje wzmożone uwalnianie kortyzolu, zwiększenie aktywności osi HPA a także wzrost poziomu glutaminianu który to powoduje w nadmiarze tzw. ekstatoksyczność - podobno chodzi o to że powoduje przesilenie komórek nerwowych i ich śmierć ale to w nadmiarze bo zbyt niski poziom glutaminianu z kolei może powodować objawy jak przy schizofrenii - trudności poznawcze, halucynacje, kłopoty z pamięcią. Tak gdzieś czytałem ale ekspertem nie jestem oczywiście. Także jak coś to proszę tam mnie korygować, Pozdrawiam.

przez sylvek 08 lut 2014, 12:12
tak wspomne ze nie tylko stres pobudza wydzielanie kortyzolu a każda emocja. Walencja nie ma tutaj nic do rzeczy a jedynie intensywność. Po długiej silnej euforii skok kortyzolu będzie podobny jak w przypadku np ataku paniki.

blok kortyzolu za wszelka cene uwazam za calkowicie błedny. Tutaj nie chodzi o kompletne wyeliminowanie tego hormonu (ludzie z chorobą addisona jakoś nie imponują zdrowiem psychicznym) ale po prostu o homeostazę.

ps. ekscytotoksycznosc ma znaczenie jedynie w przypadku wybranych chorób (ALS, alzhemier i chyba ch. parkinsona ale nie jestem pewien) i w czasie skrajnego niedotlenienia mózgu, spowodowanego zawałem, udarem, zatorem itp. W warunkach fizjologicznych eksycotoksyczność się nie ujawnia.

przez miko84 08 lut 2014, 12:50
Addison to bardziej złożona choroba w której występuje także niedobór adrenaliny oraz np. mineralkortykoidów (a co za tym idzie niskie poziomy sodu) - to wszystko, wraz z brakiem kortyzolu wpływa na obraz chorego w Addisonie).

Natomiast większość depresji wiąże się z wysokimi poziomami kortyzolu (związek kortyzolu i depresji to jeden z fundamentów wiedzy o tej chorobie). A szczególnie depresja biologiczna, melancholijna. Chorego zawsze trzeba diagnozować wg. objawów, a nadmiar kortyzolu (i ogólna nadaktywność osi HPA) daje bardzo specyficzne.

Dzisiejsza wiedza pozwala na to spojrzeć bardziej szczegółowo. Powstają nowe koncepcje gdzie bierze się pod uwagę pływ kortyzolu i glutaminy na plastyczność mózgu (tutaj wpływ kortyzolu jest wyraźnie szkodliwy), a szczególnie hipokampu.

"W roku 1997 zaproponowano tzw. molekularną i komórkową teorię depresji (Duman i wsp. 1997). W myœl tej teorii w patogenezie depresji istotną rolę odgrywają zaburzenia procesów plastyczności neuronalnej ośœrodkowego układu nerwowego (o.u.n.), takie jak atrofia komórek hipokampa, zmniejszenie ekspresji hormonów neurotropowych oraz osłabienie neurogenezy, występujące pod wpływem czynników stresowych u osób z predyspozycją genetyczną. Badacze niemieccy ostatnio zasugerowali wręcz, że depresja jako choroba może polegać głównie na depresji procesu neurogenezy w hipokampie (Kemperman i Kronenberg 2003)."

Janusz Rybakowski
Wpływ leków psychotropowych na plastyczność neuronalną
The effect of psychotropic drugs on neuronal plasticity
Klinika Psychiatrii Dorosłych Akademii Medycznej w Poznaniu

I tak wpływ leków przeciwdepresyjnych o różnym mechanizmie działania może odbywać się przez wpływ na plastyczność mózgu. Szersze spojrzenie na to dały leki typu tianeptyna.
miko84

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Kitex120 08 lut 2014, 13:55
miko84 napisał(a):Addison to bardziej złożona choroba w której występuje także niedobór adrenaliny oraz np. mineralkortykoidów (a co za tym idzie niskie poziomy sodu) - to wszystko, wraz z brakiem kortyzolu wpływa na obraz chorego w Addisonie).

Natomiast większość depresji wiąże się z wysokimi poziomami kortyzolu (związek kortyzolu i depresji to jeden z fundamentów wiedzy o tej chorobie). A szczególnie depresja biologiczna, melancholijna. Chorego zawsze trzeba diagnozować wg. objawów, a nadmiar kortyzolu (i ogólna nadaktywność osi HPA) daje bardzo specyficzne.

Dzisiejsza wiedza pozwala na to spojrzeć bardziej szczegółowo. Powstają nowe koncepcje gdzie bierze się pod uwagę pływ kortyzolu i glutaminy na plastyczność mózgu (tutaj wpływ kortyzolu jest wyraźnie szkodliwy), a szczególnie hipokampu.

"W roku 1997 zaproponowano tzw. molekularną i komórkową teorię depresji (Duman i wsp. 1997). W myœl tej teorii w patogenezie depresji istotną rolę odgrywają zaburzenia procesów plastyczności neuronalnej ośœrodkowego układu nerwowego (o.u.n.), takie jak atrofia komórek hipokampa, zmniejszenie ekspresji hormonów neurotropowych oraz osłabienie neurogenezy, występujące pod wpływem czynników stresowych u osób z predyspozycją genetyczną. Badacze niemieccy ostatnio zasugerowali wręcz, że depresja jako choroba może polegać głównie na depresji procesu neurogenezy w hipokampie (Kemperman i Kronenberg 2003)."

