PAROKSETYNA (Seroxat,Xetanor,Arketis,Paxtin,Rexetin,Parogen)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy paroksetyna pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
238
69%

Nie
61
18%

Zaszkodziła
45
13%

Liczba głosów : 344

przez Lord Kapucyn 08 mar 2014, 14:43
Ale faktycznie, wziąć pierwszy lepszy antycholinergik- np. Biperyden i w skutkach ubocznych jak byk: senność, zmęczenie.
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

przez miko84 08 mar 2014, 14:47
Brałem i biperiden i oxybutyninę i obydwa leki powodowały senność i zmułę przypominającą tą z paroksetyny (oczywiście na paro było to dużo słabsze).

Jako ciekawostkę podam, że żaden z leków które próbowałem nie działał na mnie tak silnie uspokajająco jak właśnie leki antycholinergiczne. Żadne benzo, metylofenidaty, nic.
Ostatnio edytowano 08 mar 2014, 14:48 przez miko84, łącznie edytowano 1 raz
miko84

przez Tańczący z lękami 08 mar 2014, 14:47
miko84, dzięki za źródła- na pewno poczytam
DarkPassenger, czyli takie działanie ambiwalentne
Dlaczego wszystko musi być takie kuźwa skomplikowane i niejasne w tej naszej bańce? :silence: Wyczytałem o lecytynie i zacząłem ją stosować na ochronę neuronów i lepszą pamięć i chciałem sobie coś wytłumaczyć, ale widzę, że to wszystko przypomina jazdę na rowerze bez trzymanki z grubą opaską na oczach
paroksetyna 15mg, mianseryna 5mg
doraźnie: co będzie pod ręką
zaburzenia lękowo-depresyjne, nerwica

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez magnolia84 08 mar 2014, 14:50
ech... w końcu mózg to najmniej "ogarnięty" przez naukę element... :?
magnolia84

przez miko84 08 mar 2014, 14:51
Jest to skomplikowane ale bardzo ciekawe :)

Tańczący z lękami alkohol też jest antycholinergikiem :)
miko84

przez Lord Kapucyn 08 mar 2014, 15:08
Przecież alkohol nie jest antycholinergikiem. Etanol jest przede wszystkim pozytywnym allosterycznym modulatorem podjednostek delta rec. GABA-A, antagonistą glutaminowych rec. NMDA, AMPA i KAR, inhibitorem wychwytu zwrotnego adenozyny, blokerem kanałów wapniowych, sodowych i potasowych, agonistą receptorów glicynowych i agonistą cholinergicznego receptora nikotynowego alfa7(przez to jest klasyfikowany jako cholinomimetyk). Alkohol sam powoduje sedację, senność, ale na innej zasadzie i nasila działanie/toksyczność cholinolityków. Alkohol nie blokuje rec. muskarynowych ani nikotynowych. To był żart?

Moderator/ R2 - D2

przez miko84 08 mar 2014, 15:24
Nie, to nie był żart.

"Other euphoriants including marijuana, alcohol, barbiturates, and opiates show a similar capacity to antagonize cholinergic systems. Marijuana, ethanol, and barbiturates are all inhibitors of acetylcholine release, whereas classic antimuscarinic agents, and tricyclic antidepressants directly block the postsynaptic muscarinic receptor."

Rozdział 11 - drug abuse data, artykułu "Cholinergic Mechanisms in Depression"

http://deepblue.lib.umich.edu/bitstream ... sequence=1

Też byłem zaskoczony...
miko84

przez Tańczący z lękami 08 mar 2014, 15:27
DarkPassenger, ja podejrzewam, że właśnie blokowanie rec NMDA, AMPA może dawać właśnie tą relaksację i odprężenie, ale widzę, że jego działanie jest bardzo szerokie, stąd znajduje uznanie u wielu ludzi, którzy preferują leczenie nawet o 6 rano pod sklepem spożywczym

