PAROKSETYNA (Seroxat,Xetanor,Arketis,Paxtin,Rexetin,Parogen)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy paroksetyna pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
238
69%

Nie
61
18%

Zaszkodziła
45
13%

Liczba głosów : 344

przez Golden_Queer 20 wrz 2012, 13:30
OK, tylko zauważ, że ja wczoraj wstałem o 8 : 30, w ciągu dnia bylem 1,5 godziny na dworze, i nie kładłem się do łóżka przed 2 w nocy, telewizji w ogóle nie oglądałem (ale siedziałem przy kompie, tylko dużo przy nim pisałem) ale... w końcu postanowiłem, że jednak się położę, bo miałem poczucie zmęczenia i zużycia. I nic!!! Nie mogłem spać, jakby organizm w ogóle tego nie chciał, pomimo, że czułem zmęczenie! Próbowałem się wyciszać, nie myśleć, a tu nic!

Tak, że ja nie sądzę, że to efekt niewłaściwego stylu życia, tylko rozregulowanie organizmu po braniu paro. Apetyt też zresztą mi nie wrócił. O seksie nie wspominam.

A co do objadania się na noc, to przedwczoraj dopiero zjedzenie bułki i kasztanka, też gdzieś ok 3 w nocy dopiero sprowadziło senność!!!

przez miko84 20 wrz 2012, 13:48
Wszystkiemu na pewno winien ten kasztanek ! :mrgreen:
miko84

przez beladin 20 wrz 2012, 13:52
A przedwczoraj? :D Nie chodzi o jeden dzień tylko o kultywowanie jakiegoś rytuału codziennie. Po jakimś czasie (tygodnia-dwóch) organizm nauczy się tego rytmu i będzie wg niego działał. Podobnie jest z wstawaniem, jedzeniem czy sraniem :P

Komputer to też nie jest dobry sposób na wyciszenie przed snem ..powiedział bym nawet, że dużo gorszy niż tele.
W ogóle komputer i internet umieścił bym na czołowym miejscu jeśli chodzi o negatywne wpływy na psychikę człowieka.
beladin

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Golden_Queer 20 wrz 2012, 15:07
miko84: nie, kasztanek i bułka _pomogły_ w zaśnięciu - nie czytałeś mądrych książek, o tym, że zjedzenie węglowodanów przed snem może pomóc zasnąć ^^? W USA przed snem dawano dzieciom mleko i ciasteczka - nie bez tzw. kozery ^^

ja w każdym razie będę teraz kontynuować branie trilafonu przed snem, 4 mg, bo jednak bez niego niemal od razu robi się gorzej, wkurwia mnie tylko, że te #$%%@ nie chcą go dłużej produkować :/

beladin: 1. przedwczoraj brałem jeszcze chlorprotiksen 1 tabl na noc i dopóki go brałem, spałem regularnie do 12, następnego dnia nie wziąłem chlorprotiksenu, zażyłem bułkę i kasztanka, zasnąłem, ale spałem po tym tylko do 8 : 30!. Dziś po trilafonie spałem zresztą też do 12. Pewnie ten rytm dobowy na tym leku sam się unormuje :)

2. czy te rzeczy (komp. Int.) mają wpływ negatywny na psychikę człowieka to kwestia dyskusji, ale - one już z nami zostaną i będą coraz ważniejsze dla całej ludzkości :)

Córka koleżanki mojej koleżanki całe swoje życie towarzyskie prowadzi w Internecie - z domu właściwie nie wychodzi poza szkołą. Dziecko ma ok 11 lat.

przez one-half 20 wrz 2012, 16:50
Zamiast Adasiowego zestawu bułka + banan - bułka + kasztanek ^^ Czy nie jesteś przypadkiem sponsorowany przez firmę Wawel? ^^ "Kasztanki, Tiki-taki i Malaga..." LOLZ

przez Golden_Queer 20 wrz 2012, 23:52
Co by jednak nie powiedzieć, to na paroksetynce, człowiek jest zadowolony, niewiele mu potrzeba do szczęścia, tymczasem kiedy to już przestaje działać... dziś ogarnęło mnie poczucie, zresztą zupełnie uzasadnione, że moje życie jest puste, że kręcę się od lat w kółko, że zmarnowałem wiele okazji, że mogłem tyle osiągnąć, że od lat się nie rozwijam, i nawet jak już zrobię ten krok do przodu, to po niedługim zazwyczaj czasie robię krok do tyłu. Ale... jednocześnie mam poczucie, że jestem w stanie to zmienić, że jestem, w stanie wziąć sprawy w swoje ręce. Tak, że może nie ma się czym aż tak bardzo przejmować.

