MIRTAZAPINA (Remeron,Esprital,Mirtagen,Mirtor,Mirzaten)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy mirtazapina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
77
64%

Nie
23
19%

Zaszkodziła
21
17%

Liczba głosów : 121

przez Kitex120 10 gru 2013, 18:54
miko84 napisał(a):Bo ma wyraźne działanie dopaminowe i na GABA. Interakcje pokarmowe to jednak dość przykry skutek uboczny i niektórym osobom dość wyraźnie skacze ciśnienie, co przy dodatkowym nadciśnieniu staje się groźne - przykre to jest, że musisz uważać ile pizzy zjesz, no ale rzeczywiście wykazuje u wielu dużą skuteczność na depresje. Wątpię czy u nas jakiś lekarz by się odważył i chciałoby się mu leczyć tym lekiem, jak czasami się im nie chce powiedzieć jakie możliwe skutki uboczne może mieć SSRI i że trzeba to wytrwać bo zazwyczaj mijają a na działanie leku trzeba poczekać.

Dokładnie tak jest, a jeżeli chodzi o GABA to istnieją jakieś interakcje pomiędzy GABA a dopaminą? tzn. czy jedno zwiększa uwalnianie drugiego czy zmniejsza czy nie ma zbytniego wpływu?

-- 10 gru 2013, 18:57 --

Podobno szybką skuteczność na depresje wykazuje w badaniach skopolamina, ale ta to ma bardzo wiele skutków ubocznych z delirium włącznie.

-- 10 gru 2013, 19:06 --

Skopolamina ma także budowę podobną do leków przeciw depresyjnych trójpierścieniowych. Zresztą Akineton( Biperyden) także antagonista muskarynowych receptorów acetylocholiny wykazuje na wielu osobach działanie przeciwdepresyjne a niektórzy zgłaszają nawet euforie, przyznam że wydaje się to być ciekawe. Ja jeśli chodzi o antycholinergiki to tylko Aviomarin na chorobę lokomocyjną i Apap Noc który zawiera difenhydraminę, która to jest 2 razy silniejsza antycholinergicznie od Aviomarinu i po nim miałem mocną suchość w ustach i mocne zamulenie. Ale z drugiej strony te leki też antagonizują H1 także może to bardziej czuć niż ten antagonizm acetylocholiny.

przez miko84 10 gru 2013, 19:19
Na pewno GABA ma wpływ na transmisję serotoniny - tzn np benzo ją zmniejszają, a antagoniści GABA zwiększają.

Jest na pewno powiązanie między receptorami 5-HT2c a GABA.

Skopolamina wykazuje dużą skuteczność przeciwdepresyjną co tylko potwierdza rolę acetylocholiny w depresji. A dokładnie jej zbytniej aktywności. To dlatego zaobserwowałem u siebie efekt przeciwdepresyjny i wyraźnie pro-dopaminowy (acetylocholina jest w kontrze do dopaminy) przy użyciu czystych leków antycholinergicznych (takich jak akineton czy ditropan). To także dlatego miałem bardzo pozytywną reakcję na amitryptylinę (najsilniejszy lek antycholinergiczny z trójpierścieniowców).

Jeśli Cię interesuje wpływ acetylocholiny na depresję to polecam poczytać bardzo ciekawą publikację: http://deepblue.lib.umich.edu/bitstream ... sequence=1

PS. Wellbutrin jest antagonistą receptorów nikotynowych, co też ma wpływ na modulację transmisji acetylocholiny.
miko84

przez Kitex120 10 gru 2013, 19:58
Ok, dzięki Ci wielkie miko za linka. A jeśli chodzi o ten Akineton to faktycznie czuć na nim dopaminę? w sensie powoduje on pewnego rodzaju lekką ,,euforię'' i wesołość? jest widoczne działanie nasenne? chociaż niby nie ma działania antyhistaminowego.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez miko84 10 gru 2013, 19:59
Kitex120 zależy od osoby. Ja czułem. Co ciekawe czułem większe dopaminowe uspokojenie niż na metylofenidacie i innych lekach dopaminowych. Prawdziwy dopaminowy spokój umysłu i ciała, niesamowite uczucie. Działania nasennego u mnie nie miał, bardziej uspokajające w inny sposób, trudno to wyrazić. Na pewno nie przypomina to antagonizmu H1.

