WORTIOKSETYNA (Brintellix)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy wortioksetyna pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
4
27%

Nie
6
40%

Zaszkodziła
5
33%

Liczba głosów : 15

przez dr. Psycho Trepens 03 sie 2015, 16:33
Psychopharm napisał(a):U mnie był pobudzający, bardziej w kierunku sertraliny (+pogorszenie snu).

NO TO NIEDOBRZE :/
Bo ja po sertralinie wpadałem w agresję, ogólny niepokój i nastrój taki wrogi.
Paroksetyna - 60mg
Olanzapina - 10mg
Hydroksyzyna - 150mg
Pernazyna - 300mg
--------------------

przez Rocky2 03 sie 2015, 16:56
dr. Psycho Trepens napisał(a):
Psychopharm napisał(a):U mnie był pobudzający, bardziej w kierunku sertraliny (+pogorszenie snu).

NO TO NIEDOBRZE :/
Bo ja po sertralinie wpadałem w agresję, ogólny niepokój i nastrój taki wrogi.

Ja nie wiem, jak niektórzy, mogą być pobudzeni po sertralinie, ja po 150mg z rana jedyne o czym marzyłem to pójść w kime w środku dnia, najgorsze jest to, że z kolei w nocy miałem kłopoty ze snem. :pirate:
1.Znajdz cel.
2.Opracuj plan.
3.I rusz dupsko. Obrazek

przez dr. Psycho Trepens 03 sie 2015, 18:17
Rocky2 napisał(a):
Ja nie wiem, jak niektórzy, mogą być pobudzeni po sertralinie, ja po 150mg z rana jedyne o czym marzyłem to pójść w kime w środku dnia, najgorsze jest to, że z kolei w nocy miałem kłopoty ze snem. :pirate:

Dlatego, że masz bardziej depresyjne objawy niż lękowo-nerwicowe gdzie jest konflikt emocjonalny.
Osoby z lękiem, nerwicą i niepokojem często dostają kurwicy po sertralinie, było o tym pisane setki
razy w dziale o sertralinie, sam znam osobiście parę takich osób.
Dodatkowo 150mg to już zamula niż pobudza, szczególnie brane powyżej 2-3 miesięcy.

A właśnie kłopot ze snem wynika z tego, że pobudza, ale nie powoduje to mimo to u ciebie lęku/agresji/wrogości.
Więc akurat to jest lek dla ciebie.
Paroksetyna - 60mg
Olanzapina - 10mg
Hydroksyzyna - 150mg
Pernazyna - 300mg
--------------------

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Rocky2 03 sie 2015, 18:26
Rocky2 napisał(a):

Dlatego, że masz bardziej depresyjne objawy niż lękowo-nerwicowe gdzie jest konflikt emocjonalny.
Osoby z lękiem, nerwicą i niepokojem często dostają kurwicy po sertralinie, było o tym pisane setki
razy w dziale o sertralinie, sam znam osobiście parę takich osób.
Dodatkowo 150mg to już zamula niż pobudza, szczególnie brane powyżej 2-3 miesięcy.

A właśnie kłopot ze snem wynika z tego, że pobudza, ale nie powoduje to mimo to u ciebie lęku/agresji/wrogości.
Więc akurat to jest lek dla ciebie.

To nie jest tak jak piszesz objawy nie maja nic do rzeczy, po prostu każda osoba ma inny organizm i choć mózg to mózg organ każdy ma taki sam, to różnimy się zapewne poszczególnymi receptorami, jeden będzie odczuwał senność a inny pobudzenie i to nie dlatego, że jeden ma depresja a inny nerwice, przecież hipoteza serotoninowa tyczy się wszystkich tych zaburzeń dlatego, każdy z nich jest leczony tymi samymi lekami, choć jak dla mnie to totalna bzdura, jesteśmy tym leczeni tylko dlatego, że póki co nie ma za bardzo nic innego i choć depresje i nerwice da się leczyć ssri, to nie znaczy, że te leki są super na te choroby.
Ale zgadzam, się co do czasu brania, im dłużej bierzesz lek serotoninowy tym coraz gorzej jesteś przymulony, co do dawek to różnice w wychwycie serotoniny, są rzędu kilu procent i tak na prawdę zwiększenie dawek niewiele wiecej daje.
1.Znajdz cel.
2.Opracuj plan.
3.I rusz dupsko. Obrazek

