MIRTAZAPINA (Remeron,Esprital,Mirtagen,Mirtor,Mirzaten)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy mirtazapina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
77
64%

Nie
23
19%

Zaszkodziła
21
17%

Liczba głosów : 121

przez sylvek 03 lip 2013, 16:08
Co do 5-HT2c. Testują agonistów tego receptora jako nietypowe leki przeciwpsychoteczne. O jakicholwiek kolejnych antagonistach nie słyszałem. szkoda bo to cholernie użyteczny receptor (do blokowania).

przez miko84 03 lip 2013, 18:13
A Tedatioxetine Lundbeck?
miko84

przez sylvek 03 lip 2013, 23:39
Brakuje danych o sile powinnowactwa dlatego trudno powiedziec czy z tym blokiem 5-ht2c to blizej mu do fluoksetyny/agomelatyny czy raczej mirtazapiny. Farmakologicznie bardzo przypomina klomipramine (pomijajac Ach i blokade DAT ktora pewnie bedzie znikoma)

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez miko84 04 lip 2013, 07:23
Czytałem gdzieś, że siła blokady 5-HT2c jest dość spora. No a z aktualnie dostępnych najsilniejsi antagoniści to (w kolejności od najsilniejszego): mianseryna, amitryptylina, doxepina, olanzapina, risperidon i dopiero mirtazapina. Pomijając neuroleptyki i trójpierścieniowce (bo wyniki są u zwierząt), zostaje mianseryna i mirtazapina. Z tym, że siła blokady 5-HT2c mianseryny to 3,5 nm a mirtazapiny 39 nm... więc mianseryna blokuje 5-HT2c jakieś 11 razy silniej od mirtazapiny.
miko84

przez sylvek 04 lip 2013, 10:56
mianseryne dyskwalifikuje odwrotny agonizm 5-ht2a. To receptor odpowiadający za kontrole szlaków glutaminergicznych w korze. Jego blokada skutkuje zblokowaniem aktywnosci częsci kory i upośledzeniem funkcji za ktore ona odpowiada. 5-HT2a podobnie jak 5-HT2c ulega desensytyzacji (in vivo) pod wpływem agonizmu, antagonizmu, odwrotnego agonizmu.

Agonizm 5-HT2a jest mylnie uwazany za główny mechanizm działania psychodelików. W rzeczywistości chodzi o receptor dimer Glu-5HT2a. Dlatego jest sporo agonistów 5-HT2a którzy nie są w żadnym stopniu psychodeliczni. 5-ht2a powiązano (na +) z kreatywnością, pamięcią, myśleniem abstrakcyjnym, umiejętnościami interpersonalnymi. Agonizm 5-HT2a wykazuje działanie antydepresyjne a antagonizm antypsychotyczne (porównywalne z antagonistami dopaminy).

Sporo mitów nt tego receptora narosło z powodu badania jego funkcji przez nie selektywnych agonistów 5-ht2a/5-ht2c oraz powiazania go z psychodelikami.

przez Siding Spring 04 lip 2013, 11:05
Pytanie za 100 pkt..jakie leki sa obecnie dostepne ktore agonizuja 5ht2a? Czyli jakie leki ktore zadzialaja pozytywnie na kreatynosc/myslenie;)

przez sylvek 04 lip 2013, 11:38
najprostszy przykład to SSRI. Mysle ze u tych ktorych ssri nie zmulaja a nawet pobudzaja (takze emocjonalnie) to 5-ht2a gra główną role. Rzecz w tym ze ten receptor w niemal kazdej sytuacji ulega desensytyzacji (takze downregulacji). Dlatego po czasie efekt pobudzenia moze zanikac na rzecz stlumenia, obojetnosci.

http://link.springer.com/article/10.100 ... 002-1379-5
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23152619
http://ajp.psychiatryonline.org/article ... eID=174544

badania wskazuja ze downregulacja jest stabilna i utrzymuje sie po odstawieniu leków. Dlatego na dluzsza mete radze unikac wszelkich agonistów/antagonistów 5-ht2a bo zmiany moga byc bardzo trudne do cofnięcia.

