PAROKSETYNA (Seroxat,Xetanor,Arketis,Paxtin,Rexetin,Parogen)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy paroksetyna pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
238
69%

Nie
61
18%

Zaszkodziła
45
13%

Liczba głosów : 344

przez magnolia84 08 mar 2014, 13:01
Dark Knight, wydaje mi się, że połączenie SNRI i SSRI ma większy sens, chociaż w praktyce różnie z tym bywa, bo jak czytałeś Śmiercionauta chwali sobie połączenie dwóch SSRI
magnolia84

przez miko84 08 mar 2014, 13:24
Tańczący z lękami jeśli chcesz czerpać wiedzę z polskiej wersji wikipedii to powodzenia :pirate:

Antycholinergiki mają pewne działanie dopaminowe (acetylocholina jest w kontrze do dopaminy) i to może u osób predysponowanych powodować pobudzenie i aktywizację, ale zapewniam Cię, że antycholinergiki to głównie zmuła i senność. Uwierz mi, wiem co mówię, bo próbowałem czystych leków antycholinergicznych (oxybutyniny i biperidenu) i wiem jak takie działanie "smakuje". Jeśli chcesz sprawdzić to spróbuj czystego leku antycholinergicznego. Zmuła i senność na paro nie bierze się z powietrza.
miko84

przez Marian_Paździoch 08 mar 2014, 13:34
Wiele razy było mówione, że łącznie dwóch SSRI lub SSRI + wenla jest bez sensu. Nie zgodzę się. Zresztą mój lekarz, gość starej daty, twierdzi że teraz leczenie młodzi lekarze opierają na teorii - tego uczy się obecnie na studiach. A zamiast łączenia leków i leczenia wg teorii i badań, powinno się zwracać uwagę przede wszystkim na obserwacje kliniczną.
Tak jak ktoś kiedyś zjechał mnie tutaj, że jak to mogę brać sertralinę, skoro ona wg badań (!) z wszystkich SSRI w chorobie dwubiegunowej może najbardziej przyczyniać się do zmiany fazy (bo tak podaje jakaś hamerykańska strona w necie). Cóż, jak widać nawet gdy brałem 200mg sertraliny (wtedy jeszcze bez kwetiapiny), nie było mowy o najmniejszej hipomanii. Więc opieranie się tylko na teorii, a nie na obserwacji indywidualnej reakcji na dany lek, jest leczeniem wyciągniętym z dupy, bo często nieskutecznym. Np. choćby w przypadku ChAD, wielu lekarzy opiera się na utartych schematach, podczas gdy pozytywne efekty w leczeniu mogą przynieść zadziwiające mixy - np dwa antydepresanty + neuroleptyk + stabilizator, albo sam SSRI, bez żadnych normotymików. Lub przy depresji jednobiegunowej sprawdza się sedatywny neuroleptyk.
Wiadomo, leczenie przeważnie rozpoczyna się od utartych schematów, bo często przynoszą rezultaty. A gdy się to nie sprawdza, młodzi lekarze (nie wszyscy ofkors) rozkładają ręce. Kiedyś poszedłem do innego, młodego lekarza, z ciekawości o jakieś nowe spojrzenie na moje leczenie. Powiedział, że skoro wenla (jako jeden z trzech najlepszych antydepresantów) nie pomaga, a dołożenie perazyny przywraca emocje, to on nie wie co mi jest. "Nie wiem, co Panu jest, należy się 150 za wizytę i niech pan idzie na psychoterapię".
Kiedyś też, zanim dostałem nową diagnozę, poszedłem po receptę do przychodni na NFZ. Lekarka stwierdziła, że tak kosmiczne dawki jak 150 sertraliny i 60 mianseryny powinny powodować u mnie ciągły świetny nastrój, a ja tak spokojnie smutny siedzę w gabinecie, "więc może bym pana wysłała na oddział dzienny". Rozbroiło mnie, że wg niej 60 Lerivonu to ogromna dawka i jak to jakiś lekarz mógł mi taką zalecić.
Marian_Paździoch

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez miko84 08 mar 2014, 13:39
To testowania egzotycznych kombinacji trzeba odważnego lekarza i pacjenta :)

To, że stosują oni teorię nie jest niczym złym. Problem w tym, że ich wiedza jest bardzo ograniczona. No ale nie każdy ma w przychodni Stephena M. Stahla.
Ostatnio edytowano 08 mar 2014, 13:42 przez miko84, łącznie edytowano 2 razy
miko84

przez lunatic 08 mar 2014, 13:41
Marian_Paździoch,
to w takim razie uwazasz ze lączenie SSRI ma sens czy nie ma?

przez Marian_Paździoch 08 mar 2014, 13:44
Jeżeli komuś to połączenie leków służy i przynosi dobre efekty w leczeniu, to dlaczego by tych leków nie łączyć. Ja sam będąc na wenli i paro jednocześnie (gdy zmieniałem leki), czułem się bardzo bardzo bliski remisji.
Marian_Paździoch

przez Tańczący z lękami 08 mar 2014, 13:45
miko84, rozumiem, że Ciebie akurat sedowały, ale to indywidualna reakcja na lek, tak jak osoby z ADHD mogą się uspokajać po norze i dopie. Mnie interesuje jednak działanie na statystyczną jednostkę :P Jeśli masz jakąś inną wiarygodną stronkę na ten temat poza wiki to chętnie poczytam. Przyznam, że niedawno zacząłem się tym interesować czyli działaniem związanym z acetylocholiną i rec alfa. a nie tylko standardową serotoniną
paroksetyna 15mg, mianseryna 5mg
doraźnie: co będzie pod ręką
zaburzenia lękowo-depresyjne, nerwica

