PAROKSETYNA (Seroxat,Xetanor,Arketis,Paxtin,Rexetin,Parogen)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy paroksetyna pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
238
69%

Nie
61
18%

Zaszkodziła
45
13%

Liczba głosów : 344

przez In_Chains_Of_DD 26 maja 2016, 08:11
lew napisał(a):U mnie leci już 5 tydzień na paroksetynie i ostatnie kilka dni mam problemy ze snem. Ostatniej nocy spałem 2 godziny i trochę nad ranem, poprzedniej 4 godziny, Męczę się strasznie. Oczy mnie szczypią i jestem jak w letargu od tego wyczerpania. Nie wiem co spowodowało, że ostatnio tak mi się porobiło. Przeprowadzam na sobie terapie Richardsa, głównym jej założeniem jest akceptacja swojego lęku, i właśnie kilka ostatnich dni robiłem rzeczy których przedtem unikałem. Czy jest możliwe, że wystawiając się na stresowe sytuacje w moim organizmie skoczyła noradrenalina i to przez nią mam problem ze snem? Na sen od psychiatry nic nie dostałem nie wiem co robić. Próbowałem phenibut, melisę, melatoninę i nic.

U mnie paro ogólnie ryje sen i to chyba dość powszechny minus. Ja dzisiaj się obudziłem o 5 i nie spałem aż do teraz więc wstałem. Jaką dawkę bierzesz?

przez Ashton 26 maja 2016, 08:27
Grabarz666 napisał(a): Skoro neurolepy mogą potencjalnie wpływać na libido i płodność, to dlaczego więc nie użyć agonistów dopaminy jako wzmocnienia ?

Użyć można, ale który lekarz Ci to przepisze?
Mój był na tyle kumaty, że dodał Sulpiryd celem aktywizacji, działania dopaminergicznego i za to mu dziękuję.
Ja natomiast dzięki forum porzuciłem Sulpi na rzecz "czystego"agonisty dopaminy Pirybedylu, ale już na własną rękę musiałem go kombinować.

Gdzie w antydepresyjnej farmakoterapii zajmuje miejsce dopamina? Leki, które działają na ten neuroprzekaźnik, najczęściej zwiększają jego poziom w niewielkim stopniu i to jako efekt dodatkowy, mniej ważny, co w praktyce jest działaniem zdecydowanie za słabym a co za tym idzie w ogóle nie odczuwalnym. Rozumiem, że chodzi tu o zachowanie równowagi między serotoniną a dopaminą w razie dużego zwiększenia poziomu tego pierwszego neuromediatora ale i w tym przypadku pomijane jest znaczenie dopaminy w depresji. Istnieją leki, które zwiększają głównie poziom dopaminy lecz jest ich dość mało i są rzadko przepisywane, szczególnie w depresji(Pramipeksol, Pirybedyl, Selegilin). Dopamina przy depresji jest bardzo ważna, bynajmniej dla mnie.

przez In_Chains_Of_DD 26 maja 2016, 08:46
To w kontekście tematu (o Paroksetynie) mam pytanie do ekspertów Lorda Kapucyna i Grabarza666, jak zachowuje się paroksetyna w stosunku do DAT? Jak to przekłada się na dopaminę? W różnych dawkach np. 10-40mg? I z czego wynika akatyzja na paroksetynie? (Zaburzenia przewodnictwa dopaminergicznego? Coś nie tak z serotoniną? Za dużo jej?)
Powstawanie akatyzji na paroksetynie (czy takiej fluoksetynie) ma ten sam mechanizm co na neuroleptykach? Wydaje mi się, że nie, ale objawy są podobne, o ile nie identyczne.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Ricah 26 maja 2016, 09:42
Ashton napisał(a):Użyć można, ale który lekarz Ci to przepisze?
Mój był na tyle kumaty, że dodał Sulpiryd celem aktywizacji, działania dopaminergicznego i za to mu dziękuję.
Ja natomiast dzięki forum porzuciłem Sulpi na rzecz "czystego"agonisty dopaminy Pirybedylu, ale już na własną rękę musiałem go kombinować.

Gdzie w antydepresyjnej farmakoterapii zajmuje miejsce dopamina? Leki, które działają na ten neuroprzekaźnik, najczęściej zwiększają jego poziom w niewielkim stopniu i to jako efekt dodatkowy, mniej ważny, co w praktyce jest działaniem zdecydowanie za słabym a co za tym idzie w ogóle nie odczuwalnym. Rozumiem, że chodzi tu o zachowanie równowagi między serotoniną a dopaminą w razie dużego zwiększenia poziomu tego pierwszego neuromediatora ale i w tym przypadku pomijane jest znaczenie dopaminy w depresji. Istnieją leki, które zwiększają głównie poziom dopaminy lecz jest ich dość mało i są rzadko przepisywane, szczególnie w depresji(Pramipeksol, Pirybedyl, Selegilin). Dopamina przy depresji jest bardzo ważna, bynajmniej dla mnie.

