MIRTAZAPINA (Remeron,Esprital,Mirtagen,Mirtor,Mirzaten)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy mirtazapina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
77
64%

Nie
23
19%

Zaszkodziła
21
17%

Liczba głosów : 121

przez beladin 01 lut 2014, 12:36
W wyniku stresu poziom kortyzolu rośnie, ale czy to działa w drugą stronę, tzn. poziom kortyzolu ma wpływ na poziom stresu?Nie sądzę. Kortyzol wydzielany jest w jakimś celu, stymuluje pewne procesy w organizmie ..i tak ma być.
beladin

przez miko84 01 lut 2014, 12:38
Niestety jego zbyt duży poziom i przez dłuższy czas niszczy organizm. Kortyzol ratuje życie i jest potrzebny do funkcjonowania ale wszelkie patologie przy jego wydzielaniu są bardzo przykre.
miko84

przez beladin 01 lut 2014, 13:15
miko84, Jasne, rozumiem. Napisałem to w kontekście wypowiedzi "tańczącego" ..że dokuczają mu stąd lęki, napięcia, pobudzenie itd. Wg mnie to nie wina kortyzolu, ewentualnie w druga stronę, kortyzol mógł się podnieść pod wpływem jakiegoś tam napięcia, co jest normalne i potrzebne by organizm mógł normalnie funkcjonować. Inna sprawa, że bierze leki, które wywołują sztucznie, nieuzasadnione napięcie ..w takim wypadku kortyzol pewnie jest niepożądany.
beladin

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez CórkaNocy 01 lut 2014, 13:16
miko84, a olanzapina czy kwetiapina tez podwyższają kortyzol?
CórkaNocy

przez miko84 01 lut 2014, 13:22
beladin to działa w dwie strony - stres powoduje zwiększenie kortyzolu a kortyzol powoduje lęki i napięcie. Błędne koło.

CórkaNocy te leki obniżają kortyzol, szczególnie olanzapina.
miko84

przez beladin 01 lut 2014, 13:32
miko84, No właśnie nie znalazłem takich informacji, jedynie taką, że wydzielanie kortyzolu jest wynikiem stresu, a sam kortyzol powoduje jakieś tam inne reakcje organizmu - w tę stronę :) Jakbyś przytoczył jakieś źródło, po polskiemu najlepiej ..to może sam bym sobie zbadał ten kortyzol :mrgreen:
beladin

przez miko84 01 lut 2014, 14:00
"Corticosteroids in relation to fear, anxiety and psychopathology."

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11323078

Kortykosteroidy często jako skutek uboczny powodują lęk.

W Cushingu, gdzie mamy patologicznie podwyższony kortyzol często występują stany lękowe.

Kortyzol ma negatywny wpływ na układ serotoniny.

Powiązanie kortyzolu z depresją jest nawet jeszcze większe.
miko84

przez elfrid 01 lut 2014, 14:04
miko84, patologicznie podwyższony czyli nie na poziomie 19, przy normie 3-20. Nawet zakładając dobowe wahania. Poza tym, że patologicznie, to jeszcze permanentnie podwyższony. Skoro mowa o lęku i napięciu utrzymującym się cały czas, a nie napadach paniki.
pregabalina, wenlafaksyna

przez Tańczący z lękami 01 lut 2014, 14:04
miko84 napisał(a):Tańczący z lękami o której godzinie Ci pobierali, bo to ważne. Wyszedł Ci identyczny wynik jak mi. Jeśli chcesz obniżyć kortyzol to radzę Ci zmniejszyć lub całkowicie zrezygnować z SSRI a zwiększyć mirtazapinę.
.