Myślę, że u wielu osób z depresją korzystne jest blokowanie receptorów acetylocholiny. Jedynym minusem jest, że są możliwe objawy odstawienne u niektórych osób, tzw. anticholinergic discontinuation syndrome - po odstawieniu leków antycholiniergicznych mamy "odbicie" acetylocholiny i to ma dość nieprzyjemne skutki. Wydaje mi się, że objawy odstawienne na paroksetynie mają duży związek z jej działaniem antycholinergicznym.

Chociaż osobiście nie zauważyłem nigdy objawów odstawiennych przy odstawianiu leku antycholinergicznego.
miko84

przez Kitex120 10 gru 2013, 22:27
No tak, słyszałem że Paroksetyna daje po odstawieniu potliwość, bezsenność, mdłości itp. co ciekawe acetylochlina podobno dobrze wpływa na koncentracje.

przez miko84 11 gru 2013, 11:14
Acetylocholina tak, i ma znaczenie w pamięci.
miko84

przez elfrid 11 gru 2013, 11:49
miko84 napisał(a):Kitex120 zależy od osoby. Ja czułem. Co ciekawe czułem większe dopaminowe uspokojenie niż na metylofenidacie i innych lekach dopaminowych. Prawdziwy dopaminowy spokój umysłu i ciała, niesamowite uczucie. Działania nasennego u mnie nie miał, bardziej uspokajające w inny sposób, trudno to wyrazić. Na pewno nie przypomina to antagonizmu H1.

Myślę, że u wielu osób z depresją korzystne jest blokowanie receptorów acetylocholiny. Jedynym minusem jest, że są możliwe objawy odstawienne u niektórych osób, tzw. anticholinergic discontinuation syndrome - po odstawieniu leków antycholiniergicznych mamy "odbicie" acetylocholiny i to ma dość nieprzyjemne skutki. Wydaje mi się, że objawy odstawienne na paroksetynie mają duży związek z jej działaniem antycholinergicznym.

Chociaż osobiście nie zauważyłem nigdy objawów odstawiennych przy odstawianiu leku antycholinergicznego.

A jaką lekarz w papierach postawił Ci diagnozę (F-kę)?
pregabalina, wenlafaksyna

przez miko84 11 gru 2013, 12:05
Nie pamiętam dokładnie, ale depresja przewlekła z lękiem prawdopodobnie.
miko84

przez Ella1010 11 gru 2013, 13:52
miko84 napisał(a):Nie pamiętam dokładnie, ale depresja przewlekła z lękiem prawdopodobnie.
Kochani jestem tu nowa na forum i bardzo potrzebuję Waszych opinii na temat: co zamiast Mirzatenu. Wczoraj przepisał mi ten lek mój lekarz, nie byłam do końca przekonana, ale jak dzisiaj poczytałam na forum co o nim piszecie to na 100% wiem ze nie chcę go brać. Przez depresję przytyłam od wakacji 6 kg bo "zajadam" i sam ten fakt nie jest dla mnie komfortowy. Nie mam problemów ze snem, wręcz ostatnio kładę sie w dzień bo chodzę bardzo senna. Mnie brakuje siły codziennej, takiego kopa rozpędowego a ludzie piszą że po Mirzatenie śpią i tyją ;-( to zupełniie nie dla mnie. Lekarz proponowała mi jeszcze inny lek tyle że podobno najdroższy (nie pamiętam nazwy ). Kilka lat temu brałam Lexapro, bardzo dobrze się na nim czułam ale zero ochoty na sex ;-( Teraz chciałabym tego uniknąć. Doradźcie proszę coś w tej kwestii. Bardzo dziękuję.

