MIRTAZAPINA (Remeron,Esprital,Mirtagen,Mirtor,Mirzaten)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy mirtazapina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
77
64%

Nie
23
19%

Zaszkodziła
21
17%

Liczba głosów : 121

przez miko84 04 gru 2013, 19:08
barsinister jakie dawki mirty i miansy? Miansa potrzebuje zazwyczaj wyższych dawek niż mirta, maks mirty to 45 mg, miansy 90 mg, a i 120 i wyżej jest stosowane. Tycie potwierdza większą siłę antagonizmu 5-HT2c (i niestety H1) mianseryny.

Mirtazapina działała sama u Ciebie? Dlaczego już jej nie bierzesz? Czy tianeptyna działa w podobny sposób? Obydwa leki mają podobny wpływ na stres (mirta obniża kortyzol, tianeptyna też działa na oś HPA).

Mirtazapina to dziwny lek, u mnie zadziałała raz poprzedniej zimy (chociaż nie było to działanie spektakularne to jednak w pewien sposób dotknęła jądra mojej depresji, z anhedonią i brakiem reaktywności nastroju), później stosowałem ją aż 3-krotnie i nie chciała już zadziałać, mimo wyższej dawki i dłuższego czasu stosowania :?
miko84

przez barsinister 04 gru 2013, 19:20
wszystkie klasyczne dawki, mianseryna od 10 do 120, mirtazapina od 15 do 45
mirty od prawie roku nie biorę bo nie mam depresji, tianeptynę traktuję bardziej jako lek przeciwstresowy i poprawiający zdolności poznawcze, które pogorszyły mi się na stabilizatorach
Not poppy, nor mandragora,
Nor all the drowsy syrups of the world,
Shall ever medicine thee to that sweet sleep
Which thou ow'dst yesterday.

przez miko84 04 gru 2013, 19:31
To ciekawe co piszesz. Mirta zadziałała lepiej sama czy z fluoksetyną? Jaka dawka mirty działała na Ciebie najlepiej i po jakim czasie miałeś reakcję (i jaką), jak wyglądała Twoja depresja? Dzięki za odpowiedź.
miko84

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Dżejmson 04 gru 2013, 20:12
U mnie zaś jest odwrotnie niż u barsinistera - mirtazapina ma u mnie tylko działanie nasenne i SSRI czy z nią czy bez, działa na mnie tak samo (szkoda więc 30zł na mirtę :P ), za to mianseryna niemal natychmiast podniosła moje samopoczucie i dała dużo spokoju, oczywiście w skojarzeniu z SSRI. Żałuję, że z miansy zrezygnowałem - zachciało mi się eksperymentów.
Dżejmson

przez miko84 04 gru 2013, 20:19
Może po czasie zadziała ponownie? Mirta droga, ciekawe czy te generyki u nas dostępne są dobre jakościowo.
miko84

przez Katarzynka40 04 gru 2013, 20:48
Do otumanienia i oszołomienia po mirtazapinie dołączyły niestety kolejne skutki uboczne:(
zawroty głowy, idę, a ziemia ucieka, pływam:( czy ktos mial takie dziwaczne uboki?
Escitalopram 10 mg - 8 tygodni...

przez barsinister 05 gru 2013, 04:42
miko84 napisał(a):To ciekawe co piszesz. Mirta zadziałała lepiej sama czy z fluoksetyną? Jaka dawka mirty działała na Ciebie najlepiej i po jakim czasie miałeś reakcję (i jaką), jak wyglądała Twoja depresja? Dzięki za odpowiedź.

Solo było ok, brałem przez większość czasu 30mg, działanie było zauważalne po jakichś 3-4 tygodniach. Miks z fluoksetyną trochę za bardzo podbijał nastrój. Jedyny (i bardzo upierdliwy) skutek uboczny brania mirty to wydłużenie snu do 11-12 godzin dziennie, ale gdzieś po drodze zacząłem brać kwetiapinę, więc niekoniecznie była to wina samej mirty.

Z zastrzeżeniem - z najgłębszej depresji wyszedłem na samej fluoksetynie, więc nie wiem, czy mirta w takiej sytuacji byłaby równie skuteczna. W zwalczaniu stanów depresyjnych i subdepresyjnych była rewelacyjna.
Not poppy, nor mandragora,
Nor all the drowsy syrups of the world,
Shall ever medicine thee to that sweet sleep
Which thou ow'dst yesterday.

przez Popiół 05 gru 2013, 06:50
Czy trazodon jest dużo słabszym blokerem 5ht2c od mianseryny?

-- 05 gru 2013, 07:08 --

Ok, już wiem że nie ma co porównywać nawet.
Popiół

przez miko84 05 gru 2013, 09:27
Trazodon to głównie antagonista 5-HT2a.
miko84

przez marinka-21 05 gru 2013, 09:40
Czy zazywa ktos mitrazapine i choruje na skurcze dodatkowe serca?jak taki lek w takim przypadku dziala?

