PAROKSETYNA (Seroxat,Xetanor,Arketis,Paxtin,Rexetin,Parogen)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy paroksetyna pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
238
69%

Nie
61
18%

Zaszkodziła
45
13%

Liczba głosów : 344

przez psycho112233 29 lis 2014, 12:52
ja dostałem po 2,5 miesiąca do paro fluanxol w dawce 0,5mg. Jest to neuroleptyk jednak w dawce do 3 mg działa przeciwlękowo i aktywuje. U mnie działa aktywizująco.

przez slow_down 29 lis 2014, 13:12
Goryla Gorillas napisał(a):Jeśli nie ma się motywacji, to jakie leki mógłby dodatkowo do paro przepisać?

Wellbutrin, Edronax, mirtazapina lub mianseryna (te nie na wszystkich działają pobudzająco, mnie odmulają przy braniu paroksetyny). 25-50mg amisulprydu.
slow_down

przez freda 29 lis 2014, 19:31
psycho112233, ja też brałam seroxat i przeszłam na paroxinor.u mnie nie ma różnicy. :D na szczęście,bo w cenie jest ogromna :D
A już myślałam,że ją pokonałam...

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez slow_down 29 lis 2014, 23:56
Nie wiem, gdzie to napisać, ale zrobię to tutaj, bo aktualnie biorę paroksetynę.
Powoli wszystko przestaje działać. Chwalę sobie karbamazepinę, ale ponoć długotrwałe leczenie nią jest szkodliwe - lekarz nie chce jej przepisywać. Najlepiej czułem się na wenli i klomipraminie, bo dawały chęć do działania, ale powodowały wielką potliwość. Przede mną sesja na uczelni, masa nauki, więc paroksetyna tylko w tym wszystkim mi przeszkadza - zero chęci do nauki. Gdyby nie to, że na wenli pocę się jak świnia, brałbym ją w dawkach powyżej 150 (kiedyś brałem 225 - zero depresji i zanik anhedonii). Ale nie wyobrażam sobie pocić się tak na zajęciach, wśród ludzi, na egzaminie. Niekomfortowa sytuacja. I weź tu człowieku walcz z lękami mając przy tym stabilny nastrój... Jakieś rady? Miko i inni znawcy tematu? Bo czuję, że jestem w dupie.
slow_down

przez Patryk29 30 lis 2014, 00:23
slow_down, to w sumie ile czasu miales ta poprawe po wenlafaksynie?
"Nawet gdyby u twego boku stal sam bóg, zwyciestwo byloby watpliwe"

przez slow_down 30 lis 2014, 00:26
Cały czas gdy ją brałem.
slow_down

przez Patryk29 30 lis 2014, 00:34
Cholera, moglem spróbowac dawki 225mg i zobaczyc, ale na 150mg byla zamula, wiec nie liczylem za bardzo ze na jeszcze wiekszej dawce moze cokolwiek sie zmienic.

przez suwak 30 lis 2014, 01:24
slow_down:
poczytaj:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3446858/
http://www.sweathelp.org/pdf/Scarff%20%282013%29.pdf

Ogólnie rzecz biorąc serotonina podnosi temperaturę ciała, prawdopodobnie przez receptor 5ht2a i stąd potliwość.
Zarówno wenlafaksyna jak i klomipramina są mocno serotoninowe, więc to zapewne dlatego ta potliwość.
Teraz wyjść jest kilka. Można dorzucić jakiś lek antycholinergiczny (blok receptorów muskarynowych) lub próbować blokować 5ht2a,
chociaż z taką ilością serotoniny i tak się ich skutecznie nie poblokuje.

Można też połączyć jedno i drugie i użyć doksepiny, która jest antycholinergiczna i lekko blokuje też 5ht2a, a do tego terapeutycznie 5ht2c.
Tak więc ja bym na Twoim miejscu wybrał połączenie wenlafaksyna + doksepina, tyle że wtedy pewnie potrzebowałbyś większą dawkę wenli,
bo doksepina nie jest tak serotoninowa jak klomipramina.

To tak na szybko, może ktoś ma lepszy pomysł :)

przez psycho112233 30 lis 2014, 01:49
Czy pomogła komuś paroksetyna na ciągłą derealizacje i depersonalizacje 24h/dobe ?

przez Patryk29 30 lis 2014, 01:57
psycho112233 napisał(a):Czy pomogła komuś paroksetyna na ciągłą derealizacje i depersonalizacje 24h/dobe ?

Tak paro na to powinno pomóc

przez miko84 30 lis 2014, 08:42
slow_down suwak już napisał - potliwość jest głównie z 5-HT2a więc jego blok jest wyjściem - mirta/miansa, doxepina, ew. amitryptylina (te dwa ostatnie dodatkowo blokują acetylocholinę więc powinny pomóc). Ew. czysty antycholinergik stosowany off-label na potliwość - oxybutynina (ditropan).

Potliwość po wenli może być też noradrenalinowa, ją podobnie mogą leczyć antagoniści 5-HT2a i 5-HT2c (przez zmniejszenie aktywności osi HPA, która pobudza układ sympatyczny). Ew. SSRI, które dłużej brane zmniejszają aktywność układu sympatycznego, ale tutaj pojawia się wątek 5-HT2a. (ten receptor może powodować potliwość przez zwiększenie temp. ciała ale i ją zmniejszać, przez zmniejszenie aktywności układu sympatycznego).

W skrócie trzeba próbować. U mnie najlepiej na potliwość działają antagoniści 5-HT2a i 5-HT2c. Mirta/miansa, doxepina (super na potliwość), opipramol, amitryptylina. Silny lek serotoninowy plus gorąc lub wysiłek czy stres to u mnie prawdziwy potok potu, w lecie wyglądam jak Zidane, jest to dodatkowy stres. Na silnym antagoniście 5-HT2a/c jest w miarę sucho, pod warunkiem, że nie biorę do tego leku serotoninowego, bo jak napisał suwak - takiego zalewu serotoniny jaki jest przy SSRI to nie przyblokuje żaden dostępny aktualnie antagonista 5-HT2a/c. Teraz biorę tylko 20 mg paro i 30 mg mirty nie daje rady, pocę się. Głównie pod pachami (typowy obraz stresu u mnie) bo jest w miarę zimno, ale i tak częste zmiany koszulek konieczne.
miko84

przez slow_down 30 lis 2014, 09:25
Ja nie pocę się na żadnym serotoninowym leku, więc to odpada. Pocę się jedynie na lekach norandrenalinowych. Jeśli chodzi o amitryptylinę - odpada, powoduje u mnie natłok natrętnych myśli. Doksepina? Czemu by nie, u mnie zero skutków ubocznych i dodatkowe działanie uspokajające. Więc może dodanie jej do wenli byłoby jakimś rozwiązaniem. Na wenli i mircie pociłem się tak jak i na samej wenli. Przy 225-300mg wenli jakiej dawki Doxepinu spróbować?
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.
slow_down

przez psycho112233 30 lis 2014, 12:38
Patryk20, czy miałeś DD i paro Cię z tego wyciągnęło? Bo ja niemam ataków paniki ani innych typowych objawów nerwicy tylko właśnie depersonalizacje i derealizacje od ponad 2 lat i z tym się zgłosiłem do lekarza.

przez Patryk29 30 lis 2014, 12:52
psycho112233, nie ja nie mialem depersonalizacji ani derealizacji, ale ssri pomagaja na to z tego co wiem, paro najmoniejszy ssri, wiec moim zdaniem najwieksze szanse na poprawe, skad ci sie to wzielo??

Sortuj wg