przez dr. Psycho Trepens 03 sie 2015, 19:04
Rocky2 napisał(a):To nie jest tak jak piszesz objawy nie maja nic do rzeczy, po prostu każda osoba ma inny organizm i choć mózg to mózg organ każdy ma taki sam, to różnimy się zapewne poszczególnymi receptorami, jeden będzie odczuwał senność a inny pobudzenie i to nie dlatego, że jeden ma depresja a inny nerwice, przecież hipoteza serotoninowa tyczy się wszystkich tych zaburzeń dlatego, każdy z nich jest leczony tymi samymi lekami, choć jak dla mnie to totalna bzdura, jesteśmy tym leczeni tylko dlatego, że póki co nie ma za bardzo nic innego i choć depresje i nerwice da się leczyć ssri, to nie znaczy, że te leki są super na te choroby.
Ale zgadzam, się co do czasu brania, im dłużej bierzesz lek serotoninowy tym coraz gorzej jesteś przymulony, co do dawek to różnice w wychwycie serotoniny, są rzędu kilu procent i tak na prawdę zwiększenie dawek niewiele wiecej daje.

owszem, ale to jest w sumie jednoznaczne.
zarówno predyspozycje psychiczne jak i neurologiczne mają wpływ.
ale to na jedno wychodzi, że dana osoba potrzebuje określonego leku
pod kątem indywidualnych objawów jakie odczuwa, leki SSRI minimalnie
się różnią od siebie i jest to wyczuwalne, choć bywają osoby, które nie czują
wyraźnej różnicy.

dlatego nie bierze się tylko leków serotoninowych ale i dopaminergiczne/adrenergiczne, często też wspomagająco gabaminergiczne i antyhistaminowe.
monoterapia SSRI to już przeszłość i znajduje zastosowanie jedynie w krótkich i pierwszych epizodach depresji.

-- 04 sie 2015, 01:48 --

Naczytałem się trochę na temat działania tego leku na rożne receptory i przypomina on mix:
Pogrubiłem to co ważne w tym leku.

- Escitalopramu (SRI - podobna wartość ki ~1.5nM wychwytu zwrotnego co czyni go dość silnym serotonergikiem ale nie najmocniejszym)
- Paroksetyna (NET - wartość ki 113nM czyli 2x mniejsza niż na Paroksetynie a więc wartość bardzo niska).
[b]- Buspironu (5HT1A - wartość ki 15nM minimalnie wyższa)
[/b]
- Brak danych (5HT-1B - wartość ki 33nM czyli niska) - brak wpływu na depresję (skurcz naczyń krwionośnych).
- Brak danych (5HT-1D - wartość ki 54nM czyli dosyć mała) - brak wpływu na depresję (skurcz naczyń krwionośnych).
- Mianseryna i Mirtazapina (5HT-3A - wartość ki 3,7nM czyli wysoka).
- Amisulpryd (5HT-7 - wartość ki 19nm czyli średnia, minimalnie mniejsza niż Amisulpryd).
- Brak danych (Beta-1-Adrenergik - działanie zbliżone do beta blokerów, wartość ki 46nm czyli dosyć niska)

Czyli to takie dziwadło w stylu Escitalopramu+Buspironu+Mianseryny i Amisulprydu - ciekawy mix.
Dodatkowo niskie wartości ki dla 5HT-1B i 5HT-1D mają mogą zmniejszać migreny, ale różne efekty uboczne są niewykluczone.

Działanie Buspironu nie wiem po co zastosowali, dodatkowe zamulenie jak i tak działa mocno na SERT.
Działanie Amisulprydu (5HT-7 - raczej się nie sprawdza, u mnie na Amisulprydzie nie odczułem efektów jego działania, mimo że niby dziala na nastrój).
Mianseryna/Mirtazapina (5HT-3) tutaj się trochę obawiam, nie wiem czego się spodziwać po 5HT-3A, Mianse i Mirte brałem tylko na sen w mikro dawkach).
Reszta jest bez znaczenia.

