PAROKSETYNA (Seroxat,Xetanor,Arketis,Paxtin,Rexetin,Parogen)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy paroksetyna pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
238
69%

Nie
61
18%

Zaszkodziła
45
13%

Liczba głosów : 344

przez omeeena 22 gru 2012, 13:30
miko84, równie dobrze można tak przestrzegać przy spotkaniu tej jedynej (tego jedynego) ;)
Paroxinor 20mg - od 27.10.2012r. i nadal :/
Tranxene 10mg-doraźnie - nie pamiętam, kiedy:))

Życie, to nie je bajka...

przez miko84 22 gru 2012, 13:31
Dokładnie, ale często po czasie dopiero zdajemy sobie sprawę jak byliśmy głupi ;)
miko84

przez omeeena 22 gru 2012, 13:33
miko84, ha, to w końcu ŻYCIE!
Na razie ja jestem w 100% zadowolona z TEGO związku.
Powiem więcej, nawet Ten Jedyny zasługiwał tylko na 99% :D

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Bianka78 22 gru 2012, 13:36
omeeena, czyli co, AŻ tak dobrze? Dodaj otuchy i koleżance w biedzie :D .
Bianka78

przez elfrid 22 gru 2012, 13:43
miko84, Sam jestem ciekawy działania w dłuższej perspektywie. Na cito w jakimś stopniu mnie uspokoił i wyłączył rozdrażnienie, trochę zobojętnił. Jak na razie nie ma nadmiernej senności, czy problemów z funkcjami poznawczymi. Małe otumanienie się utrzymuje i miałem problem ze wstaniem, ale po kawie przeszło. + Lekki ból głowy. Na pewno jeśli chcesz spokojnie usiedzieć w miejscu to Topamax w tym pomoże. Oczywiście zawsze jest coś za coś, także liczę się z jakimiś ubokami co do pamięci czy koncentracji albo zobojętnienia emocji. Nie chcę sztucznego nabuzowania po fluo, ani senności i zmęczenia bez fluo. A nóż widelec Topamax lub inny LPP na takie dziwne wahania się sprawdzi. Ale Początek jest w miarę dobry. Na pewno nie występuje takie sztuczne działanie charakterystyczne, przynajmniej w moim przypadku, dla leków przeciwdepresyjnych, które z perspektywy czasu na pewno nie jest dobre.

Też unikałem tych leków ze względu na skutki uboczne. Akurat Topamax ma mieć ich mniej niż stare leki przeciwpadaczkowe typu Tegretol czy Depakina. I faktycznie Lamitrin jest specyficznym lekiem przeciwpadaczkowym, w dużej mierze ma mieć też działanie antydepresyjne, więc nie powinien być reprezentatywny. Tak na prawdę najszersze spektrum działania ma kwas walproinowy i to jest podstawowy lek z tej grupy. Jest też podobno bardzo skuteczny w leczeniu padaczki - bardziej niż dominujące obecnie nowości. Topamax, z tego co czytałem, akurat też ma dość szerokie spektrum działania w różnych mechanizmach (GABA, kanały wapniowe).
pregabalina, wenlafaksyna

przez omeeena 22 gru 2012, 13:44
Bianka78, no cóż... początki były horrorem! Wolałabym umrzeć, niż jeszcze raz musieć PRZETRZYMAĆ psychotropa!
Gdyby nie wiarygodny lekarz i tutejsze posty krzyczące: POCZEKAJ, poleciałaby do kosza za Coaxilem i Escitalopramem!
Teraz do nirwany jeszcze sporo brakuje, ale jest genialna poprawa!
Nawet nie chcę pamiętać koszmaru, w jakim tkwiłam!

