PAROKSETYNA (Seroxat,Xetanor,Arketis,Paxtin,Rexetin,Parogen)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy paroksetyna pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
238
69%

Nie
61
18%

Zaszkodziła
45
13%

Liczba głosów : 344

przez miko84 24 maja 2013, 18:32
SSRI blokują dopaminę przez agonizm 5-ht2c i dodanie leku antagonizującego te receptory może znacznie pomóc (te leki to mianseryna/mirtazapina).
miko84

przez Stifler19 24 maja 2013, 18:45
na stabilizacje stanu psychicznego i emocjonalnego to pewnie warto spróbować dołączyć jakiś stabilizator, jest kilka opcji: karbamazepina, kwas walproinowy, lamotrygina...niektórzy piszą że ta ostatnia opcja sie dobrze komponuje z paro...ja z paroksetyną mam raczej stabilny nastrój, ale z sertraliną to miałem huśtawki nastroju ciągłe, więc na każdego leki działają inaczej...

maniek123321 ja akurat ciesze sie że dopamina sie troche blokuje, bo dzięki temu jest większe uczucie spokoju w umyśle, widzisz nie każdy potrzebuje tej dopaminy, każdy jest innym przypadkiem, u wielu osób podwyższenie dopaminy powoduje większą nerwowość, pobudzenie, gorszy sen, niepokój...więc podsumowując wcale IMAO nie są skuteczniejsze w lęku od paroksetyny, w lęku podstawą jest podwyższenie serotoniny i czasami właśnie obniżenie dopaminy np. klomipramina - działa głównie podwyższając poziom serotoniny, a jednoczenie jest lekkim antagonistą receptorów dopaminowych, drugi przykład to buspiron lek przeciwlękowy - agonista receptora serotoniny 5ht1a i również delikatny antagonista receptora dopaminy D2, weźmy teraz na przykład BUPROPION - inhibitor wychwytu zwrotnego dopaminy który zwiększa istotnie poziom dopaminy, wiele osób biorących go ma problemy z zaśnięciem i niepokojem...

ssri działają silnie na serotonine, nie wpływają bezpośrednio na dopamine tylko pośrednio pobudzając któryś z receptorów serotoniny i to z kolei prowadzi do jakiegoś tam zmniejszenia dopaminy co z kolei oczywiście ma plusy i minusy...

miko84 antagonizowanie 5ht2c możliwe że jest korzystne masz racje, ale np. agonizm 5ht2a w moim przypadku jest niezmiernie ważny do osiągnięcia np. efektu anty-obsesyjnego, mianseryna antagonizując 5ht2a kilkukrotnie nasila u mnie obsesje, ale fluoksetyna która blokuje tylko 5ht2c pomaga
Paroksetyna 60 mg Nikotyna
Clonazepam 0.5 mg

przez wilczek 24 maja 2013, 19:11
Witam
Biorę Xetanor od równych 5 tygodni...i od paru dni mam bóle głowy całodobowe!Biorę 2-3 tabletki ibupromu na jakiś czas pomaga...Czy miał ktoś z Was podobnie?Gorzki posmak w ustach i czuję się nieprzyjemnie przyśpieszony psychicznie:-(Boję się wejść na większą dawkę bo pierwsze 2 tygodnie to był istny horror.
Pozdr.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez freda 24 maja 2013, 19:25
qbazag najwyżej zmienimy,ale myślę że jeszcze trochę z paro wyciśniemy,ja myślę o esci albo wenli,ale co lekarz powie to zrobię.na razie mówi,że gorsze dni mogą być.może po prostu za dużo chcemy,leki też wszystkiego za nas nie załatwią.zdrówka życzę
A już myślałam,że ją pokonałam...

przez maniek123321 24 maja 2013, 19:57
zaraz, zaraz
to znaczy ze przy kuracji ssri nie ma sensu laczenia go z fluanxolem/lekami podwyzszajace poziom dopaminy?
2 lata temu bylem na citalopramie, mianserynie i fluanxolu i powiem szczerze ze to jest wlasnie masakrycznie skuteczna terapia.potem odstawilem mianseryne i lecialem na citalopramie i fluanxolu i roznicy nie widzialem.potem tylko sam fluanxol i wtedy dopiero czulem ta dopamine i niwelowala ona w mniejszym stopniu niz serotonina leki ale jednak przy tym nie znieczulala tak emocjonalnie, wrecz przeciwnie.