Zwaz tez na to, ze dobre samopoczucie po dopaminergikach niekoniecznie musi sie wiazac z dzialaniem antydepresyjnym. Dopamina odgrywa ogromna role w ukladzie nagrody i nie ma nic dziwnego w tym, ze czujemy sie po niej (wplywajac pozytywnie na ten uklad) lepiej. Rownie dobrze moglbys twierdzic, ze roznego rodzaju narkosmakołyki dzialaja na Ciebie przeciwdepresyjnie, bo czujesz sie na nich lepiej.
Fakt faktem, nie ma zbyt silnych dopaminergikow, ktore bylyby pomocne przy stanach melancholijnych i objawach, ktore nie charakteryzuja sie lękami czy zbyt wielka emocjonalnoscia. To jednak tez jest krotka droga, bo predzej czy pozniej tolerancja wystapi. A na uklad dopaminergiczny mozna wplywac rowniez poprzez inne mechanizmy, anizeli bezposrednio (przykladowo dzialajac antagonistycznie na uklad GABA czy serotoninowy), choc ich bezpieczenstwo i mozliwosci (co do wyboru srodkow, ktore tak dzialaja) tez pozostawiaja wiele do zyczenia.
Nie oczekuj od lekarzy (psychiatrow) zbyt wiele, bo (z doswiadczenia) nie jest to niestety grupa, ktora interesowalaby sie naprawde tematem i wykazywala za duzo inteligencji (generalizuje, na pewno znajdzie sie wielu dobrych lekarzy, ale jak wyzej, pisze z doswiadczenia). Slysza 'dopamina', to mysla Parkinson, (nie istniejace)* ADHD lub cpanie. Przyniesiesz takiemu badania, powazna literature o roli dopaminy/konkretnego leku w depresji, to sie obrazi, ze probujesz wchodzic w jego kompetencje i stwierdzi, ze jestes juz wyleczony.
Oczywiscie nie neguje wplywu ukladu dopaminergicznego przy depresji, bo tez uwazam, ze odgrywa istotna role, aczkolwiek takie boldupcenie (mnie tez to denerwuje, takze no offense) niestety niczego nie daje.

Bynajmniej != przynajmniej.

*Na pewno znajdzie sie troche lekarzy, ktorzy neguja ta etykietke.
Moklobemid 300mg
Klonazepam 2mg

przez Grabarz666 26 maja 2016, 11:02
Lord Kapucyn napisał(a):Pytanie czy ten efekt jest wynikiem nieselektywnej/nieodwracalnej inhibicji MAO per se czy jakiejś innej, potencjalnie nieznanej , właściwości farmakologicznej którą wykazują klasyczne IMAO. Ciekawe jak sprawa wyglądałaby w przypadku jednoczesnego zastosowania moklobemidu(600mg/d)+ selegilina(10mg/d) co dałoby łącznie nieselektywną inhibicję MAO, odwracalną względem MAO-A i nieodwracalną względem MAO-B.

Również mnie to zastanawia, póki co nie znalazłem o tym informacji, a szukałem na potrzeby wczorajszej dyskusji. Selegilinę odsprzedałem, a moklobemidu zostało mi 20 tabl., poza tym w moim stanie nie chcę nic zmieniać poza pracą :P

Lord Kapucyn napisał(a):Chyba nikt do tej pory tego nie badał tego pod tym kątem, a wzmianki na ćpuńskich forach, których jest gęsto jak grzybów po deszczu, raczej są średnim źródłem informacji.

Informacji z forów prawie nigdy nie biorę pod uwagę, chyba, że ktoś jest w stanie poprzeć swoje wywody publikacją, z resztą sam wiesz jakie bzdury można znaleźć chociażby na naszym forum.

Ashton napisał(a):Mój był na tyle kumaty, że dodał Sulpiryd celem aktywizacji, działania dopaminergicznego i za to mu dziękuję.

Napisz jak się po nim czujesz w porównaniu do sulpirydu.

Ricah napisał(a):Użyć można, ale który lekarz Ci to przepisze?