Piszecie, że lek bardziej pobudza, ale z czego to wynika, skoro działanie na SERT jest wysokie, 5-HT1A dodatkowo to nasila,
reszta receptorów działa znacznie słabiej i ciężko powiedzieć czy mają one wpływ na cokolwiek, w tym pobudzenie.

Ale jak bedzie w praktyce, tego nie wiadomo, jedyna gwarancja to przynajmniej 10 dni męczarni z żołądkiem czego się boję.

Z góry wielkie dzięki za pełne i mądre wypowiedzi.

Jest tu jakiś hiper znawca od receptorów ? ;)

-- 04 sie 2015, 02:41 --

I jeszcze jedno na koniec, przeczytalem wiele polskich i zagranicznych artykułów o Wortioteksynie,
niestety wszędzie jest napisane, że nie przewyższa on skutecznością obecnych SSRI. Ehhh,
ale i tak będę próbować, może będzie mniejsze zamulenie jak po ESCI i akurat działanie
mi bardziej przypasuje, będąc znudzonym i dosyć wyczerpany Escitalopramem branym od nastu lat.
Paroksetyna - 60mg
Olanzapina - 10mg
Hydroksyzyna - 150mg
Pernazyna - 300mg
--------------------

przez Psychopharm 04 sie 2015, 09:44
Buspiron nie zamula, agonizm 5-HT1a nie ma działania zamulającego, ma za to działanie przeciwlękowe i przeciwdepresyjne.

Wortio nie jest antagonistą ale agonistą beta receptorów, czyli działa przeciwnie do beta blokerów - stąd ew. uboki sercowe.

Lek pobudza bo zwiększa histaminę i acetylocholinę, nie pamiętam przez jakie receptory.

Antagonizm 5-HT3 i 5-HT7 jest teoretycznie przeciwdepresyjny.

To nie jest tak, że oni sobie wybierali jakieś działanie - wynaleźli substancję która ma takie właściwości i tyle.

Nudności i problemy żołądkowe są prawdopodobnie z agonizmu 5-HT1a.
Odsprzedam 2 opakowania folianu 5 mg (30 tab.) firmy LifeExtension - jest to odpowiednik Deplinu, leku stosowanego jako augmentacja leczenia lekiem przeciwdepresyjnym: https://www.deplin.com/

przez Siarlek 04 sie 2015, 22:42
https://www.youtube.com/watch?v=_99f4H6LiIg
:)
Dzień, w którym zacząłem Brintellix, był jednocześnie pierwszym dniem bez paroksetyny i mirtazepiny.
Dzień 1 - Silne nudności przez cały dzień, ból głowy w okolicach oka, na który nie pomogła żadna tabletka przeciwbólowa
Dzień 2- Nudności po tabletce, ale znacznie słabsze, delikatne. Zmniejszony apetyt. Pogorszenie samopoczucia 0,25 xanax
Dzień 3- Dalsze pogorszenie samopoczucia. Nudności bardzo deliktne, prawie bez znaczenia. Bardzo mały apetyt. Co prawda zrezygnowałem z mirty ale tak mało to nawet przed mirtą nie jadłem. 0,25 mg xanax
Dzień 4 - Robi się na prawdę nie ciekawie. Zaczynam myśleć o schizofrenii. Nie wychodzę z domu. Sporadyczne myśli samobójcze. Cały dzień przed komputerem i czytam opracowania medyczne o schizie. 0,5 mg xanax
Dzień 5 - Tak samo jak dzień 5. Apetytu brak. Skutków ubocznych somatycznych brak. O nudności już zapomniałem
Dzień 6 - Dalsze pogorszenie samopoczucia. Dawno się tak źle nie czułem. 0,5 mg xanax
Dzień 7 - chcę umrzeć nie na żarty. Najgorszy dzień ze wszystkich. Gorzej być już chyba nie może. Z nudów robię test Backa na depresje wynik 48/63. Ciągłe myśli samobójcze, nie ubieram się nawet. Chcę płakać ale nie mogę. Biorę 0,5 mg xanax
Dzień 8 - Obudziłem się i poczułem, że ten dzień nie będzie zły. Początkowo z nie dowierzaniem, ale faktycznie uczucie po otwarciu oczu nie było złudne. Znaczna poprawa - jak pomiędzy życiem a śmiercią :p. ubieram się jadę umyć auto, na zakupy, z psem na spacer, humor znacznie lepszy. 0,25 xanax. Za chwilę idę w kime.
Kolejna aktualizacja windowsa po 2 tygodniach stosowania :)
Teraz: Ketilept 25 mg
Kiedyś: brałem je wszystkie https://www.youtube.com/watch?v=lqnB_L3YHvE

