DONEPEZIL (Alzdone, Aricept, Cogiton, Donecept, Memocept)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

DONEPEZIL (Alzdone, Aricept, Cogiton, Donecept, Memocept)

przez Kitex120 22 paź 2013, 11:07
Witam, jako że nie było jak narazie tematu na temat Donepezilu, postanowiłem takowy założyć. Jakie macie odczucia na temat tego leku? czy wam pomógł?

DONEZEPIL (Alzdone, Aricept, Cogiton, Donecept, Memocept).

przez swistak2112 16 lis 2013, 17:44
Pomógł mojemu ojcu w zaburzeniach poznawczych typu alzheimera. Poprawia pamięć i przypominanie. Ma działanie depresjonogenne- wskazane leczenie p. depresyjne ale nie o dziąłaniu antycholinergicznym!!- bo to znosi działanie donepezilu) . Był podawany w dawce 10 mg, przy 5 mg nie skutkował.
Świstak
F33
Sertralina 75-100, Mianseryna 60-90
Clonazepam 1x0,5 , Gabapentin 2x800
Chlorprothixen 50-100, Ketilept 100
Eestazolam, Zolpidem- doraźnie

przez Kitex120 17 lis 2013, 11:12
swistak a to działanie depresjonogenne objawiało się ogólnym spadkiem aktywności i zamuleniem? czy bardziej wygrzebywaniem jakiś przykrych spraw? jeśli można wiedzieć, Pozdrawiam.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez swistak2112 17 lis 2013, 13:22
Kitex120 napisał(a):swistak a to działanie depresjonogenne objawiało się ogólnym spadkiem aktywności i zamuleniem? czy bardziej wygrzebywaniem jakiś przykrych spraw? jeśli można wiedzieć, Pozdrawiam.
donepezil nasila obrót cholinergiczny. Acetylocholina jest głównym przekaźnikiem w układzie przywspółczulnym. Wzmożona aktywność poprawia kojarzenie, rozumowanie, wiązanie faktów, przypominanie słów, formuowanie zdań itp.
Działanie depresjogenne (depresjonotwórcze) to działanie związane z obniżaniem nastroju.
Działanie depresjonotwórcze - depresjonogenne mają leki albo hamujące układ współczulny (np. klasyczne neuroleptyki- szczególnie z grupy butyrofenonów- haloperidol) albo pobudzajace układ przywspółczulny- jak np. donepezil.

Spadek aktywności, zamulanie- to może być kwestia albo demencji i zaburzeń poznawczych, albo depresji po donepezilu. Co to jest faktycznie- oceni neurolog lub psychiatra.

Receptą jest podanie leków p. depresyjnych do donepezilu, ale uwaga- broń Boże nie o działaniu antycholinergicznym bo to zupełnie znosi działanie donepezilu.
Przeciwcholinergiczne działanie mają wszystkie leki trójpierścieniowe (np. amitryptylina, doxepina, klomipramina), lewomepromazyna (Tisercin), chlorprothixen i wiele innych.

O doborze leków powinien decydować neurolog albo psychiatra geriatryczny.

Znam z opisu przypadek kliniczny, gdzie w wyniku pomyłki diagnostycznej rozpoznano u pacjenta 58 lat demencję i postanowoiono wdrozyć leczenie donepezilem. Stan się powoli ale pogarszał. W wyniku zmiany lekarza i wypełnieniu kwestionariusza depresji- zmieniono rozpoznanie z demencji na ciężką depresję. Odstawiono donepezil, wdrożone leczenie lekami p. depresyjnymi i objawy zaburzeń pamięci, kojarzenia, przypominania- ustąpiły!!.
Świstak
F33
Sertralina 75-100, Mianseryna 60-90
Clonazepam 1x0,5 , Gabapentin 2x800
Chlorprothixen 50-100, Ketilept 100
Eestazolam, Zolpidem- doraźnie

przez Kitex120 17 lis 2013, 15:48
No tak w sumie Acetylocholina jest w kontrze i do adrenaliny/noradrenaliny i do dopaminy ( receptory muskarynowe).

