PAROKSETYNA (Seroxat,Xetanor,Arketis,Paxtin,Rexetin,Parogen)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy paroksetyna pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
238
69%

Nie
61
18%

Zaszkodziła
45
13%

Liczba głosów : 344

przez miko84 16 gru 2012, 14:41
oxygen_80 stahl jest fajny bo pisze przystępnie. Apropo mirtazapiny np. to cytat z jego książki wyd. 2008 - "5HT2C antagonist action as a mechanism for increasing both NE and DA release in prefrontal cortex may be more important than 5HT2A antagonist actions for a drug such as mirtazapine, which lacks the D2 antagonism of an atypical antipsychotic." Wniosek - antagonizm 5-ht2c - uwalanianie noradrenaliny i dopaminy w płacie przedczołowym (ważnym w depresji). Co ciekawe antagonizm 5-ht2a z antagonizmem D2 powoduje podobne działanie ale już sam antagonizm (bez D2) nie ma takiego działania. Ale to tak na marginesie, bo to cecha neuroleptyków i to może być korzystne gdy ktoś ma objawy negatywne schizofrenii.

Tak czy owak, żeby nie zanudzać mniej zorientowanych, byłem w sumie ponad 9 miesięcy na paroksetynie na różnych dawkach i w skrócie oceniam ten lek tak:

plusy:
-największa siła serotoninowego działania (co można ocenić przez wpływ na libido i opóźnienie szczytowania), a co za tym idzie najsilniejsze działanie przeciwlękowe.

minusy:
-odczuwalne działanie antycholinergiczne, stąd przymulenie i senność.

To tak w skrócie. Aktualnie jestem na mircie i nic nie zmieniam. Jest bardziej niż w porządku.
miko84

przez ila 16 gru 2012, 14:49
oxygen_80,lekarz zawsze każe czekać,a dzwonię do niego często.cierpliwy jest.

[/b]omeeena poczekam ze 2 dni,zobaczymy,ale wiesz jak to z cierpliwością jest
ila

przez oxygen_80 16 gru 2012, 14:52
miko84, tak, 'zjadłem' trzy tomy jego twórczości dość szybko. Bardzo to wszystko ciekawe, choć chciałbym o tym czytać na zasadzie facynacji, hobby, a nie próbować zrozumieć zjawiska zachodzące w moim własnym mózgu i ciele. No ale co zrobić, jest jak jest. Co do mirtazapiny to uważam, że to bardzo ciekawy lek, pamiętam jeszcze jak dostępny był tylko Remeron i kosztował 300 zł. To miał być przebój. I pewnie by był, gdyby nie pieprzony antagonizm H1, który na przykład na mnie wywiera koszmarne działane - nieprzyjemne zamulenia i odkurzanie lodówki, gdzie workiem jest mój brzuszek. Na szczęście opracowują już leki, które mają być pozbawione powinowactwa do H1. Tylko czy mi życia starczy? ;)

omeeena, cóż, ja podobnie jak miko84 jestem dość sceptycznie nastawiony do wiedzy lekarzy. Nie mam nawet do nich wielkich pretensji, ale, moim zdaniem, zbyt łatwo ordynują oni silne leki, często nie znając ich potencjalnych i groźnych efektów ubocznych. Poza tym brakuje mi u nich takiego kompleksowego podejścia - czyli zanim zdiagnozujemy coś, co wymaga leczenia, to przyjrzyjmy się podstawowym badaniom krwi (np. morfologia, tsh, ft4, poziomy hormonów płciowych i przysadkowych, lipidogram), ekg, czasami echo serca. Warto to wszystko wykluczyć najpierw. A kto tak robi?
oxygen_80

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez ila 16 gru 2012, 14:54
omeena masz rację ,nakręcam się.dobrze,że mi to przypomniałaś
ila

przez omeeena 16 gru 2012, 15:02
oxygen_80, no ja nie mam takiej wiedzy, jak niektórzy z Was, muszę opierać się na specjalistach. Jak nie jednym, to drugim...
Net tylko za wolnego słuchacza robi ;)

-- 16 gru 2012, 14:05 --

ila, przeszłam to. Nawet brutalniej niż Ty, z tego co czytam. Wiem, że jest ciężko, naprawdę wiem, aż za dobrze. Ale teraz, z poziomu wyżej, mogę się trzeźwo i wiarygodnie wypowiadać. Wg. niektórych: wymądrzać... ;)
Paroxinor 20mg - od 27.10.2012r. i nadal :/
Tranxene 10mg-doraźnie - nie pamiętam, kiedy:))

Życie, to nie je bajka...

