MIANSERYNA (Lerivon,Deprexolet,Mianserin,Miansec,Norserin)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy mianseryna pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
70
62%

Nie
26
23%

Zaszkodziła
17
15%

Liczba głosów : 113

przez suwak 06 gru 2014, 13:09
A może Flupentiksol?
A poza tym są jeszcze agoniści dopaminy 8)
No i żeby nie czuć nerwówki noradrenalinowej można użyć beta-blokerów lub niskich dawek klonidyny.
No i receptory noradrenaliny też się downregulują, więc czasem wystarczy poczekać...

przez miko84 06 gru 2014, 13:43
Flupentiksol też jest jakąś opcją, chociaż ja bym celował bardziej w leki blokujące D2+5-HT2c, ew. agonizujące 5-HT1a, do tego pasują olanzapina i kwetiapina. Flupentiksol jest też często stosowany w Polsce ale nie mogę znaleźć danych na temat jego siły blokującej np. 5-HT2c.

Agoniści dopaminy fajnie brzmią z nazwy, ale każdy kto ich próbował wie, że "szału ni ma".

Blokowanie nadmiaru noradrenaliny beta blokerami też jest jakąś opcją, ale to już ingerencja w pracę serca, nie każdy psychiatra jest chętny do ich przepisywania.

Klonidyna przez agonizm alfa-2 zmniejsza uwalnianie wszystkich ważnych w depresji neuroprzekaźników - dopaminy (w korze przedczołowej), noradrenaliny i serotoniny. To przeciwieństwo przeciwdepresyjnego działania mirtazapiny. Lek który w swoich skutkach ubocznych ma zaznaczone ew. działanie depresjogenne. Nie polecam.

-- 06 gru 2014, 12:59 --

PS. Już znalazłem, flupentiksol to bardzo mocny antagonista D2 w stosunku do 5-HT2a/c, w tym względzie wg. mnie lepsi słabsi blokerzy D2 a silniejsi 5-HT2a/c. Najlepsza w tym względzie jest właśnie olanzapina i kwetiapina. Jeśli chodzi o czystą blokadę autoreceptorów D2 w depresji to sulpiryd/amisulpryd.
miko84

przez suwak 06 gru 2014, 14:18
Z klonidyną to ważne moim zdaniem by utrafić z dawką, która ograniczy noradrenalinę na tyle, by nie było niezdrowego pobudzenia, ale nie aż tak, by spowodować niedobór. Aczkolwiek to tylko teoria, sam nie próbowałem.

Co do agonistów to możliwe że "szału ni ma" właśnie z tego powodu, że nie podnoszą noradrenaliny. Czyli nie ma takiego napędu np. do wyjścia z łóżka itp. Zaś w połączeniu z czymś innym, noradrenalinowym, mogłoby to spełnić zamierzone zadanie. Chociaż to znowusz tylko teoria.

Co do neuroleptyków to ja bym się bał że nie utrafię z dawką i zamiast dodawać dopaminy, to mi ją zablokuje...

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez miko84 06 gru 2014, 15:14
Próbowałem i agonistów i klonidyny więc wiem o czym piszę. Klonidyna to była ogromna senność i osłabienie, czułem się jak g... Z kolei na agonistach wydawało mi się, że oni ogólnie zmniejszali transmisję katecholamin, co miało i swoje plusy i swoje minusy - pewne działanie przeciwlękowe i uspokajające, ale i senność i osłabienie podobne do klonidyny (chociaż lepiej tolerowane).

Każdy neuroleptyk będzie trochę blokował dopaminę, nawet w mniejszych dawkach, to są leki dalszego rzutu, najlepiej gdy się je bierze gdy sprawdzi się wszystkie podstawowe opcje. No i lepiej wybierać te które słabiej blokują dopaminę, te atypowe.
miko84

