MIRTAZAPINA (Remeron,Esprital,Mirtagen,Mirtor,Mirzaten)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy mirtazapina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
77
64%

Nie
23
19%

Zaszkodziła
21
17%

Liczba głosów : 121

przez Anna P. 25 paź 2013, 12:40
kasia000 napisał(a):ANNA P...musisz się odblokować wiem bo to przerabiałam...dasz radę to wkońcu puści zobaczysz

-- 25 paź 2013, 11:25 --

LERIVON JEST SUPER

Dzięki. Poproszę o lerivon
rano - 60mg fluoxetyny
wieczór - mirtagen 45mg + promazyna 100mg

przez miko84 25 paź 2013, 19:24
Tak więc wróciłem już z wyjazdu i mogę trochę się poudzielać ;)

Tak jak ktoś pisał, mirta jest lekiem przeciwdepresyjnym który działa zazwyczaj po wielu tygodniach, średnio 4-8 tygodni. Początkowo i przez te tygodnie nim nie zadziała może dawać nasilenie lęków i innych przykrych objawów, łącznie z myślami samobójczymi itp. Nie różni się wiele od SSRI w tym względzie bo też działa na układ serotoninowy, tylko jest antagonistą a nie agonistą (chociaż z czasem SSRI działają i jak agoniści i jak antagoniści receptorów serotoniny) jak SSRI.

Nie przeceniałbym działania noradrenalinowego u mirty jako mechanizmu przeciwdepresyjnego tego leku (chociaż może rzeczywiście dawać to nieprzyjemne objawy, szczególnie początkowo, gdy lek jeszcze nie działa przeciwdepresyjnie). Wynika on raczej właśnie z antagonizmu kluczowych receptorów serotoninowych - 5-HT2a i c. Od pierwszych dawek obniża ACTH i kortyzol w przeciwieństwie do SSRI, które początkowo go zwiększają. Nagłe zmniejszenie poziomu kortyzolu może objawić się sennością i słabością, ale organizm z czasem przyzwyczai się do obniżonego poziomu kortyzolu. Od wysokich poziomów kortyzolu jest łatwo się uzależnić (to dlatego tak trudno niektórym zejść z kortykosteroidów czyli leków działających jak kortyzol, sam błagałem lekarza by mnie z nich nie ściągał i kombinowałem z receptami). Gdy ciało pracuje na wysokich obrotach to czujemy się zazwyczaj dobrze. Niestety u organizmów wrażliwych ten podwyższony poziom kortyzolu z czasem może skutkować depresją i nasilonym lękiem.
miko84

przez hania33 25 paź 2013, 19:30
miko84, O to mi chodziło i właśnie mój wrażliwy organizm tak reagował.
Nikt mi nie będzie mówił jak mam żyć bo nikt za mnie nie umrze.

Obrazek

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez miko84 25 paź 2013, 19:32
Co do różnic między mirtazapiną a mianseryną to leki ogólnie są bardzo podobne - mirtazapina to analog mianseryny, a różnicę w działaniu trzeba sprawdzić na sobie bo teorie mają się nijak do działania, bo mnie np. mirtazapina usypia bardziej niż mianseryna, a ktoś pisał, że u niego jest odwrotnie.

Lekarze zazwyczaj lubią mianserynę, szczególnie w Polsce, bo jest dłużej stosowana niż mirtazapina, dobrze się łączy z innymi lekami (mirta podobnie). Mianseryna ma jedną przewagę nad mirtazapiną, tzn. większą rozpiętość dawkowania, można używać minimalnych dawek, typu 10 mg, ale można ją podbijać do bardzo wysokich dawek, rzędu 120 a nawet więcej mg. Maks mirty to 45 mg, mimo, że stosowane jest też 60 mg a nawet więcej, cena takich dawek robi się już trochę zbyt duża jak na możliwości typowego polskiego pacjenta. Mianseryna to za to starszy lek i ceny są też niższe.
miko84

przez kupmitrumne 26 paź 2013, 11:16
Uwaga uwaga !
Czy komuś po Mirzatenie wyskoczył na twarzy bądź na innej części ciała czerwony rumień ? (czerwona plama) ? za cholere mi nie chce zniknąć , wapno nie pomaga fenistil też nie , hydrokortizon też nie ... tragedia :why: pisałam do lekarza , kazał odstawić i poczekać kilka dni czy zginie ..