Dzieki za wytlumaczenie, o tym nie wiedzialem ze to wlasnie 5-ht2c jest odpowiedzialny za blokowanie.Widze miko84 ze dokladnie przestudiowales temat bo mi to umknelo :smile:

Fakt, dopoki nie sprobujesz paru lekow to sie nie przekonasz czego ci brakuje w mozgu ale mozna tez isc na skroty i laczyc 2/3 leki powodujac skok wszystkich neuroprzekaznikow lecz niestety wiekszosc psychiatrow (tych mniej ogarnietych) sadza ze ssri zalatwi wszystkie sprawy.Potem cierpisz i cierpisz na tych lekach bo odczuwasz tylko skutki uboczne a nic ci nie pomaga to dopiero po roku czasu zmieni ci lek na inny, i to czesto z tej samej grupy jesli sam nie zmienisz lekarza albo nie postawisz na swoim :roll:
Fakt "szum" serotoninowy zaglusza wszystko ale stajesz sie leniwym cyborgiem nie odczuwajac zadnych emocji a takie zycie to nie zycie. Ja pare lat juz staram sie leczyc roznymi serotogenikami ale to tylko sztuczne szczescie i wcale mi sie to nie podoba ale odkrylem ze jednak brak mi dopaminy, u innych dopamina powoduje napiecie i leki wiec wiem o czym mowisz.

Ostatnio zastanawiam sie nad sama mianseryna bo poniekad tez dziala na wszystkie neuroprzekazniki ale nie tak wybiorczo niestety.
Na paroksaetynie jakos tak dziwnie sie czulem bo na za duzo receptorow dziala w przeciwienstwie do innych ssri np. citalopramu
Niby to zwieksza jej skutecznosc ale tez troszeczke jakby zmienia dzialanie
F41.2
Paro 40mg (1-0-0)
Baklo 25mg (1-1-1)

przez Stifler19 24 maja 2013, 20:27
maniek123321 no to pewnie tak jak myślisz brakuje Ci dopaminy, chce po prostu podkreślić że są osoby które potrzebują obniżenia dopaminy i właśnie zmniejszenia emocjonalności i dlatego paro jest jak dla mnie idealnym lekiem...
Clonazepam 0.5 mg

przez maniek123321 24 maja 2013, 21:01
moze ci sie tylko tak wydaje i jestes poprostu bardziej placzliwa z charakteru :lol: a lęki nie maja z dopamina nic wspolnego.
neuroprzekazniki ksztaltuja charakter jakby nie patrzec i nawet niewielka manipulacja nimi jest juz widoczna na zewnatrz
F41.2
Paro 40mg (1-0-0)
Baklo 25mg (1-1-1)

przez perla86 24 maja 2013, 22:45
witam
dzisiaj mija 14 dzien 20 mg wcześniej 14 10 dni mg mam straszne wahania nastroju dalej mdlosci objawy somatyczne czy skutki jeszcze moga byc kiedy miną te objawy nie wiem co robic dzisiaj znow mniejszy apetyt

