WORTIOKSETYNA (Brintellix)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy wortioksetyna pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
4
27%

Nie
6
40%

Zaszkodziła
5
33%

Liczba głosów : 15

przez devnull 24 lis 2014, 19:09
Mnie interesuje w tym leku działanie na 5-HT1B i 1D, a jest ono identyczne jak w lekach na migrenę,
więc w razie czego miałbym antydepresant i profilaktyke migreny w jednym.
Cena jak na razie 160zł, drogo, stać by mnie było, ale 10mg pewnie by mi nie wystarczyło,
więc musiałbym więcej kupować by sprawdzić na dawkach 15-20mg przez 4-6tyg.
"Gdybym polegał tylko na opinii psychiatrów, dawno bym nie żył"
Zaburzenia lękowo-depresyjne, Urojenia depresyjne, Dystymia, Osobowość unikająca i zależna.
Escitalopram 15mg
Amisulpryd 25-100mg
Alprazolam 1mg
Mianseryna 5mg (na sen)

przez arahara 24 lis 2014, 20:09
devnull

nawet więcej kosztuje, nie znalazłem poniżej 180z
migren raczej nie miewam, więc niestety nie potwierdzę czy działa
ale liczę, że z depresją sobie poradzi, od lekarki z IPiN wiem, że już go całkiem długo stosują i się sprawdza na "F7" (czyli F31.*)
zresztą zaskoczony byłem, że taką nowość już mają :-)
Li ~1mg + lamo 100mg + wortio 10mg + mianse 30mg

przez bonjo 27 lis 2014, 23:37
Witam

Postanowiłem coś dorzucić od siebie w kwestii leków. Od ponad 10 lat cierpię na napady paniki, ocd i depresję. Próbowałem większości specyfików, w tym te najpopularniejsze ssri,z których chyba najlepiej na ocd i takie zapętlanie się działała sertralina. Paroksetyna trochę słabiej w tym temacie.Co do lęków to niektóre zmniejszały a inne pogarszały. Escitalopram w dawce 10mg powodował takie lęki tylko bez tej noradrenaliny która jest wyczuwalna na paro i na sercie.Wszystkie działały na napęd w moim przypadku. Dopiero 2.5 mg esci powodował zmniejszenie wszystkich lęków.Z tego powodu zacząłem szukać coś o niskich dawkach ssri i trafiłem na taki artykuł http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2670606/.
To tak pokrótce.Przepraszam jesli mało składnie.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Kalebx3 02 gru 2014, 13:57
---Mechanizm działania wortioksetyny jest związany z modulowaniem aktywności receptorów serotoninergicznych oraz zahamowaniem aktywności transportera serotoniny. Wortioksetyna jest antagonistą receptorów 5-HT3, 5-HT7 i 5-HT1D, częściowym antagonistą receptora 5-HT1B, agonistą receptora 5-HT1A. Powyższe cechy prowadzą do modulacji przekaźnictwa serotoninergicznego oraz prawdopodobnie również noradrenergicznego, dopaminergicznego, przekaźnictwa dotyczącego histaminy, acetylocholiny, GABA i glutaminianu. [b]Lek działa przeciwdepresyjnie i przeciwlękowo; u zwierząt poprawia funkcje poznawcze, uczenia się i pamięci. Po podaniu p.o. wchłania się dobrze, ale powoli; tmax wynosi 7–11 h. Bezwzględna dostępność biologiczna wynosi 75%. Pokarm nie wpływa na farmakokinetykę leku. Lek wiąże się z białkami osocza w 98–99%. Ulega intensywnemu metabolizmowi w wątrobie, głównie przez utlenianie z udziałem CYP2D6, a w mniejszym stopniu przez CYP3A4/5 i CYP2C9, a następnie przez sprzęganie z kwasem glukuronowym. Wortioksetyna nie hamuje ani nie indukuje aktywności izoenzymów CYP1A2, CYP2A6, CYP2B6, CYP2C8, CYP2C9, CYP2C19, CYP2D6, CYP2E1 lub CYP3A4/5. Jest słabym substratem i inhibitorem glikoproteiny P. Główny metabolit jest nieaktywny farmakologicznie. Średni t1/2 w fazie eliminacji wynosi 66 h.----
[/b] Tak piszą o tym leku . Ci , którzy się znają , czy te 66h oznacza ,że lek można brać co drugi dzień i nadal będzie obecny w organiżmie , jakoś jeszcze działał ?
>>> Jesteśmy żebrakami żyjącymi na koszt Boga >>>

przez miko84 02 gru 2014, 15:07
Spotkałem się ze stosowaniem leku co drugi dzień ze względu na silne uboki, ale zalecają by brać codziennie. Jak myślę o tym leku to mi się niedobrze robi.
miko84

przez Kalebx3 02 gru 2014, 17:03
Spotkałem się ze stosowaniem leku co drugi dzień ze względu na silne uboki,

Dobrze Miko ,żeś to napisał . Taki właśnie mam zamiar ( przynajmniej na początku ) obchodzić się z tym lekiem . Silne uboki będę niwelował zmniejszeniem dawki do najniższej ,acz jeszcze działającej dawki ( koło 2,5 mg ) .

przez mio85 02 gru 2014, 17:31
Wortio ma silne uboki? Przeciez miał byc to lek, ktory odroznia sie od SSRI mniejsza skala skutk. ubocz. Dlaczego miko masz niemile wspomnienia zwiazane z wortio?

przez devnull 02 gru 2014, 17:57
mio85 napisał(a):Wortio ma silne uboki? Przeciez miał byc to lek, ktory odroznia sie od SSRI mniejsza skala skutk. ubocz. Dlaczego miko masz niemile wspomnienia zwiazane z wortio?

