PAROKSETYNA (Seroxat,Xetanor,Arketis,Paxtin,Rexetin,Parogen)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy paroksetyna pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
238
69%

Nie
61
18%

Zaszkodziła
45
13%

Liczba głosów : 344

PAROMERCK(Paroksetyna-ParoGen,Paxtin,Seroxat,Xetanor,Rexetin

przez miko84 01 mar 2011, 11:29
Odpowiadam na pytania: amitryptylina w dawkach terapeutycznych nie jest toksyczna. Nawet jeśli skrzyczy mnie zaraz moderator forum to, mimo iż nie jestem lekarzem czytałem wiele naukowych/badawczych prac na ten temat. Pojęcie "toksyczności" leków trójpierścieniowych odnosi się do ich tzn "kardio-toksyczności" czyli działaniu złym (może i słowo "toksyczny" tu pasuje bo kojarzy się z truciem - a jak wiemy wiele samobójców kiedyś używało leków trójpierścieniowych do trucia się - brali jednak kosmiczne dawki tychże leków) na serce, ale w dawkach przekraczających znacznie dawki terapeutyczne i u osób schorowanych, starszych oraz dzieci. Leki trójpierścieniowe działają bezpośrednio na kanały sodowe mięśnia sercowego - mieszają w rytmie przewodzenia implusów nerwowych i mogą dosłownie "wyłączyć" serce osoby starszej, lub wprowadzić groźne dla zycia arytmie. Ale jeszcze raz zaznaczam - to dzieje się w dawkach wysokich, przekraczających te terapeutyczne i u osób schorowanych, głównie starszych.

Tak więc zenonek jak już pisała Anna z przymrużeniem oka, ja napisze całkiem serio: poproś swojego lekarza o amitryptylinę skoro jesteś tak święcie przekonany, że Ci pomoże w Twojej depresji. Nie masz się co bać jej toksyczności w dawkach w jakis stosowana jest na depresję.

Zdesperowany z tego co mi wiadomo nie ma obecnie dostępnego leku o silniejszym blokowaniu wychwytu serotoniny niż PAROKSETYNA.

Leki z grupy SSRI poza siłą bloku wychwytu serotoniny różnią się także działaniem na inne neuroprzekaźniki i tak:

-fluoksetyna dodatkowo blokuje receptory 5-ht2c co samo z siebie może mieć działanie antydepresyjne (via agomelatyna),
-paroksetyna działa też na wychwyt noradrenaliny i blokuje receptory acetylocholiny,
-sertralina blokuje wychwyt dopaminy (stąd może się wziąść pobudzające działanie sertraliny na Marka),
-fluwoksamina działa na receptory sigma 1

na końcu zostają nam "czyste" - citalopram i escitalopram, one oprócz blokowania wychwytu serotoniny nie mają nic znaczącego.

Siła blokowania wychwytu serotoniny jest ważna, powtarzam to jeszcze raz. I to, że dany lek działa inaczej na jedną osobę a inaczej na inną także może wynikać z tej siły wychwytu. Nie ma silniejszego leku na serotoninę niż paroksetyna - to prawdziwa armata serotoninowa.
Ostatnio edytowano 01 mar 2011, 13:14 przez miko84, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Czy możesz przesłać do nas ksero dyplomu z medycyny lub farmacji ?
miko84

przez Anna R. 01 mar 2011, 13:36
Miko, zgadzam się z tobą w pełni. Paroksetyna jest faktycznie lekiem o największej sile wychwytu.
Heimat ist kein Ort, Heimat ist ein Gefühl
Herbert Grönemeyer

przez miko84 01 mar 2011, 14:13
To już człowiek musi mieć dyplom (który można notabene dziś kupić) żeby wypowiadać się na dany temat? Mierzi was że człowiek coś więcej wie? Mogę sie nie wypowiadać na tym forum jak to kogoś mierzi. Zostaną sami potulnie biorący leki przepisywane przez lekarzy.

Jeśli cokolwiek co napisałem komuś się nie zgadza to proszę napisać jak i dlaczego. Jakąkolwiek moją tezę czy przytoczone fakty proszę "zbić" swoją a wtedy dopiero wywiąże się dyskusja "na temat".

A jeśli ktoś jest rzeczywiście zainteresowany badaniami i działaniem leków, polecam portal "pubmed" http://www.ncbi.nlm.nih.gov/sites/entrez/ z tysiącami badań naukowych.
W dobie internetu nie trzeba być "twardogłowym" z dyplomem żeby cokolwiek wiedzieć.
miko84

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Zenonek 01 mar 2011, 14:50
miko84,

Mozesz miec duza wiedze w dany temacie, co nie zmienia faktu, ze jest ona nieporownywalnie mniejsza od wiedzy naprawde dobrego lekarza z powolania pracujacego xx lat w szpitalu.

