PAROKSETYNA (Seroxat,Xetanor,Arketis,Paxtin,Rexetin,Parogen)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy paroksetyna pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
238
69%

Nie
61
18%

Zaszkodziła
45
13%

Liczba głosów : 344

przez lunatic 30 lip 2016, 16:56
pisząc uzależnienie nie miałem na myśli objawów odstawiennych tylko to co jest potem, można spotkać głosy mówiące o tym że ta aktywność wychwytu serotoniny niekoniecznie musi wrócić do stanu równowagi, to samo tyczy się gęstości receptorów ser., co by tłumaczyło dlaczego wiele osób po odstawieniu po pewnym czasie jest zmuszona do powrotu do leku

przez kofel 30 lip 2016, 17:37
Na pewno dużą rolę odgrywa w tym praca nad sobą. Trzeba często robić to co kiedyś było związane z lękiem, np. przy fobii społecznej to po odstawieniu trzeba jak najczęściej przebywać z ludźmi i nie zaszywać się w domu. Bo jak bedzie inaczej to receptory znowu się 'rozleniwią' i wróci to co było.
Pogłaszcz to podam Ci łapę. ;)

Lakozamid - 2x200mg
Lamotrygina - 2x200mg
Propranolol - doraźnie
Klorazepat, diazepam, klonazepam, oksazepam - doraźnie

'Know your body, know your mind, know your substance.'

przez Grabarz666 30 lip 2016, 17:46
lunatic napisał(a):... ta aktywność wychwytu serotoniny niekoniecznie musi wrócić do stanu równowagi, to samo tyczy się gęstości receptorów ser....

Czasami tak się dzieje, co może wystąpić pod postacią PSSD.

lunatic napisał(a):co by tłumaczyło dlaczego wiele osób po odstawieniu po pewnym czasie jest zmuszona do powrotu do leku

Najczęściej jest to powód zbyt szybkiego odstawienia leków po wystąpieniu odpowiedzi terapeutycznej lub remisji. Depresja to choroba przewlekła, często branie leków książkowo 6 miesięcy od wystąpienia poprawy (a nawet remisji) to za mało, aby "wyleczyć" depresję.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez basup74 02 sie 2016, 20:00
Ja zażywam paroksetynę ponad cztery lata. I powiem tak, że nie jestem już zadowolony z terapii prowadzonej tym lekiem. Na początku zażywałem paxtin w dawce nie przekraczającej 25 mg na dobę wieczorem i czułem się rewelacyjnie. Spałem po leku bardzo dobrze zarówno w dzień jak i w nocy. Nadmieniam, że leku nie biorę ciągle, tylko z przerwami na ok 1 m-c, może półtorej. Wracam następnie do preparatu, gdyż na ogół pojawiają się od nowa objawy lękowo-depresyjne, czasem nawet natręctwa. Podczas wznawiania leku przez ok 2 tygodnie czuje się dobrze i nastrój jest wyraźnie podniesiony "dostaję skrzydeł", potem sytuacja się jednak zmienia i nie jest już tak różowo. Obecnie nie stosuję dawki większej jak 15 mg, a spania po leku praktycznie nie ma! - bezsenność totalna - dziwne, bo na początku było odwrotnie ;-(. Wy też tak macie? Dziwi mnie to, jak zmienia się organizm - niestety zwykle na gorsze;-(. Początkowo sądziłem, że bezsenności winna jest postać leku, gdyż w pewnym okresie leczenia wykupywałem tańszy zamiennik t.j. paroksinor czy reksetin, ale okazało się, że powrót do paxtinu nie przyniósł satysfakcji i sen wcale po tym się nie poprawił. Nadal to zażywam. Dawek większych od wspomnianych 25 mg raczej nie stosowałem, bo wydają się za silne, jednak boję się przechodzić na inne depresanty, gdyż prowadzę na tyle aktywne życie zawodowe i inne, że nie wiem czy byłbym w stanie wtedy funkcjonować. Gdy natomiast lek odstawiacie, radzę Wam czynić to stopniowo, bardzo powoli nawet 5mg pod koniec, bo w przeciwnym razie jest nieciekawie. Pozdrawiam!

przez bedzielepiej 04 sie 2016, 00:20
basup74 napisał(a): Nadmieniam, że leku nie biorę ciągle, tylko z przerwami na ok 1 m-c, może półtorej. Wracam następnie do preparatu, gdyż na ogół pojawiają się od nowa objawy lękowo-depresyjne, czasem nawet natręctwa. Podczas wznawiania leku przez ok 2 tygodnie czuje się dobrze i nastrój jest wyraźnie podniesiony "dostaję skrzydeł", potem sytuacja się jednak zmienia i nie jest już tak różowo.