przez Marian_Paździoch 08 mar 2014, 13:45
miko84, fakt, często tylko doświadczony lekarz zaleci komuś branie dwóch SSRI, potrafiąc jednocześnie dobrać odpowiednie dawki.
Marian_Paździoch

przez lunatic 08 mar 2014, 13:47
zalóżmy sytuacje ze pacjent bierze escitalopram 10 mg i ma dalej stany lękowe i lekarz nie wymienia na inny SSRI, nie podnosi dawki esci tylko dodaje 10 mg paroksetyny, no jest tu jakis plus bo jest zwiększony wychwyt serotoniny, ale jest tez minus bo są dwie substancje w organiźmie niepotrzebnie, dlatego pisze ze niepotrzebnie bo taki sam efekt by sie uzyskało zamieniajac esci na paroksetyne i ewentualnie zwiekszając dawke w razie potrzeby, niech mi ktos wytlumaczy w czym esci i paro razem są lepsze od pojedynczej paro, ja napisałem w czym taki mix jest gorszy, niepotrzebne 2 substancje i mozliwa kumulacja objawow ubocznych

przez magnolia84 08 mar 2014, 13:49
Mój lekarz proponował albo dodanie wenli albo zwiększenie dawki paro i był zdania, że połączenie dwóch SSRI w większości przypadków nie ma sensu.
magnolia84

przez Tańczący z lękami 08 mar 2014, 13:50
lunatic, moim zdaniem takie połączenie jest bez sensu a niestety znam dziewczynę, której rok temu lekarz przepisał fluo i sertę i po 6mcach wyskoczyła przez okno i złamała kręgosłup. Na szczęście się zrósł i teraz może chodzić, tak więc sorry ale lepiej stosować SSRI i np mirtę, miasnę czy trazodon. Oczywiście komuś może służyć 2xSSRI a nawet 3xSSRI dlaczego nie?

-- 08 mar 2014, 12:52 --

dodam tylko, że lekarz czuje się dobrze...
paroksetyna 15mg, mianseryna 5mg
doraźnie: co będzie pod ręką
zaburzenia lękowo-depresyjne, nerwica

przez lunatic 08 mar 2014, 13:52
inny przypadek, pacjent bierze paroksetyne i potrzeba czegos aktywizującego i dostaje fluoksetyne, tylko ze fluoksetyna dziala gównie takim samym mechanizmem jak paro, głównie skupia sie na wychwycie serotoniny, wiec po co dawac lek który będzie w większej części powielał działanie paro jak mozna dołożyć lek który będzie pozbawiony niepotrzebnego drugiego działania serotoninowego, co innego jakby takich leków nie było a jest sporo

przez Lord Kapucyn 08 mar 2014, 13:54
Połączenie SSRI+SSRI JEST bez sensu. To nie jest standard leczenia i to nie jest popularne połączenie w praktyce klinicznej. Co do badań klinicznych były tylko dwa w których łączono dwa SSRI i wyniki były niejednoznaczne.

Praktyka mówi, że jeżeli łączymy dwa SSRI to należy ich dawki "obciąć" do połowy dawki zwyczajowej. Czyli np. jeżeli ktoś bierze escitalopram w dawce 20mg, a chce mu się dołożyć paroksetynę to łącząc te dwa SSRI obcina się o 1/2 dawki obu i mamy w ten sposób 10mg paroksetyny i 10mg escitalopramu.

Co tak naprawdę mamy w tym połączeniu?
- dwa leki o bardzo zbliżonej selektywności
- dwa leki o taki samym profilu(przeciwlękowy)
- dwa leki o idetycznym mechanizmie działania= dość silne blokery SERT

Czy są jakieś zalety? Śmiem wątpić. A jakie są wady?
- do escitalopramu, który ma najniższe ryzyko interakcji na poziomie metabolizmu wątrobowego spośród wszystkich SSRI dołożono paroksetynę, która jest silnym inhibitorem CYP2D6, CYP2B6 oraz słabym pozostałych enzymów mikrosomalnych cytochromu P450= wzrasta ryzyko interakcji z innymi lekami
- wzrasta obciążenie wątroby, bo bierzemy dwie różne substancje chemiczne
- przez paroksetynę spada nam dodatkowo synteza tlenku azotu, co już w ogóle kastruje permanentnie
- dochodzą nowe działania niepożądane wynikające z umiarkowanego działania antycholinergicznego paroksetyny- senność, suchość w ustach, zaparcia, zaburzenia akomodacji, na samym escitalopramie brak takowych
- oba te leki(esci i paro) przyłączają się do allosterycznej strony transportera serotoniny, badania nad tym są w powijakach, ewentualne inne interakcje są trudne do przewidzenia

Reasumując- a idź pan w ch... z tym połączeniem. :twisted:

Może to by jeszcze miało sens, gdyby łączyć dwa SSRI o różnym profilu(np. przeciwlękowe & aktywizujące) z różnymi smakowitymi dodatkami farmakologicznymi, ale też wątpię.
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

przez magnolia84 08 mar 2014, 13:54
lunatic, tylko dziwnym trafem, kiedy pacjent dodał fluoksetynę, zamuła i tym podobne sensacje minęły
magnolia84

Sortuj wg