PAROKSETYNA (Seroxat,Xetanor,Arketis,Paxtin,Rexetin,Parogen)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy paroksetyna pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
238
69%

Nie
61
18%

Zaszkodziła
45
13%

Liczba głosów : 344

przez miko84 21 wrz 2012, 13:20
Nie to nie tak, pozatym przewaga? Czy siła blokady wychwytu serotoniny ma jakieś znaczenie? Moim zdaniem liczą się inne działania leku, a w przypadku sertraliny to działanie na dopaminę. Na pewno nie chodzi o porównanie przy tej samej ilości, bo to by całkowicie zaburzało porównanie. Pozatym paroksetyna jest sporo silniejsza od sertraliny w tym względzie (poza 1 badaniem, które uznaję za pomyłkę):

Sertralina:

Badanie 1: 0.19
Badanie 2: 0.85
Badanie 3: 3.40

Paroksetyna:

Badanie 1: 0.29
Badanie 2: 0.44
Badanie 3: 0.73

Im mniejsza liczba tym silniejsza blokada.

Patrz jaka spora różnica (szczególnie w badaniu 3)

Ale jeszcze raz podkreślę, nie jest ważna siła blokady, bo to jeszcze bardziej może znieczulić i otumanić (nie mówiąc o spadku libido). Ważne są inne działania SSRI, np paroksetyna ma słabą blokadę wychwytu noradrenaliny i działanie antycholinergiczne. Fluoksetyna dodatkową blokadę 5-ht2c. Escitalopram jest "najczystszy".
miko84

przez beladin 21 wrz 2012, 13:34
Ok. Widzę różnicę. Jeszcze mi powiedz, czy te badania dotyczą tej samej dawki jednego i drugiego leku, dajmy na to działanie 10mg paroksetyny w porównaniu do działania 10mg sertraliny.
beladin

przez miko84 21 wrz 2012, 14:04
Nie, to są badania przy podstawowej dawce leku - 20 mg paroksetyny i 50 mg sertraliny.
miko84

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez beladin 21 wrz 2012, 14:29
Hmm.. ciekawy jestem czym się sugerowali ustalając ta podstawową dawkę. Wg. zaleceń w przypadku paro można ją zwiększyć maksymalnie x2 a w przypadku sertry już x4 :) Działanie zapewne też może się różnie "układać" dla każdego z leków przy zwiększaniu dawki. Te leki przecież nie muszą "iść równolegle" przy zwiększaniu dawki o 100%. Przydały by się badania typu: blokuje tyle przy tylu mg a tyle przy tylu.

Chodzi mi głównie o to, że wystarczy wziąć odpowiednio większą dawkę sertraliny, by uzyskać równie silne działanie na serotoninę, więc nie ma co gadać co jest mocniejsze a co nie.
beladin

przez miko84 21 wrz 2012, 20:56
Weź 40 albo 60 mg paroksetyny i porównaj jej działanie spłaszczające uczucia i kastrujące do 200 mg sertry ;)

Wg 3 badania 200 mg setry to 20 mg paroksetyny, a wg. 2 - 100 mg sertraliny.

Ale jak już pisałem, nie siła jest ważna.
miko84

przez Golden_Queer 21 wrz 2012, 23:05
Niestety: dziś mój ból psychiczny był już tak silny i nie do zniesienia... że wziąłem pół paroksetyny, bo jednak dopóki ją brałem nie było śladu bólu psychicznego. (Trilafon też w dużym stopniu go usuwał, ale raczej w większych dawkach, ale paro lepiej - nawet w małej dawce, asentra z kolei właściwie nie). Nieważne działania niepożądane: po odstawieniu paro jest JESZCZE GORZEJ!!!

To dziwne, ale po pół godzinie ból psychiczny po prostu... zniknął.

przez JużTuByłem 21 wrz 2012, 23:57
Ja gdy odstawiałem paro to nie miałem żadnego zjazdu ,a brałem maksymalną dawkę przez kilka miesięcy.Ty się czujesz zle ,ale twoja opinia ma się nijak jeśli chodzi o inne osoby.Jechałem metodą piramidkową czyli z 40mg zjechałem do 30 mg po 3 dniach do 20 mg i pózniej 10mg(z 10 mg do zera).
"Oj mój człowieku, jak ja to życie kocham
Kocham, i nie na prochach pokonać cię zdołam
Bo kiedy człowiek woła, inny go nie słyszy
Rośnie w siłę"