Ja mam to szczęście, że zaprzyjaźniony weterynarz zostawia w mojej aptece recepty in blanco, na których później wypisujemy leki, które on wziął (i nie tylko ;) ).
Poza tym sporo ciekawych leków przynoszą pacjenci do utylizacji, na część leków robię odpisy z których pacjenci rezygnują, a część przeterminowuje się. Oczywiście nie nadużywam tych możliwości, a w moim żołądku znajduje się tylko escytalopram i mirtazapina 8)

Ricah napisał(a):Nie oczekuj od lekarzy (psychiatrow) zbyt wiele, bo (z doswiadczenia) nie jest to niestety grupa, ktora interesowalaby sie naprawde tematem i wykazywala za duzo inteligencji (generalizuje, na pewno znajdzie sie wielu dobrych lekarzy, ale jak wyzej, pisze z doswiadczenia). Slysza 'dopamina', to mysla Parkinson, (nie istniejace)* ADHD lub cpanie. Przyniesiesz takiemu badania, powazna literature o roli dopaminy/konkretnego leku w depresji, to sie obrazi, ze probujesz wchodzic w jego kompetencje i stwierdzi, ze jestes juz wyleczony.

Nad tym właśnie ubolewam: rutyna, niechęć do zmian leków, SSRI dobre na wszystko, a jak nie działają to trudno, musisz się już z tym pogodzić, taka jest choroba...
Sam jestem przykładem tego jak zmiana leków potrafi przywrócić do świata normalności (no może quasi-normalności, ale przynajmniej na prawdę dobrego samopoczucia).

przez lew 26 maja 2016, 11:31
In_Chains_Of_DD napisał(a):U mnie paro ogólnie ryje sen i to chyba dość powszechny minus. Ja dzisiaj się obudziłem o 5 i nie spałem aż do teraz więc wstałem. Jaką dawkę bierzesz?

20 mg i do tego lamotryginę 50 mg 1-0-1. Dziś zasnąłem gdzieś po 22 i się obudziłem o 1:30 i już tylko leżałem z zamkniętymi oczami do rana i nie dałem rady zasnąć. I jak tu człowiek ma się lepiej czuć skoro tak mało śpi?
Poszukiwanie odpowiedniego leku przypomina poszukiwanie świętego Graala lub kamienia filozoficznego.
F40.1
Paroksetyna 20 mg 1-0-0
Lamotrygina 50 mg 1-0-1
lew

przez Grabarz666 26 maja 2016, 11:44
In_Chains_Of_DD napisał(a):U mnie paro ogólnie ryje sen i to chyba dość powszechny minus. Ja dzisiaj się obudziłem o 5 i nie spałem aż do teraz więc wstałem.

Spośród SSRI jedynie fluwoksamina (agonizm rec. sigma-1) nie "ryje snu", a nawet potrafi go poprawiać, to bardzo niedoceniany lek.

-- 26 maja 2016, 12:46 --

Lord Kapucyn napisał(a):- będąc świadomym, że podwyższona prolaktyna nie jest jedynym czynnikiem, które powoduje zaburzenia w sferze seksualnej, zarówno te doraźne (w trakcie zażywania leków) jak i potencjalnie przewlekłe (po odstawieniu)* <- o, to jest chyba sedno tego co chciałem przekazać i to miałem poniekąd na myśli pisząc o prolaktynowej zbiorowej histerii, już nawet nie w kontekście tego Bogu ducha winnego sulpirydu -> (mimo, że etiopatogenza PSSD nie jest dokładnie poznana to odpowiedzialne są za to najwyraźniej inne mechanizmy niż sam wzrost prolaktyny, patrz: permanenta downregulacja presynaptycznych 5-HT1a)

Chronic administration of mirtazapine reduced the expression of mRNA and protein of serotonin transporter and 5-HT1A receptor in raphe nuclei, but not in the cortices. These results suggested that acute administration of mirtazapine probably activated serotonergic transmission, but its stimulatory action was abolished by activated inhibitory 5-HT1A receptor. Chronic administration of mirtazapine resulted in increased extracellular serotonin level via reduction of serotonin transporter with reduction of somatodendritic 5-HT1A autoreceptor function in raphe nuclei.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21195096

Mimo istnienia powyższych mechanizmów mirtazapina w bardzo niewielkim stopniu powoduje kastrację...

przez cranberrries 26 maja 2016, 13:42
a mi paro w dawce 20 mg pomogło na sen. Nie mam problemów z zaśnięciem i nie wybudzam się po 4-5 godzinach jak kiedyś.
Najważniejsze to zająć się czymś przed snem - serial, książka, muzyka, audycja radiowa ;)

przez Bagatelka 26 maja 2016, 14:09
Ja będąc pierwszy raz na paroksetynie, wiele razy wybudzałem się w nocy. Nieprzerwany sen dawały dopiero neuroleptyki. SSRI jednak trwale spowodowały u mnie znaczne problemy z zaśnięciem, bywa, że zasypiam dopiero po 4 godzinach. Nie biorę tych leków od lutego i do tej pory mam z tym problem.
Nie jestem niewiastą biurwa!