Znaczy że co chwilę odstawiasz paro do zera i na nowo zaczynasz brać? To straszne, jak Twój mózg wytrzymuje takie bombardowanie?

przez Pabluś 04 sie 2016, 03:14
Mechanizm odstawienny paroksetyny nie jest znany. Przyczynia sie do niego krótki okres półtrwania tej substancji tzw. half-life. SRRI działają bezpośrednio na serotoninę ale mają szereg działań pośrednich na inne układy. SSRI to głównie leki antyobsesyjne i przeciwlękowe do pewnego stopnia. Ich działanie antydepresyjne wiąże się z działaniem na receptory 5HT1a i 5HT3. Z moich doświadczęń wynika, że nie są to leki skuteczne na depresyjne objawy.

przez edytka1976 04 sie 2016, 09:27
Ja zaczęłam redukcję 7 tygodni temu. Najpierw 20 i 10 mg przez 2 tygodnie na przemian. Od 5 tygodni 15 mg.po 3 tygodniach od początku redukcji dostałam objawy uboczne. W zeszłym tygodniu miło nie było,ale zrozumiałam że to tylko uboki .
Dziwi mnie że niektóre osoby w tempie expresowym redukują ten lek.... a potem wariują. Każdy antydepresant musi być redukowany bardzo wolno. Dajcie sobie czas . Nie ma co świrować bohatera a potem płakać
Paroksetyna od sierpnia 2011 obecnie 15mg i perazin 12,5 mg doraźnie
25.09.16 odstawienie paroksetyny
27.09 16 10mg citalopram
01.10.16 20mg citalopram
Depresja mieszana.

"Przestań się zamartwiać-zacznij żyć "

przez Grabarz666 04 sie 2016, 10:28
Pabluś napisał(a):Mechanizm odstawienny paroksetyny nie jest znany. Przyczynia sie do niego krótki okres półtrwania tej substancji tzw. half-life. SRRI działają bezpośrednio na serotoninę ale mają szereg działań pośrednich na inne układy.

Fluwoksamina ma jeszcze krótszy half-life niż paroksetyna, a objawy odstawienne po zakończeniu kuracji występuję około 10-krotnie rzadziej niż po paroksetynie.
http://www.psychiatriapolska.pl/uploads/images/PP_5_2007/Heitzman%20s601_Psychiatria%20Polska%205_2007.pdf
Przywrócenie aktywności wychwytu zwrotnego serotoniny następujące po odstawieniu SSRI, w kombinacji z desensytyzacją i zmniejszeniem gęstości transporterów serotoninowych, może prowadzić do ostrego stanu niedoboru serotoniny w synapsie (stan hiposerotoninergiczny). Zatem czas trwania objawów odstawiennych byłby uzależniony od czasu ustalenia się nowej równowagi w zakresie receptorów presynaptycznych, postsynaptycznych, w samym neuronie serotoninergicznym, transporterów serotoninowych i poziomu serotoniny w synapsie. Wpływa to następnie na pozostałe układy neurotransmiterów. Określony czas trwania objawów odstawiennych po danym leku jest miarą czasu potrzebnego na „regenerację” receptorów i ustalenie się nowej równowagi neurobiochemicznej. W przypadku innych leków antydepresyjnych, np. trójcyklicznych, wiadomo od dawna, że wywołują objawy odstawienia. Leki trójcykliczne wykazują nieco inny niż SSRI profil objawów odstawiennych (dominują bóle głowy i objawy żołądkowo-jelitowe), co tłumaczone jest słabym wpływem hamującym wychwyt zwrotny serotoniny.
Większość leków trójcyklicznych jest relatywnie silnymi antagonistami cholinergicznych receptorów muskarynowych. Zatem to czas potrzebny do zmian adaptacyjnych dotyczących receptorów muskarynowych i gwałtowne zmiany w poziomie acetylocholiny miałyby być odpowiedzialne za objawy odstawienie. Chodzi mianowicie o początkowy spadek jej poziomu, a następnie gwałtowny wzrost z odbicia (rebound effect), oraz współistniejące zmiany w układach pozostałych neuromediatorów. W tym kontekście możliwe, że częściej odnotowywane występowanie objawów odstawianych po paroksetynie, niż po innych SSRI, mogłoby być przypisane częściowo jej umiarkowanemu powinowactwu do receptorów muskarynowych.