-- 05 gru 2013, 08:40 --

Czy zazywa ktos mitrazapine i choruje na skurcze dodatkowe serca?jak taki lek w takim przypadku dziala?

przez Lord Kapucyn 05 gru 2013, 11:37
Mirtazapina jest też znana jako 6-aza-mianseryna. Jest bliskim strukturalnym analogiem mianseryny.

Mianseryna blokuje wychwyt zwrotny noradrenaliny(wpływa na NET), jest antagonistą/odwrotnym agonistą rec. histaminowego H1, 5-HT1d, 5-HT1f, 5-HT2a, 5-HT2b, 5-HT2c, 5-HT3, 5-HT6, 5-HT7. Poza tym blokuje też rec. alfa1-adrenergiczne i rec. alfa2-adrenergiczne(alfa2a, alfa2b, alfa2c- autoreceptory i heteroreceptory) przez co powoduje uwalnianie noradrenaliny, dopaminy, serotoniny i acetylocholiny w różnych częściach mózgu. Z takich ciekawostek to ponoć jest jeszcze silnym antagonistą rec. oktopaminowego i silnym agonistą rec. opioidowego k.

Mirtazapina- jeżeli chodzi o receptory to dość podobnie jak mianseryna, jest słabszym antagonistą/odwrotnym agonistą rec. histaminowego H1 oraz rec. 5-HT2c niż mianseryna. Nie wpływa na transportery 5-HT, NE, DA- zatem nie powoduje blokady wychwytu zwrotnego tych amin. Mirtazapina wykazuje właściwości niebezpośredniego agonisty rec. 5-HT1a(poprzez bezpośrednie antaginozowanie rec. alfa2- auto i heteroreceptorów oraz przez niebezpośredni wpływ na rec. alfa1). Mirtazapina wpływa też na przewodzenie bodźców nocyceptywnych(bólowych) poprzez regulację aktywności endogennych opioidów(endorfin) prawdopodobnie za pośrednictwem rec. opioidowych- u oraz k3.

Teraz ciekawostka- mirtazapina jest sprzedawna jako racemat enancjomerów- S(+) i R(-). Co ciekawe producent mirty Organon International chciał chyba zrobić ten sam myk co H.Ludnbeck z citalopramem/escitalopramem. Bo w 2004 r. wygasł patent na mirtę, a potem napłynął wniosek o rejestrację esmirtazapiny jako samodzielnego preparatu(zrezygnowano ze "względów strategicznych").
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

przez miko84 05 gru 2013, 13:15
Mirta jest na papierze lepszym lekiem. Osobiście jako lek podstawowy uważam mirtę jako lepszy lek od mianseryny, lepiej tolerowany. Mianserynę uważam jednak za lepszy lek do łączenia, właśnie ze względu na jej większą siłę na receptorze 5-HT2c co jest kluczowe przy augmentacji wzrostu serotoniny gdy stosuje się ten lek razem z SSRI.

Firma produkująca miansę i mirtę jakby mogła to by zrobiła lek o nazwie merta. Sprzedawała go za cenę podobną do tej za jaką sprzedawała remeron czyli u nas około 200 zł do czasu wygaśnięcia patentu. Motyw z escitalopramem czyli słynnym lexapro ma wielu naśladowców bo był to sukces kasowy, przykładem jest choćby pristiq czyli jeden z metabolitów wenlafaksyny sprzedawany jako nowy lek. Będzie jeszcze wiele takich leków. Czymś nowym, chociaż już stosowano SSRI z buspironem (vortio jest dodatkowo częściowym agonistą 5-HT1b i antagonistą 5-HT1d) jest vortioxetyna lundbecku. Chociaż będzie trzeba poczekać jeszcze i cena też będzie wysoka (jak tak cenili swój super lek escitalopram?).
miko84

przez Lord Kapucyn 05 gru 2013, 13:54
marinka-21, Raczej to nie ma wpływu, ale poradź się psychiatry/kardiologa.

-- 05 gru 2013, 13:56 --

Katarzynka40, Zawroty głowy są wymieniane jako dość częsty skutek uboczny mirtazapiny(około 7%).
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

przez Katarzynka40 06 gru 2013, 00:52
Dark Passenger,
Dzięki za info.
Dr jak usłyszał o moim letargu i zawrotach głowy kazał jeszcze zmniejszyć dawkę mirtazapiny, wczoraj wzięłam ćwiartkę z 30 mg, czyli jakies 7,5 mg - spałam jak zabita i w dzień byłam nieprzytomna nadal.
dzisiaj wezmę jeszcze mniejszy kawałek - jakieś 5 mg, rozumiem, że w teorii taka mała dawka nie powinna wiele szkody wyrządzać:(

-- 05 gru 2013, 23:53 --

marinka-21,
Ja mam często skurcze dodatkowe. Biore od kilku dni mirtazapine, ale dośc małą dawkę.
Dużo masz tych skurczów? kilka w ciagu minuty, czy kilka na dzień?
Escitalopram 10 mg - 8 tygodni...

Sortuj wg