Paroksetyna 20mg, Pregabalina 600mg, Lewetiracetam 2000mg
Witamina D 2000 j.m, Omega 3 2000mg, Tran 10ml

przez fobik123 26 maja 2016, 14:16
Dlatego najlepiej zawsze do każdego ssri/snri/tlpd brać mirte lub mianse i po kłopocie bezsenności i części uboków.
wenlafaksyna 300mg
mirtazapina 45mg
pregabalina 600mg
olanzapina 10mg

doraźnie:klony,alpra,baclo

fobia społeczna,nerwica natręctw,depresja

Poznam dziewczynę z Fobią Społeczną lub depresją itp :) nr gg:3948508

https://www.youtube.com/watch?v=9fuCe6W8FUE

przez Bagatelka 26 maja 2016, 14:20
Jak chciałem jakiś lek na spanie, to lekarz spytał się jaki chcę. Powiedziałem, że Lerivon, to nie chciał dać :time: Na spanie dawał mi chlora, kwetę, tisercin, perazin i doxepin. Ciekawe czego, nie chciał przepisać miansy.
Nie jestem niewiastą biurwa!

Paroksetyna 20mg, Pregabalina 600mg, Lewetiracetam 2000mg
Witamina D 2000 j.m, Omega 3 2000mg, Tran 10ml

przez Ricah 26 maja 2016, 14:46
fobik123, nie kazdy moze sobie pozwolic na tycie czy zamulenie. Lepiej juz najpierw sprobowac z trazodonem, jako ze rowniez ogranicza skutki uboczne SSRI i sam w sobie mniej ich powoduje.
Moklobemid 300mg
Klonazepam 2mg

przez Ashton 26 maja 2016, 14:52
Grabarz666 napisał(a):
Ashton napisał(a):Mój był na tyle kumaty, że dodał Sulpiryd celem aktywizacji, działania dopaminergicznego i za to mu dziękuję.

Napisz jak się po nim czujesz w porównaniu do sulpirydu.

Sulpiryd poczułem praktycznie od pierwszej od tabletki, ale wtedy psychicznie czułem się jak gówno i ładnie na mnie zadziałał.

Pirybedyl biorę dopiero niecały tydzień, ale jestem w częściowej remisji więc jego działanie nie jest tak odczuwalne i spontaniczne jak sulpi.
Cała tabletka powodowała u mnie ogromną senność, więc biorę w dwóch podzielonych dawkach o 10-22 i jego działanie jest łagodniejsze.
Poprawiło mi się odczuwanie zmysłów, lekko mniejsza anhedonia, ale jednocześnie wzrosł pociąg do ryzyka, zwiększyło się libido.

Tak jak piszę biorę niecały tydzień i czekam na pełne działanie. Wtedy coś więcej będę mógł napisać.

przez Lord Kapucyn 26 maja 2016, 18:03
In_Chains_Of_DD napisał(a):To w kontekście tematu (o Paroksetynie) mam pytanie do ekspertów Lorda Kapucyna i Grabarza666, jak zachowuje się paroksetyna w stosunku do DAT? Jak to przekłada się na dopaminę? W różnych dawkach np. 10-40mg? I z czego wynika akatyzja na paroksetynie? (Zaburzenia przewodnictwa dopaminergicznego? Coś nie tak z serotoniną? Za dużo jej?)
Powstawanie akatyzji na paroksetynie (czy takiej fluoksetynie) ma ten sam mechanizm co na neuroleptykach? Wydaje mi się, że nie, ale objawy są podobne, o ile nie identyczne.

Względem SERT posiada powinowactwo, Ki=0,34nM, a względem DAT, Ki= 963nM, względem 5-HT2c, Ki=>10,000nM. Wartości z tej samej pracy (Owens JM et al., 2002- human, cloned receptor, [3h]-5-HT/ [3H]-dopamina), żeby zapewnić ich porównywalność. Krótko mówiąc względem DAT posiada 2832x mniejsze powinowactwo niż względem SERT.

Patogeneza akatyzji nie jest dokładnie poznana, ale wydaje się, że angażuje ona 3 główne monoaminy i jest przede wszystkim związana z blokadą/ osłabieniem transmisji dopaminergicznej oraz nasileniem transmisji noradrenergicznej i serotoninergicznej.
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

Sortuj wg