57 dzień z paroksetyną
Ostatnio edytowano 22 gru 2012, 13:53 przez omeeena, łącznie edytowano 1 raz

przez elfrid 22 gru 2012, 13:46
LATEK50, nie to nie jest benzo. To lek przeciwpadaczkowy zarejestrowany do leczenia epilepsji, migren. Stosowany off-label w chad, uzależnieniu od alkoholu, żarłoczności psychicznej, zaburzeniach osobowości (chociaż może je też powodować jako skutek uboczny). Z charakterystycznych uboków to podobno ma obniżać masę ciała, niwelować apetyt, ale też obniżać możliwości intelektualne takie jak zdolność koncentracji, skupienia uwagi, kojarzenia. Dlatego zaleca się stopniowe zwiększanie dawki nie częściej niż 1xtydzień.

przez Bianka78 22 gru 2012, 13:54
omeeena To ekstra, że tak dobrze. Podnosisz statystyki zadowolonych z paro po dłuższym czasie stosowania. A ja w statystyki wierze. No, czasami :D .
Bianka78

przez omeeena 22 gru 2012, 13:57
Bianka78, ogólnie trzeba wierzyć, że będzie lepiej. I ufać, że lek pomoże nawet, jak poprawa nie następuje po tygodniu czy dwóch. Niezależnie, czy to paro, esci czy jeszcze jakieś goowno. Wiem teraz, jak to ciężko.

przez elfrid 22 gru 2012, 14:01
miko84, Pracuje + ciężkie studia zaoczne gdzie pamięć, koncentracja i kojarzenie są potrzebne. Zobaczymy jakie będą wyniki w sesji przy topiramacie. Wiem o jego charakterystycznym negatywnym działania na funkcje poznawcze. Ale każdy LPP ma coś - Depakina tycie i wypadanie włosów, Lamitrin wysypka skórna, Tegretol wątroba. Jak wystąpią pewnie będę kombinował z dawką, jakoś zmniejszał (zakładając, że będzie dobrze działał). Finalnie można zmienić na inny LPP.
Po jakimś czasie napiszę w wątku o topariamacie jak się sprawy mają, czy biorę czy odstawiłem i w jakiej dawce. Na razie się cieszę, bo nie muszę do fluo dorzucać Xanaxu żeby się ciut wyciszyć i obraz rzeczywistości jest w miarę spójny, stabilny bez niepotrzebnych emocji.

depas, zgadzam się Miko. Uważam, że neuroleptyki są nadużywane i nie powinny być lekką ręką przepisywane. Nie chodzi to o kasę i ich refundacje, ale o skutki uboczne w dłuższej perspektywie. Co ciekawe moja lekarka na samą myśl o neuroleptyku się skrzywiła, natomiast lekką ręką przepisała mi topiramat, który w psychiatrii nie jest zarejestrowany. Jak stwierdziła może zadziałać i ma mniej poważne i co ważne przemijające uboki w przeciwieństwie do starych LPP a zwłaszcza neuroleptyków. Już woli mi wypisać więcej benzo. A zwłaszcza nie akceptuje nadużywania średnich dawek neurloeptyków na sen.

-- 22 gru 2012, 14:04 --

depas, ale swoją drogą niektóre neurleptyki są już zarejestrowane do stabilizacji nastroju np. olanzapina, kwetiapina, aypirazol.

przez miko84 22 gru 2012, 14:20
elfrid z pewnością stabilizatory są dużo lepsze niż neroleptyki jeśli chodzi o skutki uboczne.

Mi akurat w tej nadpobudliwości świetnie pomaga mirtazapina. Chodziło typowo o 5-ht2c, bo SSRI je agonizują i na nich miałem zwiększoną nadpobudliwość, a mirta je antagonizuje i jest ta nadpobudliwość dużo wyciszona.
miko84