miałem robione o 11, a wten dzień byłem dobrze wyspany i fajnie się akurat czułem...Przez półtora roku skakała mi powieka a czasem dwie, półtora roku, jak zwiększyłem mirtę to przestało do teraz, a brałem 600mg magnezu i dupa była. To pokazuje ewidentnie pozytywny wpływ mirty na to skakanie powiek, czyt. nerwy
3 lata temu nie mogłem spać przez 2 mce mimo codziennego biegania jak radziła pani psychiatra, ktora kazała po 7 latach odstawic paro. I co mi pomogło? Powrót do paro-4 dni i ciągle dupa. Dołożenie 4 dnia 10mg miansy i spałem!
paroksetyna 15mg, mianseryna 5mg
doraźnie: co będzie pod ręką
zaburzenia lękowo-depresyjne, nerwica

przez miko84 01 lut 2014, 14:07
elfrid tego nie wiesz, każdy reaguje idywidualnie, normy są robione dla wszystkich. Powiązanie z kortyzolem i lękiem oraz depresją jest. Nie mówimy o skrajnych stanach jak w Cushingu bo wtedy wychodzi na wierzch masa innych objawów ze strony ciała. Mózg jest bardzo wrażliwy na kortyzol. Czy ty jesteś w stanie zagwarantować, że taki poziom kortyzolu u niego nie ma wpływu na lęk i depresję?

Tańczący z lękami mirtazapina obniża kortyzol od pierwszych dawek. Tylko Ty bierzesz małą dawkę. To co piszesz może wskazywać, że dobrze reagujesz na obniżanie kortyzolu i mirtazapina jest w Twoim przypadku dobrym lekiem - czemu nie zwiększysz dawki?
miko84

przez elfrid 01 lut 2014, 14:11
miko84, nie jestem w stanie zagwarantować. Ale niech Tańczący to zweryfikuje. Odstawi SSRI oraz lamotryginę i przejdzie na 30mg mirtazapiny,
pregabalina, wenlafaksyna

przez miko84 01 lut 2014, 14:13
Też bym tak zrobił na jego miejscu. Zawsze może wrócić do tego jeśli nie będzie efektu lub będzie on zły. Łatwo sprawdzić czy dobrze reagujemy na obniżenie kortyzolu bo mirtazapina działa tak od pierwszych tabletek.
miko84

przez Tańczący z lękami 01 lut 2014, 14:16
nadmiar kortyzolu niszczy hipokamp bezdyskusyjnie, nadmiar kortyzolu eliminuje GABA, brak GABA to już wszyscy wiedzą: lęki, pobudzenie, etc.
beladin, jeśli nadciśnienie, ciągle zimne ręce, problemy ze snem, pewne problemy ze stawami odkąd pamiętam zawsze mi strzelały (kortyzol niszczy kolagen) nazywasz zdrową reakcją organizmu to może warto zaproponować chorym na raka sesje terapeutyczne, ale jest jeden warunek: musi być wyjątkowo dobry psychoterapeuta - wtedy nawet nowotwory złośliwe wypędzi...

-- 01 lut 2014, 13:20 --

miko84, ale czy noradrenalina z mirty nie spotęguje mi lęków, bo przyznam, że noradrenaliny nie lubię, nie chcę byc nabuzowany, ale wreszcie...spokojny, choć z drugiej strony opcja interesująca bo obniży kortyzol. SSRI nie odstawię bo od tego zaczęło się same zło: od odstawki paro, potrzebuję serotoniny. Prędzej lamo odstawię niż ssri. A który lek najbardziej obniża ten kortyzol a jednocześnie nie daje przyrostu noradrenaliny, może kwetiapina albo miansa? Ale po miansie bardziej nabuzowany jestem, jeśli większa dawka niż 10mg

-- 01 lut 2014, 13:21 --

poza tym najgorzej napięciowo czuję się wieczorem...kiedy zbliża się ...pora na wzięcie mirty to by również wiele wyjaśniało
paroksetyna 15mg, mianseryna 5mg
doraźnie: co będzie pod ręką
zaburzenia lękowo-depresyjne, nerwica

przez miko84 01 lut 2014, 14:32
To spróbuj zwiększyć mirtę i zobaczysz jak się będziesz czuł.
miko84

Sortuj wg