WORTIOKSETYNA (Brintellix)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy wortioksetyna pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
4
27%

Nie
6
40%

Zaszkodziła
5
33%

Liczba głosów : 15

przez devnull 09 paź 2014, 20:22
Wiele wypowiedzi coś mi śmierdzi, bo dziwnie się składa, że tym co pomaga to mają wyjątkowo mało postów, agenci Lundbecka ;) ?
Wszystko będzie jasne jak starzy bywalcy forum stestują ten lek, na razie nie ma dobrego porównania.
"Gdybym polegał tylko na opinii psychiatrów, dawno bym nie żył"
Zaburzenia lękowo-depresyjne, Urojenia depresyjne, Dystymia, Osobowość unikająca i zależna.
Escitalopram 15mg
Amisulpryd 25-100mg
Alprazolam 1mg
Mianseryna 5mg (na sen)

przez depresyjny098 09 paź 2014, 22:05
Wlasnie, wlasnie. Dobrze ze czekasz na mnie. Mam nadzieje juz wkrótce, hehe ;-)

przez miko84 10 paź 2014, 11:17
devnull za tydzień napiszę podsumowanie, bo minie wtedy 8 tygodni na tym leku (6 tygodni na 10 mg i 2 tygodnie na 20 mg). Ale na dziś nie mam dobrej opinii.
miko84

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez devnull 10 paź 2014, 21:21
miko84 napisał(a):devnull za tydzień napiszę podsumowanie, bo minie wtedy 8 tygodni na tym leku (6 tygodni na 10 mg i 2 tygodnie na 20 mg). Ale na dziś nie mam dobrej opinii.

skoro po 4-6 nie jest dobrze to i po 8 nie będzie.
smutne jest to, że niektórzy wierzą w ten dzień, w którym pstryk, coś zaskoczy...
Zaburzenia lękowo-depresyjne, Urojenia depresyjne, Dystymia, Osobowość unikająca i zależna.
Escitalopram 15mg
Amisulpryd 25-100mg
Alprazolam 1mg
Mianseryna 5mg (na sen)

przez lucy1979 10 paź 2014, 21:40
Devnull a brales Wellbutrin?
U mnie pstryk i zaskoczylo :D
Tylko oby na dluzej....
Hardcore w duszy w bani Meksyk

przez devnull 10 paź 2014, 22:12
lucy1979 napisał(a):Devnull a brales Wellbutrin?
U mnie pstryk i zaskoczylo :D
Tylko oby na dluzej....

daj spokój, ten lek jedyne co u mnie spowodował to zwiększenie strachu i myśl paranoidalnych.
znam jedną osobe której wellbutrin pomaga, ale ta osoba jest narkomanem z wieloletnim stażem,
więc skrajny przypadek, reszcie osób co znam jedynie zaszkodził.
Escitalopram 15mg
Amisulpryd 25-100mg
Alprazolam 1mg
Mianseryna 5mg (na sen)

przez miko84 14 paź 2014, 11:24
Ok, mija prawie 8 tygodni na wortioksetynie więc uczciwie mogę ocenić ten lek. Brałem 10 mg przez 6 tygodni i 20 mg przez ostatnie 2. Lek w moim przypadku nieskuteczny, nie pomógł na depresję i lęk a nasilił pewne objawy - pogorszył brak motywacji, anhedonię, nasilił pewien lęk, zacząłem mocniej się izolować od ludzi. Nastroju nie poprawił wyraźnie, poza pewnymi momentami przywrócenia poczucia humoru, ale było to krótkotrwałe i słabe. Z innych uboków to powodował mocne nasilenie i przyspieszenie akcji serca, to było dość nieprzyjemne i skłaniało mnie wielokrotnie do chęci odstawienia leku. Dodatkowo typowe dla mnie na SSRI nasilenie potliwości, napięcie i pobudzenie ruchowe i psychiczne. Podobnie jak po innych SSRI nasilił pewne problemy z wytrwaniem na jednej czynności, powodował skakanie z jednej na inną, wszystko szybko i mocno nudziło. Najbardziej przebijało się u mnie mocne pogorszenie motywacji i chęci oraz izolowanie się, pewien lęk przed ludźmi. Z fizycznych uboków najbardziej doskwierało to serce i pewne nudności, szczególnie początkowo.
miko84

przez elfrid 14 paź 2014, 19:09
miko84 napisał(a):Ok, mija prawie 8 tygodni na wortioksetynie więc uczciwie mogę ocenić ten lek. Brałem 10 mg przez 6 tygodni i 20 mg przez ostatnie 2. Lek w moim przypadku nieskuteczny, nie pomógł na depresję i lęk a nasilił pewne objawy - pogorszył brak motywacji, anhedonię, nasilił pewien lęk, zacząłem mocniej się izolować od ludzi. Nastroju nie poprawił wyraźnie, poza pewnymi momentami przywrócenia poczucia humoru, ale było to krótkotrwałe i słabe. Z innych uboków to powodował mocne nasilenie i przyspieszenie akcji serca, to było dość nieprzyjemne i skłaniało mnie wielokrotnie do chęci odstawienia leku. Dodatkowo typowe dla mnie na SSRI nasilenie potliwości, napięcie i pobudzenie ruchowe i psychiczne. Podobnie jak po innych SSRI nasilił pewne problemy z wytrwaniem na jednej czynności, powodował skakanie z jednej na inną, wszystko szybko i mocno nudziło. Najbardziej przebijało się u mnie mocne pogorszenie motywacji i chęci oraz izolowanie się, pewien lęk przed ludźmi. Z fizycznych uboków najbardziej doskwierało to serce i pewne nudności, szczególnie początkowo.