przez rwetes 22 wrz 2012, 03:47
Niektóre źródła podają, żeby po odstawieniu paro włączyć małe dawki fluo, która ma aktywne metabolity utrzymujące się w organizmie do kilkunastu dni. Dwa i pół roku temu z dnia na dzień odstawiłem koktajl fluo-karbamazepina-doksepina bez zmniejszania dawek i miałem mega pozytywny nastrój i dałem radę tak ciągnąć mniej więcej dwa lata. A od kwietnia znowu 'bajo-bongo'. Wskoczyłem dziś z 30 paro na 40 i jest poprawa. Lęki mniejsze, apatia też. Do tego póki co brak kastracji, czy brak emocji. Różne te nasze mózgowia :-)
dystymia
amisulpiryd 50mg

przez beladin 22 wrz 2012, 09:35
Nie ufał bym tym źródłom. Paro i fluo wchodzą ze sobą w poważne interakcje.
beladin

przez Siding Spring 22 wrz 2012, 12:27
no pisalem golden ze ciezko z niej zejsc;p nie chodzi o fizyczna strona ale wlasnie te emocjonalna..

przez lew 22 wrz 2012, 21:04
Czyli konkluzja po wymianie zdań pomiędzy miko84 a beldinem nie jest zbyt wesoła. Jak nie sprawdzi się w czyimś wypadku np. paro to nie znaczy, że inne SSRI by nie zadziałały. Wiec po paro trzeba koniecznie sprawdzić jak działa sertralina ewentualnie później fluoksetyna jeszcze zostaje. To ta trójka najbardziej znana, ale przecież są jeszcze inne, więc trzeba się uzbroić w cierpliwość a także pieniądze i jak ktoś ma akurat kilka lat wolnych to może sobie tak powolutku testować. No chyba, że się okaże, że żadne SSRI na nas nie działa, więc wtedy trzeba zacząć romansować z inna grupą leków.
I tak kilka lat faszerowania się proszkami z takim składem i strukturą, że matka natura mówi „co to /cenzura/ jest!? jak to jest możliwe!?”. Firmy farmaceutyczne i psychiatrzy natomiast odpowiadają „a /cenzura/ to nas obchodzi ważne żeby kasa leciała”.
Ale czy zastaje nam coś innego?
Poszukiwanie odpowiedniego leku przypomina poszukiwanie świętego Graala lub kamienia filozoficznego.
F40.1
Paroksetyna 20 mg 1-0-0
Lamotrygina 50 mg 1-0-1
lew

przez miko84 22 wrz 2012, 21:25
Tylko, że mi się wydaje jak ktoś zupełnie nie ma pozytywnego działania z jednego leku z grupy SSRI to i inne raczej nie zadziałają. Przynajmniej tak było w moim przypadku.
miko84

przez beladin 23 wrz 2012, 11:56
lew, chyba jest wesoła ;) Moim zdaniem nie jest tak tragicznie z ssri jak miko84 twierdzi. Wiele osób stosując jak należy poszczególne leki z tej grupy w końcu trafia w ten, który działa w zadowalający sposób i czerpie korzyści z jego stosowania.

Dużo zależy od typu problemu, oczekiwań, usposobienia człowieka. Wydaje mi się, że stąd wynikają różnice w odbiorze poszczególnych specyfików przez różne osoby. Większość osób wydaje sądy wg swoich doświadczeń. Dlatego myślę, że warto zaufać lekarzowi, który ma pogląd na poszczególne przypadki i neutralny punkt widzenia. Dzięki temu jego opinie są trafne.
Poza tym nie wierzę, że wszystkie nasze problemy ze sobą wynikają wyłącznie z zaburzeń biochemicznych. Większość naszych reakcji, posunięć, uczuć jest zautomatyzowana - nie mamy nad nimi świadomej kontroli. Czasem po prostu trzeba się do czegoś świadomie zmusić, by przeprogramować schematy utrwalone w naszej podświadomości.
beladin

przez miko84 23 wrz 2012, 12:38
Też się zgadzam, że większość problemów wynika z zaburzeń biochemicznych z tym zastrzeżeniem, że do większości z nich zachodzi pod wpływem stresu lub genetyki.

W skrócie: SSRI są świetne na nadmiar negatywnego afektu - smutek, zamartwianie się, lęk, strach, agresja, złość, irytacja. Na tą są super.

Ale - w przypadku braku pozytywnego afektu - braku radości, energii, entuzjazmu, śmiechu, motywacji - rzadko pomagają (czerpię to z własnego doświadczenia, badań i przeczytanych wielu wielu opinii na forach zagranicznych). W tym przypadku lepsze są leki noradrenalinowo/dopaminowe. I tyle mojego zdania.
miko84

Sortuj wg