MIRTAZAPINA (Remeron,Esprital,Mirtagen,Mirtor,Mirzaten)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy mirtazapina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
77
64%

Nie
23
19%

Zaszkodziła
21
17%

Liczba głosów : 121

przez miko84 21 gru 2013, 11:04
Asmo bierzesz też inne leki, choćby moklobemid ma u wielu działanie pobudzające, więc trudno orzec czy mirtazapina się nie spełnia sama z siebie czy po prostu nie daje rady w połączeniu z innymi lekami.

Mania przy mirtazapinie jest raczej typowo noradrenalinowa, z pobudzeniem i wtedy może wystąpić problem ze snem, ale takie objawy są widoczne głównie przy wyższych dawkach +45 mg. Ta mania różni się od tej spotykanej na SSRI, nie ma zazwyczaj skoków nastroju w górę ani tysiąca myśli - jest za to pobudzenie, napięcie, problem ze snem. Dzieje się to dlatego, że przy wyższych dawkach ten lek u niektórych osób dość mocno zwiększa noradrenalinę, która daje właśnie takie objawy.
miko84

przez Kitex120 21 gru 2013, 13:42
miko84 napisał(a):Asmo bierzesz też inne leki, choćby moklobemid ma u wielu działanie pobudzające, więc trudno orzec czy mirtazapina się nie spełnia sama z siebie czy po prostu nie daje rady w połączeniu z innymi lekami.

Mania przy mirtazapinie jest raczej typowo noradrenalinowa, z pobudzeniem i wtedy może wystąpić problem ze snem, ale takie objawy są widoczne głównie przy wyższych dawkach +45 mg. Ta mania różni się od tej spotykanej na SSRI, nie ma zazwyczaj skoków nastroju w górę ani tysiąca myśli - jest za to pobudzenie, napięcie, problem ze snem. Dzieje się to dlatego, że przy wyższych dawkach ten lek u niektórych osób dość mocno zwiększa noradrenalinę, która daje właśnie takie objawy.

Dokładnie, chociażby Escitalopram u mnie powodował niesamowite wahania nastroju od początkowej euforii po smutek, złość, przygnębienie i agresje, wszystkie stany emocjonalne w pigułce. A przy mirtazapinie to jest przyjemniejsze jak dla mnie, podkreślał jak dla mnie. Nie ma agresji i złości na innych jest za to ochota na zrobienie czegoś, aktywizacja. Nie ma tej anhedonii jak na SSRI.

przez miko84 21 gru 2013, 13:58
No lek działa inaczej niż SSRI, nie agonizuje tych receptorów które powodują przykre skutki uboczne przy stosowaniu SSRI (5-HT2a i 5-HT2c oraz 5-HT3) ale je blokuje, więc skutki uboczne spotykane przy stosowaniu SSRI nie występują.
miko84

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Ella1010 21 gru 2013, 23:40
Miko84 ta apteka znana jest z niskich cen, ale myślę ze pewnie też i lek staniał, gdzieś na forum czytałam że ludzie płacili prawie ze 200 pln. za niego, masakra ;-(((
Wiem że w sumie to nie jest wątek o Valdoksanie ale skoro zajrzałam już tu wcześniej z racji pierwotnie przepisanego innego leku mam pytanie: ktoś z Was brał Valdoksan ?
Jak się po nim czuliście? Ja jestem po czterech tabletkach i póki co mam większego doła niż przed ;-((((((((((((( Liczę na to że jednak się to zmieni, że jeszcze kilka dni i będzie lepiej... Oby.Pozdrawiam.

przez Asmo 22 gru 2013, 00:14
Barnister widocznie lekarka uwaza ze 150 lamotryginy uchroni. A ja czuje gdzies w glebi ze to nic nie da i za jakis wyskocze. Dziwie sie ze jakiegos jeszcze stabilizatora mi nie daje no ale zdaje sie na nia. Wkoncu pracuje w szpitalu specjalizujacym sie w chad.

Miko czyli nie jest to lek do dlugiego stosowania nasennego bo tolerancja rosnie i lek przechodzi w dodajacy napedu? Dobrze rozumiem? Czy tylko male dawki dzialaja nasennie a wieksze dodaja napedu? Moze powinienem brac mniej jak 15mg? Wsumie zalezy mi i na snie i napedzie w tej chwili ale od napedu mam moklobemid tylko jak znam siebie i ten to w tej malej dawce nie wiele zmienia a na ostatniej wizycie lekarz sie zawachal przed zwiekszeniem dawki z wiadomych przyczyn. Dzieki za odpowiedzi i cierpliwosc

A teraz pytanie do innych jest ktos kto bierze mirte 2-3 i wiecej miesiecy i wciaz dziala nasennie? Jaka dawke bierzecie i ile czasu przed planowanym polozeniem sie do lozka?
F31 - wredna suka!

Lit 750mg
Venlafaksyna 300mg
Lamotrygina 200mg
Kwetiapina 50mg
Xanax, Clonazepam (sometimes)

przez miko84 22 gru 2013, 13:10
Ella1010 czas, czas, czas, daj lekowi czas. Ja bym bo z chęcią sprawdził ale mnie nie stać.

Asmo nie u każdego, tylko niektórzy tak reagują, u większości skutecznie działa na sen przez cały czas. Ten napęd pojawia się głównie przy wyższych dawkach 45mg+. Ale też nie u każdego mała dawka działa mocniej nasennie a większa pobudza, bo to reakcja danego organizmu. U mnie im wyższa dawka tym lepsze działanie nasenne, chociaż napęd też się zwiększał w porównaniu z niższymi dawkami, więc coś w tym jest, że wyższe dawki bardziej pobudzają.