przez Stifler19 24 maja 2013, 22:46
no właśnie że ma ;] zbyt duża emocjonalność, szybkość myślenia, większe pobudzenie to wszystko prowadzi do niepokoju i lęku, a te 3 objawy to zasługa w dużej mierze zbyt dużej ilości dopaminy jak również szlaków dopaminowych...obniżanie poziomu dopaminy pernazyną wyleczyło mnie kiedyś z lęku panicznego w połączeniu z paroksetyną i dało uczucie spokoju wewnętrznego...podsumowując do zapobiegania bądź minimalizowania niepokoju, lęku w wielu przypadkach potrzebne jest uspokojenie, a dopamina da Ci pobudzenie, zwiększoną emocjonalność i gonitwe myśli no i większe ryzyko psychozy i dziwnych myśli, wiadomo że są też plusy zwiększona towarzyskość, gadatliwość, mniejsza potrzeba snu, pewność siebie, uczucie mocy i siły(subiektywne) ...ale co innego dostarczać też dopaminy za pomocą inhibitoru wchwytu zwrotnego a np. fluanxolem...ja odnosze sie bardziej do Bupropionu bo to lek w czystej postaci do zwiększenia dopaminy...neuroleptyki typu fluanxol czy sulpiryd w małych dawkach pobudzają tylko jakiestam receptory dopaminy i równoczesnie wpływają na inne...
Clonazepam 0.5 mg

przez qbazag 24 maja 2013, 22:55
freda a jak to wszystko znosi Twój partner? Sory za pytanie ale ciekaw jestem jak z tym żyjecie ?

przez elfrid 24 maja 2013, 22:58
Stifler19, a próbowałeś kiedyś na tą emocjonalność, szybkość myślenia stabilizatorów nastroju?
pregabalina, wenlafaksyna

przez Stifler19 24 maja 2013, 23:52
elfrid no właśnie nie, kiedyś pewnie spróbuje, narazie to nie jest takie uciążliwe tak mi sie wydaje, oceniłbym to na mniej niż umiarkowane...potrzeba mi tylko delikatnego uspokojenia myśli, a nie chce brać neuroleptyka tylko na ten objaw..a stabilizatory uspokajają myśli idealnie? czuć taki większy spokój wewnętrzny? mniejsze przejmowanie sie? bo bardzo jestem ciekawy jak działają na tego typu objawy i po jakim czasie....od dawna mam ochote przetestować jakis stabilizator na to, ale z drugiej strony jak dodam kolejny lek to będzie więcej skutków ubocznych i bardziej organizm pewnie obciążony...więc taki dylemat powstaje
Clonazepam 0.5 mg

przez elfrid 25 maja 2013, 00:07
Stifler19 napisał(a):elfrid no właśnie nie, kiedyś pewnie spróbuje, narazie to nie jest takie uciążliwe tak mi sie wydaje, oceniłbym to na mniej niż umiarkowane...potrzeba mi tylko delikatnego uspokojenia myśli, a nie chce brać neuroleptyka tylko na ten objaw..a stabilizatory uspokajają myśli idealnie? czuć taki większy spokój wewnętrzny? mniejsze przejmowanie sie? bo bardzo jestem ciekawy jak działają na tego typu objawy i po jakim czasie....od dawna mam ochote przetestować jakis stabilizator na to, ale z drugiej strony jak dodam kolejny lek to będzie więcej skutków ubocznych i bardziej organizm pewnie obciążony...więc taki dylemat powstaje

Tak stabilizatory wyciszaja, dystansuja, uspokajaja nadmierne nieadekwatne nastroje, a co za tym idzie natlok mysli.
CO WAZNE - STABILIZATORY TO LEKI PRZECIWPADACZKOWE, A NIE NEUROLEPTYKI, WIEC POWODUJA DUZO MNIEJ SKUTKOW UBOCZNYCH. Oczywiscie nowe neuroleptyki tez dzialaja stabilizujaco, typu kwetiapiny czy olanzapiny. Ale maja duzo wiecej ubokow.
pregabalina, wenlafaksyna

przez Stifler19 25 maja 2013, 01:40
elfrid to widze że bardzo pozytywnie działają..myśle że warte przetestowania w przyszłości..dzięki za dokładną odpowiedź:)
Clonazepam 0.5 mg

Sortuj wg