przez rwetes 21 wrz 2012, 00:12
a mnie po ponad 2 miesiącach dopadła silna apatia, brak motywacji, egzamin poprawkowy w sobotę, a wszystko sobie leży łącznie ze mną... szkoda bo po miesiącu myślałem, że wreszcie się udało, a od dwóch tygodni jest fatalnie.
jutro wskakuję na 40mg, a za 2 tygodnie spróbuję wbić do mojej pani doktor na pogadankę.
dystymia
amisulpiryd 50mg

przez miko84 21 wrz 2012, 09:08
rwetes no u mnie z czasem właśnie ta apatia się zwiększyła - byłem na 40 mg, wyższa dawka tylko to nasili.
miko84

przez beladin 21 wrz 2012, 09:54
rwetes, może Tobie zwiększenie dawki wyjdzie na dobre. Dużo moim zdaniem zależy od tego, z czego wynika ta apatia - czy z powodu jakiś wyłącznie biochemicznych zaburzeń czy z czegoś co się wydarzyło, zmieniło itd.

miko, Ty miałeś/masz jakieś problemy z tarczycą?

Golden_Queer, a propos komputera, to głównie chodzi mi o aktywność internetową osób wycofanych społecznie.
Tu w necie ławo jest rozmawiać, wyrażać swoje opinie, edytować wpisy. Kontakt z ludźmi za pomocą komputera jest o wiele prostszy i w dużym stopniu pozbawiony zagrożeń, rozterek czy obaw występujących "rzeczywistym" funkcjonowaniu. To wszystko sprawia, że taka forma komunikacji jest bardzo uproszczona, a to wbrew pozorom, bardzo niedobrze. Nie pozwala podświadomości spełniać swojej roli. Przeważnie pozbawiona jest podstawowych przekazów zmysłowych - wzrokowego, słuchowego, zapachowego (zapachy, feromony) no i komunikatów niewerbalnych świadomych i nieświadomych, odpowiadających przecież za 90% przekazu
Większość problemów omawianych na forum dotyczy jednak życia poza siecią, a nie w niej - prawdziwego życia, a prawda jest niestety taka, że bez konfrontacji ze światem zewnętrznym nie da się wyrobić w sobie zdrowych odruchów czy nawyków myślowych. Potem wychodzisz, spotykasz się z rzeczywistością, obracasz się na pięcie, wracasz do mało wymagającego sieciowego świata i dalej ubolewasz nad swoim losem.

Ludzie siedzący na necie bardzo często wyrabiają sobie nawyk magazynowania informacji. Przeskakują z tematu na temat, z miejsca na miejsce nie zatrzymując się ani na chwilkę. Ciągle pragną więcej i więcej. Taki nawyk uczy jedynie gromadzenia informacji ograniczając stopniowo myślenie analityczne, które w życiu jest najbardziej potrzebne.

Poza tym uzależnienie: Wystarczy odstawić komputer na, dajmy na to, 3 dni i wsłuchać się w swoje myśli i odczucia, żeby wiedzieć na ile internet zawładnął naszą psychiką 8)
beladin

przez one-half 21 wrz 2012, 10:12
miko84 napisał(a):Taka serotoninowa bańka jest w pewnym sensie fajna, bo coby się nie działo masz wszystko w d... Dopiero jak się odstawi lek, człowiek dochodzi to wniosku ile rzeczy mógł zmienić, naprawić, zrobić itd.

Czy taka serotoninowa bańka (i druga oddzielna sprawa - kastracja emocjonalna) jest charakterystyczna tylko dla paroksetyny czy dla SSRI w ogóle? Może na którymś z SSRI ten efekt jest minimalny?

przez bigfish 21 wrz 2012, 10:16
Podobno na sertralinie jest nie najgorzej, ale nie testowałem , tak że... :bezradny:

przez beladin 21 wrz 2012, 10:25
one-half, moim zdaniem nie ma co generalizować. Dużo przecież zależy od tego, z czym się borykasz i czego oczekujesz od leku. Ja na sertralinie nic takiego nie odczuwam ..a nawet gdybym odczuł takie działanie mógłbym przecież równie dobrze zaliczyć to do plusów.
beladin

przez miko84 21 wrz 2012, 11:02
beladin myślałem, że mam, bo biorąc agonistów dopaminy zbiłem sobie TSH i wywindowałem ft4 i ft3. Agoniści dopaminy mają stwierdzone działanie zmniejszające TSH i podnoszące wartości ft4 i ft3 - czyli można by powiedzieć, że są dobre dla osób z niedoczynnością ale już z nadczynnością ryzykowne. Nawet brałem leki na nadczynność przez jakiś czas i przez to wpadłem w niedoczynność. Jak odstawiłem te leki i agonistów okazało się, że wyniki mam w normie - tarczyca ok, bez żadnych guzków czy narośli.