przez Popiol 06 gru 2014, 19:42
miko84 napisał(a):To zależy na jakiej teorii się opieramy, czy na tym, że w depresji jest ogólna słaba aktywność serotoniny - wtedy to nie ma znaczenia, ważne, że wzrost serotoniny jest większy.
Słabej aktywności serotoniny, to się można nabawić ale przez wieloletnie przyjmowanie SSRI.
Tak w skrócie dużym i uproszczeniu napiszę. Zaobserwujcie co się dzieje u ludzi z depresją "biologiczną", po odstawieniu tych leków, objawy choroby przeważnie wracają a zdarza się często, że ze zdwojoną siłą. I koło się zamyka.
Przecież na prostą logikę, jeśli zalewamy mózg tak ogromnie zawyżonym poziomem serotoniny - następują zmiany adaptacyjne, zmniejsza się ilość i wrażliwość receptorów itp. plus jeszcze w cholerę zmian o których nawet nie wiemy. Teraz po kilku latach pacjent odstawia laki i co się dzieje ? Tak, wtedy teoryjka o "niedoborach" serotoniny będzie świetnie pasować do SSRI 8)
Popiol

przez elfrid 06 gru 2014, 19:45
Popiol, czemu odstawiłeś lamotryginę, źle działała?
pregabalina, wenlafaksyna

przez Popiol 06 gru 2014, 20:04
elfrid, Zamierzałem na nią wejść i ustawiłem taki podpis, nie zacząłem jej stosować a podpisu mi się nie chciało zmieniać i tak wisiał przez trochę :)
Ale brałem ten lek wcześniej i odniosłem takie wrażenie że ściąga mój nastrój w dół. Może za krótko brałem i za małe dawki.

-- 06 gru 2014, 20:11 --

Chętniej bym spróbował teraz gabapentyny, zwłaszcza przez jej przeciwlękowe właściwości, a z tego co czytam, to ten lek ma dobre recenzje w tym temacie. Ostatnio też dopadają mnie jakieś takie zaburzenia dysforyczne, na co gaba też ma dobry wpływ.
Popiol

przez elfrid 06 gru 2014, 20:44
Popiol, gabapentyna i pregabalina nie działają na nastrój w żaden sposób. Co do lamotryginy - próbowałeś jej kiedyś z SSRI? Ja właśnie na nią przechodzę z kwetiapiny; kontynuując wenlafaksynę

przez miko84 07 gru 2014, 07:43
elfrid czemu zmieniasz kwetiapinę?
miko84

przez elfrid 07 gru 2014, 09:21
miko84, z powodu tycia. Już nawet nie chodzi o to, że przybywa jakoś masakrycznie dużo kilogramów, ale strasznie zwiększył mi się obwód w pasie. Za pierwszym razem też tak miałem, że po 3,4 miesiącach regularnego brania ledwo mieściłem się we wszystkie spodnie. Choć teoretycznie waga już nie rosła, a jadłem na prawdę mało.
No niestety coś jest nie tak z metabolizmem na neurolpetykach. Przecież ja po kwetiapinie nawet nie mam zwiększonego apetytu.

przez miko84 07 gru 2014, 09:26
No kwetiapina jest jednak sedatywna i rzeczywiście długotrwale brana może tak działać. Chyba jedynym takim innym neuroleptykiem jeśli chodzi o tycie jest arypiprazol, chociaż i na nim sporo osób tyje. Sama blokada dopaminy może zwiększać tycie, nie mówiąc już o działaniu na inne receptory. Ty próbowałeś kiedyś topiramatu? Bo to taki stabilizator który raczej powoduje chudnięcie niż tycie.
miko84

przez Patryk29 07 gru 2014, 09:34
miko84, Wczoraj znów wzialem 30mg mianseryny i dzisiaj czuje sie znowu duzo lepiej.
"Nawet gdyby u twego boku stal sam bóg, zwyciestwo byloby watpliwe"

przez miko84 07 gru 2014, 09:50
Może to właśnie połączenie dla Ciebie. Często się je stosuje, SSRI/SNRI+mianseryna/mirtazapina.
miko84

przez Patryk29 07 gru 2014, 09:58
Moze i tak ale nie moge brac miansy bo warze za duzo juz w tym momencie, a co bedzie jak zaczne to brac, kregoslup mnie napierdala.
Ja kiedys bralem mianseryne i to wlasnie od niej tak przytylem kurewsko.
"Nawet gdyby u twego boku stal sam bóg, zwyciestwo byloby watpliwe"

Sortuj wg