MIRTAZAPINA (Remeron,Esprital,Mirtagen,Mirtor,Mirzaten)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy mirtazapina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
77
64%

Nie
23
19%

Zaszkodziła
21
17%

Liczba głosów : 121

przez miko84 13 gru 2012, 20:53
elfrid u mnie objawy wręcz idealnie pasują do depresji melancholijnej, włącznie z osłabionym apetytem który miałem. W depresji atypowej jest często objadanie się, dlatego wtedy dobrze sprawdzają się SSRI pobudzające (sertralina, fluoksetyna). Mirtazapina po tych paru dniach przywróciła mi apetyt do normalnego, zdrowego poziomu, pozatym poprawiła motywację, a co za tym idzie zwiększyła aktywność, więc wszystko na swoim miejscu. Zatrzymania wody nie zauważyłem, ale biorę dopiero ponad tydzień.
miko84

przez elfrid 13 gru 2012, 21:48
miko84, to jesteś tym "szczęściarzem", który chudnie bez leków. Ja gruby nie jestem ale przy mianserynie b.szybko waga zaczęła rosnąć a apetyt był nie do opanowania.
Ale już się pogubiłem - myślałem, że masz głównie problem z ZOK, który powoduje nastrój depresyjny. A nie endogenną depresję melancholijną. Tym bardziej biorąc pod uwagę Twoją trwałą i systematyczną aktywność na forum :D
pregabalina, wenlafaksyna

przez Tańczący z lękami 14 gru 2012, 00:45
Muszę Wam powiedzieć, że coraz wyraźniej widzę potrzebę leczenia się nie na ilość a na jakość. Co mam na myśli? Próbowałem 30mg paro i 75 mg serty i czułem się gorzej na 75mg niż na 50mg a najlepiej na 25mg po czym po 2-3 mcach wracała nerwica. Chcąc jednak czuć się dobrze miałem wybór między dżumą a tyfusem, czyli zarówno duża dawka SSRI jak i mała nie dawały mi w dłuższej perspektywie czasu- satysfakcji.
Wydaje mi się (o bym nie zapeszył) że tylko lek o szerokim profilu działania sprawdza się u mnie najlepiej, a jeśli takiego nie ma to właśnie kombinacja 2 antydepresantów w dodatku o nieco odmiennych mechanizmach.
Michuj kiedyś napisał, że najpierw trafia się z lekiem a później dorabia do tego teorię. To prawda - tak działa psychiatria. Pamiętajmy, że depresja wiąże się jednak często z grą kilku neuroprzekaźników: sera, nora, dopa, etc. Nie znam się na tym, ale czy można mieć w ogóle depresję tylko i wyłącznie z niedoborem serotoniny? Czy raczej skoro móźdzek nawala to brakuje wszystkiego tylko w różnych proporcjach ( a my króliki dośw. sami musimy je znaleźć)? Mixy dają moim zdaniem większe prawdopodobieństwo wyje.ania depresji w kosmos...czego wszystkim Wam życzę :lol:
paroksetyna 15mg, mianseryna 5mg
doraźnie: co będzie pod ręką
zaburzenia lękowo-depresyjne, nerwica

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez miko84 14 gru 2012, 12:13
elfrid aktywność na forum to była jedna z ostatnich jako takich regularnych czynności pozostałych gdy brałem paro. Chociaż jak wcześniej brałem ją dłużej to przestałem pisać całkowicie (wywaliłem nawet forum z ulubionych :mrgreen: ).

Wszystkie objawy pasują do depresji melancholijnej. Nie wiem czy ZOKi w niej występują, ale dlaczego nie? Skoro pewnie nie ma "czystej" depresji podręcznikowej.

