PAROKSETYNA (Seroxat,Xetanor,Arketis,Paxtin,Rexetin,Parogen)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy paroksetyna pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
251
70%

Nie
61
17%

Zaszkodziła
45
13%

Liczba głosów : 357

przez Lord Kapucyn 18 maja 2016, 23:22
Grabarz666 napisał(a):Oczywiście Ki oraz IC50 (lub EC50) mogą się różnić w zależności od użytego radioliganda oraz jego stężenia, więc często przez nas podawane Ki (często mylone z Kd) wyznaczane są dla różnych radioligandów i ich porównywanie jest nieadekwatne.

No właśnie, też o tym pisałem swojego czasu. Pierwszy lepszy przykład z brzegu jaki mi przyszedł do głowy- klomipramina i jej powinowactwo do transportera serotoniny.

1) Cheetham SC, et.al., 1993
,SERT, szczur, kora czołowa, klomipramina vs. [3H]-5-HT czyli po prostu [3H]-serotonina, Ki=5.8nM
2) Tatsumi M, et al., 1997
SERT, człowiek, sklonowane białko, klomipramina vs. [3H]-imipramina, Ki=0.28nM

Okej, tutaj mieliśmy istotne rozbieżności metodologiczne, inny był radioligand itp.
Ale czasami taki rozbrat występuje nawet gdy zachowane są zbliżone warunki:
3) Cheetham SC, et.al., 1993
SERT, szczur, kora czołowa, klomipramina vs. [3H]-paroksetyna, Ki=0.14nM
4) Millan MJ, et al., 2001
SERT, szczur, kora czołowa, klomipramina vs. [3H]-paroksetyna, Ki=1.2nM
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

przez Grabarz666 18 maja 2016, 23:43
Lord Kapucyn napisał(a):No właśnie, też o tym pisałem swojego czasu. Pierwszy lepszy przykład z brzegu jaki mi przyszedł do głowy- klomipramina i jej powinowactwo do transportera serotoniny.

1) Cheetham SC, et.al., 1993
,SERT, szczur, kora czołowa, klomipramina vs. [3H]-5-HT czyli po prostu [3H]-serotonina, Ki=5.8nM
2) Tatsumi M, et al., 1997
SERT, człowiek, sklonowane białko, klomipramina vs. [3H]-imipramina, Ki=0.28nM

Okej, tutaj mieliśmy istotne rozbieżności metodologiczne, inny był radioligand itp.
Ale czasami taki rozbrat występuje nawet gdy zachowane są zbliżone warunki:
3) Cheetham SC, et.al., 1993
SERT, szczur, kora czołowa, klomipramina vs. [3H]-paroksetyna, Ki=0.14nM
4) Millan MJ, et al., 2001
SERT, szczur, kora czołowa, klomipramina vs. [3H]-paroksetyna, Ki=1.2nM

Mało tego, dodam, że czytałem publikacje gdzie na wartość Ki w doświadczeniu dla takich samych warunków (ten sam ligand, te same stężenia, ten sam obszar mózgu itp.) miał wpływ jonów Na+ z roztworu (rozpuszczalnikiem była wody). Z resztą, daleko nie szukać, Ki wcale nie musi odzwierciedlać bezwzględnej siły inhibicji danego receptora/enzymu (kiedyś o tym wspominałem w przypadku porównania Ki inhibicji NET przez paroksetynę i wenlafaksynę, które odpowiednio wynoszą 40 nM i 1060 ze źródła:
Obrazek

a tak ma się to do okupacji sert przez paroksetynę i wenlafaksynę:
Obrazek

albo jeszcze inne dane:
Obrazek

Tak więc zagadnienie to wcale nie jest takie proste, jakby mogło się wydawać, oczywiście biorę pod uwagę ograniczenia niektórych eksperymenty i ich możliwe błędy.