przez White Rabbit 26 paź 2013, 15:59
Zmeczonam, wpadlam tutaj tylko dlatego, ze zal mi Was, dziewczyny. Chcialam napisac, ze robicie sobie ogromna krzywde, skaczac po lekach, zmieniajac pochopnie dawkowanie, aktywizujac się jakimis uzywkami. Dajcie czas, zeby lek zalapal, znam osoby, które na dzialanie nasenne mirty czekaly 1,5 miesiąca. Nieprawda jest, ze efekt nasenny scisle koreluje z dawka - jeden jest nakrecony po 45 mg i ni .uja, drugi daje rade dopiero na 3x po 15. Za prawidlowe zasypianie odpowiada nie tylko natychmiastowe dzialanie usypiajace, ale także zwiekszenie pogody ducha i uciszenie wrazliwosci.
Kolejna sprawa to Wasz stosunek do problemu. Lęk musi znaleźć ujście, jesli zbywasz swoje emocje, wyjdą w postaci lęku i będą sie spalać tam, gdzie utorujesz im drogę. Objawem lęku nie jest sama bezsenność, ale, gdy pojawia się objaw, jego integralnym, a wręcz czołowym składnikiem sa myśli krążące wokół objawu. Ciagle nakrecanie sie objawem, choć jest cechą samej nerwicy, da się do pewnego stopnia opanować. Życie symptomem zaś go 'dokarmia'. Nieustanne zamarwianie się, czy dziś sie uda, a może nie, a co się stanie, ojej, czuje, ze ta noc bedzie do dupy, czy juz z.asypiam, czy jeszcze nie, chyba nie, ten lek nie dziala, jak sie nie uda, wejde jutro na forum i o tym napisze... utrwala objaw, bo z.ajebiście zaspokaja jego podstawową funkcję - rozładowanie napięcia. Póki jakiś lek nie załapie, sio z forum! Na siłę starajcie się nie myśleć o problemie, wspomnienie nocy pojawia sie natrętnie, taka natura zaburzeń lękowych. Ale im mniej mu poświęcicie czasu, tym bardziej nieprzydatny okaze sie objaw. Pisze z wlasnego doswiadczenia. Symptom przeskoczyl z problemow nocnych na inny, ten nowy specjalnie rozkrecilam, bo chcilam wtedy, zeby trwal, wolalam go niz bezsenn.

Prócz tego, pilnujcie rytuałów i pór składania głowy na poduszkę. To bardzo ważne. Mózg w sposób nieświadomy koduje dobowy rytm dnia. Ponadto - zero komputera, telewizji na 2 godziny przed udaniem sie na spoczynek. na tę sama ilość czasu przed - gaszenie światła i siedzenie zaledwie przy jakieś nocnej lampce = większa ilość melatoniny.

Lekiem chyba ostatniego rzutu jest lewomepromazyna (tisercin), także uszy do góry.

przez Kitex120 27 paź 2013, 13:23
Witam, mam pytanie odczuwaliście po Mirtazapinie tylko zwiększony apetyt? czy również wystąpiło u was zwiększone pragnienie? Pozdrawiam.

przez Lord Kapucyn 27 paź 2013, 13:31
Ośrodki głodu i pragnienia znajdują się w tym samym miejscu, stad możesz odczuwać zwiększone pragnienie(jest to wymienione jako skutek uboczny).
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

przez Kitex120 27 paź 2013, 16:02
miko84 napisał(a):Tak więc wróciłem już z wyjazdu i mogę trochę się poudzielać ;)

Tak jak ktoś pisał, mirta jest lekiem przeciwdepresyjnym który działa zazwyczaj po wielu tygodniach, średnio 4-8 tygodni. Początkowo i przez te tygodnie nim nie zadziała może dawać nasilenie lęków i innych przykrych objawów, łącznie z myślami samobójczymi itp. Nie różni się wiele od SSRI w tym względzie bo też działa na układ serotoninowy, tylko jest antagonistą a nie agonistą (chociaż z czasem SSRI działają i jak agoniści i jak antagoniści receptorów serotoniny) jak SSRI.