Wiesz kiedy najgorzej się czułem? Kiedy miałem ZOK'i i do tego anhedonie - masakra. Zapętlasz się a w dodatku nie czujesz przyjemności z rzeczy które powinny ją przynosić...Jeśli mirtazapina zadziała na większość objawów depresji melancholinej - np. anhedonię, brak motywacji, oraz brak reaktywności nastroju, to nawet jeśli nie będzie działać na ZOK'i tak jak SSRI to warto ją brać. Wtedy ew. (ale dopiero po dłuższym czasie, by nie mieszać leków i sprawdzić na co działa mirta) dodam SSRI na ZOK.

Tańczący z lękami nie wydaje mi się by była czysta depresja z braku serotoniny, ale zauważ, że nawet czysty SSRI jak escitalopram przez oddziaływanie na serotoninę pośrednio oddziaływuje na inne układy - dopaminy i noradrenaliny. Serotonina to taki zawiadowca, który kieruje innymi systemami. Gdy z czasem następuje downregulacja rec. 5-ht2c to mamy większe uwalnianie dopaminy i noradrenaliny co na pewno wpływa na poprawę w depresji. Jeśli chcesz jednego leku o połączonych mechanizmach działania to są leki trójpierścieniowe, one mają połączone SRI, NRI i antagonizm 5-ht2, ale pozatym masę działań dodatkowych - antycholinergiczne, blokujące alfa 1, histaminę, kanały sodowe i wapniowe. Nie bez powodu nazywane są "brudnymi" lekami (dirty drugs).
miko84

przez Tańczący z lękami 14 gru 2012, 12:28
miko84, nie słyszałem o nazwie "dirty drugs", ale brzmi ciekawie :lol:
paroksetyna 15mg, mianseryna 5mg
doraźnie: co będzie pod ręką
zaburzenia lękowo-depresyjne, nerwica

przez QueenForever 14 gru 2012, 13:55
Odstawiłem mirtazapine ze względu na natarczywe koszmary a także nadmierne pobudzenie (wpływ noradrenaliny).Powracam do leku czysto serotoninowego-escitalopramu.
QueenForever

przez Siding Spring 14 gru 2012, 15:06
escitalopram tak dobrze dziala?

przez JużTuByłem 14 gru 2012, 18:57
lubudubu jak sam nie przetestujesz to się nie dowiesz;) Na mnie mirtazpinka dobrze dziala ;)
"Oj mój człowieku, jak ja to życie kocham
Kocham, i nie na prochach pokonać cię zdołam
Bo kiedy człowiek woła, inny go nie słyszy
Rośnie w siłę"

przez QueenForever 14 gru 2012, 19:48
jednak skłaniam się ku lekom działającym na zasadzie inhibicji i to inhibicji serotoniny ,cierpie na silny stres ,lęk wewnętrzne napięcie i noradrenalina w moim mniemaniu te stany pogłębia,w moich dolegliwosciach zalecane są SSRI .Dlatego biore escitalopram od razu w dawce 20 mg.
QueenForever

przez Michuj 14 gru 2012, 19:55
QueenForever, szybka zmiana :mrgreen: ponownie :pirate:
Loża szyderców

przez QueenForever 14 gru 2012, 19:58
No cóż zrobić znów utwierdzam się w przekonaniu że NE nie dla mnie ( mogę jej mieć endogennie zbyt wysoki poziom).
QueenForever

przez Michuj 14 gru 2012, 20:00
ja się trzymam twardo swojego mixu. nie planuję nic zmieniać. mija już rok...
Loża szyderców

przez QueenForever 14 gru 2012, 20:03
tylko pozazdroscic i pogratulowac
QueenForever

przez elfrid 14 gru 2012, 21:02
QueenForever, Wiele "lękowców" źle znosi SSRI. Wolą leki z innych grup np. Doxepin, Pramolan, albo mianserynę lub mirtazapinę. Patrz chociażby na Miko, który na noradrenalinowej mircie czuje się spokojny.
Mianseryna też działa na noradrenalinę a uspokaja, wycisza, pomaga na sen.
pregabalina, wenlafaksyna

Sortuj wg