-- 19 maja 2016, 00:58 --

Obrazek

http://www.nature.com/articles/srep23789.pdf
California Rocket Fuel
Wenlafaksyna 37.5 mg
Mirtazapina 30 mg

Witania ospała (wyciąg) 500 mg (1-0-0)

Pełna remisja

http://naukowy.eu/

przez In_Chains_Of_DD 19 maja 2016, 09:05
Mam dosyć poważny problem z paroksetyną, jestem już dwa tygodnie na dawce 20mg i miałem różne uboki w tym coś w rodzaju akatyzji, ale dzisiejszej nocy nie spałem w ogóle i nad ranem zacząłem się mocno pocić, nie mogłem uleżeć w ogóle w miejscu (akatyzja była bardzo silna), czułem sztywność i drżenie mięśni, wystraszyłem się czy to zespół serotoninowy i wziąłem 10mg cloranxenu, trochę się uspokoiłem ale niepokój psychoruchowy nadal jest, nadal nie mogę usiedzieć w miejscu nawet nie było mowy o zmrużeniu oka. Co zrobić? Zmniejszyć na 10mg paro?

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez cranberrries 19 maja 2016, 09:24
Ja się nie znam, ale 20 mg paro raczej nie może prowadzić do zespołu serotoninowego.
Może to są po prostu skutki uboczne leku. Dwa tygodnie po zmianie dawki, to jest jeszcze czas, gdy skutki te mogą być nasilone.
Ja wkrótce będę mieć pełne dwa miesiące na dawce 20 mg i dopiero po 1 miesiącu zacząłem odczuwać poprawę. Teraz jest już prawie idealnie. Aż się zastanawiam czy nie zmniejszyć dawki do 15mg albo 10 mg i stopniowo odstawiać lek. Sen mi się polepszył, mogę nawet zasnąć w autobusie, co jeszcze niedawno było niemożliwe.
No ale ja to ja, nigdy nie brałem benzo i to moja pierwsza przygoda z takimi lekami. Ponadto wyeliminowałem swój czynnik stresotwórczy, co również mogło się przyczynić do zmniejszenia objawów...

przez Zielona87 19 maja 2016, 23:06
Zrobiło się tu tak mądrze że aż się wstydzę cokolwiek napisać...

przez Lord Kapucyn 19 maja 2016, 23:08
Zielona87, E tam, to tylko takie nasze drobne skrzywienie, nie zwracaj uwagi na nasze pierdu pierdu. :pirate:

Moderator/ R2 - D2

przez In_Chains_Of_DD 20 maja 2016, 09:48
Na noc zarzuciłem wczoraj 50mg trazodonu i jakoś się wyspałem w końcu... dzisiaj obudziłem się i znowu "zrywało mnie", ruszałem się, wierciłem, wykręcało na lewo i prawo, niepokój, lęk, swędzenie i jakby pieczenie mięśni pod skórą, myślałem, że dostanę drgawek, w głowie natłok myśli, problemy z koncentracją, myśli lękowe, że zaraz ocipieję... już sam nie wiedziałem czy to taka silna akatyzja czy początki zespołu serotoninowego, ale takie jazdy po 2 tygodniach na 20mg paro. Schodzę dziś na 10mg albo 5mg i powoli jednak zaczynam z tym lekiem... : / Zarzuciłem 10mg baclo to trochę się uspokoiło.

przez Kalebx3 20 maja 2016, 10:55
Zrobiło się tu tak mądrze że aż się wstydzę cokolwiek napisać...

Zielona87, pitol w to ! ;)
Pisz o swoich odczuciach , o swoim leczeniu , o swojej złej i dobrej formie ,,,
Jeno wyjmij mi z tych oczu
szkło bolesne - obraz dni,
które czaszki białe toczy
przez płonące łąki krwi.
Jeno odmień czas kaleki,
zakryj groby płaszczem rzeki,
zetrzyj z włosów pył bitewny,
tych lat gniewnych
czarny pył.
„ "

przez In_Chains_Of_DD 20 maja 2016, 14:24
Lord Kapucyn to silny agonizm sigma-1 jest korzystny przy zaburzeniu funkcji poznawczych (Fluwoksamina)? Bo ja myślałem, że taki opipramol co również jest silnym agonistą sigma-1 i 2 powoduje właśnie "zamulenie" w głowie, totalne odrealnienie i pogorszenie funkcji poznawczych właśnie przez ten agonizm (ale może to też zasługa działania na H1, tylko, że hydroksyzyna mnie tak nie odrealniała). Kilka dni na takim opipramolu w dawce 100-150mg i byłem gdzieś wystrzelony w kosmos i nieobecny.