Ale jak mógł pogorszyć brak motywacji a jednocześnie powodować skakanie z jednej czynności na inną.
Wydaje mi się, że w przypadku SSRI/SNRI i innych antydepresantów; ich działanie może być inne, skuteczniejsze w przypadku dołożenia drugiego leku.
pregabalina, wenlafaksyna

przez Pablo5HT1 15 paź 2014, 00:09
miko84,
Za dużo adrenaliny i kortyzolu. W stosunku do noradrenaliny i dopaminy. A co to znaczy? Ze osłabiony jest współczulny w stosunku do mocno podkręconego przywspółczulnego. Ale centralny adrenergiczny słaby jest ( złe ratio Nor: Adrenaliny). To model dystymiczny. Ale moze być tez inny model- stresowy: za dużo noradrenaliny w centrum, niedoaktywnosc parawspółczulnego, zbyt mocno podkręcona aktywnosć współczulna. Dużo adrenaliny, duzo noradrenaliny. Potliwosc moze wskazywac na model dystymiczny.

-- 14 paź 2014, 23:13 --

Ale może byc tak,z e to bujdy bo te dwa układy ( współczulny i parawspółczulny) moga działac niezaleznei od siebie i wtedy to co napisałem to bzdury. buuuhhaaaa

-- 15 paź 2014, 00:19 --

to ma byc niby skuteczne na anhedonię
en.wikipedia.org/wiki/Amitifadine

-- 15 paź 2014, 00:22 --

[quote]
en.wikipedia.org/wiki/Amitifadine

przez miko84 15 paź 2014, 09:57
elfrid pogorszył motywację, nic się nie chciało robić ale jak już się do czegoś zmusiłem to skakałem z jednej czynności na inną, np. zaczynałem coś czytać ale już za chwilę robiłem coś innego. Przez to nie mogłem dokończyć żadnej czynności.
miko84

przez Zbychu 1977 15 paź 2014, 10:13
Czyli kolejny SSRI z "bajerami" które nic nie wnoszą do leczenia za to ładnie sie prezentują w promowaniu tego leku.
Zbychu 1977

przez miko84 15 paź 2014, 10:27
Tak myślę, te bajery ładnie wyglądają na papierze ale w praktyce często nie wnoszą nic nowego w stosunku do czystych SSRI. Sprawiają też, że lek staje się dużo gorzej tolerowany od SSRI - częste nudności i inne skutki uboczne u wielu spowodowały odstawienie tego leku.

Pablo5HT1 idąc tym tokiem rozumowania wg. pierwszego modelu wszystkie leki noradrenalinowe powinny stabilizować aktywność nerwową a tylko wyraźnie nasilają moją potliwość. Skłaniałbym się raczej do tego, że mam wyraźnie podkręcony układ współczulny (wysoka noradrenalina i adrenalina), oś HPA (kortyzol), dodatkowo oba układy nakręcają się wzajemnie. Dodałbym do tego także wysoką aktywność układu przywspółczulnego, co wg. mnie się nie wyklucza, a jest efektem niskiej dopaminy, co samo w sobie może ją dodatkowo obniżać. Ciekawi mnie tylko przez jaki mechanizm SSRI powodują u mnie zwiększenie potliwości - tzn. nie to ogólne bo wiem, że agonizm 5-HT2a odpowiada za termoregulację, ale tej która wskazuje na aktywację układu sympatycznego. Możliwe, że odbywa się to przez stymulację 5-HT2a i 5-HT2c co skutkuje podkręceniem aktywności osi HPA, a jak już pisałem, oś HPA stymuluje układ sympatyczny (jest z nim w bezpośredniej interakcji).
miko84

przez depresyjny098 15 paź 2014, 10:51
No to niezle, miał być szał, a jak sie okazuję są tylko placki. Myślałem, że to może drugi anafranil, tylko jeszcze skuteczniejszy. A tutaj i tak najskuteczniejszym lekiem na rynku pozostanie anafranil, ew. ten effectin. Brałem kiedyś velafax to mnie denerwował, ale ciekaw jestem jak by teraz zadzialał. Byc moze inaczej, bo bralem go 5 lat temu.

przez miko84 15 paź 2014, 10:51
Aha, dodam jeszcze, że potliwość (ogólną i tą pod pachami) obniżają mi antagoniści 5-HT2, więc wątek termoregulacji i nadaktywności osi HPA (a co za tym idzie i układu sympatycznego) może być tu źródłem.

depresyjny098 u mnie zadziałał tak, ale u Ciebie może by podziałał inaczej.

Teraz przechodzę na agomelatynę.
miko84

Sortuj wg