przez miko84 11 gru 2013, 13:57
Ella1010 bierz lek tak jak Ci przepisał lekarz. Wszystko co wyczytasz w necie można o kant dupy rozbić za przeproszeniem bo na każdego leki działają inaczej.
miko84

przez elfrid 11 gru 2013, 16:50
Ella1010 napisał(a):
miko84 napisał(a):Nie pamiętam dokładnie, ale depresja przewlekła z lękiem prawdopodobnie.
Kochani jestem tu nowa na forum i bardzo potrzebuję Waszych opinii na temat: co zamiast Mirzatenu. Wczoraj przepisał mi ten lek mój lekarz, nie byłam do końca przekonana, ale jak dzisiaj poczytałam na forum co o nim piszecie to na 100% wiem ze nie chcę go brać. Przez depresję przytyłam od wakacji 6 kg bo "zajadam" i sam ten fakt nie jest dla mnie komfortowy. Nie mam problemów ze snem, wręcz ostatnio kładę sie w dzień bo chodzę bardzo senna. Mnie brakuje siły codziennej, takiego kopa rozpędowego a ludzie piszą że po Mirzatenie śpią i tyją ;-( to zupełniie nie dla mnie. Lekarz proponowała mi jeszcze inny lek tyle że podobno najdroższy (nie pamiętam nazwy ). Kilka lat temu brałam Lexapro, bardzo dobrze się na nim czułam ale zero ochoty na sex ;-( Teraz chciałabym tego uniknąć. Doradźcie proszę coś w tej kwestii. Bardzo dziękuję.

Po mirtazapinie nie ma problemów z funkcjami seksualnymi, a to wydaje się dla Ciebie równie ważne. Najrozsądniej spróbować i PILNOWAĆ diety - tego co się je i w jakich ilościach.
Rozumiem, że nie chciałaś SSRI z powodu spadku libido. Innym wyjściem jest Trittico, które nie ma wpływu na sferę seksualną. Co do drogiego leku pewnie proponował Valdoxan. Ale zostaw to sobie jako alternatywę.
pregabalina, wenlafaksyna

przez marinka-21 11 gru 2013, 17:57
Zastanawiam sie czy nie poprosic lekarki o doleczenie do sertraliny mirtazapiny albo mianseryny ,nie wiem co jest lepsze na wyciszenie?jutro mam wizyte

przez mirunia 11 gru 2013, 18:08
marinka-21 napisał(a):Zastanawiam sie czy nie poprosic lekarki o doleczenie do sertraliny mirtazapiny albo mianseryny ,nie wiem co jest lepsze na wyciszenie?jutro mam wizyte

Mnie bardziej wyciszała mianseryna (lerivon), i chyba do łączenia z ssri jest lepsza.
Po mirtazapinie miałam zwiększony niepokój i lęki.

przez miko84 11 gru 2013, 20:47
mirtazapina poprawia funkcje poznawcze związane z aktywnością kory przedczołowej u pacjentów z depresją.

"przedstawiliśmy hipotezę, że podawanie mirtazapiny pacjentom z depresją, przez profil farmakologiczny leku, może poprawiać funkcje poznawcze związane z aktywnością kory przedczołowej. podczas depresji, obserwujemy znaczne pogorszenie wszystkich neuropsychologicznych testów. istotna poprawa funkcji poznawczych została zabserwowana po 3 i 6 miesiącach leczenia mirtazapiną, a po 6 miesiącach, większość badanych zaczęła osiągać wyniki takie jak zdrowi ludzie. poprawa testów neuropsychologicznych po zastosowaniu mirtazapiny nie była związana z poprawą depresji. mirtazapina może posiadać pozytywny wpływ na funkcje poznawcze związane z aktywnością kory przedczołowej u chorych na depresję. brak związku z poprawą depresji sugeruje, że lek może posiadać wzmacniające funkcje poznawcze właściwości."

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18399031
miko84

Sortuj wg