Zielona87 a u Ciebie jak na paro? Bo odnoszę wrażenie, że tylko ja tu smęcę jak mi źle ;)
Ostatnio edytowano 20 maja 2016, 14:33 przez In_Chains_Of_DD, łącznie edytowano 1 raz

przez Lord Kapucyn 20 maja 2016, 14:29
In_Chains_Of_DD napisał(a):Lord Kapucyn to silny agonizm alfa-1 sprzyja przy zaburzeniu funkcji poznawczych (Fluwoksamina)? Bo ja myślałem, że taki opipramol co również jest silnym agonistą alfa-1 i 2 powoduje właśnie "zamulenie" w głowie, totalne odrealnienie i pogorszenie funkcji poznawczych właśnie przez ten agonizm (ale może to też zasługa działania na H1, tylko, że hydroksyzyna mnie tak nie odrealniała). Kilka dni na takim opipramolu w dawce 100-150mg i byłem gdzieś wystrzelony w kosmos i nieobecny.

Zielona87 a u Ciebie jak na paro? Bo odnoszę wrażenie, że tylko ja tu smęcę jak mi źle ;)

Agonizm sigma-1, a nie alfa-1. Owszem- fluwoksamina jest agonistą sigma-1, podobnie jak opipramol (również sigma-2), afobazol i parę innych związków. Agonizm sigma-1 polepsza funkcje poznawcze, ale równocześnie powoduje uspokojenie/ wywiera działanie przeciwlękowe (co przez niektórych może być subiektywnie odbierane jako sedacja czy "zmulenie"). Co do opipramolu to ciężko go właściwie porównywać z resztą sigmaergików, bo on jest także antagonistą 5-HT2a, antagonistą D2, odwrotnym agonistą/antagonistą H1 i antymuskarynowcem, co za tym idzie potencjał "zmulający" posiada znaczny. Ja osobiście po fluwoksaminie byłem hiperaktywny, a po opipramolu czułem przyjemne uspokojenie (50-150mg/d), ale nigdy nie nazwałbym tego "zmuleniem", odrealnieniem czy nieobecnością.

Moderator/ R2 - D2

przez In_Chains_Of_DD 20 maja 2016, 14:30
Właśnie miałem edytować, tak chodziło mi o sigma oczywiście.

przez Grabarz666 20 maja 2016, 14:34
In_Chains_Of_DD napisał(a):Lord Kapucyn to silny agonizm alfa-1 jest korzystny przy zaburzeniu funkcji poznawczych (Fluwoksamina)?

Fluwoksamina nie jest agnistą rec. alfa 1 tylko agonistą rec. sigma-1 i to właśnie odpowiada za poprawianie przez nią funkcji poznawczych.

In_Chains_Of_DD napisał(a):Bo ja myślałem, że taki opipramol co również jest silnym agonistą alfa-1 i 2 powoduje właśnie "zamulenie" w głowie, totalne odrealnienie i pogorszenie funkcji poznawczych właśnie przez ten agonizm (ale może to też zasługa działania na H1, tylko, że hydroksyzyna mnie tak nie odrealniała). Kilka dni na takim opipramolu w dawce 100-150mg i byłem gdzieś wystrzelony w kosmos i nieobecny.

Opipramol jest antagonistą rec. 5-HT2A, antagonistą rec. H1, antagonistą rec. D2, słabym antagonistą rec. alfa-1 oraz agonistą rec. sigma-1 (przez co może poprawiać funkcje poznawcze), rec alfa-2 nie blokuje i te powyższe mechanizmy są odpowiedzialne za jego działanie.

przez In_Chains_Of_DD 20 maja 2016, 14:49
Napisałem już, że chodziło mi o sigma-1 a nie o alfa tylko nie zdążyłem edytować ;)
Zainteresowało mnie to, że na fluwo można doświadczyć przejrzystości umysłu, bo ja się borykam z derealizacją. Przerobiłem chyba wszystkie SSRI poza fluwo właśnie. Sprawdziłem sobie właśnie i:
SERT 11
NET 1,119
5-HT2C 5,786
α1 1,288
Trochę mnie zdziwiło tak wysokie powinowactwo NET, rzeczywiście może speedować, ale nie będę tu pytał o profil działania na zaburzenia lękowe bo będzie offtop :)

przez Lord Kapucyn 20 maja 2016, 14:52
Wysokie powinowactwo do NET? Ponad 101x mniejsze niż do SERT. To jest znikome powinowactwo, bez znaczenia klinicznego.

Moderator/ R2 - D2

Sortuj wg