przez Lord Kapucyn 08 mar 2014, 15:50
miko84, Oj, przecież wiem, że alkohol zmniejsza uwalnianie acetycholiny w pewnych partiach mózgu, ale to jeszcze nie czyni z niego antycholinergika. Zgodnie z dobrym zwyczajem lekami antycholinergicznymi/cholinolitykami nazywa się tylko te związki, które:

według podziału 1)- są antagonistami cholinergicznych receptorów muskarynowych albo cholinergicznych receptorów nikotynowych
według podział 2)- wykazują działanie antycholinergiczne w autonomicznym układzie nerwowym i/lub w ośrodkowym układzie nerwowym czyli: antagoniści rec. muskarynowych, leki ganglioplegiczne oraz leki leptokurarowe.

Dlatego alkoholu mimo, że obniża acetylocholinę nie można nazwać antycholinergikiem. Ponadto, przez agonizm rec. nikotynowego alfa7 jest zaliczany do cholinomimetyków, nie cholinolityków/atycholinergików.

Moderator/ R2 - D2

przez Tańczący z lękami 08 mar 2014, 15:55
ale lecytyna działa cholinergicznie, czyli przeciwnie do tego działania w paro?

przez miko84 08 mar 2014, 16:01
Dark Passenger dla mnie wszystko co w jakiś sposób blokuje acetylocholinę jest w skrócie nazywane antycholinergikiem i w takim znaczeniu napisałem to do tańczącego. Niektóre rzeczy musimy upraszczać by było łatwiej to zrozumieć, szczególnie osobom na forum.

Zgodnie z takim moim uproszczeniem lecytyna tak, jest cholinergikiem, chociaż raczej słabym.
miko84

przez Lord Kapucyn 08 mar 2014, 16:32
Lecytyna jest źródłem choliny, a ta jest używana do produkcji acetycholiny- obie są prekursorami tej ostatniej. Środki, które zwiększają poziom acetylocholiny to cholinomimetyki/parasympatykomimetyki(albo potocznie cholinergiki)- tutaj będą się wliczać zarówno bezpośrednie cholinomimetyki jak agoniści receptorów muskarynowych oraz pośrednie cholinomimetyki- czyli prekursory ACh(jak cholina) czy inhibitory acetylocholinoesterazy jak donepezil- czyli wszystko to co zwiększa ACh.

To co blokuje receptory muskarynowe i ma działanie antycholinergiczne(przeciwstawne do acetylocholiny) to cholinolityki.

-- 08 mar 2014, 16:35 --

miko84 napisał(a):Dark Passenger dla mnie wszystko co w jakiś sposób blokuje acetylocholinę jest w skrócie nazywane antycholinergikiem i w takim znaczeniu napisałem to do tańczącego. Niektóre rzeczy musimy upraszczać by było łatwiej to zrozumieć, szczególnie osobom na forum.

Ale to nie jest tylko kwestia zawracania dupy i nazewnictwa. Blokada receptorów muskarynowych w pns(czyli działanie typowo antycholinergiczne) wywołuje zgoła odmienne efekty farmakologiczne niż ogólne zmniejszenie transmisji acetylocholiny w cns.

Moderator/ R2 - D2

przez miko84 08 mar 2014, 16:49
Wg mnie działanie będzie takie samo, zmniejszona transmisja na receptorach przez zmniejszenie acetylocholiny czy bezpośrednia blokada tych receptorów.
miko84

przez wisnia80 08 mar 2014, 18:03
Tańczący z lękami napisał(a):DarkPassenger, ja podejrzewam, że właśnie blokowanie rec NMDA, AMPA może dawać właśnie tą relaksację i odprężenie, ale widzę, że jego działanie jest bardzo szerokie, stąd znajduje uznanie u wielu ludzi, którzy preferują leczenie nawet o 6 rano pod sklepem spożywczym

Sam się tak leczyłem :mrgreen:

Trza by założyć wątek alkohol vs. paro

Sortuj wg