PAROKSETYNA (Seroxat,Xetanor,Arketis,Paxtin,Rexetin,Parogen)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy paroksetyna pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
238
69%

Nie
61
18%

Zaszkodziła
45
13%

Liczba głosów : 344

przez Marek1977 23 sty 2013, 11:05
Paroksetyna oddziałuje także delikatnie(ale jednak) na noradrenaline -najsilniej wespół z fluoksetyną spośród wszystkich SSRI.
Conscientia est, necesse est

przez miko84 23 sty 2013, 12:01
Działanie antycholinergiczne też można brać pod uwagę jeśli chodzi o wpływ na działanie. Antycholinergiki wykazują działanie uwalniające dopaminę w pewnych częściach mózgu.
miko84

przez xanonymous 23 sty 2013, 13:05
znalazłem takie info

Ki:
transporter serotoniny: 0.08 - 0.3
transporter dopaminy: 490 - 963
transporter norepinefryny: 56 - 242

Cholinergic, muscarinic: 108
Cholinergic, muscarinic M1: 72 -300
Cholinergic, muscarinic M2: 340
Cholinergic, muscarinic M3: 80
Cholinergic, muscarinic M4: 320
Cholinergic, muscarinic M5: 650

dane ze strony http://pdsp.med.unc.edu/pdsp.php (tam jest kilka różnych wartości więc)

Zastanawiam się nad tym lekiem czy by mi nie pomógł. A w jaki sposób odczuwa się to działanie antycholinergiczne (psychicznie, fizycznie)?

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez miko84 23 sty 2013, 15:04
Fizycznie i psychicznie jako osłabienie i lekkie zmęczenie oraz senność. Możliwa jest też lekka utrata ostrości widzienia oraz zaparcia. Z pozytywów to uspokojenie, wyciszenie, może lekkie działanie przeciwlękowe i pro-dopaminowe.
miko84

przez beladin 23 sty 2013, 16:50
depas, Być może jakieś inne objawy w Twoim przypadku wyłaniają się na pierwszy plan. Zapytaj go wprost, dlaczego właśnie ten lek..
beladin

przez xanonymous 23 sty 2013, 17:52
Paroksetyna z tego co widzę (przynajmniej w teorii) działa równie silnie na serotonine i noradrenaline jak Anafranil (bardzo zbliżone wartości Ki). U mnie po Anafranilu pojawiło się zmęczenie (gdyby nie to zmęczenie i lekka zamułka to poszedłbym do pracy bo sie okazja nadarzyła a tak to sobie odpuściłem:/) Anafranil też ma działanie przeciwcholinergiczne ale mocniejsze niż Paroxetyna - może nie było by takiego problemu ze zmęczeniem przy Paro. Za to po innych SSRI to u mnie pojawia się coś odwrotnego do zaparć. Może paroxetyna była by dobra - tylko żeby nie osłabiała apetytu z którym mam i tak problem. Dodatkowo Anafranil po pewnym czasie spowodował u mnie kilkukrotne wybudzanie się w nocy (na dłuższą metę męcząca sprawa).

przez depas 23 sty 2013, 18:06
miko84, spróbuję najpierw 150mg, a pewnie w końcu i 200. Jakoś jednak mam wrażenie że sertralina już swoje zrobiła i dalej na niej nie zajdę, ale być może się mylę (mam nadzieję). Raz na własną rękę podniosłem sobie sertrę do 150mg, jednak po paru dniach wróciłem do 100 - byłem przez parę godzin po wzięciu k_rewsko senny i zmęczony, jakbym wziął pierwszy raz mirtę albo mianserynę.

beladin, powodem dla którego mój psych chce zostawić mnie jak najdłużej na sercie jest moja przeszłość alkoholowo-używkowa i rozregulowane receptory. Podobno z SSRI to właśnie sertralina jest najlepsza w tego typu wypadkach i sprzyja regeneracji. Zaś paroksetyny nie lubi gdyż silnie uzależnia, hmm... Jak dla mnie wenlafaksyna też konkretnie uzależnia a to jego jeden z ulubionych leków.
paroksetyna 40mg
mianseryna 60mg
amisulpryd 200mg

RIP Robin Williams (1951-2014)

przez JERZY62 23 sty 2013, 18:57
xanonymous napisał(a):U mnie po Anafranilu pojawiło się zmęczenie