-- 04 lip 2013, 10:57 --

ps. u chorych na depresje na ktorych ssri zadziałały nie stwierdzono desensytyzacji 5-HT2a. Inaczej było u tych ktorzy nie odpowiedzieli na leczenie. To argument za tym ze przedluzajace sie leczenie ssri-kami moze nie tyle byc nieuzyteczne co szkodliwe

przez miko84 04 lip 2013, 12:01
sylvek mirtazapina też blokuje 5-HT2a. Jedyny czysty lek blokujący 5-HT2c to agomelatyna. U mnie dużo ważniejszym receptorem jest 5-HT2c, bo SSRI silnie amotywują i powodują anhedonię.
miko84

przez sylvek 04 lip 2013, 12:21
w drugim linku za przyczyne anhedonii zwiazanej z ssri uznaja wlasnie desensytyzacje 5-ht2a. Zresztą ssri desensytyzuja takze 5-ht2c czyli w takim przypadku czym dluzej byłyby uzywane - tym mniej bylaby nasilona anhedonia. Praktyka pokazuje ze jest dokladnie odwrotnie.

Gdzies juz pisalem ze rozróznia się anticipation anhedonia (tzn anhedonia zwiazana z przewidywaniem nagrody, to termin odpowiadający mniej wiecej anhedonii spolecznej, ) oraz zwyklą anhedonie która jest związana z brakiem przyjemnosci przy zaspokajaniu potrzeb fizjologicznych i uzaleznienia.

Ta pierwszego rodzaju ma znacznie bardziej skomplikowana etiologie gdzie dopamina jest tylko dodatkiem i dlatego dopaminergiki (juz nie mowie o niebezposrednich takich jak antagonisci 5-ht2c ale o amfetaminie, agonistach itp) nie sa skuteczni.

przez miko84 04 lip 2013, 12:26
Nie przekonuje mnie desentyzacja 5-HT2a jako przyczyna anhedonii, bo mirtazapina poprawia tą kwestię u mnie a SSRI najsilniej początkowo ją mi zwiększają. Moja anhedonia to anhedonia typowa w przebiegu depresji melancholinej, związana z nadaktywnością osi HPA i nadmiarem kortyzolu, upregulacją 5-HT2c i przez to małym uwalnianiem dopaminy pod wpływem rzeczy które to powinny powodować.

Polecam poczytać: "A Model to Explain the Therapeutic Effects of Serotonin Reuptake Inhibitors:The Role of 5-HT2Receptors". http://ki.se/content/1/c6/03/10/61/5Landen06PsyBull.pdf

Na pewno jest ta anhedonia o której piszesz, ale wtedy od pierwszych dawek SSRI przez agonizm tych receptorów byśmy mieli poprawę w anhedonii. Być może wiele osób tak ma. Ale jeszcze więcej osób doświadcza anhedonii od razu, jak u mnie, najsilniej na początku przez agonizm nadaktywnych receptorów 5-HT2c. One downregulują z czasem ale są ciągle agonizowane przez SSRI, nigdy ilość receptorów nie zmaleje całkowicie a ich agonizm przez SSRI może ciągle powodować anhedonię. Stąd słabe libido i zaburzenia seksualne na SSRI. Wtedy antagoniści 5-HT2c tacy jak mirta/mianseryna są lepszym wyjściem niż SSRI.
Ostatnio edytowano 04 lip 2013, 12:30 przez miko84, łącznie edytowano 1 raz
miko84

przez Marek1977 04 lip 2013, 12:29
Z biochemicznymi przyczynami anhedonii rzecz nie jest taka prosta -zaangażowane są w jej powstawanie conajmniej cztery neurotransmitery-dopamina (receptor D2),serotonina (receptor 5HT1a),GABA oraz bardzo ważny-receptor opioidowy mu.
Conscientia est, necesse est

przez miko84 04 lip 2013, 12:31
U mnie SSRI znacznie pogarszały anhedonię i kreatywność, mirtazapina wręcz przeciwnie, przywróciła przyjemność której dawno nie czułem oraz zwiększyła kreatywność.
miko84

przez Marek1977 04 lip 2013, 12:33
Mirtazapina podobnie jak mianseryna wpływa na receptory opioidowe co ma zapewne istotne przełożenie na ich efekt przeciwdepresyjny.
Conscientia est, necesse est

przez miko84 04 lip 2013, 12:40
Pewnie ma ale ja jej działania przeciwdepresyjnego upatruje w zmniejszeniu aktywności osi HPA, obniżeniu kortyzolu i downregulacji receptorów 5-HT2c, a przez to zwiększonemu uwalnianiu dopaminy.
miko84

Sortuj wg