przez nobody25 11 lut 2014, 23:21
w sumie to brał ktoś ten lek? ja go mam zapisanego, z tym że jest napisane że brać przed snem, czyli okres jego działania podejrzewam następuje po kilku godzinach, z tym że on strasznei mnie pobudza, czuje się tak jak bym się amfy nabrał, i lekarz pozwolił mi brać rano, ale mam wątpliwości bo on zaczyna działać dopiero popołudniu, dziwna sprawa.
"Proszę myśleć pozytywnie..."

przez Kitex120 12 lut 2014, 12:11
nobody25 napisał(a):w sumie to brał ktoś ten lek? ja go mam zapisanego, z tym że jest napisane że brać przed snem, czyli okres jego działania podejrzewam następuje po kilku godzinach, z tym że on strasznei mnie pobudza, czuje się tak jak bym się amfy nabrał, i lekarz pozwolił mi brać rano, ale mam wątpliwości bo on zaczyna działać dopiero popołudniu, dziwna sprawa.

Naprawdę ma działanie pobudzające? a czuć na nim poprawę nastroju do tego? bo słyszałem że podobno może mieć działanie depresjonogenne.

przez nobody25 12 lut 2014, 13:00
w zasadzie to ciężko określić, biorę do tego jeszcze Abilifly i stosunkowo krótko, na mnie działa b. pobudzająco, ale tak po około 4-6 godzinach, generalnie jak zacząłem go brać na wieczór bo tak się go powinno brać to z początku dostawałem takiej akatyzji że szok. Teraz działa po kilku godzinach więc rozważę czy nie przerzucić go znowu na wieczór.

przez Kitex120 12 lut 2014, 13:06
nobody25 napisał(a):w zasadzie to ciężko określić, biorę do tego jeszcze Abilifly i stosunkowo krótko, na mnie działa b. pobudzająco, ale tak po około 4-6 godzinach, generalnie jak zacząłem go brać na wieczór bo tak się go powinno brać to z początku dostawałem takiej akatyzji że szok. Teraz działa po kilku godzinach więc rozważę czy nie przerzucić go znowu na wieczór.

Akatyzja się może w zasadzie brać stąd że Donepezil jest inhibitorem acetylocholinoestrazy a acetylocholina jest podobno w kontrze do dopaminy a przyblokowanie dopaminy podobno może powodować akatyzje a mam pytanie, to pobudzenie to jest takie jak przy stresie np. czekasz na coś ważnego i musisz chodzić? czy raczej takie pobudzenie że ,,jest mi dobrze więcej muszę aż się poruszać trochę''?

przez hashim 12 lut 2014, 19:47
Donezepil jest ekstra motywujacy w działaniu na mnie (rec. nikotynowe???), ale tez działa depresjogennie.

Mi bardzo podchodzi połączenie medikiniet + donezepil, wtedy nie czuje działania depresjogennego donezepilu, a motywacja ostro w górę.

przez Marian_Paździoch 12 lut 2014, 20:26
Bierz w jak najmniejszych dawkach, to nie będzie działać depresjogennie. 2,5mg, max 5, więcej zadziała depresjogennie. Brałem 5 i było ok.
Marian_Paździoch

przez Kitex120 12 lut 2014, 20:53
A w jaki sposób czuć to działanie depresjonogenne? to jest taki jakiś rodzaj smutku, zniechęcenia? bo to tak ciekawie wygląda że z jednej strony motywacja a z drugiej działanie depresjonogenne? a apropo działania Donepezilu na pamięć to faktycznie czuć mocną poprawę pamięci? np. może wystąpić zjawisko przypomnienia sobie bardzo dawnych wydarzeń lub coś w tym stylu?

przez Marian_Paździoch 12 lut 2014, 21:26
Po niecałych 2 tygodniach brania 2-3mg poczułem poprawę pamięci. Gdy tylko odstawiłem, wróciła do poprzedniego stanu
Marian_Paździoch

przez nobody25 12 lut 2014, 22:05
a jak go brałeś? na noc czy na dzień?

Sortuj wg