MIRTAZAPINA (Remeron,Esprital,Mirtagen,Mirtor,Mirzaten)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy mirtazapina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
77
64%

Nie
23
19%

Zaszkodziła
21
17%

Liczba głosów : 121

przez miko84 14 gru 2012, 21:12
QueenForever jeśli rzeczywiście czujesz, że Twoje poziomy noradrenaliny szybują to czysty lek serotoninowy będzie wybawieniem (escitalopram to dobry wybór). Serotonina jest w kontrze do noradrenaliny, tonuje układ sympatyczny. Ale tak jak pisze elfrid wielu lękowców dobrze się czuje na innych lekach, a to co łączy leki które wymienił (doxepin, pramolan, miansa lub mirta) to antagonizm 5-ht2. Nie wszyscy potrafią wytrzymać czas kiedy te receptory downregulują (zmniejsza się ich ilość pod wpływem wysokiego poziomu neuroprzekaźnika w przestrzeni międzysynaptycznej), bo SSRI początkowo je "drażnią" i nasilają lęk. Pozatym jestem zdania, że SSRI nie do końca zmniejszą ich ilość, a pozatym ciągle je agonizują, więc w wielu przypadkach lepszym wyborem jest antagonista (np. któryś z wymienionych).

Działanie noradrenalinowe mirtazapiny czy mianseryny jest moim zdaniem przeceniane. Na mnie dużo silniej noradrenalinowo działa np wenlafaksyna, nie mówiąc już o wellbutrinie. Nawet selegilina silniej noradrenalinowo pobudzała.
miko84

przez QueenForever 14 gru 2012, 21:33
miko84 skłonność do rozmyślania o negatywnych doświadczeniach i stanach psychiki(natręctwa myślowe w tle),silny niepokój,lęk ,obniżony nastrój -a więc jak juz gdzies wspomniałem depresja z komponentą PTSD -w leczeniu takich stanów jeśli chodzi o farmakoterapię prym wiodą SSRI ,często stosuje się też leki zmniejszające reaktywność amin katecholowych (zwłaszcza w PTSD) głównie noradrenaliny i adrenaliny-dopamina jest skolei zaniżona w układzie mezolimbicznym.Tak więc to nie taka prosta sprawa z tym że określony zespół dolegliwości uprawdapadabnia trafność takiego a nie innego zestawu leków ze względu na ich specyfike receptorową;
elfrid mirtazapina nie uspokaja ze względu na wyrzut noradrenaliny w pewnych częściach mózgu lecz dlatego że silnie antagonizuje receptory H1 i 5HT2a.
QueenForever

przez wacekk 14 gru 2012, 21:47
tak czytam i czytam i stwierdzam, że te same osoby wałkują kilka leków na tysiąc możliwych sposobów i raz wychwalają jeden za trzy miesiące inny za pól roku wracają do pierwszego, później wracają do niego za rok, później on jest jednak zły, później znowu dobry

z drugiej strony niektórzy przepisują książki w sposób mdły robiąc za forumowych ekspertów

dobra antagonizm tego i tego daje mi to i to, piszcie z polotem, ale nie naciągając faktów i nie przepisujcie książek, a jak przepisujecie to dajcie coś od siebie
celowo pisze bez wymieniania nicków...

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez QueenForever 14 gru 2012, 21:53
przemówił wacek i wszystko jasne 8)
QueenForever

przez Siding Spring 14 gru 2012, 21:58
No coz czytajac ten watek mozna czesciowo zgodzic sie z Toba.... wedlug mnie lek nalezy brac do miesiaca i jezeli nie ma nawet lekkiej poprawy a nawet jest jeszcze gorzej to nalezy odlozyc odczekac i mozna sprobowac z innym. Tak samo z kombinacjami... dodawac to mozna dopiero jak 1 lek zadziala pozytywnie a nie wchodzic od razu na 2-3 leki..nie wiadomo co wtedy dziala...

Swoja droga elfrid daj se jeszcze z 1-2 tygodnie i rzuc to w cholere jak bedzie tak jak teraz. Sam widzisz ze wchodzisz tylko na forum i opisujesz ze lek dziala raz tak raz siak, wiec zamiast zyc pelnia zycia ciagle analizujesz...nie wiem czy to wina Twoje charakteru czy leku..w pewnym badz razie zdrowo nie brzmisz....a to wskazuje raczej ze lek nie dziala jak bys tego oczekiwal..