przez Olkaola 16 gru 2012, 16:39
Bianka78
Dokładnie nie pamiętam, ale jak zaczynalam w ogóle brać xetanor to zawroty mialam kilka dni, a w ostatnim czasie gdy zeszłam z 10 mg na 5 mg , przez pierwsze 2 tygodnie nie czułam różnicy, nastepne 2 tygodnie nie były ciekawe, wróciłam znowu do 10 mg i jest dobrze.. w styczniu mam wizyte zobaczymy co dalej ;) ..a ty jak długo bierzesz?

przez oxygen_80 16 gru 2012, 17:48
secretladykkk, wierz mi, tajemnicza Koleżanko, że jest to raczej wyjątek potwierdzający regułę. "Nonadrenalina" brzmi dość zabawnie. ;)
oxygen_80

przez Bianka78 16 gru 2012, 22:25
Olkaola Ja coś ponad trzy tygodnie, nie liczę co do dnia bo nastawiam się na długi dystans. Ale chodziło mi bardziej o zawroty głowy jako objaw nerwicy, a nie skutek uboczny paroksetyny. Męczyły mnie też przed braniem leków i jestem ciekawa, czy paro sobie poradzi z tym kiedykolwiek.

secretladykkk Jak dla mnie to "nonadrenalina" brzmi tak samo dobrze :D .
Bianka78

przez ila 17 gru 2012, 07:38
Bianka78jak u ciebie,u mnie raz lepiej raz gorzej.dziś jestem niespokojna,ale chyba bez lęków,najgorzej do południa,potem lepiej,wieczory fajne.tak chciałabym wyzdrowieć.
ila

przez Bianka78 17 gru 2012, 09:57
ila u mnie też raz tak, raz siak, dzisiaj akurat ok. Powiem Ci, że jak dorzucę rano do paro tabletkę 0,25 afobamu, to jestem zdrowa przez cały dzień i jest super. Ale to u mnie ostateczność, robię tak jak czeka mnie naprawdę ciężki dzień a jest nieciekawie. Najlepiej czułam się przez pierwsze dwa tygodnie, teraz jest tak ... nijak. Ale ja od początku założyłam, że wcześniej niż po 6-8 tygodniach nie ma co oczekiwać cudów, tym bardziej na mojej dawce.
Szczęściara z Ciebie, że Twoje wcześniejsze podejścia do paroksetyny dawały efekt po tygodniu. Myślę, że dlatego teraz tak się denerwujesz, jest inaczej niż zawsze i to Cię mocno stresuje.
Rozumiem to, ale naprawdę nie wiem, co Ci doradzić.
Ja od pierwszej tabletki nie mam ataków paniki, lęków sensu stricto. Czasem jakiś powiew niepokoju, ale do ogarnięcia.
Dokucza mi jednak wciąż ciągły brak sił i energii, kłopoty z koncentracją, osłabienie, no i te paskudne szumy i zawroty głowy :bezradny: .
Dziś mam wizytę u lekarza.
Bianka78

przez Olkaola 17 gru 2012, 10:00
Bianka78
U mnie zawroty głowy to jedynie skutek uboczny paroksetyny, nerwica objawiała sie w postaci lęków nieuzasadnionych, mdłości od rana do wieczora.. po dłuzszym czasie zazywania leku wszystkie objawy minęły i znów zachciało mi sie żyć

przez ila 17 gru 2012, 10:10
Bianka78powiem tak,teraz nie jest żle,wizytę mam po świętach,jak nie będzie lepiej to lekarz kazał podwyższyć dawkę do 30,ale poczekam parę dni jeszcze.może coś się zmieni.a teraz idę myć okna,bo święta nadchodząpa
ila

przez miko84 17 gru 2012, 11:49
oxygen_80 jest taki lek, nazywa się VALDOXAN (agomelatyna), ale podobnie jak remeron jest drogi, ok 200 zł, bo to nowość. Lek antagonizuje tylko 5-ht2c, nie ma działania na H1. Czekam aż ten lek stanieje, wtedy przerzucę się z mirtazapiny :)

Agomelatyna jest słabszym antagonistą 5-ht2c niż mirtazapina, ale ciągłe jej branie powoduje downregulacje tych receptorów, dlatego działanie przychodzi z czasem jak w innych lekach. Wielkim plusem jest w tym leku brak antagonizmu 5-ht2a (nie zamula tak) no i H1 (to samo).
miko84

przez ila 17 gru 2012, 11:56
miko84 a Ty lepiej się czujesz bez paro,bo u mnie znowu dół.a tydzień temu mogłam szaleć.
ila

Sortuj wg