Janusz Rybakowski
Wpływ leków psychotropowych na plastyczność neuronalną
The effect of psychotropic drugs on neuronal plasticity
Klinika Psychiatrii Dorosłych Akademii Medycznej w Poznaniu

I tak wpływ leków przeciwdepresyjnych o różnym mechanizmie działania może odbywać się przez wpływ na plastyczność mózgu. Szersze spojrzenie na to dały leki typu tianeptyna.

Tianeptyna co ciekawe podobno oddziaływuje w pewien sposób na układ opioidowy z tego co słyszałem także możliwe że tutaj tkwi sekret jej ( u niektórych) skuteczności a jej pozytywny wpływ na plastyczność mózgu i poprawę zdolności umysłowych to delikatny blok receptora NMDA( glutaminergicznego). Podobno mianseryna też oddziaływuje w pewien sposób na układ opioidowy.

-- 08 lut 2014, 14:00 --

Podobno testowane są związki które są np. inhibitorami enkefalinoesterazy. Czyli blokują enzym rozkładający enkefalinę ( naturalny opiat który działa na receptory inne niż endorfiny które to działają na receptory Mi.) Związki te wykazują działanie przeciwbólowe, przeciwlękowe, przeciwdepresyjne. I co ciekawe nie uzależniają bo uzależnienie to głównie receptory MI, a ponadto nie są one agonistami receptorów opioidowych tylko inhibitorami enzymu czyli że hamują jakby rozkład. Na angielskiej wikipedi pisze o takim związku. Narazie to wszystko oczywiście testy. Ale myślę że to może być ciekawa sprawa. Bo jednak układ opioidowy jest bardzo istotny jeżeli chodzi o emocje i samopoczucie, percepcje bólu itp. Tylko problem jest z tym że tutaj manewry są ograniczone bo układ ten jest bardzo silnie zaangażowany w uzależnienie. Zwłaszcza receptory mi.

przez miko84 08 lut 2014, 14:21
Tak, podobno tianeptyna działa w pewien sposób na układ opioidowy. Co ciekawe zauważyłem na niej (nie tylko ja) zwężenie źrenic (podobny efekt ma mirtazapina), co charakterystyczne dla opioidów.

Rzeczywiście z leków przeciwdepresyjnych na opioidy w pewien sposób działa właśnie mirtazapina/mianseryna, tianeptyna i wenlafaksyna.
miko84

przez lunatic 08 lut 2014, 14:23
na plastyczność mózgu też działa fluoksetyna, czytałem kiedyś o tym, tianeptyna nie jest jedynym lekiem który ma takie działanie

przez Kitex120 08 lut 2014, 14:25
lunatic napisał(a):na plastyczność mózgu też działa fluoksetyna, czytałem kiedyś o tym, tianeptyna nie jest jedynym lekiem który ma takie działanie

I amitryptylina też podobno, ma pozytywne działanie na jakieś białko które ma wpływ na wzrost komórek nerwowych. Tianeptyna bodajże bywa nadużywana w Rosji przez narkomanów.

przez Kalebx3 08 lut 2014, 14:27
xxx
Ostatnio edytowano 08 lut 2014, 14:27 przez Kalebx3, łącznie edytowano 1 raz
>>> Jesteśmy żebrakami żyjącymi na koszt Boga >>>

przez Kalebx3 08 lut 2014, 14:27
Tianeptyna bodajże bywa nadużywana w Rosji przez narkomanów.

a coś mi sie o uszy o tym obiło . Tam narkomani są widocznie mocno żałośni ,żeby juz nic leopszego nie mieli na stanie , chyba ,że ładują w siebie każde gówno.
>>> Jesteśmy żebrakami żyjącymi na koszt Boga >>>

przez lunatic 08 lut 2014, 14:27
Kitex120 napisał(a):I amitryptylina też podobno, ma pozytywne działanie na jakieś białko które ma wpływ na wzrost komórek nerwowych. Tianeptyna bodajże bywa nadużywana w Rosji przez narkomanów.

Na to białko podobno mają wpływ wszystkie SSRI

przez miko84 08 lut 2014, 14:29
lunatic wpływ na plastyczność mózgu mają różne antydepresanty ale tianeptyna wyraźnie przebija inne. Są nawet badania porównujące wpływ fluoksetyny i tianeptyny na plastyczność neuronalną. Poza tym podejrzewa się, że to działanie tianeptyny jest jej głównym mechanizmem przeciwdepresyjnym.
Ostatnio edytowano 08 lut 2014, 14:31 przez miko84, łącznie edytowano 1 raz
miko84

przez lunatic 08 lut 2014, 14:30
miko84,
a to o tym nie czytałem który działa silniej pod tym względem

-- 08 lut 2014, 13:33 --

czytałeś coś ile czasu potrzeba zeby taka zmiana plastyczności nastąpiła?

przez Kitex120 08 lut 2014, 14:38
miko, mam pytanie a miałeś może jakieś kontakty z naltreksonem? blokerem receptorów opioidowych? podobno że po pewnym czasie zwiększa ilość endorfin w OUN i korzystnie wpływa na wiele schorzeń.

przez Lord Kapucyn 08 lut 2014, 14:42
Naltrekson po prostu przez pewien czas(kilka godzin) antagonizuje receptory opioidowe- głównie mu, słabiej kappa i delta. Po tym czasie dochodzi do nadprodukcji z odbicia endogennych opioidów(endorfin). W przypadku naltreksonu duże znaczenie ma dawka. Nie ma o tym tematu na forum? Jestem pewien, że ktoś to brał.
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

Sortuj wg