Normalnie ja do południa to byłem masakrycznie zmęczony po Anafranilu.Do południa było najgorzej, po południu już trochę lepiej.
Też miałem takie bardzo realistyczne sny, sen po śnie, wydawało mi się że całą noc mi się coś śni.Ale to jak na kogoś trafi bo inni też mają takie sny po innych lekach.Ostatni nawet teściu mówił że bierze Chydroxyzyne i po niej ma takie sny.Inni mówią że po Trittco mieli takie sny a ja teraz biorę 75mg na noc i w miarę nie mam takich snów jak po Anafranilu.
♪♪♪

przez Popiół 23 sty 2013, 19:31
Siedzę 40 min przed monitorem i chcę coś napisać a nie mogę ułożyć zdania, czy wam paro też tak zaburzało koncentracje z początku? Czuje się jak bym stracił 50% swojego intelektu, nie potrafię z ludźmi rozmawiać, nawet z najbliższymi...straszne uczucie, do tego jestem tak jakoś dziwnie roztrzęsiony, niby pobudzony a nie mogę znaleźć sobie zajęcia bo wszystko mnie męczy i nie potrafię się skupić na najprostszej czynności, myśli tak szybko przelatują mi przez głowę że żadnej nie mogę nawet złapać, nie wiem może się przejdę, przebiegnę...ale jak o tym pomyślę to od razu czuję niechęć jak zresztą do wszystkiego. Do tego lęk, nie taki napadowy że serducho nawala tylko taki wolno płynący ciągły niepokój, czuje się jak bym miał zaraz oszaleć. Mogłem może zacząć od 10mg, zwłaszcza że na mnie bardzo silnie działają już małe dawki leków.
Benzo by pomogło ale nie mam jak załatwić, po jutrze dopiero mam wizytę u lekarza a w aptece raczej nie dadzą bez recepty, zresztą jestem w takim stanie że nawet nie umiał bym o to poprosić.

-- 23 sty 2013, 19:55 --

Znacie coś "wyciszającego" bez recepty?
Popiół

przez omeeena 23 sty 2013, 20:20
Popiół, nie zwalałabym wszystkiego na paro. W większości przypadków nie wywołuje ona objawów, tylko na początku kuracji nasila je. Przeanalizuj sobie dokładnie swoje dolegliwości zanim zmienisz lek albo dawkę.
Paroxinor 20mg - od 27.10.2012r. i nadal :/
Tranxene 10mg-doraźnie - nie pamiętam, kiedy:))

Życie, to nie je bajka...

przez depas 23 sty 2013, 20:24
Popiół bez recepty właściwie są tylko preparaty z walerianą, jak Nervomix czy Valerin. Lepszym wyjściem jest moim zdaniem Aviomarin który oprócz wiadomego działania nieco też uspokaja a nawet usypia. W UK ten sam środek sprzedają jako lek nasenny.
paroksetyna 40mg
mianseryna 60mg
amisulpryd 200mg

RIP Robin Williams (1951-2014)

przez miko84 23 sty 2013, 20:48
Popiół u mnie takie coś to norma na SSRI. Z czasem się zmniejsza ale czy całkiem znika? Trudno powiedzieć. Dopiero na mircie poczułem co to znaczy spokój i pokój wewnętrzny w pewnych sytuacjach.
miko84

przez Abrado 23 sty 2013, 22:39
No właśnie, dziwne..... skoro paro ma działanie antycholinergiczne, które ponoć przynosi spokój i wyciszenie, dlaczego wiekszość osób tutaj wraz z ze mną doświadcza ciągłego stresu, jakiegoś wyczekującego czegoś napięcia, które własnie objawia sie np pobudzenem, gonitwą myśli czy totalnym brakiem skupienia? o.0. Jestem na 40 mg paro i cały czas coś takiego odczuwałam, myślałam że chociaz w kwestii tego pobudzenia coś sie zmieni. I nie chodzi mi tutaj o wzrost lęków na początku leczenia paro, bo to standard, ale pewien trend utrzymujący się w miarę terapii... Plus ogólna przymuła, niechęć i sennośc to niezbyt fajne działanie...
Anafranil z tego co się dziś od psychiatry dowiedziałam ma szersze spektrum działania w postaci działania serotoninergicznego i noradrenalinergicznego, więc w kwestii uspokajana jest skuteczniejszy. To są moje ad hoc domysły, ale może ktoś z obecnych tu znawców mnie poprze? < albo obali :P>

Popiół, czuje dokładnie tak samo bo rzucam Paxtin 40 mg, benzo ładnie zbija napięcie, na szczęscie pełna paczucha plus jeszcze recepta :>. Ciekawe, że chociaz jest taki standard, żeby podczas wprowadzania paroksetyny dorzucać benzo, rzadko który psychiatra to proponuje, raczej trzeba wykazać się samemu inicjatywą. Wiadomo, że benzo uzaleznia, ale w końcu ten lek musi miec gdzes właściwe i bezpieczne zastosowanie i wydaje mi się , że przypadki wprowadzania/ rzucania są tym własnie sytuacjami

przez omeeena 23 sty 2013, 22:55
89 dzień na paro
Paroxinor 20mg - od 27.10.2012r. i nadal :/
Tranxene 10mg-doraźnie - nie pamiętam, kiedy:))

Życie, to nie je bajka...

Sortuj wg