one-half paroksetyna działa nasilniej w tym względzie. To lek o najsilniejszym hamowaniu wychwytu zwrotnego z wszystkich SSRI. Następna jest sertralina ale ona ma dodatkowe działanie dopaminowe, więc w części temu przeciwdziała (za zobojątnienie emocjonalne i tzw. bańkę odpowiada głównie agonizm receptorów 5-ht2c a przez to hamowanie uwalniania dopaminy pod wpływem większości bodźców - seksu, jedzenia, zakupów itd.). Najsłabsze działanie "bańkowe" ma chyba fluoksetyna, bo ona jest dość słabym inhibitorem wychwytu serotoniny a pozatym ma dodatkowe działanie blokujące receptor 5-ht2c - więc temu w części przeciwdziała.

beladin to uczucie nie jest na dłuższą metę miłe, serio...Z jednej strony fajnie - ma się wyje... na wszystko. Ale moża się w końcu obudzić z ręką w nocniku jako podstarzały luzak pokroju Kuby Powiatowego, który robi sobie jaja z wszystkiego ;)

Swoją drogą jakby rzeczywiście paroksetyna podnosiła mi nastrój, jakbym czuł się na niej szczęściwy i spełniony, a w dodatku zmotywowany i wyluzowany to brałbym ją do dziś. Ale ona wcale nie podnosiła mi nastroju powyżej poziomu zero, nie czułem nadziei ani optymizmu. Nie zaśmiałem się chyba przez cały rok bycia na paroksetynie! Ani razu! Nic mnie nie śmieszyło, nie bawiło, nie czułem się dobrze, pozatym motywacja spadła mi tak, że robiłem tylko rzeczy potrzebne do przeżycia. Nawet myć mi się nie chciało...To nie jest wyleczenie się z depresji, ten lek nie zadziałał na mnie tak jakbym chciał. A pozatym lek mnie nakręcał - coś pokroju zespołu niespokojnych nóg - przymus ciągłego ruchu, poruszanie nogami, obracanie długopisu w dłoni...te leki jakby nie było blokują trochę dopaminę, a jak ktoś ma z jej przewodnictwem problem to może dość nawet do przypadków lekkiego parkinsonizmu (są takie przypadki na SSRI - one mijają po odstawieniu leku). Ewidentnie taka trzęsawka wskazuje, że mam problem z transmisją dopaminergiczną (agoniści dopaminy leczą zespół niespokojnych nóg). SSRI brane długo downregulują i desentyzują "złe" receptory 5-ht2c (których agonizm zmniejsza transmisję dopaminy), ale nigdy do końca - cały czas podczas brania SSRI mamy zwiększony poziom serotoniny w przestrzeni międzysynaptycznej i ciągły agonizm tych receptorów. Dlatego spada libido, stąd oziębłość emocjonalna itd.
miko84

przez beladin 21 wrz 2012, 12:07
miko, no to szkoda ;) Wyciągnął bym od Ciebie pare informacji na ten temat.
Moim zdaniem poprawa nastroju to podstawa. Jeśli nie odczuwa się tego pozytywnego działania to o poprawie motywacji, zadowolenia z życia, no i pozytywnego odbioru działania konkretnego leku nie ma mowy. Człowiek tylko siedzi na dupie i się zastanawia co jest nie tak.
miko84 napisał(a):[b]paroksetyna działa nasilniej w tym względzie. To lek o najsilniejszym hamowaniu wychwytu zwrotnego z wszystkich SSRI. Następna jest sertralina

Trochę dziwnie mi się czyta wypowiedzi odnośnie rzekomej przewagi paroksetyny nad sertraliną.
Czy tu czasem nie chodzi o porównanie wychwytu przy tej samej ilości substancji czynnej, dajmy na to 20mg paro do 20mg sertry? Jeśli tak to nie ma sensu stawiać paroksetyny na 1 miejscu i przypadkowo wprowadzać ludzi niekumatych w błąd. Przecież sertralinę stosuje się w większych dawkach, od 50mg w górę, więc działanie na serotoninę pewnie będzie porównywalne.
beladin

Sortuj wg