Pabluś napisał(a):Ich działanie antydepresyjne wiąże się z działaniem na receptory 5HT1a i 5HT3. Z moich doświadczęń wynika, że nie są to leki skuteczne na depresyjne objawy.

http://www.psychiatriapolska.pl/uploads/images/PP_5_2007/Heitzman%20s601_Psychiatria%20Polska%205_2007.pdf
Wiadomo już, dzięki wykorzystaniu pozytronowej tomografii emisyjnej i badaniom laboratoryjnym, że główną rolę w działaniu przeciwdepresyjnym leków z grupy SSRI odgrywają zmiany adaptacyjne (o typie desensytyzacji) receptorów serotoninowych presynaptycznych i postsynaptycznych oraz transporterów serotoninowych. Utrzymywana blokada wychwytu zwrotnego serotoniny podczas ekspozycji na SSRI wywołuje desensytyzację receptorów postsynaptycznych 5-HT1A w niektórych tylko strukturach mózgu. Różny jest czas, w różnych częściach mózgu, wymagany do adaptacji autoreceptorów i znajduje to odbicie w opóźnieniu działania terapeutycznego SSRI. Dla przykładu, autoreceptory 5-HT1A w szwie i autoreceptory 5-HT1B w hipokampie (struktura mózgu nierozerwalnie związana z depresją i odpowiedzią na leki antydepresyjne) potrzebują 2 tygodni na desensytyzację, podczas gdy autoreceptory 5-HT1B w części oczno-czołowej (część mózgu odgrywająca rolę w zaburzeniach obsesyjno-kompulsyjnych) potrzebują 2 miesięcy na desensytyzację. Ta różnica odpowiada opóźnieniu działania SSRI w przypadku OCD w stosunku do depresji. Zmiany o typie down-regulation pod wpływem SSRI dotyczą nie tylko receptorów serotoninowych, ale także transporterów serotoninowych.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10333979
A leading hypothesis for this action [SSRI] is desensitization of somatodendritic serotonin 1A autoreceptors in the midbrain raphe.

przez Mili89 05 sie 2016, 22:38
dajcie spokoj- jak odstawilam z dnia na dzien to myslalam, ze oszaleje!!
mialam 100 razy silniejsze objawy nerwicy lekowej...
nigdy bym nie odstawila tak nagle, ale kazano mi, bo dostalam alergii na lek na tarczyce i musialam przez tydzien nie brac zadnych tabletek.....

mam pytanie- zwiekszylam dawke z 10 mg na 20 mg- po jakim czasie bede czula roznice? tez jak na poczatku- do 3 miesiecy? czy to powinno zaskoczyc szybciej?
www.silveris.pl polecam i zapraszam <3

przez slawas 06 sie 2016, 16:51
Witam wszystkich
MILI89
Mysle ze znacznie szybciej.ja zwiekszylem z 40 do 50 dwa tyg.temu i juz czuje ku lepszemu roznice.wczoraj bylem na rozmowie o prace,rany jak mnie walkowali godzine lekko,testy z jezyka angielskiego,w mowie,i pismie,ale wypadlem dobrze,i w poniedzialek ide na 3 godziny praktyki,i jak sie spisze dobrze to podpisuja ze mna kontrakt,w moim zestawie jest jeszcze sulpiryd,i mianseyna na noc
Pozdrawiam was,i pamietajcie ZYCIE JEST PIEKNE :great:

przez Mili89 07 sie 2016, 00:38
slawas, ja dzis wlasnie wypelnilam aplikacje na tlumacza . Mieszkam w Anglii ...

Ja biore od 2 dni 20 mg, wczesniej przez 1,5 roku bralam 10 mg, ale czulam, ze czegos brakuje. mam nadzieje, ze te 20 mg mi wystarcza.
wczesniej nie zwiekszyli dawki, bo bylam w ciazy...a paro zaczelam zaledwie miesiac przed zajsciem...

zycze powodzenia z nowa praca :)

a na co bierzesz paro jesli moge zapytac?

przez slawas 07 sie 2016, 01:04
MILI89
Tez mieszkam w angli od 6 lat,a paro biore na nerwice lekowa

przez Mili89 07 sie 2016, 02:03
slawas, tak wlasnie pomyslalam, jak napisales o kontrakcie ;)

i normalnie gp Ci przepisuje te wszystkie leki?

mi daja tylko paro tutaj, a xanax mam z Polski.

przez slawas 07 sie 2016, 13:26
MILI89
Tak,dwa razy do roku spotykam sie z moim psychiatra w Polsce,ta mowi mi jaki lek,i w jakiej dawce brac,i gdy ide do GP w angli mowie ze mi specjalista zapisal,i bez problemu mi zapisuja,teraz to tylko recepte rzucam czekam dwa dni,i odbieram w aptece,zreszta sama wiesz jak to dziala.moze wez opakowanie xanaks pokaz i powiedz ze specjalista ci zapisal,i mysle ze bez problemu ci tutaj zapisza

Sortuj wg