WORTIOKSETYNA (Brintellix)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy wortioksetyna pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
4
27%

Nie
6
40%

Zaszkodziła
5
33%

Liczba głosów : 15

przez NoMoreDepression 10 paź 2016, 05:48
absolulu napisał(a):Jeśli mirta Cię nie usypia, to musisz być robocopem, albo masz jakąś upiorną bezsenność.

Hehe. Nie, właśnie normalnie śpię. Ale ani trochę nie jestem po niej śpiący od początku brania :) Ale brałem / biorę resztki wenli jeszcze, może dlatego. Usypiała mnie za to olanzapina.

przez Grabarz666 10 paź 2016, 12:20
absolulu napisał(a):Jeśli mirta Cię nie usypia, to musisz być robocopem, albo masz jakąś upiorną bezsenność.

W takim razie ja też jestem robocopem ;) Ostatnio mam duży problem z zasypianiem, sama mirtazapina mnie nie usypia, więc wspomagam się 150-300 mg pregabaliny (choć wcale bym nie chciał) i wtedy dopiero mirtazapina mnie usypia :/

przez warning 10 paź 2016, 17:46
Grabarz666 napisał(a):
However, our study suggests that vortioxetine may not be more effective, and is potentially less effective, than an SNRI.

Grabarz666: Mam wrażenie, że wenla przestaje działać i będę musiała zmienić ją na coś innego. Nie szukam więc czegoś skuteczniejszego od wenli, bo jak działa, to działa porządnie. Chodzi o to, że po kilku-kilkunastu miesiącach działać na mnie przestaje. I wtedy być może warto na kilka miesięcy przejść na wortio, choć - jak piszą - lepszej odpowiedzi niż na wenlę spodziewać się po niej nie można. Natknąłeś się na publikacje, w których porównywano skuteczność różnych antydepresantów u pacjentów, u których na wenlę była początkowo dobra odpowiedź, a po kilkunastu miesiącach wystąpił efekt "poop-out"?
Ostatnio edytowano 10 paź 2016, 17:50 przez warning, łącznie edytowano 2 razy

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez absolulu 10 paź 2016, 17:46
Jak zwykle, co człowiek to reakcja. U mnie efekt nasenny mirty utrzymywał się od początku do końca brania (chociaż po paru tygodniach już tak nie zwalała z nóg jak na początku). Z drugiej strony mirta ponoć należy do leków który mają najwyższy wskaźnik "poop-outu" więc może straciła u Ciebie na efektywności..
Has one of the highest poop-out (tachyphylaxis) rates of any med, antidepressant or otherwise.

https://www.crazymeds.us/pmwiki/pmwiki. ... ction=full jest bardzo dużo opinii w necie na ten temat.
Odstąpię leki (WWa) - priv. Uprzedzam pytania - żadnych benzo.

przez Grabarz666 11 paź 2016, 09:16
warning napisał(a):Grabarz666: Mam wrażenie, że wenla przestaje działać i będę musiała zmienić ją na coś innego. Nie szukam więc czegoś skuteczniejszego od wenli, bo jak działa, to działa porządnie. Chodzi o to, że po kilku-kilkunastu miesiącach działać na mnie przestaje. I wtedy być może warto na kilka miesięcy przejść na wortio, choć - jak piszą - lepszej odpowiedzi niż na wenlę spodziewać się po niej nie można. Natknąłeś się na publikacje, w których porównywano skuteczność różnych antydepresantów u pacjentów, u których na wenlę była początkowo dobra odpowiedź, a po kilkunastu miesiącach wystąpił efekt "poop-out"?

Nie spotkałem się ze zjawiskiem "poop-out" w żadnych publikacjach więc podchodzę do tego z niedowierzaniem. Uważam, że w przypadku mirtazapiny zjawisko to dotyczyć może jedynie odwrtonego agonizmu rec. H1, co przejawia się mniejszym "zmuleniem" rano po kilkunastu dniach leczenia. W moim przypadku działanie przeciwdepresyjne leku nie znacząco nie osłabło.
Z żadnymi publikacjami nt. "poop-out" nie spotkałem się.

przez absolulu 11 paź 2016, 15:53
Tu jest przykładowy artykuł: http://doctorsonly.co.il/wp-content/upl ... Pages9.pdf.
The
cohort reported having undergone 326 prior SSRI trials,
47 prior venlafaxine trials, and 35 prior trials with
a TCA. Rates of tachyphylaxis were significantly lower
with the dual reuptake inhibitors venlafaxine and TCAs
(3.7%) compared to rates of tachyphylaxis with SSRIs
(14.1%). These results provided preliminary evidence
that dual reuptake inhibitors may incur lower rates of
tachyphylaxis than SSRIs. However, this retrospective
study had obvious limitations and shortcomings.