Generalnie, upraszczajac mozna powiedziec, ze sa depresje lekkie i ciezkie. W pierwszych pomimo tego, ze objawy moga byc bardzo nasilone czlowiek jest w stanie jakos funkcjonowac chocby siedzac tylko w domu.

Ciezkie depresje to calkowity obłęd , stupor, zero kontaktu z otoczeniem, masywne mysli samobojcze , rozpad osobowosci itp.

Na lekkie depresje przewaznie wystarczaja SSRI. W ciezkich depresjach SSRI to dodatek do prawdziwych leko przeciwdepresyjnych jak Amitryptylina, Anafranil, Imipramina, Dibenzapina, Wenlafaksyna, MIlnacpiran czy Duloksetyna.

Ja sobie nie zalatwiam lekow, mam swietnego lekarza u ktorego czasami siedzie i 80 minut, ktory pomimo 50 lat(ponad) jest bardzo otwarty i rozmawiam z nim o lekach.

Nie da mi Amitrypy, bo jest zdecydowanie za mocna na moj przypadek. Tak samo nie da mi Anafranilu, bo tez jest za mocny.

przez Zenonek 01 mar 2011, 14:53
Marek77,

Uwazam, ze powinienes wytrzymac jeszcze co najmniej z 4-8 tygodni.

A tak w ogole co lekarz na to ?

przez Zenonek 01 mar 2011, 15:03
Marek77,

Nie chodzisz do zadnego dr ?

Ja bym dal wiecej czasu niz 2 tygodnie jeszcze, minimum 4, ale to minimum.

Ja jestem pozytywnie nastawiony do Esci i tez przechodze na to. CHyba juz za tydzien czy dwa.

przez Zenonek 01 mar 2011, 15:09
Marek77,

Tez mi sie wydaje, ze pomoze, jak Sertra chociaz troche dala to Esci powinien pokazac klase.

A jaka dawke bierzesz Paro ?

WIdziales ta fotke co dalem w topiku hazard ?

przez Anna R. 01 mar 2011, 15:13
Miko, ja tez się pięć razy zastanowię, zanim coś napisze, a wyniki badan, książki i artykuły fachowe czytam namiętnie. Nie zmienia to faktu, iż nie jestem lekarzem ani farmaceutą,
ale przecież każdy pytający zdaje sobie sprawę z braku fachowości osoby udzielającej odpowiedzi na forum internetowym!

Podkreślam tez prawie zawsze, ze to jedynie moja prywatna opinia, umieściłam w podpisie ostrzeżenie, które nie było ironiczne ani wyzywające, a jedynie prawdziwe. Zostało jednak nazwane mydleniem oczu i zarobiłam osta. Pozostaje zastanowić się na sensem pytań, na które nie wolno nam udzielać odpowiedzi. Rozmawiajmy zatem o pogodzie, a jeśli ktoś pragnie znać moje zdanie, niech pisze na priv.

I żeby nie było off topa: Zenonek, co sadzi lekarz o paroksetynie w twoim przypadku? Pisałeś przecież, ze już ją kiedyś brałeś i pomogła?
Herbert Grönemeyer

przez kasia000 01 mar 2011, 15:29
zenonek brał 3 tygodnie -nawet nie zaczęłam działać juz odstawił;-))
ale jak wspaniała ta paroksetyna pisze...
a sam bierze sertralinę nic nie jażę z tego...;-)
"Nastał nowy dzień, dziś swe życie zmień....."

przez Anna R. 01 mar 2011, 15:39
Kasiu, ja bym osobiście paroksetyny nie brała, mimo, ze to bardzo skuteczny lek. Powody są dwa: problem przy wprowadzaniu i odstawianiu. I tak mam dosyć kłopotów, wiec nie zamierzam sobie dokładać.
Herbert Grönemeyer

przez Zenonek 01 mar 2011, 15:44
kasia000,

3 tygodnie jak najbardziej wystarczaja na rozpoczecie dzialania leku. Czulem poprawe juz po 10 dniach. Potem przestalem zazywac, bo stwierdzilem, ze jest ok.

Sertraline biore, bo tak zdecydowal lekarz, sam sie nie lecze.

przez kasia000 01 mar 2011, 16:03
Aniu myślisz ,że sertralina będzie przyjemniejszaw odstawienu?

przez Anna R. 02 mar 2011, 12:58
kasia000 napisał(a):Aniu myślisz ,że sertralina będzie przyjemniejszaw odstawienu?

Jasne, Kasiu. Schodziłam ze 150 mg bez żadnych problemów.
Herbert Grönemeyer

przez kasia000 02 mar 2011, 13:12
ja lubię piwko..też czasem sobie chlapnę.. nie za często oczywiście.

Sortuj wg