przez wisnia80 05 sie 2015, 14:14
dr. Psycho Trepens napisał(a): lękowo-nerwicowe gdzie jest konflikt emocjonalny.

To takie coś jak u mnie. Brałem sertrę góra 50mg, myślę że lekkie pobudzenie było. Zero agresji czy nerwowości. Ale gdy próbowałem wrócić do setry to rano nie miałem siły aby z wyrka zleźć. Dętka totalna. Więc po 5 dniach odstawiłem. Co mądre chyba nie było.

Wypróbuję to wortio niebawem, jak się trochę ustabilizuję emocjonalnie.

przez Siarlek 05 sie 2015, 22:32
Mi psychiatra powatarza, że ten lek świetnie poprawia zdolności kognitywne, poznawcze. Jest bardzo dobry przy terapii, nauce nowych wzorców zachowania.
Teraz: Ketilept 25 mg
Kiedyś: brałem je wszystkie https://www.youtube.com/watch?v=lqnB_L3YHvE

przez dr. Psycho Trepens 05 sie 2015, 23:17
Siarlek napisał(a):Mi psychiatra powatarza, że ten lek świetnie poprawia zdolności kognitywne, poznawcze. Jest bardzo dobry przy terapii, nauce nowych wzorców zachowania.

no to daj znać po 14 dniach brania jak ze skutkami ubocznymi i czy będzie już jakaś lekka poprawa ?
Paroksetyna - 60mg
Olanzapina - 10mg
Hydroksyzyna - 150mg
Pernazyna - 300mg
--------------------

przez Psychopharm 06 sie 2015, 08:42
Siarlek tak go reklamuje sprzedawca leku Lundbeck, a jak jest w rzeczywistości to nie wiadomo. Ja żadnej poprawy funkcji poznawczych na nim nie zaznałem, a brałem go 8 tygodni.
Odsprzedam 2 opakowania folianu 5 mg (30 tab.) firmy LifeExtension - jest to odpowiednik Deplinu, leku stosowanego jako augmentacja leczenia lekiem przeciwdepresyjnym: https://www.deplin.com/

przez dr. Psycho Trepens 06 sie 2015, 12:49
Psychopharm napisał(a):Siarlek tak go reklamuje sprzedawca leku Lundbeck, a jak jest w rzeczywistości to nie wiadomo. Ja żadnej poprawy funkcji poznawczych na nim nie zaznałem, a brałem go 8 tygodni.

a brałeś coś poza nim, jakieś inne leki ? jaka dawka, 10 czy 20mg ?
Paroksetyna - 60mg
Olanzapina - 10mg
Hydroksyzyna - 150mg
Pernazyna - 300mg
--------------------

przez Rocky2 06 sie 2015, 12:55
Psychopharm napisał(a):Siarlek tak go reklamuje sprzedawca leku Lundbeck, a jak jest w rzeczywistości to nie wiadomo. Ja żadnej poprawy funkcji poznawczych na nim nie zaznałem, a brałem go 8 tygodni.

Bez urazy, ale po twoich postach nie widać jakiegoś upośledzenia funkcji poznawczych, więc co miał ci lek poprawić. :bezradny:
1.Znajdz cel.
2.Opracuj plan.
3.I rusz dupsko. Obrazek

przez Psychopharm 06 sie 2015, 13:14
dr. Psycho Trepens samą wortio, 10 mg przez 6 tyg. i 20 mg przez 2.

Rocky2 mam problemy z pamięcią i koncentracją, po postach tego nie widać, ale w rozmowie wychodzi, ludzie zwracają na to uwagę. Poza tym jeśli lek poprawia funkcje poznawcze to robi to też u osób zdrowych.

Sortuj wg