Nic dziwnego że nie ma na ten temat za dużo literatury (chociaż jest jak widać), zważywszy na to że do tachyplaksji aka "poop-outu" dochodzi po kilkunastu miesiącach i więcej a rzadko kiedy prowadzi się badania nad lekami psychotropowymi dłuższe niż 12 tygodni.

przez Grabarz666 11 paź 2016, 17:43
absolulu napisał(a):Nic dziwnego że nie ma na ten temat za dużo literatury (chociaż jest jak widać), zważywszy na to że do tachyplaksji aka "poop-outu" dochodzi po kilkunastu miesiącach i więcej a rzadko kiedy prowadzi się badania nad lekami psychotropowymi dłuższe niż 12 tygodni.

Pierwszy raz spotykam się z tego typu publikacją, przyznam, że jest to interesujące zagadnienie. Póki co, mechanizm tachyfilaksji podczas brania antydepresantów nie jest w pełni jasny, więc ciężko mówić tutaj autorytatywnie, że jest to zjawisko powszechne i nie powodowane przez efekt placebo, polimorfizm genetyczny, desensytyzację receptorów czy tolerancję farmakokinetyczną, czy chociażby, nie wspomniane w publikacji, silne emocjonalnie zdarzenie (jeśli można to tak nazwać).

przez absolulu 11 paź 2016, 18:14
Gdybym miał strzelać to postawiłbym na desensetyzację receptorów a w drugiej kolejności na efekt placebo :P Gorzej że wg jednej z teorii za efekt antydepresyjny tych leków odpowiada właśnie desensetyzacja niektórych receptorów :P

przez Grabarz666 11 paź 2016, 18:33
absolulu napisał(a):...Gorzej że wg jednej z teorii za efekt antydepresyjny tych leków odpowiada właśnie desensetyzacja niektórych receptorów :P

I właśnie dlatego nie jest to do końca jasny mechanizm.
Od siebie dodam, że bardzo niedocenianą metodą niefarmakologiczną, owianą złą sławą (głównie przez świetny film Lot nad kukułczym gniazdem) są elektrowstrząsy. Jestem przekonany, że wielu z nas postawiłyby one na nogi, po nieudanych kuracjach metodami farmakologicznymi.

przez absolulu 11 paź 2016, 18:45
Problem w tym, że mało który (prawie nikt?) psychiatra podejmie ryzyko i przyjmie Cię do szpitala na EW jeśli nie jesteś warzywkiem. Psychiatrzy mają ogólnie najczęściej takie pojęcie o depresji, że jak nie leżysz w swoich ekskrementach, to w sumie nie masz takiej ciężkiej depresji i można dawać kolejne leki albo kierować na psychoterapię.

przez Grabarz666 11 paź 2016, 20:35
absolulu napisał(a):Problem w tym, że mało który (prawie nikt?) psychiatra podejmie ryzyko i przyjmie Cię do szpitala na EW jeśli nie jesteś warzywkiem. Psychiatrzy mają ogólnie najczęściej takie pojęcie o depresji, że jak nie leżysz w swoich ekskrementach, to w sumie nie masz takiej ciężkiej depresji i można dawać kolejne leki albo kierować na psychoterapię.

Tu właśnie tkwi problem, a dokładniej - niewiedza lekarzy, z całym do nich szacunkiem. W mojej opinii kuracja trzema lekami z różnych grup, która nie przynosi efektu powinna, obligatoryjnie, dawać pacjentowi możliwość skorzystania z ECT, przy pełnej akceptacji lekarza.

przez mella 12 lis 2016, 22:38
Czy ktoś z was odczuwał może po brintllixie nadmierne pobudzenie, graniczące z niepokojem i nerwowość przechodzącą w drażliwość?

przez chester 04 gru 2016, 11:37
Biorę to cudo od 3 dni. W pierwszym dniu poczułem działanie. Było miło. Teraz oprócz mdłości nic nie odczuwam.Drogie pieroństwo.

-- 07 gru 2016, 13:44 --

Jeśli to ma być lek bez skutków ubocznych to ja qrwa dziękuję. Mdłości, swędzenie, rozdrażnienie. Teraz pytanie. Brać ? Ten lek jak SSRI daje uboki, żeby przyszła poprawa po czasie ? Biorę 5 dni i jest masakra.

Sortuj wg