A skąd taka opinia ?
Czytałem o tym leku masę artykułów, ale tego co piszesz nie było nigdzie.
To nie jest 3 wersja izomeru citalopramu.
"Gdybym polegał tylko na opinii psychiatrów, dawno bym nie żył"
Zaburzenia lękowo-depresyjne, Urojenia depresyjne, Dystymia, Osobowość unikająca i zależna.
Escitalopram 15mg
Amisulpryd 25-100mg
Alprazolam 1mg
Mianseryna 5mg (na sen)

przez mio85 02 gru 2014, 18:47
devnull napisał(a):A skąd taka opinia ?
Czytałem o tym leku masę artykułów, ale tego co piszesz nie było nigdzie.
To nie jest 3 wersja izomeru citalopramu.

Moj lekarz tak mi mowil. Twierdzil, ze jest to "wenlafaksyna, ktora nie zaburza sfery seksualnej". Poza tym jest nowy, drogi. Co go w takim razie wyroznia i swiadczy o wiekszym potencjale niz ssri?

przez miko84 02 gru 2014, 19:06
Mam niemiłe wspomnienia związane z tym lekiem, jakoś przetrzymałem na nim te 8 tyg. ale była to męka. Lek nasilał mi akcję serca (agonizm beta receptorów - chore że jakiś lek to może mieć, skoro beta blokery są stosowane na lęk...), powodował nudności i problemy ze snem. Do tego wszystkie uboki jak przy SSRI, z czego brak motywacji i niechęć do działania przebijała się na pierwszy plan. Jak to ma być lek bez uboków to ja dziękuję, wystarczy poczytać co ludzie o nim piszą. Jak lek który kosi tak dużo receptorów może nie mieć uboków.

Nic nie świadczy o większym potencjale od SSRI, a na pewno nie badania które przeszedł. W jednym z nich porównywano go do... agomelatyny. Lek to drogie SSRI z dodanym działaniem na 5-HT1a, przez co może rzeczywiście nie powoduje tylu uboków "seksualnych" jak inne SSRI. Jeśli to ma być te przełom to ja dziękuję.
Ostatnio edytowano 02 gru 2014, 19:10 przez miko84, łącznie edytowano 1 raz
miko84

przez suwak 02 gru 2014, 19:09
Niezbyt trafione to porównanie do wenlafaksyny...
A od SSRI wyróżnia go bezpośrednie działanie na receptory serotoniny, głównie agonizm 5ht1a,
ale antagonizm innych receptorów też może mieć działanie terapeutyczne.

przez miko84 02 gru 2014, 19:13
Zapomniałem dodać, że działanie na 5-HT1b/d to już zabawa ze skurczem/rozkurczem naczyń, co może skutkować bólami głowy (o tym uboku też czytałem).
miko84

przez Zbychu 1977 02 gru 2014, 19:37
Ciesze się że biore fluwoksamine ,najmniej ryjący libido SSRI prawdopodobnie dlatego że ma słabe powinowactwo do serotoninowych receptorów postsynaptycznych.
Zbychu 1977

przez Kalebx3 02 gru 2014, 19:39
Brintek , z lekka tylko przypomina działanie Wenli . Mianowicie w tym ,że jest we mnie , pojawia sie to zwierzęca odwaga i nie mam tego roztrzęsienia w gaciach .
dziś zaatakowały mnie 2 wilczury i jeden ich szczeniak . Wyszło na to ,że ja zacząłem ich ścigać i dopadłem tego hu-jka najmniejszego w wysokiej trawie.Zaczął jeba-ny skomleć i wić się ze strachu , a ja juz miałem skoczyć obydwoma butami z góry na jego psiego ścier-wo i ubić śmiecia . Ale w ostatniej chwili zrobiło mi sie żal ( bo strasznie ze strachu jęczał )i oszczędziłem to hu-ja warte psie życie . Całe zdarzenie nie zrobiło na mnie żadnego wrażenia . Gdybym nie był na Brintku , do teraz cały czas byłbym roztrzęsiony i przeżywał całą sytuację . Ba nawet pomyśłałem ,żeby jutro tam pójść z lagą najeżona gwożdziami i zabić te dwa większe wilczury . Podobna odwagę miałem TYLKO na Wenli ponad 10 lat temu .
Pojawia sie odwaga i znikaja hamulce . To troche niebezpieczne ,,, ale bezpańskie psy też są niebezpieczne i trzeba je tępić .

Sortuj wg