przez depas 22 gru 2012, 14:30
miko84, elfrid - zgadzam się że neuroleptyki są przez psychiatrów przepisywane zbyt lekką ręką, ale ten problem tyczy się leków psychiatrycznych w ogóle. Mało kiedy wizyta u psychiatry nie kończy się dziś receptą na ten czy inny środek, i oczywiście że lekarze mają w tym interes. Inna rzecz, że przemysł farmaceutyczny wpaja ludziom przekonanie, iż bez leków nie można normalnie funkcjonować i niemal każdy ma jakiś "problem" wymagający "leczenia". Stąd też pacjenci oczekują od lekarzy przede wszystkim leczenia farmakologicznego, nie zaś rozmowy, porady itp.
Sam początkowo byłem niechętny braniu neuroleptyków (wiadomo, chodzi o bukiet skutków ubocznych) i wolałem żreć benzo. Niestety, mój charakter nie pozwolił na stosowanie tych leków ostrożnie, i skończyło się dwukrotnie uzależnieniem. Nikomu nie życzę przechodzenia tego co sam sobie zgotowałem. Kiedy (z innego powodu) byłem w szpitalu, poznałem tam kilka osób które znalazły się tam wyłącznie z powodu uzależnienia od benzo - branych w dawkach terapeutycznych. Były na miejscu od 6 do 8 tygodnii...
Jeszcze inną rzeczą jeśli chodzi o szkodliwość neuroleptyków jest oczywiście dawka. Osoby chore na schizofrenię czy CHAD biorą kilkakrotnie większe ilości tych leków niż w przypadku stosowania ich off-label.
Nie chcę żeby wyglądało to z mojej strony na jakąś zaciętą promocję neuro - nikt mnie na szkolenia do Egiptu nie zaprosił;), staram się jedynie wyjaśnić swój punkt widzenia w tej kwestii.
Działanie stabilizujące leków przeciwpsychotycznych wyobrażam sobie w ten sposób, iż jeśli osoba ma skłonności histeryczne, jest naturalnie nadpobudliwa itp. (bez cech psychotycznych) - te leki, przez swoje spowalniające, nawet otumaniające działanie mogą okazać się pomocne.
Jeszcze na koniec - wierzcie mi, z radością dałbym się otulić tej błogości benzodiazepinowej, ale nie jest to już dla mnie możliwe.

-- 22 gru 2012, 14:36 --

miko84, kwas walproinowy i lamotrygina mają wśród potencjalnych skutków ubocznych śmiertelnie groźne uszkodzenie wątroby i trzustki, lit zaś podawać można wyłącznie w warunkach szpitalnych, więc tak różowo ze stabilizatorami nie jest. Ale jednego jestem pewien, bez wątpienia lepiej jest ani neuroleptyków, ani stabilizatorów po prostu nie stosować wcale (o ile nie jest to naprawdę konieczne). Najlepiej nie stosować nic, ale mi osobiście taka opcja się nie podoba :)
paroksetyna 40mg
mianseryna 60mg
amisulpryd 200mg

RIP Robin Williams (1951-2014)

przez elfrid 22 gru 2012, 14:44
depas, wygląda na to, że bardzo dobrze dajesz sobie radę bez benzo i oby tak dalej. Ich działanie też jest sztuczne, znika napięcie, problemy. Przy pewnych skłonnościach osobowościowych pojawia się typowy mechanizm tabletki na kłopoty w plecaku, a to też nie jest dobre rozwiązanie. Inne leki mają postawić do takiego stanu, który umożliwi samodzielne bieżące radzenie z nimi.
Co do neuro, to faktycznie jeśli komuś nie pomagają SSRI, potrzebuje wyciszenia i dystansu, to lekarz po prostu może nie mieć wyjścia. Jednak zastanawiam się jak będą się czuły te wszystkie nerwicówki, które brały np. 45 mg chloprothixenu na sen.
Myślę, że pacjenci oczekują od lekarza skuteczności w krótkim czasie stąd stosowanie leków i stąd recepta z każdą wizytą. Nie przeceniałbym tu działania przemysłu farmaceutycznego. Zresztą lepiej to niż np. lobby nikotynowe.

przez depas 22 gru 2012, 14:57
Racja, pacjenci (jak ja to dobrze znam) oczekują efektu natychmiast i jeśli lekarz nie przepisze im czegoś takiego, uznają że to zły lekarz jest i idą do innego. Prawdopodobnie to dlatego, mimo wszystko, benzodiazepiny są wciąż stosowane na szeroką skalę (zwłaszcza w USA), a złe i niedobre barbiturany wyszły z użycia. Wyszły, ale dopiero wtedy gdy przemysł opracował nowsze, "bezpieczniejsze" leki, czyli benzodiazepiny właśnie. Po benzo przyjdzie pora na coś nowego "całkowicie bezpiecznego i nieuzależniającego" (ha ha).
paroksetyna 40mg
mianseryna 60mg
amisulpryd 200mg

RIP Robin Williams (1951-2014)

Sortuj wg