Ja brałem mirtazapinę dłużej i cały czas działała nasennie, brałem dawkę 30 mg i 45 mg, u mnie ta tolerancja się nie wyrabiała, zasypiałem do 30 minut po wzięciu tabletki i przesypiałem bez wybudzeń całą noc. Mirtazapina to lek najlepiej mnie usypiający, mianseryna już nie ma takiego działania.
miko84

przez Kitex120 23 gru 2013, 12:55
miko84 napisał(a):Ella1010 czas, czas, czas, daj lekowi czas. Ja bym bo z chęcią sprawdził ale mnie nie stać.

Asmo nie u każdego, tylko niektórzy tak reagują, u większości skutecznie działa na sen przez cały czas. Ten napęd pojawia się głównie przy wyższych dawkach 45mg+. Ale też nie u każdego mała dawka działa mocniej nasennie a większa pobudza, bo to reakcja danego organizmu. U mnie im wyższa dawka tym lepsze działanie nasenne, chociaż napęd też się zwiększał w porównaniu z niższymi dawkami, więc coś w tym jest, że wyższe dawki bardziej pobudzają.

Ja brałem mirtazapinę dłużej i cały czas działała nasennie, brałem dawkę 30 mg i 45 mg, u mnie ta tolerancja się nie wyrabiała, zasypiałem do 30 minut po wzięciu tabletki i przesypiałem bez wybudzeń całą noc. Mirtazapina to lek najlepiej mnie usypiający, mianseryna już nie ma takiego działania.

Mianseryna z tego co wiem dodatkowo zwiększa pośrednio stężenie acetylocholiny w przeciwieństwie do Mirtazapiny. Jeżeli dobrze myślę.

przez miko84 23 gru 2013, 13:04
Z jakiego działania mianseryny którego nie ma mirtazapina miałoby to wynikać? Antagonizmu alfa-1 czy NRI?
miko84

przez Kitex120 23 gru 2013, 13:39
Tak, gdzieś czytałem na wikipedii że mianseryna może pośrednio mieć działanie nootropowe w skutek zwiększania noradrenaliny, acetylocholiny i dopaminy w różnych obszrach OUN. Gdzieś też było że chyba właśnie w skutek antagonizmu alfa-1. Podobno istnieje pewna zależność pomiędzy którymś z receptorów adrenergicznych a wydzialaniem acetylocholiny.

przez miko84 23 gru 2013, 14:20
Nie słyszałem nigdy o takim efekcie, wiem natomiast, że blokada alfa-1 może obniżać serotoninę i to głównie dlatego mirtazapina, która nie blokuje tych receptorów, przez antagonizm alfa-2 a przez to pośredni agonizm alfa-1 zwiększa poziomy serotoniny, czego nie robi mianseryna.

Jeśli jest tak jak piszesz to taka prazosyna, czyli bardzo silny antagonista alfa-1 powinna mieć działanie nootropowe.
miko84

przez Kitex120 23 gru 2013, 20:17
miko84 napisał(a):Nie słyszałem nigdy o takim efekcie, wiem natomiast, że blokada alfa-1 może obniżać serotoninę i to głównie dlatego mirtazapina, która nie blokuje tych receptorów, przez antagonizm alfa-2 a przez to pośredni agonizm alfa-1 zwiększa poziomy serotoniny, czego nie robi mianseryna.

Jeśli jest tak jak piszesz to taka prazosyna, czyli bardzo silny antagonista alfa-1 powinna mieć działanie nootropowe.

Tak tylko gdzieś czytałem ale nie mam pewności czy tak jest a oczywiście mogę się mylić. Jeśli chodzi o działanie nootropowe to co ciekawe antagoniści 5TH1A receptorów serotoninowych mogą być skutecznymi lekami na chorobę Alzheimera. Po antagonizm tych receptorów zwiększa stężenie glutaminianu i acetylocholiny. Czyli dwóch kluczowych neuroprzekazników dla pamięci. Z kolei agonizm 5TH1A może w pewien sposób utrundniać zdolności poznawcze, w skutek bloku acetylocholiny i glutaminianu. Ale z kolei agonizm może być korzystny na depresję bo oksytocyna w górę i dopamina w górę.

przez miko84 24 gru 2013, 09:58
To wiem, agonizm 5-HT1a nie jest za dobry dla funkcji poznawczych ale bardzo dobry dla depresji i lęku.
miko84

przez Kitex120 24 gru 2013, 11:42
miko84 napisał(a):To wiem, agonizm 5-HT1a nie jest za dobry dla funkcji poznawczych ale bardzo dobry dla depresji i lęku.

Tak jest, to bodajże najlepszy , najefektywniejszy receptor dla serotoniny jeśli chodzi o depresję i lęki. A mam pytanie receptor 5TH1B hamuje serotoninę?

przez miko84 24 gru 2013, 12:24
Tak, on blokuje serotoninę, dopaminę i glutaminian w różnych rejonach mózgu. To pewnie też dlatego vortioxetyna która jest częściowym agonistą tego receptora może działać w inny sposób (częściowi agoniści o słabszej potencji zajmują te receptory i uniemożliwiają przyłączanie się serotoniny - czyli pełnego agonisty, a więc działają po części jako blokerzy tych receptorów). Vortioxetyna wykazuje działanie zwiększające inne neurotransmitery jak acetylocholina, dlatego ten lek jest taki ciekawy.

PS. Nie będę odpowiadał na posty bo mnie nie będzie przez ok 2 tyg. Wesołych świąt wszystkim.
miko84

Sortuj wg