Nie przeceniałbym działania noradrenalinowego u mirty jako mechanizmu przeciwdepresyjnego tego leku (chociaż może rzeczywiście dawać to nieprzyjemne objawy, szczególnie początkowo, gdy lek jeszcze nie działa przeciwdepresyjnie). Wynika on raczej właśnie z antagonizmu kluczowych receptorów serotoninowych - 5-HT2a i c. Od pierwszych dawek obniża ACTH i kortyzol w przeciwieństwie do SSRI, które początkowo go zwiększają. Nagłe zmniejszenie poziomu kortyzolu może objawić się sennością i słabością, ale organizm z czasem przyzwyczai się do obniżonego poziomu kortyzolu. Od wysokich poziomów kortyzolu jest łatwo się uzależnić (to dlatego tak trudno niektórym zejść z kortykosteroidów czyli leków działających jak kortyzol, sam błagałem lekarza by mnie z nich nie ściągał i kombinowałem z receptami). Gdy ciało pracuje na wysokich obrotach to czujemy się zazwyczaj dobrze. Niestety u organizmów wrażliwych ten podwyższony poziom kortyzolu z czasem może skutkować depresją i nasilonym lękiem.

Miko, kortykosteroidy mają silne działanie na OUN? czy ono się objawia?

przez miko84 27 paź 2013, 16:20
Kortykosteroidy działają jak kortyzol, te silne mogą powodować depresję, manię, stany lękowe. Chodzi oczywiście o kortykosteroidy brane doustnie. Ja brałem prednizolon, miałem wzmożoną agresywność po nich.
miko84

przez Kitex120 27 paź 2013, 16:55
No tak bo po SSRI czyt. Escitalopram w moim przypadku też nerwy buzowały. Wszystko mnie wewnątrz irytowało.

przez kupmitrumne 27 paź 2013, 17:18
Pytam po raz drugi ... Czy komuś po Mirzatemie wyskoczył rumień na mordzie ewentualnie innej części ciała ?

dzwoniłam do mojego osobistego lekarza i stwierdził , ze możlie i mam odstawić , odstawiłam a to gówno ciągle jest , więc nie wiem czy to wina Mirzateniu czy może moich tabletek na alergie ( Fluimucil oraz Allertec na recepte)

przez miko84 27 paź 2013, 17:54
Nikt nie odpowiada więc nikomu nie wyskoczył, nie wiem czy jest to nawet w możliwych skutkach ubocznych, chociaż można mieć reakcję alergiczną na każdy lek.
miko84

przez Lord Kapucyn 27 paź 2013, 18:01
Skutki uboczne

Bardzo często (≥ 10%) działania niepożądane

Zaparcia (13 %)
Suchość w ustach (25% )
Zwiększony apetyt ( 17%)
Senność ( 54%)
Przyrost masy ciała (≥ 7 % przyrost masy ciała, tylko w pediatrii jest to bardzo częste - częstość = 49%)

Często (1 % ≤ występowanie <10%) działania niepożądane

ALT (AlAT) podniesiony poziom (2 %)
Osłabienie ( 8 % )
Zaburzenia myślenia (3% )
Zawroty głowy ( 7 % )
Obrzęki obwodowe
Podniesione stężenie tróglicerydów ( wzrost do 500 mg / dl lub większe : 6 % )
Przyrost masy ciała (≥ 7 % przyrost masy ciała : dorośli 7,5 %)

Niezbyt często (0,1% ≤ częstość <1%)

ból głowy

Rzadko ( częstość <0,1%)

agresja
agitacja
łysienie
niepokój
Bóle stawów
Dyskrazja ( agranulocytoza , niedokrwistość aplastyczna , eozynofilia , granulocytopenia , neutropenia , pancytopenia , trombocytopenia)
pęcherzowe zapalenie skóry
ból w klatce piersiowej
marskość
zamieszanie
depresja
rumień wielopostaciowy
wykwity
nadmierna potliwość
jaskra

Napady padaczkowe
halucynacje
zapalenie wątroby
nadciśnienie
hyponatremia
zaburzenia koncentracji
bezsenność
mania
Bóle mięśni
Zawał serca
mioklonie
Złośliwy zespół neuroleptyczny
hipestezja w jamie ustnej
nadciśnienie ortostatyczne
parestezje
Koszmary senne ( przerażające sny )
Świąd ( swędzenie )

zatorowość płucna
wysypka
Zespół niespokojnych nóg
Zespół Stevensa-Johnsona
zespół serotoninowy
stan padaczkowy
Zapalenie jamy ustnej
zachowania samobójcze
myśli samobójcze
choroba zakrzepowo-zatorowa
Toksyczna martwica naskórka
drżenie
zatrzymanie moczu
Pokrzywka (pokrzywka )

częstość nieznana

biegunka
nudności

-- 27 paź 2013, 18:01 --

Ale osobiście nie sądzę, żeby to było po mircie czy innych przyjmowanych lekach.
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

Sortuj wg