przez QueenForever 14 gru 2012, 22:24
Mirtazapina to lek który nasennie działa od pierwszej dawki ,przeciwdepresyjnie wg jego producenta juz? w drugim tygodniu.
QueenForever

przez Michuj 14 gru 2012, 22:26
gdy rok temu zacząłem brać mirtę (najpierw samą, bez wenli), to zaczeło mnie masakrycznie huśtać po 4 tygodniach (co w moim przypadku oznacza, że ''coś'' się dzieje), a po ssri 6-7 tygodni. Więc działa szybciej.
Loża szyderców

przez ladywind 14 gru 2012, 22:33
U mnie Mirta zaczeła działac w przeciągu tygodnia, z czego sie bardzo ciesze, bo wczesniej żadne ssri albo nie pomagały, albo zaczynały działac z nikłym skutkiem po kilku miesiącach.
Festiwal psiego mięsa? Tak. Podpisując petycję wzrasta szansa na zaprzestanie tego mordu https://secure.avaaz.org/pl/stop_the_pu ... 52&v=76652

przez Tańczący z lękami 15 gru 2012, 01:06
W pierwszym tygodniu brania Mirta prawie w ogóle nie działała na mnie nasennie, a wręcz pobudzała. Po 2-3h od zażycia czułem w głowie taki przechodzący 1-sekundowy prąd. Później z kolei spałem aż za długo (nawet 13 h). Lek musi się jednak trochę ułożyć i naprawdę polecam zaczynać od mniejszych dawek: 7,5 lub 15mg co zresztą zaleca producent, bo takie dawki naprawdę pomagają a krzywdy nie zrobią. Jak będzie lepiej zawsze można zwiększyć. Jeśli zaczniemy od razu od 45mg to nawet jeśli to lek idealny dla nas może wywołać skutki uboczne i rzuca się go w cholerę. Czym różni się bowiem lek od trucizny? - Dawką.
paroksetyna 15mg, mianseryna 5mg
doraźnie: co będzie pod ręką
zaburzenia lękowo-depresyjne, nerwica

przez miko84 15 gru 2012, 11:55
wacekk to fakt, lepiej skrytykować i przez to wnieść wiele do forumowej dyskusji - żałość...

Mirtazapina działa szybciej od SSRI co czuję po sobie. Działanie nasenne od pierwszej dawki, ale przeciwdepresyjne już czuję, po ok tygodniu.
miko84

przez elfrid 15 gru 2012, 13:31
miko84, niekoniecznie mirtazapina działa szybciej niż wszystkie SSRI. Po prostu dopasowany lek działa, a przez to poprawa jest odczuwana szybciej. Ja wczoraj i dziś wziąłem 10mg fluoksetyny i też czuję, że odpadała ta niemoc, bierność. Nie było problemu ze wstaniem na zajęcia, nie było żadnych negatywnych myśli. I to raczej nie skutek odstawienie paro (choć może to pomogło), bo ten objaw permanentnego zmęczenia połączonego z bezradnością towarzyszył mi zawsze bez leków i jest powodem, dla którego właśnie zacząłem antydepresanty brać.
Nie wiem co dalej zrobię, wizytę mam dopiero w lutym. Ale chyba będę zwiększał do 40mg. Może ostatnio 20mg było za mało. Jak się pojawi stres nie do wytrzymania zacznę zmniejszać do minimalnej skutecznej dawki.

PS Super, że tak dobrze zadziała na Ciebie mirta, oby tak dalej. Przede wszystkim, żeby ZOKi nie wróciły. Jak się pojawią, lepiej coś dołóż, niż znowu zmieniaj - mirta też jest dobra do połączeń. A w pewnych przypadkach ( np tańczący z lękami) politerapia sprawdza się lepiej niż mono.
pregabalina, wenlafaksyna

przez miko84 16 gru 2012, 14:19
Hej, ale to tylko dowód na to, że lek o działaniu antagonistycznym do 5-ht2c działa od razu. Przypomnę, że mirta ma takie działanie, no i jako jedyny SSRI - fluoksetyna...

Nie mam zamiaru odstawiać mirtazapiny.
miko84

przez elfrid 16 gru 2012, 21:04
Może coś w tym jest, bo faktycznie działanie fluo odczuwam w jakiś sposób od razu, zwłaszcza w zakresie energii, motywacji. Jednak skoro obydwa leki działają na 5-ht2c, to dlaczego mirtazapina usypia, a fluo zupełnie przeciwnie.
pregabalina, wenlafaksyna

przez miko84 17 gru 2012, 11:42
Miałem podobnie na fluoksetynie, tzn. odczułem działanie od razu, ale jak zwiększałem dawkę to było gorzej, bo dochodził do głosu bardziej agonizm niż antagonizm tego leku.

Dlaczego mirtazapina usypia? To proste, bo poza silnym działaniem antyhistaminowym antagonizuje też receptory 5-ht2a (fluoksetyna nie antagonizuje ani H1 ani 5-ht2a). Antagonizm tych receptorów działa nasennie (np trazodon, który jest dużo silniejszym antagonistą 5-ht2a niż 5-ht2c). Co ciekawe większe pobudzenie na mirtazapinie niż na mianserynie które niektórzy odczuwają moim zdaniem spowodowane jest właśnie większym antagonizmem 5-ht2c niż 5-ht2a które ma mirtazapina. Mianseryna silniej antagonizuje zaś 5-ht2a niż 5-ht2c (liczy się tzw. ratio, mirtazapina 2 razy silniej antagonizuje 5-ht2c niż 5-ht2a), więc może mieć silniejsze działanie usypiające i sedatywne u wielu osób.

Jedyny dostępny na rynku lek który działa tylko na 5-ht2c to agomelatyna, ale jest droga bo jeszcze firma która ją wymyśliła ma wyłączność.
miko84

Sortuj wg